Szukaj Pokaż menu

Mistrzowie internetu LXII - Wiecie co to jest dieta rotacyjna?

110 139  
399   40  
W tym odcinku m.in. wyjątkowy prezent pod choinkę; ruski 3d street art vs Lublin; odpowiedź Ministerstwa Krów Mlecznych i Nabiału; sukienka bez zabezpieczeń; historyka z chwili dla Ciebie oraz ksiądz z niesamowitym poczuciem humoru.

#1

Izrael –

Czy eksperyment doktora Iwanowa na pewno zakończył się fiaskiem?

100 929  
218   72  
Na początku XX wieku rosyjski naukowiec Ilja Iwanowicz Iwanow przeprowadzał eksperymenty krzyżowania małpy i człowieka. Początkowo pracował w Suchumi, a następnie wyjechał do Afryki Zachodniej. W rezultacie, zgodnie z oficjalnymi dokumentami, eksperymenty zostały uznane za nieudane.

Kliknij i zobacz więcej!

Tajemnice Nowego Roku

146 845  
820   33  

Czemu akurat w nocy z 31 grudnia na 1 stycznia musimy przeżywać katusze pijaństwa?

Podziękowania należą się Juliuszowi Cezarowi (Ave!), który zreformował mocno rozregulowany kalendarz rzymski i wprowadził nowy, podzielony na 365 dni, stabilniejszy kalendarz juliański. Zmianę tę odczuwamy do dziś. Na przykład według wcześniejszych zasad siódmym miesiącem roku był wrzesień (siódmy po łacinie to septimus), a grudzień jak sama łacińska nazwa wskazuje (decimus) widniał na pozycji dziesiątej.

Jeśli chodzi o zabawę to Babilończycy przebijali nasze jednorazowe imprezowanie

Tradycja hucznego obchodzenia nadejścia nowego roku sięga 4000 lat wstecz. U Babilończyków moment ten miał miejsce w okolicach marca (według naszego, gregoriańskiego kalendarza). W tamtej kulturze nowy rok przychodził wraz z wiosną, czyli czasem naturalnego odrodzenia. Radosne obchody trwały 11 dni. Statystyczny Polak, napędzany statystycznym, polskim trybem sylwestrowego imprezowania, zmarłby gdzieś w połowie piątego dnia (albo z braku snu, albo z braku jedzenia...)

Noworoczne postanowienia

Zwyczaj składanych samym sobie obietnic również nie jest wymysłem współczesności. Podobno Babilończycy najczęściej obiecywali oddać właścicielom pożyczony sprzęt rolny.
Noworoczne postanowienia to jeden z najbardziej kłamliwych sposobów na uspokojenie własnego sumienia, które to, zasilone bożonarodzeniowym obżarstwem, wrzeszczy i odgraża się niczym sprowokowany prezes PISu. Najczęstszymi obietnicami, które uroczyście sobie składamy to:

- Od nowego roku przechodzę na dietę!
- Od nofffego roku nie pyyeeem...
- Od nowego roku rzucam palenie!
- Od nowego roku zaczynam pisać pracę magisterską!


Ponoć jedynie 8% osób dotrzymuje tych przyrzeczeń...

Kościół nigdy nie przepadał za imprezami sylwestrowymi

...bo pochodziły one z czasów „pogańskich”. Kościół do tego stopnia darzył pogardą noworoczne obrządki i zabawy, że w 567 roku oficjalnie 1 stycznia został przez papieża odrzucony jako pierwszy dzień nowego roku. Od tego czasu często łączyło się, przyjęte na 25 grudnia, obchody bożonarodzeniowe z Nowym Rokiem.
Musiało minąć całe millenium aby przywrócić prawdziwy porządek rzeczy. W 1582 roku Grzegorz XIII pogodził się z 1 stycznia i noworoczne święto wróciło do kościelnych łask.

Pierwsi goście

Według pewnych wierzeń, pierwsi goście, którzy nas w nowym roku odwiedzą przyniosą nam albo szczęście albo pecha. Dlatego zwykło się imprezować w ten dzień jedynie z najlepszymi przyjaciółmi. Jeśli, więc postanowiłeś nieco „zamulić” i spędzić Sylwestra z Jedynką to radzimy – nie otwieraj drzwi nieproszonym gościom.

Symbol dziecka

Często pojawiający się motyw brzdąca, który miast obsrywać pieluchy i drzeć się w wniebogłosy, pęka z dumy jako oficjalny symbol nowego roku, pochodzi z czasów kiedy Grecy zamiatali swymi brodami ziemię podczas pokłonów oddawanych Zeusowi. Wówczas istniała tradycja uroczystego paradowania z niemowlakiem w koszyku – szczyl miał być symbolem odradzającego się boga płodności.

Kiedy Kościół dał sobie nieco na luz i wciąż lekko naburmuszony, oficjalnie pozwolił obchodzić wiernym święto rozpoczęcia nowego kalendarzowego roku berbeciowi przybito do czoła tabliczkę z napisem „Jezus”.


Duchy i kolorowe gacie, czyli kilka sylwestrowych zwyczajów ze świata:

  • Według meksykańskiej tradycji, Sylwester to idealny moment na rozmowę ze zmarłymi. W dzień ten ułatwiona jest komunikacja z duszami najbliższych. Zwyczaj międzywymiarowych połączeń z martwymi dziadkami, ciociami czy kochankami praktykowany jest całkiem legalnie – biznes kręci się nieźle, a wyspecjalizowani w tego typu kontaktach właściciele spirytualistycznych gabinetów nie narzekają na brak klientów. Głównie tych żywych...
Również w Meksyku i krajach Ameryki Łacińskiej w zwyczaju jest zakładanie tego dnia kolorowej bielizny. Ma to gwarantować zastrzyk gotówki oraz szczęście w miłości.
  • Ekwadorczycy mają zwyczaj gromadzenia się i wspólnego palenia zdjęć reprezentujących wydarzenia ze starego roku. Podobno w wielu miastach sylwestrowa noc rozświetlana jest przez takie właśnie ogniska.
  • Duńczycy rozbijają talerze i zostawiają ich szczątki przed drzwiami domów swych sąsiadów. Rodzina, która zaszczycona zostanie największą górą łupin spoczywająca na wycieraczce będzie miała najwięcej szczęścia w nadchodzącym roku.

  • O północy 31 grudnia japońskie buddyjskie świątynie rozbrzmiewają donośnym dźwiękiem gongów. 108 uderzeń symbolizować ma wyganianie takiej ilości ludzkich słabości.

Noworoczne zgony

Jeśli wierzyć statystykom z ostatnich lat, średnio ok. 40% imprezowiczów w wieku 18-25 lat kończy noworoczne obchody przed wybiciem północy. Najczęstszym powodem takiego stanu rzeczy jest mieszanie alkoholi dostępnych na imprezach. Ta smutna tendencja powoduje, że w sylwestrową noc dochodzi do fali poczęć niechcianych dzieci, których ojcostwo trudne jest do ustalenia ze względu na pamięciową dziurę, która w przeciwieństwie do niektórych otworów ciała została wypełniona tej nocy przez absolutną pustkę...

Udanego sylwestra i do zobaczenia w roku 2012! Niech Wam petardy rączek, tudzież innych członków, nie pourywają!

820
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Czy eksperyment doktora Iwanowa na pewno zakończył się fiaskiem?
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Panny młode z piekła rodem
Przejdź do artykułu 15 niezwykłych faktów o kosmosie
Przejdź do artykułu Idealna dziewczyna - mem internetowy
Przejdź do artykułu 9 największych serc na świecie
Przejdź do artykułu 10 czynności, których nie powinieneś wykonywać podczas wizyty w Korei Południowej
Przejdź do artykułu 8 niewyjaśnionych zjawisk z pogranicza nauki
Przejdź do artykułu Tajemnica śmierci, która idzie za mną krok w krok przez ostatnie 16 lat
Przejdź do artykułu Stare piosenki Big Cyca, czyli jak słodko było zostać świrem
Przejdź do artykułu 21 pospolitych rzeczy, których nazw nie znasz

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą