Szukaj Pokaż menu

Orangutan, czyli człowiek lasu. 7 rzeczy, które warto wiedzieć o tych małpach

30 420  
218   27  
Wszyscy mamy w sobie coś z orangutana. Jedni mniej, inni więcej… Zostawmy jednak złośliwości, zajmijmy się faktami!

Rebecca Swift - kobieta o stu twarzach

142 785  
330   57  
Podczas gdy niektórzy marzą o tym, by być celebrytami, ona co dzień przeistacza się w dowolnie wybraną postać z pierwszych stron gazet. Rebecca Swift rzuciła sobie wyzwanie, by przez 100 kolejnych dni zmienić się w innego celebrytę. Oto jak jej idzie do tej pory:

#1. Tak wygląda Rebecca

Kliknij i zobacz więcej!

7 ciekawostek na temat naszych złych nawyków

298 107  
466   54  
Ile dni potrzeba, by wyrobić w sobie nawyk? Czy można pozbyć się starych przyzwyczajeń? Sprawdźmy, co nauka ma do powiedzenia na temat złych nawyków.

#1.

Aby wyrobić w sobie określony nawyk - regularnego biegania, porannej gimnastyki, sprzątania na bieżąco czy jakikolwiek inny - potrzeba 21 dni, twierdzą niektórzy. Według innych daną czynność należy powtarzać przez 40 dni z rzędu, by "weszła w krew". Naukowcy z Londynu natomiast skłaniają się ku 66 dniom. A to niestety oznacza więcej pracy, niż sądziliśmy...

#2.


Czym charakteryzują się nawyki? A tym, że wszystkie bazują na tym samym trójstopniowym schemacie. Najpierw pojawia się bodziec, po nim rutynowe działanie, na koniec przychodzi zaś nagroda. Weźmy przykład: sygnałem wyzwalającym nawyk może być powrót do domu po pracy, działaniem wypicie kilku drinków, nagrodą natomiast odprężenie i relaks. Pojęcie "pętli nawyku" opracował Charles Duhigg.

#3.


Starych nawyków tak naprawdę nie da się definitywnie wykorzenić. Można zagłuszyć je innymi, ale i te stare przy pierwszej sposobności wracają do życia. W związku z tym też znacznie łatwiej jest wyrobić w sobie nowe nawyki, niż próbować stłumić stare - tym bardziej jeśli mają one za sobą długi staż.

#4.


Nawyki są często tak głęboko zakorzenione w ludzkiej podświadomości, że nawet pacjenci po utracie pamięci czy cierpiący na amnezję mimowolnie poddają się swoim starym przyzwyczajeniom. Zatem odzwyczajenie się od podjadania między posiłkami może okazać się znacznie trudniejsze...

#5.


Jak wiele czasu każdego dnia poświęcamy na nawyki? Godzinę dziennie? Dwie? Nic z tych rzeczy. W ciągu dnia aż 45% czasu poświęcamy na wykonywanie rzeczy, których w gruncie rzeczy nie jesteśmy w ogóle świadomi. 45% naszych codziennych zachowań wynika niejako z automatu.

#6.


Skąd w ogóle biorą się nawyki? Z oszczędności. Nie czasu, nie pieniędzy, a wykorzystania mózgu. Logiczne - po co za każdym razem zastanawiać się, w jaki sposób przyrządzić ulubioną kawę, skoro większość z nas potrafi zrobić to automatycznie, bez analizowania całego procesu od początku do końca? Za pomocą dzielenia zadań na pomniejsze czynności i automatyzowania ich mózg dosłownie ułatwia sobie życie.

#7.


Nowy Rok coraz bliżej, a wraz z nim noworoczne postanowienia. Rzucić picie, palenie i Facebooka, wstawać wcześniej, pokochać teściową, zaoszczędzić na mieszkanie... I wszystkim tym pięknym i wzniosłym ideom staje na drodze jedno - przyzwyczajenie. Stare przyzwyczajenia i nawyki grzebią statystycznie 92% noworocznych postanowień i tylko 8% udaje się faktycznie zrealizować. Niezbyt dobrze to wróży, prawda?

Źródła: 1, 2, 3, 4
466
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Rebecca Swift - kobieta o stu twarzach
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Mistrzowie Internetu – Poseł PiS zarabia na godzinę więcej niż Cristiano Ronaldo
Przejdź do artykułu 10 tradycji świątecznych, których pochodzenia możesz nie znać
Przejdź do artykułu Po zaręczeniu się planowali urządzić normalne wesele. Życie pokrzyżowało ich plany
Przejdź do artykułu 7 ciekawostek na temat pieniędzy, pożyczek i oszczędzania
Przejdź do artykułu Po obejrzeniu tych zdjęć uświadomicie sobie, jak wiele się zmieniło w ciągu ostatnich 100 lat
Przejdź do artykułu 19 intrygujących faktów o baronie narkotykowym El Chapo
Przejdź do artykułu "Chcę mieć dziecko" - taką wiadomość wysłały swoim chłopakom. Oto ich reakcje...
Przejdź do artykułu Jak wyrażamy śmiech w internecie? Zobacz jak wygląda to w zależności od kraju
Przejdź do artykułu 10 rzeczy, których być może nie wiesz o biuście

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą