Szukaj Pokaż menu

Faktopedia CMXLIX - Radziecka podróba amerykańskiego bombowca okazała się porażką

109 599  
548   124  
W dzisiejszym odcinku m.in. ucieczka rosyjskiego mistrza szachowego, co Sandra Bullock ma wspólnego z „Matrixem” oraz radziecka podróba amerykańskiego bombowca, która okazała się porażką.

Ciekawe historie z klubów go-go

81 871  
345   44  
Wizyty (i praca) w klubach ze striptizem bywają intensywnym doświadczeniem. Przynajmniej dla bohaterów dzisiejszego odcinka!

Zatrzymane w kadrze CDXLI - Uważaj na rosyjskich morderców

65 991  
492   44  
Dzisiaj opowiemy wam o skutecznej i wyjątkowo obrazowej reklamie pewnego leku sprzed 80 lat, opowiemy o nalotach na Belfast oraz dowiecie się, jak wyglądało Święto Pracy w Polsce i Kijowie 6 dni po wybuchu w Czarnobylu...

#1. „Uważaj na rosyjskich morderców – kradną zegarki i radia”. Rosyjska inwazja na Czechosłowację, 1968

Kliknij i zobacz więcej!

#2. Karol, książę Walii, zaraz po tym, jak David Kang oddał do niego strzały podczas próby zamachu w Sydney, 26 stycznia 1994 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

Po złapaniu 24-letniego Kanga okazało się, że strzelał do księcia ślepakami. W sumie Karol o tym wiedzieć nie mógł i jego spokój i opanowanie w obliczu bądź co bądź śmierci było szeroko chwalone i komentowane.
Po aresztowaniu David Kang zeznał, że dokonał ataku, żeby zaprotestować przeciwko złemu traktowaniu uchodźców z Kambodży, przypływających do Australii na łodziach. Wcześniej mężczyzna pisał w tej sprawie do brytyjskiego księcia, a także prezydenta USA i papieża.
Początkowo postawiono Kangowi aż sześć zarzutów, jednak ponieważ nie posłużył się bronią z ostrą amunicją, większość z nich nie utrzymałaby się w sądzie i prokuratora wycofała te najostrzejsze. Finalnie skazano mężczyznę na 500 godzin prac społecznych.
W późniejszych latach Kang rozpoczął studia w Sydney, z wyróżnieniem ukończył licencjat z prawa i w 2004 roku został prawnikiem. O swoim zachowaniu wyraził się w takich słowach: To, co stało się 10 lat temu, był traumatyczne, ale udało mi się wyjść na prostą

#3. Członkini Królewskiego Korpusu Armii Kobiet (WRAC) z dystryktu londyńskiego pokazuje swój nowy tatuaż koleżankom z wojska, lata 40. XX wieku. Zdjęcie koloryzowane.

Kliknij i zobacz więcej!

#4. Znak reklamowy Atabryny, leku przeciw malarii, w Papui Nowej Gwinei, 1942 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#5. Kobieta gra zaimprowizowaną piosenkę podczas bombardowań przez niemieckie Luftwaffe znanych jako Belfast Blitz. York Road, Belfast, Irlandia, 16 kwietnia 1941 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

Belfast Blitz składał się z czterech niemieckich nalotów na strategiczne cele w mieście Belfast w Irlandii Północnej w kwietniu i maju 1941 roku, podczas II wojny światowej. Naloty te spowodowały wysokie straty zarówno w sprzęcie, jak i w ludziach.
Pierwszy miał miejsce w nocy z 7 na 8 kwietnia 1941 roku. Był to mały atak, który prawdopodobnie miał miejsce tylko w celu przetestowania obrony Belfastu. Kolejny nalot miał miejsce we wtorek wielkanocny, 15 kwietnia 1941 roku. 200 bombowców Luftwaffe zaatakowało cele wojskowe i produkcyjne w mieście Belfast. W wyniku bombardowania zginęło około 900 osób, a 1500 zostało rannych.
Trzeci nalot na Belfast miał miejsce wieczorem i rano 4–5 maja 1941 roku. Zginęło 150 osób,. W tym nalocie dominowały bomby zapalające. Czwarty i ostatni nalot na Belfast miał miejsce następnej nocy z 5 na 6 maja.
W sumie doszczętnemu zniszczeniu uległo ponad 1300 domów, około 5000 zostało poważnie uszkodzonych, prawie 30 000 lekko uszkodzonych, a 20 000 wymagało tylko małych napraw.

#6. Linia montażowa ciężkich samolotów bombowych B-24 Liberator w Fort Worth, maj 1943 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#7. Hannie Schaft, holenderska bojowniczka ruchu oporu podczas II wojny światowej, 1945 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

Hannie Schaft działała w holenderskim ruchu oporu od wiosny 1942 roku. Kradła dowody tożsamości dla ukrywających się Żydów i członków ruchu oporu.
W czerwcu 1943 roku wstąpiła do lewicowej organizacji ruchu oporu Raad van Verzet (RVV), dla której pracowała jako kurier. Wiele jej akcji wiązało się z ryzykiem niewspółmiernym dla znaczenia podjętego działania.
Młoda kobieta została zatrzymana 21 marca 1945 roku w Haarlem-Noord podczas akcji kurierskiej – miała w torbie pistolet i paczkę dokumentów, w tym egzemplarze gazety komunistycznej De Waarheid. Została aresztowana i przewieziona do więzienia Huis van Bewaring w Amsterdamie. W wyniku śledztwa i przesłuchania przyznała się do zabicia pięciu osób.
Z rozkazu Willy'ego Lagesa (głównodowodzącego Zentralstelle für jüdische Auswanderung – Centralnego Biura Emigracji Żydowskiej, który był odpowiedzialny za deportacje holenderskich Żydów do obozów koncentracyjnych w Niemczech i okupowanej Polsce) została rozstrzelana 17 kwietnia 1945 roku – trzy tygodnie przed końcem wojny. Miejscem jej egzekucji były wydmy pod Overveen w gminie Bloemendaal.
Schaft została ponownie pochowana 27 listopada 1945 roku na cmentarzu honorowym Erebegraafplaats Bloemendaal. W jej pogrzebie uczestniczyli członkowie holenderskiej rodziny królewskiej i holenderskiego rządu, a królowa Wilhelmina uznała ją za „symbol ruchu oporu".

#8. Brytyjscy turyści popijają herbatkę na szczycie Wielkiej Piramidy, Egipt, 1938 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#9. Księżniczka Anna odwiedza swojego ochroniarza Jima Beatona w szpitalu, 1974 rok. Beaton został postrzelony trzy razy, osłaniając księżniczkę podczas próby porwania przez Iana Balla.

Kliknij i zobacz więcej!

#10. Bruce Willis, 1985 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#11. Katastrofa przy Przylądku Honda zwana także „The Santa Barbara Whoopsie”, 1923 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

Katastrofa przy Przylądku Honda w Kalifornii była najpoważniejszą przedwojenną katastrofą marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych. Do zdarzenia doszło późnym wieczorem 8 września 1923 roku kilka mil od północnego wejścia do Santa Barbara Channel.
Siedem niszczycieli należących do 11. Flotylli Niszczycieli, które płynęły z szybkością około 20 węzłów (37 km/h), uległo zniszczeniu wskutek błędnego manewru wprowadzającego okręty na skały Przylądka Honda w środkowej Kalifornii. W katastrofie śmierć poniosło 23 marynarzy.

#12. Joe Pesci, lata 60. XX wieku.

Kliknij i zobacz więcej!

#13. Policjant z Korei Południowej mierzy długość spódnicy kobiety podczas ogólnokrajowej represji wobec mężczyzn z długimi włosami i kobiet noszących krótkie spódniczki w Korei Południowej, lata 70. XX wieku.

Kliknij i zobacz więcej!

#14. Ford Model T, który został zamieniony w sklepik z kanapkami, Waszyngton, 1918 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#15. Parada z okazji Międzynarodowego Dnia Pracy w Kijowie, Ukraińska SRR, ZSRR, 1 maja 1986 roku. Parada odbyła się pięć dni po katastrofie elektrowni jądrowej w Czarnobylu 26 kwietnia. Komunistyczna Partia Związku Radzieckiego nakazała kontynuowanie parady pomimo niebezpieczeństwa rozprzestrzeniania się promieniowania jądrowego.

Kliknij i zobacz więcej!

29 kwietnia 1986 roku, po całonocnych obradach, w Warszawie powołano Komisję Rządową, która podjęła decyzję o podaniu płynu Lugola dzieciom i młodzieży w 11 województwach północno-wschodnich, nad którymi przeszła radioaktywna chmura. Jeszcze tego samego dnia zmieniono decyzję i akcja miała objąć cały kraj.
Pochód pierwszomajowy w Polsce odbył się, bo odbyć się musiał. Społeczeństwo dostało tylko skrawki informacji, ale wieści roznosiły się pocztą pantoflową. Po pochodzie (na którym było rzekomo o milion osób więcej niż w 1985 roku) ludzie tłumnie udali się do przychodni i aptek, żeby otrzymać dawkę płynu Lugola.
Sama akcja podania płynu milionom Polaków przeprowadzona została w sposób bardzo sprawny. Okazało się, że wszystkie przychodnie 1 maja były otwarte i we wszystkich czekał już płyn Lugola na dzieci do 14. roku życia. Niektóre przychodnie rozszerzyły akcję na kobiety w ciąży i nieco starsze dzieci. Cud logistyczny? Niekoniecznie – każdy farmaceuta umiał zrobić płyn Lugola w swojej aptece i kilkanaście milionów dawek można było uzyskać w bardzo krótkim czasie.
Co do samego Kijowa, to w 1986 roku jego mieszkańcy mogli mówić o wielkim szczęściu. Pierwszomajowemu pochodowi sprzeciwiał się nawet pierwszy sekretarz komunistycznej partii Ukrainy, ale sam ostatecznie wziął w nim udział i to razem z wnukami. Kijowian uratował wiatr południowy, który wiał z kierunku południowego na północny (Czarnobyl znajduje się około 130 km na północ od Kijowa), więc radioaktywna chmura nie skaziła tak mocno powietrza nad stolicą Ukrainy.

#16. Sześciu zapaśników sumo, fotografia wykonana około 1890 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#17. Pracownik muzeum, Dean Bashford, pozuje do zdjęcia, siedząc w odrestaurowanej szczęce megalodona, 1909 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#18. Roger Sharpe demonstruje radzie Nowego Jorku, że pinball to gra, która bazuje na umiejętnościach, a nie na szczęściu, 1976 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

Sharpe zyskał rozgłos po przesłuchaniu w Nowym Jorku w 1976 roku, podczas którego zademonstrował członkom Rady Miasta Manhattanu, że pinball jest grą bazującą na umiejętnościach, a nie grą losową, a zatem nie podlega prawnym zakazom hazardu.
Podczas testu maszyny Sharpe powiedział do komisji: „Spójrzcie, tu chodzi o umiejętności. Jeśli odciągnę tłok w odpowiedni sposób, z odpowiednią siłą, to kulka, mam nadzieję, spadnie tym konkretnym torem”. Jak powiedział, tak też się stało. Po demonstracji Sharpe'a rada jednogłośnie przegłosowała, że pinball nie jest grą hazardową.

#19. Vincent Price na planie filmu „Dom na Przeklętym Wzgórzu”, 1959 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#20. Dwóch chłopców bawiących się na Wawelu w Krakowie, Polska, 1928 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

W poprzednim odcinku

492
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Ciekawe historie z klubów go-go
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Dlaczego kac staje się coraz bardziej nie do zniesienia wraz z wiekiem
Przejdź do artykułu RPA: Gdzie firmy ubezpieczeniowe odmawiają polis volkswagenowi polo, czyli o bezpieczeństwie
Przejdź do artykułu Bohater z wesela
Przejdź do artykułu Drwal, krawiec, żołnierz czy szpieg - kim był tajemniczy biznesmen, który zniknął z Podlasia tak szybko, jak się pojawił
Przejdź do artykułu To nie fotoszopka. Ten dziwny owczarek to Quasimodo, jeden z 13 takich psów na całym świecie
Przejdź do artykułu 20 rzeczy, które mnie zaskoczyły po przylocie do Nowej Zelandii
Przejdź do artykułu Filmy fantastyczne z lat 80. Czy jeszcze warto takie starocie oglądać?
Przejdź do artykułu O patologiach na rynku wynajmowania mieszkań słów kilka
Przejdź do artykułu Widoki, dla których warto udać się na sam koniec świata

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą