Szukaj Pokaż menu

Potwornickie ciekawostki - pierwsza kobieta, która chciała udowodnić, że to potrafi, musiała się najpierw tego nauczyć, bo nie potrafiła

88 354  
323   53  
W dzisiejszym odcinku wyjątkowo wesoło. Jest tu parę ukrytych żarcików - znajdź je wszystkie.

#1. Byłbyś za?

W 1916 r. w USA o mało nie wprowadzono poprawki, według której uczestnictwo w konfliktach zbrojnych byłoby rozpatrywane w referendach, a każdy głos na

Dziedzice upadłych tronów

47 833  
209   59  
Przez ostatnie stulecia upadło wiele europejskich tronów, lecz ich dziedzice żyją do dzisiaj. Część ogranicza się do zjazdów rodzinnych, lecz niektórzy zostają politykami i w jednym przypadku - bywa, że premierami.

Dziedzice upadłych tronów

Praca. 7 ciekawostek o biurowej codzienności

49 443  
179   20  
Będzie i o warunkach w pracy, i o wieku emerytalnym. O tym, jak wspiąć się na wyżyny efektywności i… nie zwariować.

#1. O wydajności

7 rzeczy, które warto wiedzieć na temat pracy - ciekawostki o pracy na Joe Monster
Jak sprawić, by pracownicy pracowali lepiej i bardziej wydajnie? Naukowcy znaleźli całkiem sporo różnych sposobów. Badania wykazały, że jednym ze sprzyjających czynników jest np. przyzwolenie na… ignorowanie zasad panujących w biurze. Tam, gdzie regulamin nie jest ściśle przestrzegany, pracownicy osiągają więcej sukcesów. Mniej błędów popełniają z kolei w biurach, w których zadbano o odpowiednio wysoką temperaturę (z umiarem, z umiarem…).

#2. O emeryturze

7 rzeczy, które warto wiedzieć na temat pracy - ciekawostki o pracy na Joe Monster

Według naukowców człowiek może bez większych problemów wydajnie pracować do… 80 roku życia – i będzie to dla niego dobre. Zanim miłościwie nam panujący rządzący zapieją z radości, warto byłoby dodać, że w tych samych wnioskach badacze wskazali również, że aby cały ten eksperyment miał szansę się powieść, tydzień roboczy nie powinien przekraczać 25 godzin. I przestało być tak wesoło…

#3. O odkładaniu na później

7 rzeczy, które warto wiedzieć na temat pracy - ciekawostki o pracy na Joe Monster

Wbrew pozorom odkładanie na później okazuje się wcale nie tak złe, jak się dotąd wydawało, a „podejście perfekcjonistyczne” – wyznawane samemu czy wymuszone przez przełożonych – jedynie szkodzi wydajności. Naukowcy po raz kolejny udowodnili, że sekretem lepszej pracy są… przerwy w pracy. Lepiej więc skończyć pracę o ustalonej godzinie i najwyżej dokończyć projekt następnego dnia (nawet za cenę spóźnienia), niż zmuszać się ponad normę, rezygnując z należnego odpoczynku.

#4. O multitaskingu

7 rzeczy, które warto wiedzieć na temat pracy - ciekawostki o pracy na Joe Monster

Idealny pracownik to taki, który jednocześnie zrobi projekt, sprawdzi literówki, odbierze telefon od klienta i wyśle mailem raport do szefa, w tym samym czasie rozkładając towar po magazynie i odkurzając witrynę? Tak ceniona dzisiaj wielozadaniowość okazuje się mieć dotkliwe konsekwencje – czasowo „obniżając inteligencję” pracownika o 10 punktów IQ. Efekt wykonywania kilku rzeczy naraz jest więc podobny do nieprzespania nocy – i dwukrotnie gorszy niż np. w przypadku wypalenia jointa.

#5. O tygodniu pracy

7 rzeczy, które warto wiedzieć na temat pracy - ciekawostki o pracy na Joe Monster

Typowy tydzień pracy na świecie ma od 40 do 44 godzin – utarty standard, nad którego zmianą dopiero zaczyna się myśleć. Gdzieniegdzie rozważa się np. skrócenie tygodnia roboczego do czterech dni zamiast pięciu. We Francji na pracy przeciętny pracownik spędza dziennie 7 godzin, w Holandii 6, już jednak w Korei Północnej standard wynosi aż 16 godzin. Oczywiście ilość pracy nie idzie w parze z jej jakością. Polscy pracownicy uchodzą za jednych z mniej wydajnych – ale to temat na inną opowieść.

#6. O zarazkach

7 rzeczy, które warto wiedzieć na temat pracy - ciekawostki o pracy na Joe Monster

Jeśli akurat czytasz ten artykuł w pracy, to… szef nie byłby zachwycony. No chyba że pracujesz na państwowym, to pewnie bez różnicy. Czy zastanawiałeś się natomiast nad tym, jakie jest najbrudniejsze miejsce w biurze? Okazuje się, że bynajmniej nie toaleta. Gorsze jest twoje własne biurko – jest na nim nawet 400 razy więcej bakterii niż na przeciętnej desce klozetowej. Może więc… czas się przesiąść, ot tak, dla zdrowia? :)

#7. O krzesłach obrotowych

7 rzeczy, które warto wiedzieć na temat pracy - ciekawostki o pracy na Joe Monster

Nie zapominajmy o cichych bohaterach każdego biura, niezastąpionych przyjaciołach każdego „wysiadywacza dupogodzin” – krzesłach biurowych na kółkach. Z ciekawości (bo czym innym trudno byłoby wytłumaczyć to badanie) sprawdzono… jaki dystans pokonuje w ciągu roku przeciętne biurowe krzesło obrotowe. Okazało się, że przeciętnie jest to ok. 13 kilometrów. Co ciekawe, za wynalazcę pierwszego krzesła na kołach uznawany jest… Karol Darwin, który postanowił w ten sposób ułatwić sobie przemieszczanie się po własnym biurze.

Przygotowano we współpracy z https://www.ajprodukty.pl/

Źródła: 1, 2, 3, 4
179
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Dziedzice upadłych tronów
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Ujęcia z drugiej wojny światowej, jakich nie znałeś
Przejdź do artykułu Tego nie uczyli na lekcji historii, czyli 7 ciekawostek z czasów średniowiecza
Przejdź do artykułu (Na pewno jeszcze nie) Wszyscy, którzy nienawidzą Jeremy'ego Clarksona
Przejdź do artykułu 7 interesujących faktów o samurajach
Przejdź do artykułu 8 kobiecych zachowań, które mają być seksowne, a tak naprawdę wcale nie są
Przejdź do artykułu 7 ciekawostek o mewach. Raczej nie pokochacie tego ptaszyska...
Przejdź do artykułu Steven Spielberg - rzeczy, których mogłeś o tym reżyserze nie wiedzieć
Przejdź do artykułu Nadzwyczajne skarby muzeów świata LXXIX - maska z czasów, kiedy ludzie nie wynaleźli jeszcze koła
Przejdź do artykułu 8 potwornickich ciekawostek o Disneyu

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą