< > wszystkie blogi

Jozinzbazin83's absurdlog

Potwornie absurdalny blog

Polska wieś. Moja oaza spokoju

10 September 2020
Tu jest moja oaza, gdzie mogę pisać blog kulinarny i korzystać z naturalnych składników. O czym mowa? O polskiej wsi! Gdzie jest moje miejsce na ziemi? To pytanie zadaje sobie wielu z nas, jak znaleźć na nie odpowiedź? Każdego dnia borykamy się z trudami życia codziennego, praca, dom, rodzina, nadmiar obowiązków, brak czasu na własne hobby i zainteresowania. Zapewne nie jeden mieszkaniec wielkiego miasta zastanawia się czy jego życie mogłoby wyglądać inaczej, bez ciągłego pędu, stresu, tłoku na ulicach i korporacyjnego wyścigu szczurów. Jak wyjść z ram narzuconych nam przez normy społeczne i zmienić styl życia, tak by nie popaść w codzienną rutynę i chociaż w części poczuć się spełnionym? Jednym z rozwiązań może być zmiana otoczenia, porzucenie miejskich metropolii, osiedlenie się lub spędzenie urlopu na wsi. Jak wygląda życie na wsi?

Polska wieś długo postrzegana była jako obraz biedy, nędzy i ubóstwa. Trendy jednak szybko się zmieniły i coraz więcej ludzi migruje tam w poszukiwaniu spokoju i kontaktu z naturą. Nie ma w tym nic dziwnego, wystarczy przyjrzeć się bliżej życiu na wsi i temu co ma nam do zaoferowania.

Życie na wsi różni się znacznie od tego w mieście, sam fakt posiadania małego domku, gdzieś w zacisznym miejscu, z dala od natłoku ludzi, gwaru i smogu, jest czymś o czym nie jeden z nas marzy. Nie trudno wyobrazić sobie jak pięknie wyglądałby dzień rozpoczęty nie od budzika, stukania sąsiadów czy odgłosu z ulicy, lecz od ptasich śpiewów które każdego ranka dają za oknem przepiękne koncerty. Jak wspaniale wyjść na taras z kubkiem kawy i oglądając wschód słońca oddać się chwili zadumy. Przyroda na wsi jest wszechobecna. Po wielu godzinach stresującej pracy w biurze, handlu czy w innej gałęzi przemysłu, większość z nas marzy o odpoczynku w ciszy i spokoju. Wieś daje nam to co tak ciężko osiągnąć mieszkając w mieście, spokój wewnętrzny i życie w harmonii z naturą. Chcąc spędzić wolny czas na świeżym powietrzu, nie trzeba planować wielogodzinnych wyjazdów w plener, wystarczy wyjść z domu i korzystać z otaczającego nas piękna.

Zwykły przydomowy ogródek może stać się wyjątkowym miejscem, miejscem gdzie dzieci będą mogły bez obaw oddawać się przeróżnym grom i zabawom. Poznawać smaki owoców i warzyw z własnych ekologicznych upraw. Każda pora roku na wsi jest wyjątkowa, wiosną widać jak natura budzi się do życia, jak wszystko się zieleni, kwitną drzewa i kwiaty, oblegane przez kolorowe motyle. Pola mienią się przeróżnymi barwami zasianych zbóż i rzepaku. Latem, unosi się wokół zapach koszonych łąk a w oddali słychać pracujące kombajny. Prawdziwy spektakl kolorów możemy zobaczyć jesienią, gdy liście drzew przyjmują przeróżne barwy i odcienie. Praktycznie przez cały rok wieś tętni życiem, dopiero zimą jak by wszystko zamiera. Na wsi to czas na odpoczynek, czas który spędza się z najbliższymi przy kominku, podziwiając przez oszronione szyby, bajkowe krajobrazy oprószone śniegiem.

Nie każdemu było dane zobaczyć uroki polskiej wsi na własne oczy, może warto to zmienić a przynajmniej wziąć pod uwagę, planując tegoroczny wypoczynek. W internecie nie brakuje ogłoszeń od małych gospodarstw agroturystycznych, które obfitują w bogate oferty wakacyjne. Każdy bez problemu znajdzie coś dla siebie i swojej rodziny.
 


Napędzana humorem dzięki Joe Monsterowi