Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Mała księgowość - jak prowadzić księgowość online?

Dowiedz się, jak w prosty sposób poprowadzić małą księgowość online oraz dlaczego program do księgowości pomoże ci w prowadzeniu działalności gospodarczej!

Czym jest mała księgowość i kto może z niej korzystać?

Mianem małej księgowości określana jest księgowość uproszczona, która przeznaczona jest dla osób prowadzących małe oraz średnie firmy. Dotyczy ona przedsiębiorców, którzy jako formę opodatkowania wybrali podatek liniowy bądź rozliczają się na zasadach ogólnych. Mogą być to więc spółki partnerskie, cywilne oraz jawne, których przychód za miniony rok obrotowy nie przewyższyły określoną kwotę. W przeciwieństwie do zwykłej księgowości, zamiast korzystać z ksiąg rachunkowych, prowadzi się podatkową księgę przychodów i rozchodów.


Prowadzenie małej księgowości jest możliwe wtedy, gdy przychody firmy netto są mniejsze od określonego progu przychodów. Warto pamiętać, że mała księgowość nie zwalnia przedsiębiorcy ze składania deklaracji JPK VAT i VAT-7/VAT-7K. Plusem uproszczonej księgowości jest to, że pozwala ona zaoszczędzić spore kwoty w skali roku, a podatkowa księga przychodów i rozchodów nie musi być rozliczana przez biuro rachunkowe - w tym przypadku można prowadzić księgowość online, co często jest wygodniejszą opcją dla przedsiębiorców.

W przypadku, gdy osoba posiadająca własną działalność gospodarczą prowadzi pełną księgowość firmy, jednak jego przychody spadły na tyle, że nie przekraczają progu 1,2 milionów euro, może zamiast prowadzić księgi rachunkowe przejść na małą księgowość. Odwrotna sytuacja oczywiście również jest możliwa - osoby korzystające z małej księgowości może zacząć prowadzić księgowość pełną. Należy wtedy przed rozpoczęciem roku podatkowego powiadomić o swojej decyzji naczelnika urzędu skarbowego, właściwego w kwestiach opodatkowania podatkiem dochodowym.

Mała księgowość i rozliczanie podatkowej księgi przychodów i rozchodów

Według rozporządzenia Ministerstwa Finansów, ewidencja środków trwałych musi być prowadzona przez właściciela działalności gospodarczej, który rozlicza się w oparciu o księgę przychodów i rozchodów bądź w przypadku, gdy podatek dochodowy podlega zryczałtowaniu. Jest to konieczne do tego, aby otrzymać odpisy amortyzacyjne, umożlwiające odliczenie od podatku niektórych kosztów związanych z użytkowaniem urządzeń oraz pojazdów.

Przedsiębiorca prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów jest doskonałym sposobem na zaoszczędzenie nawet kilkunastu tysięcy złotych, ponadto jest to dużo prostsze niż prowadzenie ksiąg rachunkowych. Mała księgowość związana jest jednak z prowadzeniem między innymi ewidencji wyposażenia, ewidencji środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych oraz ewidencji dodatkowych. W przypadku prowadzenia małej księgowości online, osoby prowadzące księgę przychodów i rozchodów mogą ujmować koszty metodą kasową bądź memoriałową.

Osoby, które prowadzą małą księgowość nie muszą porozumiewać się z urzędem skarbowym w celu powiadomieniu o tym, że prowadzą podatkową księgę przychodów i rozchodów. Właściciele firm powinni jednak pamiętać, aby we wniosku Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej uzupełnić rubrykę dotyczącą prowadzenia tego typu dokumentacji wraz z firmą prowadzącą dokumentację rachunkową.

Mała księgowość online i jej zalety

Program do księgowości online to wygodna opcja dla właścicieli małych i średnich przedsiębiorstw. Samodzielna księgowość prowadzona przy jego pomocy jest niezwykle wygodna i co istotne, pozwala ograniczyć liczne błędy, które często popełniane są w przypadku prowadzenia księgi przychodów i rozchodów na własną rękę. Posiada on szereg funkcji, które znacznie ułatwiają prowadzenie ewidencji oraz rozliczanie zobowiązań podatkowych i ubezpieczeniowych. Niezwykle przydatnym narzędziem jest też program do fakturowania, umożliwiający wystawianie faktur w dziewięciu językach oraz wybranej walucie, posiadający do wyboru różnego rodzaju szablony z funkcją umieszczenia własnego logo.
Mała księgowość online jest prosta w obsłudze i może skorzystać każdy przedsiębiorca posiadający komputer z dostępem do sieci. Umożliwia ona przedsiębiorcom między innymi:

  • wystawianie faktur papierowych lub elektronicznych z własnym logo, niezależnie od wybranego języka oraz waluty;
  • automatyczne księgowanie faktur OCR, samodzielnie klasyfikujący dane koszty oraz przetwarzający faktury, zdjęcia oraz skany;
  • rozliczanie zobowiązań podatkowych oraz ubezpieczeniowych, a także wysyłanie do urzędów skarbowych i ZUS e-deklaracji i plików JPK V7;
  • tworzenie ewidencji środków trwałych i WNiP w oparciu o wprowadzone do systemu wydatki, księgując tym samym odpisy amortyzacyjne;
  • bieżące monitorowanie płatności, ułatwiające kontrolowanie wszelkich informacji dotyczących przychodów firmy, dzięki integracji z elektronicznymi systemami płatności oraz e-bankowością;
  • rozliczenie ryczałtu ewidencjonowanego w prosty sposób oraz wystawianie faktur zawierających stawki ryczałtu, umożliwiając podczas ich wystawiania klasyfikację pozycji sprzedaży do prawidłowej stawki podatkowej.

Oglądany: 503x | Komentarzy: 0 | Okejek: 0 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało