Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Najlepszy termin wapnowania gleby

Jaki jest najlepszy termin wapnowania gleby? Czym ogólnie wyróżnia się dobre wapno granulowane? Jakie są zalety jego stosowania? A może interesuje Cię nawożenie kwasami humusowymi? Jeśli szukasz odpowiedni na wspomniane wyżej pytania, zapraszamy do lektury.

  1. Nawozy wapniowe – rodzaje
  2. Co to jest wapno granulowane?
  3. Wapnowanie gleby – zalety stosowania wapna granulowanego
  4. Czym są kwasy humusowe?
Nawozy wapniowe to rozwiązania, które wykorzystuje się w celu zmiany pH danej gleby. Jeśli mamy do czynienia z niskim odczynem gleby względem grupy lub gatunku roślin, które uprawiamy, to w takiej sytuacji warto wykorzystać nawozy wapniowe. Czym dokładnie jest wapnowanie podłoża? Kiedy powinniśmy wykonać zabieg wapnowania? Odpowiedzi znajdziesz w niniejszym artykule.

Kiełkowanie roślin w glebie

Nawozy wapniowe – rodzaje

Aktualnie na rynku można znaleźć kilka rodzajów nawozów wapniowych, które wykorzystuje się do odkwaszania gleby. Do najpopularniejszych zalicza się nawozy węglanowe, nawozy tlenkowe i dolomity. Te pierwsze wyróżniają się wolnym działaniem i poleca się je stosować do nawożenia lekkich gleb. Nawozy tlenkowe charakteryzują się silnym działaniem i dlatego często wykorzystuje się je przy glebach ciężkich. Dolomity natomiast to mielone skały wapienno-magnezowe. Działają na podobnej zasadzie jak wapna węglanowe. To nisko reaktywne rozwiązania, ale działają stosunkowo długo.

Ręczne nawożenie wapna granulowanego

Co to jest wapno granulowane?

W jaki sposób poprawić właściwości fizyczne i chemiczne naszej gleby? Wykorzystując wapno granulowane, którego zadaniem jest między innymi regulowanie odczynu gleby.
Wapno granulowane reguluje poziom pH danej gleby i tym samym uruchamia zalegające w niej nawozowe składniki mineralne, do których zalicza się między innymi potas, fosfor, cynk, magnez, żelazo, miedź, sód czy mangan. Dodatkowo wapno nawozowe dostarcza niezbędne substancje, które stymulują mikrobiologiczne środowisko gleby. W składzie są pewne substancje, które ułatwiają namnażanie mikroorganizmów. W wysokiej jakości wapnach granulowanych wykorzystuje się w 100% formę reaktywną wapna węglanowego Jurajskiego pochodzenia, które wyróżnia się wysoką zawartością CaCO3.

Rośliny

Dobrej jakości wapno granulowane zaleca się stosować od wiosny do późnej jesieni. Najlepszym okresem będzie stosowanie pod tak zwane uprawy pożniwne i pozbiorczo. Oczywiście nawóz granulowany można wykorzystać także interwencyjnie w trakcie całego sezonu. Nie poleca się jednak wapnować, kiedy mamy do czynienia z zamarzniętą lub zalaną glebą, a także, gdy ziemia jest pokryta śniegiem.

Wapno granulowane w składzie najczęściej ma węglan wapnia, bakterie z rodzaju Bacillus, w tym subtilis, megaterium, azotofixans oraz aktywatory biologicznych funkcji.

Wapnowanie gleby – zalety stosowania wapna granulowanego

Do zalet wapnowania gleby zalicza się przede wszystkim obniżenie zakwaszenia gleby. Odpowiednio dobrany nawóz daje również gwarancję zachowania prawidłowej struktury gleby. Wapno nawozowe granulowane nie tylko poprawia strukturę grudkowatości, ale i zapewnia lepsze napowietrzenie gleby, zwiększa równowagę mikrobiologicznych systemów, porowatość i aktywność żywych organizmów, a także gwarantuje lepszą cyrkulację wody czy wymianę organicznej substancji. To wszystko korzystnie wpływa oczywiście na stan gleby i powstrzymuje skutecznie wszelkie procesy biodegradacji.

Ekologiczne ziemniaki z gleby bogatej w składniki nawozowe

Wapnowanie gleby sprawia także zobojętnienie kwasów chemicznego pochodzenia. Spora ilość różnorodnych chemikaliów podczas kontaktu z wapnem
zostaje zobojętniona, dzięki czemu zahamowane zostaje przenikanie ich do rolnych produktów.
Do zalet dobrego wapna granulowanego zalicza się szybkie i długofalowe działanie. Nawóz skutecznie poprawia odczyn gleby, a także uruchamia zalegające w glebie i uwstecznione składniki pokarmowe. Ponadto wzbogaca życie biologiczne danej gleby, poprawia i optymalizuje stan fitosanitarny. Hamuje wszelkie procesy gnilne oraz poprawia procesy związane z rozkładem resztek organicznych. Do plusów zalicza się także podnoszenie plonów i zapobieganie skutkom suszy.

Zdrowe i ekologiczne truskawki

Czym są kwasy humusowe?

Zastanawiasz się, jaki jest najlepszy sposób, dzięki któremu nie tylko poprawisz strukturę, ale i jakość gleby? Sprawdź koniecznie kwas humusowy, który nie tylko poprawia właściwości gleby, ale i wspomaga tworzenie gruzełkowatej struktury, rozluźnia strukturę, zwiększa przepuszczalność czy ułatwia pobieranie pokarmowych składników.
Jeśli potrzebujesz dobrej jakości kwasu humusowego, koniecznie zwróć uwagę na produkty najnowszej generacji pochodzenia roślinnego i z dodatkiem siarki, potasu oraz mikroelementów. Kwasy humusowe świetnie sprawdzą się przy uprawie zboża, kukurydzy, roślin bobowatych, roślin przemysłowych, poplonów oraz roślin do celów energetycznych. Tego rodzaju preparaty skutecznie stymulują rozwój systemu korzeniowego, zwiększają wchłanianie tlenu w roślinnych komórkach, aktywują enzymy, pobudzają fotosyntezę, tworzą film chroniący przed wnikaniem patogenów, promieniowaniem UV i nadmierną transpiracją, a także poprawiają działanie nawozów mineralnych. Zalet stosowania odpowiednich kwasów humusowych jest wiele – szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz bezpośrednio w opisie interesującego Cię produktu. Nie zwlekaj i już dziś kup odpowiedni kwas humusowy dla swojej gleby! W zależności od rodzaju gleby należy oczywiście wybrać inne preparaty, aby rośliny otrzymały wszystko, co jest im potrzebne. Sprzedawca podpowie, czy lepiej wybrać wapno tlenkowe, czy inne granulki.

Oglądany: 577x | Okejek: 0 osób


Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

01.05

30.04

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało