Szukaj Pokaż menu

Szwajcaria, najbardziej ufortyfikowany kraj świata, w którym schron znajduje się w każdym domu

196 229  
840   69  
Szwajcaria zwykle kojarzy się z zegarkami, czekoladą i narciarstwem, a niewiele osób (nawet Szwajcarów) zdaje sobie sprawę, że jest to jeden z najbardziej ufortyfikowanych krajów świata. Mimo że w tak niedużym państwie znajdują się tysiące schronów, turyści, a nierzadko sami mieszkańcy, podróżując po kraju nawet nie zdają sobie sprawy z ich obecności. Jak to możliwe?

#1.

Faktopedia CMLXXV - Jak mszczą się scjentolodzy

102 297  
557   61  
Dziś m.in. niezwykły sposób budowania gniazda przez pewnego ptaka, do czego używano kompasu w starożytnych Chinach oraz jak mszczą się scjentolodzy.

7 sposobów, w jakie mężczyźni tracą głowę w obecności atrakcyjnych kobiet

150 665  
219   18  
Mężczyzna został zaprogramowany przez ewolucję do ciągłego szukania szansy na reprodukcję. Dziwnym trafem prawie zawsze zaczyna to robić w obecności kobiet. Przeważnie nieudolnie, nieświadomie i komicznie.

Śpiewają zamiast mówićMiłosne serenady to dość oczywisty sposób wyrażania swojego zainteresowania w stosunku do kobiety. O ile jednak jest to świadomy sposób, tak zwykła zmiana intonacji podczas rozmowy z kobietą już nie musi taka być. Badania brytyjskich naukowców wskazują, że gdy kobieta podoba się mężczyźnie, to ten zaczyna mówić do niej w śpiewny sposób – zmienia co chwilę intonację. Badania wydają się stać w sprzeczności z powszechnym przekonaniem, że kobieta mięknie słysząc mocny i głęboki baryton. Prowadzący badanie Juan David Leongómez tłumaczy, że mężczyźni postępują w ten sposób, by nie sprawiać wrażenia agresywnych. A to z agresją właśnie kojarzy się głęboki głos. Mężczyzna więc musi wypośrodkować przekaz – „jestem męski, ale nie będę wyciągał konsekwencji, gdy zupa będzie za słona”. Co ciekawe, mężczyźni biorący udział w badaniu starali się mówić głębokim tonem głosu do kobiet, które uznają za mniej atrakcyjne.

Mówią więcejPowszechnie panujące przekonanie o tym, że kobiety mówią więcej niż mężczyźni jest co najwyżej uogólnione – jeśli nie błędne. Wszystko zależy od sytuacji, w jakiej znajdują się rozmówcy. Psycholog Campbell Leaper z University of California w Santa Cruz przeanalizował temat zaczynając od lat 60., a kończąc na czasach dzisiejszych, i porównał gadatliwość mężczyzn i kobiet. Rezultat? Mężczyźni mówią więcej w trakcie rozmowy z kobietami. Leaper wyjaśnił, że mężczyźni nie robią tu nic innego jak poddają się woli ewolucji, która każe im dominować.

Mięknie im serceWskazówka dla wszystkich organizacji charytatywnych: pokażcie mężczyznom atrakcyjną kobietę, jeśli chcecie zwiększyć wpływy do kasy. W obecności kobiet mężczyzna jest skłonny wydawać więcej na cele charytatywne, jak pokazały badania dr Wendy Iredale z Sheffield Hallam University i Marka Van Vugta z VU University w Amsterdamie i University of Oxford. Dwójka badaczy zaprosiła 130 osób – 65 mężczyzn i 65 kobiet. Następnie za pośrednictwem programu komputerowego wszyscy uczestnicy mieli przekazywać środki na fundusz grupowy. W pierwszym eksperymencie uczestników usadzono w parach mieszanych, w drugim – parami dobrano samych mężczyzn, a następnie powiedziano im, że będą obserwowani przez kobietę. W obu eksperymentach mężczyźni prześcigali się w tym, który przeznaczy większe środki.

Jedzą więcejPo wygadaniu się i ratowaniu świata, w życiu mężczyzny przychodzi pora na zasłużony posiłek. Najlepiej w towarzystwie jakiejś kobiety, bo co to za frajda – jeść samemu? Ale nie dość, że mężczyzna może wtedy spędzić miło czas, to jeszcze podczas posiłku może zaimponować kobiecie. Przynajmniej próbuje. Badania studentów z University of Akron wskazują, że mężczyzna spożywa większą niż zazwyczaj ilość kalorii, gdy w posiłku towarzyszy mu kobieta. Ponownie ma to związek z męskością – nie chce być postrzegany jako nomen omen mięczak. Jako ciekawostkę można dodać, że z kobietami jest odwrotnie – one przy mężczyźnie jedzą mniej, bo – jak uważają badacze – nie chcą sprawiać wrażenia obżartuchów.

Ryzykują

Mężczyźni bywają niezwykle zdeterminowani, gdy chodzi o chęć zaimponowania ładnej kobiecie. Do tego stopnia, że są w stanie narazić własne zdrowie lub życie.

Badania opublikowane w 2008 roku w piśmie Evolutionary Psychology pokazują, że gdy kobieta patrzy, to mężczyźni częściej przechodzą przez jezdnię w miejscach niedozwolonych, a nawet czekają do ostatniego momentu przed wejściem do autobusu. Wariaci. Inne badanie przeprowadzone na skejtach dało podobne rezultaty. Nie to, żeby skejci też zwlekali z wsiadaniem do autobusu do ostatniej chwili. W obecności kobiet wykonywali oni więcej ryzykownych trików. Jednocześnie, ryzykując więcej, mężczyźni skejci odnoszą więcej porażek, ale i sukcesów.

Stają się agresywniejsiKobieta potrafi wyzwolić w mężczyźnie pierwotne instynkty. Ten nie tylko zmienia się w Luciano Pavarottiego, który szasta kasą na lewo i prawo, obżera się i zasila budżet państwa mandatami od Straży Miejskiej, ale także chętniej poszedłby na wojnę, jak pokazały badania Sarah Ainsworth i Jona Manera z Florida State University. Te same badania pokazały, że dla osiągnięcia własnej korzyści mężczyzna czuje mniejszy opór przed znęcaniem się nad innymi mężczyznami. Wszystko po to, by zaliczyć przedłużyć istnienie gatunku.

GłupiejąByć może pod wpływem kobiet mężczyźni wydają więcej, być może rywalizują ze sobą – często w bezcelowej, skazanej na niepowodzenie walce – być może robią rzeczy niezrozumiałe lub głupie, ale prawda jest taka, że mężczyzna po prostu głupieje w obecności kobiety. A co gorsze – nic nie może z tym zrobić. W 2009 roku na holenderskim uniwersytecie Radboud University Nijmegen przeprowadzono badania, które pokazały, że nawet krótka interakcja z ładną kobietą wystarczy, by mężczyźnie spadła sprawność umysłowa. Mężczyźni biorący udział w badaniu, którym powiedziano, że będą obserwowani przez ładną kobietę, radzili sobie gorzej z wykonywaniem różnych zadań umysłowych.

Jako ciekawostkę można wspomnieć, że w większości powyższych badań obecność mężczyzn nie wpłynęła na zachowanie kobiet.

Źródła: 1, 2, 3, 4, 5, 6

Od redakcji: UBW tydzień temu wziął (pierwszy) ślub, więc może stąd ten artykuł? Gratulacje!
219
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Faktopedia CMLXXV - Jak mszczą się scjentolodzy
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Mistrzowie Internetu – Pojawiła się kolejna idiotyczna moda
Przejdź do artykułu Singiel a żonaty - różnice, który zna każdy zaobrączkowany
Przejdź do artykułu 10 zapierających dech w piersiach cudów natury
Przejdź do artykułu Dlaczego chcę wam opowiedzieć jak straciłem kobietę marzeń?
Przejdź do artykułu Nawyki, które wcale nie są takie zdrowe
Przejdź do artykułu 8 elementów damskiego ubioru, które podobają się facetom
Przejdź do artykułu 7 ciekawych faktów na temat Nowego Jorku - mieście, którego liczba mieszkańców odpowiada połowie Polski
Przejdź do artykułu Zatrzymane w kadrze CCCLI - Jak Chińczycy walczyli z plagami
Przejdź do artykułu Ukryte marzenia każdego faceta, które nigdy się spełnią

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą