Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Shopee zakończyło swoją działalność w Polsce – Co nowego w technologii?

39 407  
174   107  
W dzisiejszym odcinku dowiemy się, jakiego telefonu używa na co dzień Bill Gates, ceny Tesli w Polsce spadną do historycznie niskiego poziomu, a Bolt zachęci nas do składania donosów na kierowców.

#1. Shopee zakończyło swoją działalność w Polsce


Platforma sprzedażowa Shopee chciała szturmem zawojować polski rynek. Bezpośredni konkurent Allegro pojawił się w naszym kraju we wrześniu 2021 roku z całą masą irytujących materiałów reklamowych – niektórym reklama z motywem muzycznym z Baby Shark wciąż nie może wyjść z głowy.

Wygląda jednak na to, że całe starania i gruba kasa utopiona w marketingu nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Shopee wytrzymało w Polsce nieco ponad rok. Jakiś czas temu na profilach w mediach społecznościowych oraz na samej stronie Shopee pojawiła się informacja, iż firma kończy swoją działalność w Polsce od 13 stycznia 2023 roku od godziny 23:59.


Oficjalny powód wycofania się Shopee z Polski nie jest znany, jednak nie była to już pierwsza tego typu historia, jeśli chodzi o tę konkretną platformę sprzedażową. Shopee wycofało się przecież z Francji zaledwie po kilku miesiącach. Podobnie zresztą jak z kilku krajów Ameryki Południowej.

#2. Bolt zachęca swoich klientów do podpier… zgłaszania kierowców


Bolt od początku tego roku zainicjował sporo zmian w swoim regulaminie. Przede wszystkim dotyczą one kierowców świadczących swoje usługi pod szyldem platformy. W teorii wszystko to zostało zrobione z troski o klientów. Zmiany mają uczynić przejazdy nie tylko bezpieczniejszymi, ale również bardziej komfortowymi i przyjemniejszymi.

Bolt przy okazji wprowadzonych zmian postanowił zainicjować nowy system, mający na celu wyłapywanie wszelkich nieprawidłowości wśród kierowców. Elementem tego systemu są… sami pasażerowie. Otrzymali oni bowiem możliwość zgłoszenia przyuważonej nieścisłości obsłudze Bolta. Za każdy taki donos czekać będzie nas nagroda w postaci 10 złotych do wykorzystania w aplikacji.

Jeśli natomiast chodzi o rzeczy, które należy zgłaszać, to chodzi o m.in.:

  • Brak oznakowania samochodu jako taksówka;
  • Inny samochód lub kierowca świadczący usługę (różniący się od danych w aplikacji);
  • Kierowca bez widocznego identyfikatora.

#3. Tesla obniża swoje ceny w Polsce do historycznie niskich poziomów


Tesla w 2022 roku zdecydowała się na znaczne podwyżki cen swoich samochodów w wielu krajach na całym świecie. Na szczęście podwyżki te nie dotknęły Polski. Mało tego! Mimo szalejącej inflacji i ogólnego wzrostu cen Tesla zdecydowała się wręcz obniżyć ceny samochodów Tesla Model 3 oraz Model Y do historycznie niskiego pułapu.

Ceny samochodów w poszczególnych wersjach kształtują się teraz następująco:

Tesla Model 3:
  • Tesla Model 3 – 219 990 złotych (było: 244 990 złotych);
  • Tesla Model 3 Long Range – 254 990 złotych (było: 284 990 złotych);
  • Tesla Model 3 Performance – 284 990 złotych (było: 305 990 złotych).

Tesla Model Y:
  • Tesla Model Y – 229 990 złotych (było: 274 990 złotych);
  • Tesla Model Y Long Range – 259 990 złotych (było: 314 990 złotych);
  • Tesla Model Y Performance – 299 990 złotych (było: 329 990 złotych).

#4. Całkowity zakaz korzystania ze smartfonów w szkołach. Coraz więcej krajów się na to decyduje


Temat korzystania ze smartfonów przez młodzież i dzieci w szkołach budzi wiele kontrowersji i jest obecny w debacie publicznej nie od dzisiaj. W zasadzie mówi się o tym głośno, od kiedy tylko zaczęło to stanowić poważny problem. Badacze niejednokrotnie już udowodnili, że korzystanie z telefonów w trakcie lekcji nie tylko niekorzystnie wpływa na wyniki w nauce, ale również znacznie pogarsza zdolność do przyswajania wiedzy w pojęciu długofalowym.

Wiele krajów podjęło już dość drastyczne kroki w tym temacie. Wśród nich przoduje Francja, gdzie restrykcje wydają się być najostrzejsze. Młodzież i dzieci nie tylko nie mogą korzystać z telefonów w trakcie lekcji, ale również w trakcie przerw. To samo tyczy się wycieczek szkolnych, w których udział biorą uczniowie. Każdy z nich ma prawo posiadać przy sobie telefon, musi być on jednak schowany do plecaka i wyłączony. Karami za nieprzestrzeganie zasad są m.in. konfiskata urządzenia, a nawet wydalenie ze szkoły.

Podobne prawo obowiązuje w Grecji czy w Portugalii. Chińczycy postanowili pójść o krok dalej i wprowadzić zakaz korzystania ze smartwatchy. Nieco inaczej sprawa przedstawia się we Włoszech, gdzie uczniom nie wolno korzystać z telefonów tylko w trakcie zajęć.

Wielu dyrektorów szkół w Polsce chce tego samego w naszym kraju. Choć można powiedzieć, że prawo to już obowiązuje na swój sposób. Mowa tutaj o artykule 99. Prawa oświatowego:

Art. 99. [Określenie w statucie szkoły obowiązków ucznia]
Obowiązki ucznia określa się w statucie szkoły z uwzględnieniem obowiązków w zakresie:
4) przestrzegania warunków wnoszenia i korzystania z telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych na terenie szkoły.

Opiekunowie i nauczyciele nie mają jednak prawa konfiskować urządzeń uczniów. Adwokaci podkreślają również, iż jeśli chodzi o interpretację przepisów, to można uznać, iż szkoły nie mają prawa zakazać uczniom utrzymania kontaktu z rodzicami, a więc i nie mogą całkowicie zakazać korzystania z telefonów. Dyrektorzy chcą, aby to się zmieniło.

#5. Z jakiego telefonu korzysta Bill Gates?


Bill Gates urządził niedawno w serwisie Reddit sesję AMA (ask me anything), w trakcie której internauci mogli zadawać mu pytania. Użytkowników ciekawiło bardzo wiele kwestii – od tych całkowicie błahych, do tych nieco ważniejszych.

Wśród pytań pojawiło się jedno dotyczące telefonu komórkowego, z jakiego korzysta Bill Gates. Miliarder wyznał, iż obecnie używa modelu Samsung Galaxy Z Fold 4 i bardzo sobie go chwali. Duży rozmiar wyświetlacza sprawia, że Gates całkowicie niemal zrezygnował z korzystania z tabletu. Co ciekawe, Bill Gates nie zapłacił za swój smartfon ani grosza. Został mu on bowiem podarowany przez samego prezesa Samsunga, Lee Jae-yonga.

Inny użytkownik postanowił poruszyć nieco ważniejszy temat i zapytać Gatesa o to, jaka technologia jego zdaniem będzie „kolejnym Facebookiem”. W pytaniu chodziło o podanie przykładu czegoś, z czego już teraz korzystamy na niewielką skalę, a co niebawem całkowicie zrewolucjonizuje nasz sposób korzystania z technologii.


Gates przytoczył oczywiście przykład kryptowalut, Web3 czy facebookowego Metaversu, jednak dodał, iż jego zdaniem nie wprowadzą one żadnej rewolucji. Tym, co tego dokona, jest natomiast sztuczna inteligencja i wszystkie chatboty, o których jest teraz tak głośno.

Gates widzi bardzo wiele zastosowań dla algorytmów typu ChatGPT. Wśród nich wymienił m.in. nauczanie w szkołach. Jego zdaniem algorytm potrafiłby znacznie ciekawiej uczyć na przykład takiej matematyki, dzięki czemu uczniowie wynosiliby znacznie więcej z lekcji. Oprócz tego Gates zauważył, iż chatboty mogą również zająć się diagnozowaniem chorób u ludzi z najuboższych rejonów świata, co znacznie odciążyłoby pracujących tam lekarzy.

Oczywiście wszystko to nie stanie się w tym czy w przyszłym roku, jednak z całą pewnością nastąpi… a przynajmniej Bill Gates tak uważa.

W poprzednim odcinku: Ruszyły kontrole w kwestii opłacania abonamentu radiowo telewizyjnego

3

Oglądany: 39407x | Komentarzy: 107 | Okejek: 174 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

27.04

26.04

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało