Szukaj Pokaż menu

Dziewczyny z tatuażem XXVI

47 900  
328   50  
Pamiętajcie, że ich ciało, ich wybór.

12 paskudnych aktorek i aktorów, których mimo wszystko uwielbiamy

384 384  
617   224  
Hollywood jest wypełnione ślicznotkami i przystojniakami. Wiele z tych osób oprócz urody ma jeszcze talent. Ale nawet w miejscu, gdzie uroda jest biletem do sławy można się wybić jedynie dzięki ogromnemu talentowi.

#1. Steve Buscemi

7 przypadków, kiedy nauka udowodniła, że niemożliwe nie istnieje

250 417  
664   177  
Problem tak długo pozostaje nie do rozwiązania, aż znajdzie się ktoś, kto o tym nie wie - i go rozwiąże. Nauka raz za razem przesuwa granice „niemożliwego”.

#1. Teleportacja

Wykazano doświadczalnie, że istnieje możliwość takiego powiązania ze sobą odrębnych cząstek, że powstaje pomiędzy nimi tzw. stan splątany. W efekcie oddziaływanie na jedną cząstkę oddziałuje też na drugą - mimo że nie ma pomiędzy nimi żadnego znanego fizyce klasycznej połączenia. W ramach eksperymentu wyodrębniono parę elektronów w dwóch diamentach, a następnie odsunięto jeden od drugiego na odległość 10 metrów.

Wywołane zmiany spinu jednej cząstki skutkowały analogicznymi zmianami w drugiej cząstce, co dowiodło możliwości teleportacji informacji bez żadnej „fizycznej” drogi pomiędzy nadawcą a odbiorcą, którą można by w jakiś sposób naruszyć.

#2. Supeł światła


To, czego wszyscy uczymy się w szkole na lekcjach fizyki, to że promienie świetlne przemieszczają się w linii prostej, a jedyna szansa zmiany kierunku to odbicie od przeszkody. Dzisiaj wiadomo już, że to nie do końca prawda. Naukowcy z uniwersytetów w Glasgow, Bristolu i Southampton postanowili sprawdzić, czy uda im się… zawiązać promienie świetlne w supeł. Posłużyli się w tym celu hologramami i… udowodnili teorię, która do tej pory wydawała się jedynie mglistą, matematyczną abstrakcją.

Programowane komputerowo hologramy były w stanie pokierować światłem tak, że promienie oplatały ciemne przestrzenie w sposób, który klasyczna fizyka bezwzględnie wykluczała.

#3. Druk 4D


Technologia druku trójwymiarowego w dalszym ciągu jest nowością, dopiero poznajemy jej zalety i możliwości. Dla wielu sama idea, że możemy sobie wydrukować dowolny przedmiot (a nawet dom!), wydaje się całkowicie abstrakcyjna. A jednak na tym nie koniec - współczesna nauka już znalazła sposób na druk 4D. Dodanie aspektu czasu do dotychczasowych osiągnięć oznacza, że możemy wyprodukować przedmiot, który po upływie określonego czasu przeistoczy się w dowolnie wybrany przez nas sposób!

Już teraz naukowcy byli w stanie wydrukować paski materiału, które samoczynnie (ale dopiero PO wydrukowaniu) przybierały żądane kształty. Technologia jest oczywiście jeszcze w powijakach, ale już na tym etapie daleko przesuwa granice tego, co wydawało się niemożliwe!

#4. Zatrzymać światło


Prędkość światła wynosi 300 tysięcy kilometrów na sekundę - inaczej rzecz ujmując, zaje*iście szybko. Jednak podczas pewnego eksperymentu na Uniwersytecie Harvarda udało się spowolnić światło do całkiem bezpiecznych 20 km/h. Na tym jednak nie koniec. W kolejnych doświadczeniach wykorzystano kondensat Bosego-Einsteina o temperaturze bliskiej zeru absolutnemu (które zresztą, jak też się przekonano, wcale nie jest najniższą osiągalną temperaturą).

W tych warunkach udało się promień świetlny całkowicie zatrzymać! W miejscu, w którym się zatrzymało, światło utworzyło „hologram” przypominający bardziej ciało stałe niż falę, którą jest w rzeczywistości. Dzięki nowej formie w zasadzie nic już nie stoi na przeszkodzie, by taką zatrzymaną falę świetlną odłożyć np. na półkę.

#5. Telepatia


Zjawisko telepatii nie jest niczym nowym w ludzkiej codzienności. Od dawna - aczkolwiek nieoficjalnie - wykorzystywane jest między innymi w wojsku. Teraz jednak oswaja je również nauka. Badaczom udało się nakłonić dwa szczury do telepatycznego porozumienia pomimo dzielących ich tysięcy mil odległości. Przed oboma gryzoniami znajdowały się dwie dźwignie.

Jeden z nich miał popychać tę dźwignię, której kolor odpowiadał zapalającej się żarówce. Drugi ze szczurów nie mógł widzieć żarówki… a jednak popychał taką samą dźwignię jak pierwszy szczur. Na bazie m.in. tego eksperymentu naukowcy uważają dzisiaj, że zaszczepienie u ludzi umiejętności telepatii jest wyłącznie kwestią czasu - i to zupełnie niedługiego.

#6. Obecność w dwóch miejscach naraz


Dotychczas „wyjście z siebie i stanięcie obok” było tylko przenośnią, nieszczególnie zresztą zgrabną. Okazuje się jednak, że i w tym przypadku granice niemożliwego mocno się przesuwają. Naukowcy z Santa Barbara schłodzili nieduży fragment metalu do najniższej możliwej do osiągnięcia temperatury, umieścili go w odpowiednich warunkach, a następnie trącili jak strunę w gitarze. Wszystko po to, by… odkryć coś, co wymyka się wszelkiej logice.

Stwierdzili bowiem, że obiekt porusza się i nie porusza jednocześnie, co znaczy - ni mniej, ni więcej - że znajduje się w co najmniej (!) dwóch miejscach w tym samym czasie. Magazyn Science okrzyknął eksperyment największym odkryciem naukowym 2010 roku.

#7. Przekroczenie prędkości światła


Klasyczna fizyka nie dopuszcza możliwości, aby cokolwiek mogło poruszać się z prędkością większą niż prędkość światła. Było to ze wszech miar rozsądne założenie, z tym że… było. Eksperyment przeprowadzony w NEC Research Institute w Princeton pokazał, że możliwe jest przekroczenie prędkości światła, i to aż 300-krotnie! W pojemniku ze specjalnie spreparowanym gazem umieszczono laser, a następnie zmierzono tempo jego przemieszczania się. Wnioski?

Spośród wielu różnych wyróżnia się ten, który wskazuje, że… właściwie laser opuścił pojemnik ZANIM został do niego wprowadzony! Naukowcy spierają się teraz, czy eksperyment obala czy też nie teorie Alberta Einsteina. Faktem jest jednak co innego - nauka wykazała, że coś może się skończyć jeszcze zanim się zaczęło. Obłęd!

Źródła: 1, 2, 3, 4, 5
664
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu 12 paskudnych aktorek i aktorów, których mimo wszystko uwielbiamy
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu 13 ciekawostek o Japonii, które irytują nawet Japończyków
Przejdź do artykułu 25 ciekawostek o najcenniejszym kruszcu - złocie
Przejdź do artykułu Jak używamy aparatów fotograficznych?
Przejdź do artykułu 7 całkiem przyjemnych ciekawostek o miłości
Przejdź do artykułu Kurde blaszka! Facet przerabia zdjęcia znalezione w sieci na plakaty filmowe, które powalają z nóg
Przejdź do artykułu Nawyki, które wcale nie są takie zdrowe
Przejdź do artykułu "Zwolnili mnie z pracy, bo..." - historie prawdziwe
Przejdź do artykułu Adi Devir i jego komiksowe życie z żoną
Przejdź do artykułu 7 ciekawych faktów na temat Nowego Jorku - mieście, którego liczba mieszkańców odpowiada połowie Polski

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą