Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY
Gunnerkrigg Court
Klub otwarty
by Andvarkidus


Założony: 2010-01-05 22:07:18
Ostatnia aktywność: 2024-01-27 16:45:26
Postów na forum: 186
71 członków
Oglądany: 9308x

Słowo od Toma

Andvarkidus
Andvarkidus - Superbojownik | GG: 7398148 · przed dinozaurami
Postanowiłem przetłumaczyć serię "wywiadów" z autorem, bo można się z nich dowiedzieć sporo ciekawych rzeczy. Jeśli moim tłumaczeniem nie psuję niczego i jesteście chętni, to przykleję temat i będę wrzucał to dalej. Na dziś coś o naszej ulubionej głównej bohaterce.
Macie linka
http://gunnerkrigg.wikia.com/wiki/Word_of_Tom:_Antimony_Carver


ANNIE


Kiedy przypadają urodziny naszych bohaterek?
Nie powiem!

W takim razie gdzie się urodziły?
Annie urodziła się w szpitalu Good Hope, a Kat w Szkocji, tuż zanim jej rodzice wrócili do Dworu.

Jakim rodzajem regionalnego akcentu posługuje się Annie?
Z tego co wiem, to w UK jest więcej regionalnych akcentów niż w Polsce gwar, naleciałości itd. To mówię ja, kujawiak. Jo!
Mówi akcentem Kate Rusby. Spróbujcie sobie wyobrazić kogoś, kto mówi z takim akcentem jakby próbował się go pozbyć zręcznym drapaniem drucianą szczotką. Odejmijcie też cały slang i kolokwializmy i będziecie prawie na miejscu.

Tom, dlaczego nazwałeś ją Anitimony? … Jest jakaś właściwość antymonu, która odzwierciedla osobę Antimony?
Jak się domyślacie… Nie będę się w nic zagłębiał, ale mogę powiedzieć, że imię Annie nie zostało wybrane dlatego, że brzmi fajnie.

Czy to przypadek, że imię i natura Anitmony odzwierciedlają słowo „antidotum”?
Carver działająca jak antidotum… W zasadzie nie widzę powiązania.

Jak wymawiasz imię Antimony? Z naciskiem na jaką sylabę?
An-Ti-Mo-Nii. Jak „alimony”.

Czy Annie w ogóle się perfumuje?
Nie. Nie robi tego.

W każdym razie pachnie ładnie, prawda?
Jestem pewien, że pachnie jak dwunastoletnia dziewczyna.

Czy cała historia jest opowiadana przez Annie po ewentualnym zakończeniu fabuły, czy też każdy rozdział jest opowiadany przez bohaterkę tuż po jego przeżyciu?
Carver opowiada historię na bieżąco, nawet jeśli nie jest to pokazane wprost okienkami dialogowymi. W każdym razie czas pokaże z jakiego punktu Annie prowadzi narrację.

Annie przybyła do Dworu kilka tygodni po rozpoczęciu zajęć, prawda?
Annie zaczęła naukę w około połowie pierwszego roku.

Czy Annie ma jakąś dalszą rodzinę?
Tak. Po stronie ojca.

Zakładam, że Annie nie ma żyjących dziadków czy innych krewnych. Mam rację?
Najprawdopodobniej ma jakiś żyjących krewnych po stronie ojca.

Ile lat miała Annie, kiedy pomagała w rozstrzygnięciu sporu między Moddey Dhoo i Mallt-u-nos?
Prawdopodobnie miała 5-6 lat.

Na 16 stronie 18 rozdziału Annie nosi migot kamień jako naszyjnik. Nadal nosi symbol antymonu, który dostała od matki? Myślałem, że nosiła go cały czas, ale najwyraźniej miała go na szyi tylko na początku.
Nie, nadal nosi wisiorek antymonu. Ma dwa naszyjniki w tym rozdziale.

Piąty obrazek ostatniej strony rozdziału „Garść ziemi”. Czy one się całują?
Nie. One się nie całują.

Czy kolor włosów Antimony i Surmy jest normalny w ich rzeczywistości?
Nie. Nie jest szczególnie powszechny.


Jak ktoś chce posłuchać głosu Kate Rusby, to proszę
http://www.youtube.com/watch?v=MZkjrgS_lKY
Edytowano x 2 Ostatnio zmieniany: 2010-10-16 19:29:21
Aleister
Aleister - Trygław | GG: 4151394 · przed dinozaurami
dawaj i przyklejaj
Andvarkidus
Andvarkidus - Superbojownik | GG: 7398148 · przed dinozaurami
Na razie przetłumaczyłem jeszcze fragment o Kat. Wrzucam go tu i postaram się w najbliższych dniach przetłumaczyć resztę. Potem może skleję te posty w całość ;) . Jak zauważyliście, czasem pytania będą się powtarzać. Zostawiam tak jak jest w oryginale.
Póki co link
http://gunnerkrigg.wikia.com/wiki/Word_of_Tom:_Katerina_Donlan

KAT

Kiedy przypadają urodziny naszych bohaterek?
Nie powiem!

W takim razie gdzie się urodziły?
Annie urodziła się w szpitalu Good Hope, a Kat w Szkocji, tuż zanim jej rodzice wrócili do Dworu.

Jaki jest ulubiony program telewizyjny Kat?
Waha się między „Z Archiwum X” i „Zagubionym w Czasie”.

Po prawdzie, to tutaj mam do czynienia z jakimś kolokwializmem, którego do końca nie rozumiem. Niech ktoś rzuci jakąś sugestią, bo tłumaczenie jest takie ”na czuja”.
Czy Kat lubi poobijać się w domu w czasie weekendu?
Czasami.

Czy Kat potrafi posługiwać się innymi językami?
Zna jedno czy dwa słowa w Gitano, ale poza tym nie, nie potrafi.
Gitano, to właściwie nie język, a określenie hiszpańskiego cygana. Ta grupa Romów posługuje się jednak językiem odmiennym niż ich pozostali europejscy krewni.

Ile lat ma Kat w swoim wspomnieniu o „wujku Jimmy’m”?
Ma pewnie 5-6 lat.

Piąty obrazek ostatniej strony rozdziału „Garść ziemi”. Czy one się całują?
Nie. One się nie całują.
Andvarkidus
Andvarkidus - Superbojownik | GG: 7398148 · przed dinozaurami
Stwierdziłem, że pytania dotyczące Kat są dość krótkie, więc skrobnąłem jeszcze coś o najbardziej intrygujących postaciach. Zecie i Gammie. Och przepraszam - Zimmy i Gammie. Standardowo proszę o jakieś sugestie i kamienie, bo aj ken spik inglisz, bat not dat gud as aj łont ;)
No i macie linka do oryginału
http://gunnerkrigg.wikia.com/wiki/Word_of_Tom:_Zimmy_and_Gamma


ZIMMY I GAMMA


ZIMMY
Czy stworzyłeś postacie Gammy i Zimmy wcześniej niż Dwór Gunnerkrigg i Annie? Pytam ponieważ ich rysunki na DeviantArcie są z 2003 roku. To dwa lata zanim ukazał się pierwszy odcinek komiksu.
Tak. Stare postacie Zimmy i Gammy powstały jeszcze dawniej, ale właściwie nic z nimi nie robiłem. Po prawdzie Zimmy powstała jeszcze wcześniej niż Gamma i wyglądała zupełnie inaczej. Miałem raz w planach stworzenie komiksu „Alphabet Soup” z nimi i być może kiedyś to zrobię.
Zainteresowanych odsyłam do profilu Toma, a tu podaję linki do obrazków
Zet… Zimmy
Zimmy i Gamma

Czy jest jakikolwiek powód, dla którego Zimmy ma zawsze na koszuli kółko w tym samym miejscu? Chodzi mi o białe kółko na jej niebieskiej bluzce, które jest w tym samym miejscu co kółko na koszuli będącej częścią jej mundurku… Inni uczniowie nie mają takich, więc zastanawiam się dlaczego/czy jest to coś specyficznego dla Zimmy, choć być może to tylko jakiś zwariowany zbieg okoliczności, a ja świruję, bo go zauważyłem.
To nie przypadek. Jednakże wyjaśnienie tego przed czasem, mogłoby nieco za dużo zdradzić.
Kurka, ja właściwe nie zwróciłem na to kompletnie uwagi. Dopiero jak to przeczytałem…

Czy kiedykolwiek dowiemy się co Zimmy pokazała na wystawie naukowej?
Odpowiedź jest w waszych sercach.

Czy Gamma i Zimmy mają te same zajęcia co inni uczniowie? Jeśli tak, to jakie są ich ulubione przedmioty?
Na to pytanie trudno odpowiedzieć, więc się od niego wykręcę!

Podobieństwa „odpłynięć” Zimmy do umysłowych i fizycznych efektów zespołu lęku napadowego zastanawiały mnie do tego stopnia, że założyłem konto tylko po to aby spytać, czy nie jest to przypadkiem część/inspiracja dla jej stanu?
Przyznam, że trafiłeś blisko. Zimmy miewa ataki bardzo podobne do zespołu lęku napadowego lub paniki[Tu chodzi oczywiście o stan chorobowy, a nie zwykły lęk], zwłaszcza w przypadku silnego zdenerwowania. „Eksperyment” przy elektrowni wywołał jeden z takich ataków i w jakiś sposób – wzmocnił go.

GAMMA
Być może szósta osoba na fotografii ma coś wspólnego z Gammą?
Bezimienna dziewczyna na zdjęciu nie jest w żaden sposób związana czy spokrewniona z Gammą.
Oczywiście wiemy już kto to, ale fani toczyli na ten temat tak ożywione spekulacje, że został temu poświęcony cały podpunkt w serii „wywiadów” z autorem.

Tom, powiedz proszę… Czemu stworzyłeś Gammę jako Polkę?
Postanowiłem uczynić Gammę Polką, ponieważ istnieje spora społeczność Polaków w Birmingham – mieście skąd pochodzi Zimmy (i gdzie sam mieszkam).
Edytowano x 1 Ostatnio zmieniany: 2010-01-11 00:47:16
Aleister
Aleister - Trygław | GG: 4151394 · przed dinozaurami
A kto mu tłumaczy wypowiedzi Gammy?
Andvarkidus
Andvarkidus - Superbojownik | GG: 7398148 · przed dinozaurami
Masz odpowiedź tutaj ;)
standardowo link
http://gunnerkrigg.wikia.com/wiki/Word_of_Tom:_Meta

O KOMIKSIE OGÓLNIE


Czy masz już w zanadrzu zakończenie GC? Ile zostało rozdziałów do końca? A może tworzysz je na bieżąco, jak je wymyślisz?
Mam pomysł na zakończenie, ale nie wiem jak długa będzie cała historia.

Jest jakiś istotny powód dla którego w komiksie dymki mają różne kolory?
Powód istnieje. Jego istotność jednak to sprawa dyskusyjna. Powód jest taki, że zazwyczaj każda postać ma własny kolor dymków. Pamiętacie kiedy Cień2 mówił głosem Kat, a jego dymek miał ten sam kolor co jej? A kiedy Robot mówił pod koniec 7 rozdziału, kolory były pomieszane? O to właśnie chodzi.

Tom, powiedz proszę, skąd znasz polski? Słownik? Masz tam przyjaciół?
Kilka osób, które potrafią mówić po polsku pomogło mi przy dialogach.

Jakich "narzędzi" (oprogramowanie, sprzęt) używasz do tworzenia komiksu?
Rysuję komiks ołówkiem na papierze, potem tuszuję linie kilkoma różnymi rodzajami atramentowych długopisów (głownie cienkopisami, chyba za karę). Następnie skanuję to skanerem za 20 funtów z Amazonu i koloruję moim Wacom'em[to taki tablet] w Photoshopie 6. Zapewniam, że to wszystko jest mocno nieprofesjonalne.
Andvarkidus
Andvarkidus - Superbojownik | GG: 7398148 · przed dinozaurami
Wczoraj przetłumaczonego tekstu było niewiele, dziś to nadrabiam chyba najdłuższym i najtrudniejszym wywiadem dotyczącym naszego milusińskiego Reynardine. Krytyka na prawdę mile widziana.
Tradycyjnie link do oryginału
http://gunnerkrigg.wikia.com/wiki/Word_of_Tom:_Reynardine


REYNARDINE


OGÓLNIE
Kto, według ciebie, mógłby podkładać głos Reynardine’a, jeśli taka sytuacja mogłaby się wydarzyć.
Widzieliście kiedyś film A.I. Stevenena Spielberga? Kojarzycie misia – super zabawkę, którego miał główny bohater? Tak wyobrażam sobie głos Reynaridne’a.

Czy Reynardine jest tylko myślą, bez ciała? Czy jakimś rodzajem energii, która go otaczała, gdy opuścił ciało Sivo albo jakimś niestałym ciałem eterycznym, które jeszcze posiada? Czy miał prawdziwe ciało, które mu odebrano (w ramach kary za to czego się dopuścił we Dworze)?
To, co widzieliście, kiedy opuścił Sivo, to obecne pozostałości Reynardine. Tak, miał swoje prawdziwe ciało.

Czy Rey może przejść przez szkło?
Nie bez tłuczenia go.

Jak wymawiać imię Reynardine? Rey-nar-deen? Rey-nar-dyne?
Oba sposoby są poprawne, choć ja mówię Reh-ner-deen.
Przyznam, że nie potrafię wyczuć różnicy między tymi sposobami, a już na pewno nie potrafię wiernie tego przełożyć na polską wymowę, więc zostawiłem w oryginale.

Nawiązując do 34 strony 14 rozdziału: Reynardine nie mówi tego tylko dlatego, ze jest złośliwcem, prawda?
Był autentycznie zaskoczony.

Od tego momentu Kat już wie o nowym wilczym wyglądzie Reya?
A i owszem.
Ten list nie został przetłumaczony graficznie, ale liczę, że wszyscy pamiętają, że pojawił się między 14, a 15 rozdziałem (wakacyjne guest-stripy itp.).

Na 18 stronie 18 rozdziału to oczy Reynardine’a tak świecą, czy to może symbol antymonu?
To jego oczy.

Czy kiedy nie widzimy Reynardine’a, np. w scenach klasowych, powinniśmy przyjąć, że jest w torbie Annie, czy też, że został w jej pokoju?
Annie zazwyczaj zostawia go w swoim pokoju każąc mu być cicho i stwarzać żadnych problemów.


KONTRAKT WŁASNOŚCI ANNIE NAD REYNARDINE
Rey wykonuje większości poleceń Annie, nawet kiedy mu się to nie podoba, ale tutaj i tutaj ignoruje jej nakaz mówienia. Czemu robi tu wyjątek?
Kontrakt Annie nad Reynardine obejmuje obecnie tylko jego cielesne działania. Annie może zmusić go do zamilknięcia lub ponownego mówienia, ale nie ma prawa rozkazać mu CO ma mówić lub myśleć. Przy okazji. Reynardine nie może wobec niej kłamać.

Reynardine po raz pierwszy zamienił się w wilka bez przyzwolenia Annie. Czy dała mu jakiś myślowy rozkaz, czy też mógł zrobić to swobodnie, ponieważ było to dla niej korzystne? Później skoczył jej na obronę przed atakiem Ysengrina, również bez otrzymania przez nią rozkazu.
Mógł zamienić się w wilka dlatego, że chciał. Krótko mówiąc, może robić co chce, za wyjątkiem kłamstwa, ataku lub nieposłuszeństwa względem Annie. Jednakże Antimony może wydać mu ogólnikowy rozkaz „Nie opuszczaj tego pomieszczenia i nie rób hałasu” czy „Nie zabij nikogo” i będzie on ważny aż do czasu, kiedy zmieni zdanie.

Jeśli Reynardine nie może okłamać Annie, to czy może przynajmniej nie mówić jej całej prawdy? Dla przykładu: zobaczył kogoś z czymś co należy do Annie i bez wątpienia zostało skradzione i zostaje mu zadane pytanie: czy widział kogoś kradnącego to. Czy może powiedzieć, że nie widział nikogo, kto by to kradł, bez mówienia tego, że widział kogoś z ukradzioną rzeczą?
Jeśliby wiedział, że to zostało skradzione, to wówczas powiedziałby, że to widział. Ale jeśli nie wiedziałby, że ta rzecz została zabrana, to mógłby odrzec, że jej nie widział, jeśli by zechciał. Reynardine może kłamać, jeśli sam nie zna prawdy.

Jeśli Annie wyda Reynardine’owi jakiś rozkaz, to może go natychmiast cofnąć? Na przykład: Jeśli kazała Reyowi posiąść nowe ciało, o czy może cofnąć polecenie tuż zanim to zrobi?
Tylko jeśli wciąż jest w ciele będącym jej własnością. Dopóki należy do niej, może wydawać i cofać rozkazy ile razy zechce.

Czy Annie może rozkazać Reynardine’owi posiąść coś innego? Może coś innego, będącego jej własnością czy cokolwiek innego?
Może. Musi jednak być pewna, że rzecz, którą przejmuje Rey należy do niej. Inaczej straci nad nim kontrolę.

Jeśli Annie da Reyowi jakiś trwały rozkaz, bez poinformowania o jego końcu… a potem pozwoli mu posiąść inne ciało, wówczas ten rozkaz dalej będzie go obowiązywał, czy też wszystko stanie się nieważne, kiedy tylko przestanie być jej własnością?
Rozkaz byłby dalej ważny tylko i wyłącznie jeśli nowe ciało należałoby do Annie. W innym wypadku Rey mógłby robić co chce.

Czy skradziona rzecz staje się własnością złodzieja? Jeśli Rey posiadłby zdjęcie[to które ukradła rodzicom Kat], to należałby do Annie, czy do Donlanów?
Jeśli coś zostało zabrane wbrew woli właściciela, wówczas Rey mógłby robić co chce, ponieważ prawo własności zostało złamane.

Jeśli Annie swobodnie, z własnej, nieprzymuszonej woli oddałaby komuś swojego pluszowego Reynardine-wilczka (wiem, że to wielkie jeśli), wówczas Reynardine stałby się wolny, czy też jego własność przypadłaby komuś, kto dostał zabawkę?
Nowy właściciel maskotki przejąłby własność nad Reynardine.


ZDOLNOŚCI REYNARDINE DO KRADZIEŻY CIAŁ I ZMIAN KSZTAŁTU
Reynardine może przejąć wszystko co ma oczy. Czy to dotyczy również ziemniaków?
Owszem.

Czy Reynardine może przejąć coś z abstrakcyjnymi oczami, jak reprezentacja oczu na rysunku, fotografii, czy też nawet ucho igielne [angole nazywają tę dziurkę okiem igły], czy raczej to byłoby już przegięciem?
Jeśli coś posiada oko, rzeczywiste, które widzi czy nie – może być użyte.
Czyli obraz tak, igła nie? A ziemniak?

Czy cokolwiek przejęte przez Reynardine’a musi mieć uszy do słyszenia i usta do mówienia? Jeśli przejmie na przykład prosty rysunek oka, to będzie zdolny do słyszenia i mówienia?
Reynardine’owi starcza samo przedstawienie oczu do przejęcia obiektu (nie muszą być prawdziwe), tak też wystarczy mu wyobrażenie uszu, nosa, ust. czy czegokolwiek, aby tego używać. Jeśli na przykład wskoczy w ziemniaka, to nie będzie mógł mówić, ani słyszeć, bo nie będzie miał uszu, ani ust. Prawdopodobnie mógłby co najwyżej się pokołysać.

Jeśli Rey znalazłby się w ciele, któremu usunięto oczy, to utknąłby w oczach czy w ciele? Jeśli zostałby w oczach, to mógłby umrzeć?
Utknąłby w ciele.

Czy mógłby opuścić to ciało, czy też zostałby uwięziony w nim na zawsze lub do śmieci?
Utknąłby na amen. Uprzedzając pytanie, można by po prostu narysować na nim oczy.

Gdyby Reynardine chciał przejąć ciało z zamazanymi lub przekreślonymi oczami, udałoby mu się to? Na przykład, ktoś narysował obrazek oka, a potem przejechał po nim gumką.
Jeśli to pozostaje wyobrażeniem oka, to udałoby mu się. Jednakże opisana przez ciebie sytuacja nigdy by się nie zdażyła.

Jeśli Reynardine zostanie zabity w jakimkolwiek posiadanym ciele… Zostałby po prostu przekształcony na powrót w swój widmowy kształt lisiego demona, czy też mógłby przyjąć więcej poważnych obrażeń? Czy istnieje jakiś sposób na zabicie go poza niedopuszczeniem do przejęcia innego ciała?
Jeśli ciało, w którym przebywa zostałoby zniszczone, to zginąłby. Również w przypadku nie posiadania ciała przez jakąkolwiek długość czasu dosięgłaby go śmierć. Tak więc nowe ciało, w które przeskakuje, musi być na tyle blisko, aby możliwe było połączenie pomiędzy nimi oboma. To coś jak sposób przemieszczania się cieni z miejsca na miejsce.

Jeśli Reynardine może posiąść wszystko co ma oczy, to czy nie mógł po prostu wskoczyć na powrót do ciała Sivo?
Właściwe mógł to zrobić, nawet jeśli ciało było już martwe (czyli pobyłby tam dopóki by się nie rozłożyło), ale Eglamore nie wiedział wówczas, że Rey jest zdolny posiąść cokolwiek, nawet jeśli nie jest z krwi i kości. Reynardine ujrzał okazję do schowania się w zabawce, więc z niej skorzystał.

Czy może posiąść myśli i wspomnienia kogoś, kogo ciało przejął? Czy może nawet umożliwić swojej ofierze kontrolę nad swoim ciałem, samemu żyjąc w nim w utajeniu?
Nie może przejąć czyichś wspomnień, tak samo jak nie może pozostawić kontroli nad ciałem właścicielowi.

Czy głos Reynardine’a zmienia się, gdy ten przybiera inny kształt? I czy zmienia się, kiedy przejmuje inne ciało?
Jego głos może zmieniać się nieco w zależności od ciała, jakie posiada (na przykład w ciele dziewczynki brzmi jak dziewczynka, a w ciele chłopaka, brzmi jak chłopak), ale zawsze brzmi jak Reynardine.

Kiedy Rey był w ciele Sivo, czy mógł zmieniać jego kształt, tak jak to robi z maskotką Annie?
Nie. Nie może robić takich rzeczy z żywym ciałem.

Czy warunki przejmowania ciała (wymaganie oczu) przez Reynardine mają swe źródło w jakiś mitach lub legendach? Czy może sam to wszytko wymyśliłeś?
Sam to wymyśliłem.

Czy to, że Rey posiada jakieś ciało, wpływa jakoś na długość jego życia? Żyje krócej, dłużej niż powinno?
Niewiadomo.




Jak mocno zmieniła się postać Reynardine od momentu pierwszych koncepcji, po obecny kształt?
Jest obecnie dokładnie taki sam, jak go sobie pierwotnie wymyśliłem.


A chętnych do posłuchania głosu misia zapraszam
http://www.youtube.com/watch?v=RDgecjYaCCA
Niezły głos.
Aleister
Aleister - Trygław | GG: 4151394 · przed dinozaurami
;) Tom Siddell jest wielki
Andvarkidus
Andvarkidus - Superbojownik | GG: 7398148 · przed dinozaurami
Na dziś temat o Robocie, Cieniu 2 i Morcie. Mam nadzieję, że moje komentarze nie psują wywiadów ;) Jeśli się nie podobają, w ostatecznej wersji znikną.
Link
http://gunnerkrigg.wikia.com/wiki/Word_of_Tom:_Robot,_Shadow_2,_and_Mort


ROBOT, CIEŃ 2 I MORT


ROBOT
Czy Robot pamięta swoje życie sprzed momentu, w którym Annie go ponownie złożyła?
Tak, pamięta.

Czy czereśniowe drzewko jest jakoś powiązane z nową ręką Robota?
Być może! Pamiętajcie ludzie, nie odpowiadam na te tematy bezpośrednio.
No teraz oczywiście wiemy, że były jakoś powiązane.

Co zainspirowało wygląd Robota? Te skrzydła i w ogóle.
Robot miał skrzydła, bo jest/był modelem-S.
Odpowiedź pojawiła się zanim autor rozwinął znaczenie modelu-S.


CIEŃ 2
Czy Cień 2 jest shadowboyem czy shadowgirlem?
PRZEPRASZAM za bestialsko potraktowane tłumaczenie, ale w jakiś sposób urzeka mnie określenie szadołboj . W wersji ostatecznej tego nie będzie ;) .
Cień 2 jest rodzaju męskiego.

Co do perspektywy na stronie 14 rozdziału 18, kiedy Cień 2 zwraca uwagę na drzwi… Jest na ścianie, a jego noga dotyka drzwi na podłodze, tak?
A i owszem.

Cień 2 zyskał własny głos wnioskując ze zmiany koloru jego dymków? Jeśli tak, to jak teraz brzmi?
Tak jak brzmią Annie i Kat jednocześnie.

Kilku co bystrzejszych czytelników zauważyło, że skoro Cień 2 nie mógł wydostać się z Dworu na własną rękę, to tak samo nie mógł się do niego dostać samemu. Czy w kolejnych rozdziałach wyjaśni się zagadka jego przybycia do Gunnerkrigg?
Tak.


MORT
Czy kiedy Mort żył, był słodziakiem?
Myślę, że był. Właściwie, teraz na pewno zachowuje się tak samo, jak wtedy.

Czy Mort był uczniem we Dworze?
Nie, nie był.

Więc czemu w nim straszy?
Ponieważ właśnie tu przebywa.
Cytując autora: Zagadka rozwiązana ;)

Kiedy Mort sprawia, że drzwi znikają (jak w czwartym rozdziale), to naprawdę zamienia je w gołą ścianę, czy tylko nakłada jej obraz na drzwi?
Tak.
Cytując użytkownika wzburzonego tą odpowiedzią: Tom, oszukujesz D:

Czy kiedykolwiek poznamy przeszłość Morta?
Możliwe, ale nie w całości na raz.


Aleister
Aleister - Trygław | GG: 4151394 · przed dinozaurami
Nie przejmuj się i komentuj
Andvarkidus
Andvarkidus - Superbojownik | GG: 7398148 · przed dinozaurami
Dziś raczej niewiele, bo ledwo żyję po 4 kołach jednego dnia (chyba jest dobrze ). W każdym razie pora na wywiad dotyczący jednej z ulubionych teorii spiskowych fanów GC. Tajemniczej dziewczyny ze zdjęcia. Jak już wiemy, autor chyba sobie zażartował, bo Bruńcia jest postacią bardzo mało znaczącą...

Ale może będzie znacząca...

Rozdział 31 - "Odyn i Ragnarok Laserowych Krów" coming soon!


Nie przedłużając - link
http://gunnerkrigg.wikia.com/wiki/Word_of_Tom:_Brinnie

BRUŃCIA


Być może szósta osoba na fotografii ma coś wspólnego z Gammą?
Bezimienna dziewczyna na zdjęciu nie jest w żaden sposób związana czy spokrewniona z Gammą.

Ta blondynka (Jones) musi być dziewczyną ze zdjęcia.
Nie. Ona nie jest dziewczyną ze zdjęcia.

Czy Bruńcia, to ksywka?
Tak jest.
Uwielbiam tę stronę.

Te niesamowite niebieskie trójkąto-cosie są jakąś „eteryczną technologią” Bruńci, technologią Dworu, czy jakimś połączeniem tego, jak program unieruchamiający Reynardine’a?
To własna magia Bruńci.

Skąd pochodzi Bruńcia?
Ze Skandynawii.

Kim jest „staruszek”, którego wspomina Bruńcia tuż po zrobieniu zdjęcia?
Ze względu na umiejętności dedukcyjne społeczności fanów, Tom potwierdził jej przypuszczenia: ten facet, to Odyn.
W tym samym poście Tom potwierdził kolejne przypuszczenia.


Kim jest Bruńcia?
To walkiria Brunhilda, zesłana na ziemski padół za sprzeciwienie się woli Odyna.
Andvarkidus
Andvarkidus - Superbojownik | GG: 7398148 · przed dinozaurami
Dobra, wstyd mi wrzucać za mało, więc macie tu jeszcze tekst o dorosłych we Dworze ;) Endżoj

link
http://gunnerkrigg.wikia.com/wiki/Word_of_Tom:_Parents_and_Court_Staff


RODZICE I PERSONEL DWORU


ANTHONY CARVER
Dobrze poradziłby sobie w walce z Jones?
Raczej kiepsko. Ale jest wystarczająco sprytny, żeby nie próbować.

Czy zna Jones z wcześniejszych lat pobytu we Dworze?
Owszem, zna.


SURMA CARVER
Zważywszy, że Annie malowała się od początku, wzorowała się na swojej matce niezależnie od zdjęcia?
Tak, Annie widziała jak jej matka się maluje zanim zobaczyła fotografię.

Na jakie okazje? Specjalne wydarzenia szpitalne?
Zazwyczaj, gdy była w towarzystwie. Lub gdy był tam ktokolwiek oprócz Annie. Albo gdy była obudzona.
Należy sugerować, że choroba Surmy wymuszała na niej częsty sen?

Czy kolor włosów Antimony i Surmy jest normalny w ich rzeczywistości?
Nie. Nie jest szczególnie powszechny.

Czy Surma utrzymywała kontakt z Donaldem, Anją i Jamesem, gdy była w szpitalu?
Nie. Nie wiedzieli gdzie się udała po opuszczeniu Dworu i nie kontaktowała się z nimi.


ANJA DONLAN
Czy Anja ma oczy? Czy to tylko taki styl ich rysowania?
Tak, Anja posiada oczy.

Jaką tajemnicę skrywają oczy Anji? Są takie całe czarne i w ogóle.
Po prostu w ten sposób je rysuję.


DONALD DONLAN
Na 26 stronie 14 rozdziału, to Donald czy Rey stworzył tę barierę miedzy Ysengrinem i Reynardine?
To był Donald.


JAMES EGLAMORE
Jak wymawiasz nazwisko Eglamore? Eg-lah-more? Eg-la-mor-ay? Eg-la-more?
Egg-la-more.

Jak wysoki jest Eglamore?
Zakładam, że dość wysoki. Nie miałem okazji, aby go zmierzyć.

Ile lat ma Eglamore?
Myślę, że to średnie lub późnie lata trzydzieste jego życia.

Kto pasował Eglamore’a? Czy może to „sir” jest tylko odniesieniem do piosenki?
Pasowała go Królowa.
Jak już wiemy, Tom jest fanem twórczości Kate Rusby. Kilka postaci (w tym Annie, która znalazła się w piosence "Annan Waters") posiada imiona pojawiające się w jej utworach.
Niestety nie potrafię wrzucać linków na YT bez zmieniania ich od razu na odtwarzacz (taka specyfika forum), więc piosenki "Sir Eglamore" i "Annan Waters" macie pod koniec postu.
Ach. Angole piszą Królowa z wielkiej litery, więc zostawiłem jak było. Podejrzewam, że jeśli piszą z wielkiej, to mają namyśli angielską władczynię, a jak z małej, to jakąś tam królową skądśtam.

Tom, czy możesz powiedzieć czy Królową, która pasowała na rycerza Eglamore’a, to Elżbieta II czy jakaś inna królewska osoba, prawdziwa lub nie?
Dwie odpowiedzi:
1. Został pasowany przez Królową Anglii.
2. Królowa z opowieści nie istnieje naprawdę.



BOB
Chcę znać pytanie, na które odpowiedział Tom! [Nawiązując do komentarza Toma ”Odpowiedź brzmi: tak.”]
To „Czy to ten gość z szóstego rozdziału?”

Jeśli złośliwy ogrodnik ma się więcej nie pojawić, to czy możesz wymyślić mu jakieś imię, abyśmy mogli go jakoś nazywać? Jeśli ma się pojawić, to nie będę cię prosił abyś ujawniał jego miano od razu.
Ogrodnik pojawi się jeszcze w przyszłości. Jego imię to Bob.

Kolor dymków Boba różni się między sobą w 6 i 14 rozdziale. Zrobiłeś to specjalnie?
Kolor dymków Boba był w 87% szary w 6 rozdziale i w 90% szary w 14 rozdziale. Szczerze za to przepraszam. W ramach mojej obrony powiem, że część winy leży po stronie Joint Photographic Expert Group.
Czyli JPEG. Swoją droga jak na 3% różnicę to jest to dość widoczne. Porównajcie sami. Macie linki dwa pytania wyżej.


JONES
Ta blondynka (Jones) musi być dziewczyną ze zdjęcia.
Nie. Ona nie jest dziewczyną ze zdjęcia.

Jakim rodzajem regionalnego akcentu posługuje się Jones?
Trudno to opisać, ale praktycznie nie ma żadnego akcentu.

Czy Jones jest robotem?
To by było fajowskie.

Właściwie ślepota Jones wiele by wyjaśniała.
Jones nie jest niewidoma.
Ciekawe co by wyjaśniała?

Czy Jones uczy we Dworze?
Nie.
Oczywiście fani pytają tu o standardowe nauczanie ;)


DYREKTOR
Jaką muzykę lubi ojciec Janet (jeśli lubi jakąkolwiek)?
Tradycyjną angielską muzykę ludową.

Jak ma na imię dyrektor Dworu Gunnerkrigg?
Nie powiedział tego.


A tu twórczość Kate Rusby. Mi się bardzo podoba
piosenki

http://www.youtube.com/watch?v=joj4BqEfhis
Andvarkidus
Andvarkidus - Superbojownik | GG: 7398148 · przed dinozaurami
Wczoraj nie było nic, za co przepraszam. Dziś omówienie kilku drugoplanowych postaci. Miłego czytania.
Link
http://gunnerkrigg.wikia.com/wiki/Word_of_Tom:_Other_students


INNI UCZNIOWIE


WILLIAM WINSBURY
Zastanawiałem się nad tymi ciemnymi okręgami dookoła jego oczu. Nie śpi wystarczająco długo? Za mało się myje? Czy po prostu ma tak zapadnięte ślepia?
Niektórzy ludzie po prostu mają zaciemnione okolice oczu. Ja tak mam i nie potrafię wytłumaczyć dlaczego.


JANET
Czy to Janet na dziewiątej stronie 18 rozdziału?
Nie. To nie Janet.


SULLIWAN’S JOHN
Czy Sullivan’s John będzie w przyszłości jakąś ważniejszą postacią?
Może. Może nie!
Jakby ktoś nie pamiętał, John to ten chłopak od gitary.

Jak rozwinąć ksywkę Sullivan’s John? Jak naprawdę się nazywa?
Nazywa się John Sullivan.
Czy gdzieś w komiksie pojawia się ta ksywka? Nieuważnie czytałem?


CZERWONA I NIEBIESKA
Jak stare są samobójcze wróżki?
Jeśli masz na myśli Czerwoną, Niebieską i pozostałe, to są w wieku Annie i Kat. Są w tym samym roczniku klasowym.

Czy akcent Czerwonej jest oparty na jakimś prawdziwym akcencie, czy go sobie wymyśliłeś?
Wymyśliłem go sobie biorąc pod uwagę edukację jaką przechodzą wróżki


ALISTAIR KERSHAW
Czy NAPRAWDĘ w ten sposób Aly zgodził się na żywot ptaka? Czy tylko stara się zażartować/sprawdzić jak naiwna jest Kat/ukrywa coś jeszcze innego.
Nie, tak to wyszło. Jest dzieciakiem, który podjął ważną decyzję bez przemyślenia tego.

Tom, to naprawdę, naprawdę, naprawdę paskudne co zrobił Aly. Czy to na stałe? Jego rodzice wypróbowali/oszukali go?
Przepraszam, co jest paskudne?

To tylko zamiana ciała, czy Aly i jego rodzice mają teraz też ptasie umysły?
Mają ptasie umysły. Zamiana była całkowita i poniosła ze sobą wszelkie możliwe następstwa.

Czy Pan i Pani Kershaw wykorzystali roztargnienie Aly’ego wywołane grą? Czy umyślnie zadali wówczas pytanie „Ej Aly. Chcesz być ptakiem?” po to aby wykiwać go i nakłonić do zgody na coś, na co normalnie by się nie zgodził?
Nie. Ale jego negatywna odpowiedź i tak by ich nie zatrzymała.

Czyli jego negatywna odpowiedź nie zatrzymałaby ich przed zamianą JEGO w ptaka?
Coś koło tego.

Czy możemy więc założyć, że mniej lub bardziej chciał tej przemiany? A jeśli nie, to ajk pogodzić taką niesamowitą zbrodnię przeciwko komuś z tym, że wszyscy mniej lub bardziej olewali to i nawet nie pytali o możliwość zatrzymania przemiany, czy w ogóle próbowali to zatrzymać?
Prawdopodobnie możesz zacząć to godzić nie traktując wszystkiego dosłownie.

Czy w trakcie tego tygodnia Aly dowiedział się, że on i jego rodzice zamienią się w ptaki i zamieszkają w Lesie Gillitie?
Aly wiedział o tym wcześniej. Gdy Kat zapytała go czy będzie chodził do jakiejś nowej szkoły, to odparł, że nie wie, bo któż może wiedzieć, czy ptaki mają jakieś ptasie uczelnie?
Czemu był we Dworze przez tydzień? Dwa powody:
1. Mógł spędzić swój ostatni tydzień bycia człowiekiem w towarzystwie dzieciaków w jego wieku. Dwór wiedział o tej sytuacji.
2. Rozdział byłby o wiele krótszy, jeśli by go tam nie było.


Czy Aly kiedyś powróci?
Nie.


ANDREW SMITH
Czy Smith może używać swej mocy według własnej woli?
Praktycznie nie.


TEA
Czy białowłosa dziewczyna z paneli bonusowych ma jakieś imię?
Tak. Tea.

Kim jest Tea? Twoja personifikacja? Dziewczyna z prawdziwego życia? Czymś innym?
Nie jest nikim ważnym.

Odpowiedź w stylu Toma. Jednego możemy być pewni. Nie jest awatarem Toma. Jej prezentacja podpowiada, że jest uczennicą we Dworze (mundurek, strój ćwiczeniowy itp.). Jednak jest czymś więcej, a jej stroje służą tylko „wczuciu się w sytuację”. Tea występuje w innych pracach Toma (nawet razem z nim). Odpowiedź jest więc przewrotna. Być może Tea nie przedstawia Toma w jego komiksach, ale w jakiś sposób podróżuje razem z nim pomiędzy jego wyimaginowanymi światami



A ja uważam, że to jego muza.
Andvarkidus
Andvarkidus - Superbojownik | GG: 7398148 · przed dinozaurami
Ten temat leżał odłogiem zbyt długo. Powód jest prosty - egzamin . Z reguły po nauce i zajęciach już nie chciało mi się bawić w tłumacza. Przepraszam i jednocześnie ciesze się, że :Korodzik jest o niebo bardziej pracowity niż ja ;) .
Niemniej postaram się wrócić do poprzedniego rytmu. Na dziś rozmowa o samym Dworze.
Link
http://gunnerkrigg.wikia.com/wiki/Word_of_Tom:_The_Court


DWÓR GUNNERKRIGG


Czy są na świecie jakieś miejsca podobne do Dworu Gunnerkrigg i Lasu Gillitie? Jeśli tak, to czy kontaktują się między sobą?
Podejrzewam, że tak.

Jakich przedmiotów uczą się Annie i Kat?
Uczęszczają na zwykłe i mniej zwykłe zajęcia.

Jak wiele osób zatrudnia Dwór?
Całkiem sporo.

Jak duża jest szkolna część Dworu? Mam na myśli ilość uczniów.
Poza szóstym rocznikiem jest 5 lat szkoły. Każdy rocznik ma 4 domy, a każdy dom ma dwie klasy z 15 chłopcami i 15 dziewczętami w każdej. To daje około 1200 uczniów.
Szósty rocznik jest więc całkiem tajemniczy, skoro brak wiadomości o jego strukturze. No chyba, że po prostu nie ma tam domów. Albo nie każdy po pięcioletniej nauce zostaje w szkole…

Czy powszechne jest w Gunnerkrigg aby zaczynać rok z pustymi miejscami w niektórych domach? Czy więc znaczące jest to, że było w Queslett wolne miejsce dla Antimony?
Czasem klasy nie są zapełnione, gdy zaczyna się rok. To nie jest znaczące.

Jacy są ludzie z Chestera? Póki co widzieliśmy uczniów z Foley’a, Thornhilla i Quesletta. Thornhill i Queslett wydają się być przeznaczone dla normalnych uczniów (przynajmniej stosunkowo normalnych). Czy Chester działa tak samo?
Zimmy i Gamma są w Chester. Możecie potraktować to jako podpowiedź.

Czy w świecie GC są obecne wszelkie nowoczesne technologie komunikacyjne/informacyjne jakie mamy w prawdziwym życiu?
Większość dworskich metod komunikacji jest całkiem zwyczajnych. Intranet, telefony, wideofony i inne takie. Mają wszelkie nowoczesne maszynki do komunikacji, jakich możesz się spodziewać.

Czy w zwyczaju jest utrzymywanie kontaktów z uczniami z wyższych roczników?
Nadzwyczajnym przypadkiem jest już samo rozmawianie z uczniem z innego rocznika. Tak to po prostu działa.

Czy nauczyciele chodzą w to samo miejsce co uczniowie aby się ostrzyc?
Pewnie.

Jakie są szkolne opłaty w Gunnerkrigg?
Nie ma żadnych. Dwór sam wybiera kogo chce.
Nie rozumiem za bardzo tego tekstu. Z tego co wiem „fees” to opłaty, ale to nie ma sensu. Może tu chodzi o opłaty rekrutacyjne? Niech ktoś mądrzejszy się wypowie.

Czy Anja musiała kupić to miejsce… czy tylko o nie poprosiła? [Tu chyba chodzi o ten stary magazyn, gdzie obecnie urzęduje Kat] Mam na myśli… Czy to jest szkoła, gdzie dzieciaki muszą płacić za różne rzeczy (jedzenie, fryzjera itd.)?
Wszystko jest fundowane przez Dwór. Stara pracownia Anji również.

Czy Dwór podpada pod Królewskie zwierzchnictwo, jak Torchwood? Jest wymieniony w Akcie o Unii?
Nie, Dwór nie jest tam wspomniany.
Znowu różnica kulturowo-społeczna nie pozwoliła mi na pełne zrozumienie tego, o co tu biega. Nie wiem co to Torchwood – organizacja szkolna, jakiś oddział Królewskich urzędników, czy co… Co do Aktu o Unii - tu macie jakieś informacje.

Czy pociąg na 12 stronie 18 rozdziału jest z tych samych linii co sekretny pociąg z trzeciego rozdziału lub metro z piętnastego?
Nie. Tylko wygląda podobnie. Poza tym pociąg do Cel Dla Dużych Zwierząt to tajemnica.

Czy Dwór ma jakieś tereny uprawne lub raczej (biorąc pod uwagę ich patologiczny strach przed drzewami) szklarnie, uprawy in vitro? Czy może kupują żywność z okolicznych miejsc?
Dwór ma tereny uprawne i wszelkie inne sposoby na zdobywanie żywności.

Czy kiedyś była tu jakaś osada/miasteczko wspierające Gunnerkrigg, wchłonięte w czasie rozwoju Dworu?
Nie.

Znaczenie słowa „ Dwór”. Chodzi tu o jakieś pełnienie zwierzchnictwa, czy określenie obszaru (jak dziedziniec). Czy chodzi może o Dwór Królewski?
Użycie nazwy „ Dwór” ma być tutaj odniesieniem do oficjalnego stowarzyszenia ludzi/istot.

Czy to jest oficjalne logo Dworu? Czy raczej tylko znak ich administracji?
Jest to logo drukowane na formularzu.
I tu nie wiem już czy to faktycznie taka dworska parafka, czy też to kolejna odpowiedź Toma w stylu "bo tak" ;)

Czy pokoje z rouku na rok stają się coraz fajniejsze?
Niezupełnie. Są po prostu inne każdego roku.

Proszę, niech tu bedzie fiszboj (fish-boy).
Tu jest fiszboj.
Pierwiej mnie bawiło takie nietłumaczenie tych angielskich neologizmów, ale właściwie doszedłem do wniosku, że angielski to niesłychanie elastyczny język - tworzenie w nim neologizmów jest proste i łatwe. Konia z rzędem temu, kto stworzy w języku polskim proste, krótkie i dobrze brzmiące określenie chłopaka - ryby. Mógłby być rybolud, ale to trochę zbyt pretensjonalne...
BTW Powyższa wypowiedź to oczywiście nawiazanie do rozdziału o Rudej (bądź Czerwonej) Wróżce.

Czy we Dworze panuje jakaś przewodnia religia? Są tam jakieś kościoły, świątynie?
Mieszkańcy Dworu mają prawo podążać za własną wiarą. Są we Dworze odpowiednie struktury do tego przeznaczone.

Czy Dwór ma hymn albo jakiś inny muzyczny motyw reprezentacyjny na wielkie okazje?
Nie.

W jaki sposób ludzie dostają sie/opuszczają do Dworu?
Zazwyczaj drogą powietrzną.

Kto częściej zdaje Test? Ludzie z Dworu czy też stworzenia z Lasu?
Częściej to stworzenia z lasu stają się ludźmi.

Który obszar jest rozleglejszy? Las czy Dwór?
Dwór Gunnerkrigg
Andvarkidus
Andvarkidus - Superbojownik | GG: 7398148 · przed dinozaurami
Dziś słowo o robotach i naszych (przynajmniej moich) ulubionych BoxBotach.
Link
http://gunnerkrigg.wikia.com/wiki/Word_of_Tom:_Robots

ROBOTY

OGÓLNIE
Czy Montgomery jest zawsze taki wygadany? I czy zobaczymy go jeszcze kiedyś?
Właściwie, to Montgomery nie odstaje szczególnie pod tym względem od reszty robotów. W każdym razie, to mogło nie być w pełni jasne - on nie wydaje piszczących i dudniących dźwięków. Właściwie po prostu mówi "buu" i "duu". To jego sposób rozmowy.

Jest jakiś przewodnik (psychopomp) dla robotów?
Nie, nie ma takiego.

Czy roboty mogą mieć jakieś psychiczne umiejętności? Bycie medium, używanie migot kamienia...
Nie, nie mogą.

BOXBOTY
Czy BoxBot to jedyny BoxBot?
Niejedyny.

Jesteś zaskoczony popularnością jaka natychmiast zdobył BoxBot?
To tylko sprawia, że nienawidzę go bardziej.
BTW polecam genialny temat na forum GC.

Co właściwie robią BoxBoty? Wygląda na to, że są czymś w rodzaju super-Roomby[rodzaj automatycznego odkurzacza]. Dobrze zgadłem?
Robią wiele rzeczy. Choć głównie wkurzają.
Hej, a może by tak wstawić swoje zdjęcie? To łatwe proste i szybkie. Poczujesz się bardziej jak u siebie.
amly - Bojownik · przed dinozaurami
o Torchwood masz więcej tutaj. W skrócie, Torchwood to brytyjski serial SF, opowiadający o organizacji łapiącej obcych, która to organizacja ma zwierzchnictwo królowej.
Andvarkidus
Andvarkidus - Superbojownik | GG: 7398148 · przed dinozaurami
Hmm... Dzięki :amly. Coś jak James Bond w służbie Jej Królewskiej Mości ;) W ostatecznej wersji to uwzględnię.


Dziś o wróżkach. W związku z tym muszę się was poradzić. Jedna z samobójczych wróżek nazywana jest Red, co :Korodzik przetłumaczył na Ruda i jest to w sumie jedyne poważne zastrzeżenie jakie mam do jego tłumaczenia, bowiem określenie Red powstało na długo przed rozdziałem w którym poznajemy jej nowe, rude ciało i poprawnie powinno się moim zdaniem nazywać ją Czerwona. Inna sprawa, że kiedy ma się czerwone włosy, to i tak jest się rudzielcem, a redhead to określenie właśnie rudowłosej osoby, więc sprawa jest dyskusyjna.
Dlatego pytam się was: Tłumaczyć Red na Czerwona, czy zostać przy :Korodzikowym tłumaczeniu Ruda?
BTW skoro mowa o włosach - Kojocie określenie Annie - fire-head girl też tłumaczyłbym dosłownie (ognistowłosa) z rożnych przyczyn ;) No, ale dość dywagacji. Macie linka
http://gunnerkrigg.wikia.com/wiki/Word_of_Tom:_Regional_Fairies

WRÓŻKI REGIONALNE


OGÓLNIE
Czy wróżki mają imiona zanim pójdą do szkoły?
Te, które idą do szkoły nie mają.
Nie jestem pewien czy chodzi tu tylko o Rudą/Czerwoną i Niebieską. Choć po namyśle można uznać, że chodzi o wszystkie wróżki z Regionu 4 (o nim za chwile).

A teraz, kiedy przybyły do Dworu - mają jakieś imiona? Czy nazywają się po prostu Czerwona/Ruda, Niebieska itd.?
Na chwilę obecną - nie wiadomo.

Czy Dwór i Las leżą razem we wróżkowym Regionie Czwartym?
Część Lasu w nim leży.

Jak mocno różnią się wróżki i ich ubrania między regionami? Czy wróżki z twojego Regionu 6 mają zupełnie inne ubrania niż wróżki samobójcze?
To z czego są zrobione ich ubrania zależy od tego co znajdą w okolicy. Wróżki z regionu 6 mają całą gamę miejskich śmieci do wyboru.
Region 6 to miasto Toma (i Zimmy). Działa się tam akcja Miejskiej Gęby. Na tej stronie widać kilka wróżek stamtąd. Poza tym Tom narysował wiele wróżek niezwiązanych z Dworem i Lasem i większość z nich pochodzi z Regionu 6. Polecam profil Toma na DeviantArcie.

Wróżki rodzą się ze swoimi kropkami na ramionach, czy też są one tatuowane (czy cokolwiek innego) we wczesnych latach ich życia?
Rodzą się ze swymi kropkami.

Czy między regionami istnieją spore różnice w wielkości? Czy jest uniwersalny rozmiar regionu?
Regiony różnią się powierzchnią, choć są zazwyczaj bardzo małe.

Czy turkusowowłosa samobójcza wróżka (Niebieska) urodziła się ze swoją kropką na czole, czy to tylko kosmetyczna ozdoba?
Wiele wróżek rodzi się z różnymi znamionami lub ozdobami fryzur.

Czy to wymagane aby region wróżki był możliwy do odczytania z ich kropek? Jedyna wróżka z zasłoniętymi ramionami, jaką pamiętam, miała kropki na ubraniu w w tym miejscu.
Symbol regionu musi być zawsze widoczny. To zazwyczaj nadzwyczaj niemodne, aby zakrywać ramiona, ale nawet wróżka z beznadziejnym gustem musi pokazać z jakiego jest regionu.

Znalazłem wyjątkowo piękny rysunek wróżki... Coś z wróżkowym Regionem Szóstym. Pracujesz może nad szczegółowym zarysem wróżkowych społeczności? Albo planujesz osobny komiks o wróżkach?
Tak, mam kilka postaci tworzących Region 6. Możesz zobaczyć dwie z nich na tej stronie. Ogee, to ta z blond włosami, a Polo, to ta z różowymi. Jest jeszcze kilka innych wróżek, które tworzą Region 6 i mam parę historyjek z nimi w planach. Inna sprawa, że może zajmę się tym w przyszłości. Nie pochodzą z Dworu, bo Region 6 leży w mieście (tym samym skąd pochodzi Zimmy).
Czyli w Birmingham.


CZERWONA/RUDA I NIEBIESKA
Jak mają na imię dwie wróżki, które zobaczyliśmy w rozdziale 8?
Nie powiedziały tego.

Jak stare są samobójcze wróżki?
Jeśli masz na myśli Czerwoną, Niebieską i pozostałe, to są w wieku Annie i Kat. Są w tym samym roczniku klasowym.

Czy akcent Czerwonej/Rudej jest oparty na jakimś prawdziwym akcencie, czy go sobie wymyśliłeś?
Wymyśliłem go sobie biorąc pod uwagę edukację jaką przechodzą wróżki.
Hej, a może by tak wstawić swoje zdjęcie? To łatwe proste i szybkie. Poczujesz się bardziej jak u siebie.
Sunfeather - Bojowniczka · przed dinozaurami
Ja tam bym została przy Rudej. Raz, że jest to krótkie i ładnie(bardziej swojsko ;)) brzmi, no i dwa- w końcu sam :Korodzik tak przetłumaczył
Andvarkidus
Andvarkidus - Superbojownik | GG: 7398148 · przed dinozaurami
Dziś mam powody do radości, bo zakończyła się mi sesja. Teksty o tym jaka ona jest straszna i ohydna są tak powszechne, że nie zamierzam już na nią narzekać. Poza tym na moich studiach jakieś śmieszne potrójne pandy by za nic nie przeszły.
Niemniej cieszę się teraz wolnym czasem więc na dniach dokończę serię wywiadów z Tomem i skleję je w jeden ładny temat.
Na dziś przetłumaczyłem tekst o psychopompach/przewodnikach. Używam tych określeń zamiennie, bo oba są poprawne, choć pierwsze niesłychanie rzadko jest wykorzystywane. W tekście pojawia się sporo odniesień do różnych mitologii, więc uraczyłem was linkami do Wikipedii (tekstów o Hermesie i Merkurym nie ma, bo każdy przecież czytał Mitologię Parandowskiego... prawda?).
Aby dalej nie zanudzać ślę linka i życzę miłej lektury.
http://gunnerkrigg.wikia.com/wiki/Word_of_Tom:_The_Guides

PRZEWODNICY


Czy jest jakiś przewodnik dla robotów?
Nie ma żadnego.

Mam pytanie odnośnie psychopompów z którymi rozmawia Annie w swoich wspomnieniach w rozdziale dziewiątym… Dwóch da się łatwo rozpoznać jako Hermesa i Ponurego Żniwiarza. Pozostali to jakaś egipska postać, hinduska figura o dwóch twarzach i ktoś wężowaty. Oni tez są „prawdziwymi” postaciami z mitologii (w sensie – to goście z książek, a nie postacie wymyślone do komiksu)?
Ci, o których myślisz, że to Ponury Żniwiarz i Hermes, to w rzeczywistości Ankou i Merkury (Hermes nie był przewodnikiem). Egipcjanka to Neit, Hindus to Agni, a rogaty gościu to Weles. Wszyscy pochodzą z mitów.

Czy Merkury to nie jest po prostu rzymska wersja Hermesa?
Posiadają wiele wspólnych cech, ale nie są tacy sami.

Myślę, że Hermes jednak jest psychopompem; jest przedstawiany jako osoba prowadząca dusze zmarłych do Hadesu (zrobił tak z duszami zalotników Penelopy, których wysiekł Odyseusz na początku XXIV Księgi Odysei).
Wygląda na to, że masz rację. W takim razie postać z tej strony może być Hermesem albo Merkurym ponieważ nie opisałem jej wystarczająco szczegółowo.

Czy to, że odejdziesz z jednym lub drugim przewodnikiem ma wpływ na twoje życie pozagrobowe? Czy wszyscy ludzie idą w to samo miejsce, czy są rozdzieleni?
Wszyscy kończą w tym samym miejscu. To jak się tam dostaną jest już różne.

Domyślam się, że przewodnicy mogą stać się widoczny dla każdego wybrańca, ale zazwyczaj tego nie robią.
To prawda.

A pod kogo podpadasz TY? Jaki przewodnik mógłby przyjść po ciebie kiedy umrzesz?
Nie jestem pewien. Zgaduję, że jakiś katolicki, ale mógłby być zarówno Angielski jak i Hiszpański.

Czy Annie wie, który przewodnik odprowadzi ją, gdy umrze?
Nie zostało to powiedziane.
Pewnie żaden…
Andvarkidus
Andvarkidus - Superbojownik | GG: 7398148 · przed dinozaurami
Zbliżamy się do końca. Postanowiłem, że posty nie będą sklejone w jeden, ale posortuję je, skoryguję i poprawię. Dziś ogólne pytania o uniwersum Gunnerkrigg. Link
http://gunnerkrigg.wikia.com/wiki/Word_of_Tom:_The_Gunnerverse

ŚWIAT GUNNERKRIGG


OGÓLNIE
Czy są na świecie jakieś miejsca podobne do Dworu Gunnerkrigg i Lasu Gillitie? Jeśli tak, to czy kontaktują się między sobą?
Podejrzewam, że tak.

W którym roku dzieje się akcja?
W obecnym roku.

Tom, czy możesz powiedzieć czy Królową, która pasowała na rycerza Eglamore’a, to Elżbieta II czy jakaś inna królewska osoba, prawdziwa lub nie?
Dwie odpowiedzi:
1. Został pasowany przez Królową Anglii.
2. Królowa z opowieści nie istnieje naprawdę.


SZPITAL GOOD HOPE
Czy to powszechne, że szpitale są tak tłumnie nawiedzane przez przewodników, czy to taka specyfika Good Hope?
Good Hope odwiedza więcej przewodników niż inne szpitale.

Czy Good Hope to hospicjum?
Nie. To zwykły szpital.

MIGOT KAMIENIE
To chyba nie było jeszcze poruszone... Czy migot kamienie są powszechne w świecie Gunnerkrigg?
Mniej więcej tak powszechne jak klejnoty w prawdziwym świecie. To znaczy, że nie są nieznane, ale nie widujesz ich zbyt często.

Czy ludzie je tworzą, czy też pochodzą ze źródeł takich jak Mort?
Ich pochodzenie jest nieznane.

Dlaczego szpiegowanie za pomocą migot kamienia nie jest polecane?
Ponieważ każdy, kto potrafi go używać albo umie manifestować swoje myśli w taki sposób, będzie mógł cię zobaczyć i złapać. Dla przykładu, Reynardine złapał Annie.

Czy Mort może szpiegować Annie, skoro dał jej kamień?
Jeśli nie dostałeś pozwolenia, nie możesz używać czyjegoś migot kamienia. Mort nie mógłby szpiegować Annie, nawet jeśliby chciał.
A mnie ciekawi czy wszystkie migot kamienie są rubinami. Może są inne... W końcu podniebny latający znak Lasu jest zielony jak szmaragd... Ale oni pewnie nie potrzebują kamieni do takich dziecinnych sztuczek ;)

INNE
Co Dwór zrobił z ciałem Sivo?
Eglamore zajął się tą sprawą w sposób, jaki ustalił ze swoim przyjacielem.
Hej, a może by tak wstawić swoje zdjęcie? To łatwe proste i szybkie. Poczujesz się bardziej jak u siebie.
Sunfeather - Bojowniczka · przed dinozaurami
Ostatnio widziałam wypowiedź Toma na temat migot-kamieni. Stwierdził, że wszystkie są rubinami. Zielonego znaku lasu nie wyjaśnił.
Andvarkidus
Andvarkidus - Superbojownik | GG: 7398148 · przed dinozaurami
To było moje pytanie
Myślę, że milcząco potwierdził stwierdzenie, że Las nie potrzebuje kamieni do robienia latających podniebnych cosiów.
Hej, a może by tak wstawić swoje zdjęcie? To łatwe proste i szybkie. Poczujesz się bardziej jak u siebie.
Sunfeather - Bojowniczka · przed dinozaurami
A to dopiero
Hej, a może by tak wstawić swoje zdjęcie? To łatwe proste i szybkie. Poczujesz się bardziej jak u siebie.
amly - Bojownik · przed dinozaurami
Kilka ciekawych rzeczy ostatnio doszło. Miałem chwilę wolnego więc przetłumaczyłem. Mam nadzieję że się nie obrazisz :Andvarkidus

DWÓR GUNNERKRIGG

Jakie są relacje pomiędzy Dworem a rządem brytyjskim? Czy MI6 wie o Dworze lub eterycznych rzeczach?
Dwór ma umowę ze światem zewnętrznym aby być zostawionym samemu sobie.

Czy w Dworze lub Lesie pada śnieg?
Taa, czasami.

Czy eter jest badany gdziekolwiek indziej na świecie, czy Dwór ma na to monopol?
Dwór jest w tym momencie głównym ośrodkiem tego typu rzeczy.

Czy Dwór posiada jakiekolwiek bronie masowej zagłady? Głowice nuklearne, chemiczne/biologiczne czynniki, Umieszczone w kosmosie działa zniszczenia, itp?
W pewnym sensie, tak.

Poza symbolem bizmutu, istnieje inny symbol dworu który wygląda jak 8 lub przecinające się okręgi. Słońce i księżyc czy coś innego?
To unia dwóch światów

Czy Dwór ma wyraźnie zaznaczone granice inne niż Zdrój Annan?
Tak

Czy inni uczniowie wędrują po Dworze tak często jak Annie i Kat czy trzymają się głównie szkolnej części?
Zazwyczaj jest trudno po prostu przejść do części dworu innej niż szkoła.

Czy w Dworze są sklepy odzieżowe? Jeśli tak, czy Katerina ma swoje odjazdowe ciuchy z tych sklepów?
Tak, ale to nie są naprawdę sklepy.

Czy jakiś uczeń z nadprzyrodzonymi mocami kiedykolwiek zabił lub poważnie zranił innego ucznia?
Tak

Jaki wiek odpowiada któremu roku, tzn. ile lat masz kiedy jesteś w 7 roku, 8roku itd.?
rok 7 = 11/12, rok 8 = 12/13, rok 9 = 13/14, rok 10 = 14/15, rok 11 = 15/16, itd

Czy Dwór uczy dzieci w każdym wieku (Od przedszkola do studiów wyższych)?
tak

Z którego domu są starsi uczniowie z Rozdziału 18, strony 10
Thornhill, prawdopodobnie

Czy wszystkie domy mają taką samą strukturę klasową czy zależy to od domu?
Queslett i Thornhill mają podobny podział na klasy. Chester i Foley mają zupełnie inny.

Czy dobrze odczytuję diagram na stronie 16, że uczniowie szóstego rocznika nie są podzieleni na klasy, albo domy? Czy podział uczniów trwa również w szóstym roczniku?
Nie, nie są podzieleni tak jak w poprzednich latach. Nadal są w różnych klasach, ale w zupełnie inny sposób.

Jakie są główne przedmioty nauczane w Dworze?
Angielski, matematyka, fizyka, chemia, biologia, historia, geografia, technika, i takie rzeczy

Czy wszyscy uczniowie uczą się szermierki od pewnego momentu ?
Od pewnego momentu tak. Jeśli chcą.

Więc, kiedy Dwór zaczyna uczyć studentów jak używać miecza ?
Zazwyczaj w 9 roku, ale mają również pozaszkolne kluby.

Czy w Dworze studenci mogą uczyć się jeździć?
Jeśli chcą

Czy są jakieś klasy uczące używania broni palnej podobne do klas uczących walki mieczem?
tak

Jakich języków uczy Dwór?
Wszystkich, i więcej jeśli trzeba

Dwór uczy wszystkich języków? Tych z Sci-fi też? Jak np. Klingoński czy Mando'a?
tak, jeśli ktoś chce

Tylko bojownicy należący do tego klubu mogą pisać nowe posty.