Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Zatrzymane w kadrze – Tajemnicze zaginięcie multimilionera

52 996  
484   41  
W dzisiejszym odcinku „Zatrzymanych w kadrze” znalazły się, między innymi, pewna stara mumia, sprytne znakowanie demonstrantów oraz zasłabnięcie trębacza w Londynie.

#1. Ernest i Mary Hemingway w Land Roverze podczas safari. Kenia, luty 1953 roku.



#2. Agatha Christie w swoim domu, lata 50. XX w.



#3. Ostatnie zdjęcie belgijskiego multimilionera Alfreda Loewensteina, niegdyś trzeciego na liście najbogatszych ludzi świata. Lotnisko Croydon w Anglii, 4 lipca 1928 r.


Lot był całkiem zwyczajny, dopóki Loewenstein podczas przeprawy przez kanał La Manche nie wstał z fotela i nie poszedł do toalety. Potentat bardzo długo nie wracał, a jego towarzysze zaczęli się niepokoić. Lokaj zapukał do drzwi garderoby i nie otrzymawszy odpowiedzi, otworzył je na oścież. Ku zaskoczeniu oddanego pracownika Levenshteina nie było w środku. Potentat zniknął z samolotu.

Pilotowi kazano natychmiast wylądować: liniowiec wylądował na plaży francuskiego miasta Dunkierka. Na poszukiwania multimiliardera rzucono policję i służby ratunkowe. Jak zniknął z samolotu, nikt nie mógł zrozumieć. Członkowie załogi i stenografowie towarzyszący Loewensteinowi, sekretarka i kamerdyner byli pewni, że Alfred po prostu pomylił drzwi: wejście do toalety znajdowało się dokładnie naprzeciwko tylnych drzwi wejściowych samolotu. Ta wersja została uznana za oficjalną.

W wyniku zakrojonych na szeroką skalę poszukiwań, 19 lipca w pobliżu wybrzeża znaleziono ciało mężczyzny ubranego w strój podobny do garnituru Alfreda Loewensteina. W rezultacie oficjalnie ogłoszono, że multimiliarder zginął w wypadku, myląc drzwi i wypadając z samolotu.

Były też i inne wersje. Według jednej z nich tragedia nie była wynikiem wypadku, ale morderstwa. Zarówno partnerzy biznesowi, jak i amerykańska mafia mogli „zamówić” śmierć Loewensteina. Nawiasem mówiąc, magnat robił interesy z dwoma młodszymi wspólnikami, którzy w przypadku śmierci Alfreda mieli podzielić między siebie jego udział.

Niektórzy badacze skłaniają się ku wersji samobójstwa. Krążyły pogłoski, że Loewenstein, angażując się w ryzykowne transakcje finansowe, był na skraju bankructwa i po prostu wybrał takie rozwiązanie.

Inną ciekawą wersją jest inscenizacja śmierci. Niektórzy badacze uważają, że Loewenstein mógł wyskoczyć ze spadochronem z samolotu i wylądować w morzu, gdzie ludzie na łodzi już na niego czekali. Pozostało tylko ubrać przygotowane ciało topielca w ubrania Alfreda i czyn został dokonany: Loewenstein został uznany za zmarłego, a on sam po cichu zniknąłby „z radaru”. Ta wersja jest poparta faktem, że Loewenstein wypłacił większość swoich aktywów na krótko przed fatalnym lotem. Pieniędzy nie znaleziono.

#4. Pies o imieniu „Leo” siedział przez dwa dni nad grobem swojego właściciela, który zginął podczas osunięcia się ziemi w Rio de Janeiro. 2011 r.



#5. Fidel Castro w pobliżu pomnika Johna Lennona. Hawana, 2000 r.



#6. Bear Grylls i jego przyjaciel z dzieciństwa Mick Crosthwaite zamierzają zdobyć Mount Everest, 1998 rok.



#7. Reklama butów sportowych NIKE z udziałem ludu Samburu, 1989 r.


W 1989 roku firma Nike wypuściła reklamę butów sportowych z udziałem Kenijczyków z ludu Samburu. Wideo pokazuje tradycyjne tańce plemienia. Tancerze występują w jasnych strojach, a na koniec młody mężczyzna mówi coś w języku maa i na ekranie pojawia się tradycyjny slogan: „Just Do It”.

Kiedy amerykański antropolog Lee Cronk zobaczył reklamę, powiedział mediom, że Kenijczyk tak naprawdę mówi: „Nie chcę tych butów. Dajcie mi większe”. Firma Nike przyznała, że ekipie filmowej nie udało się dokładnie przetłumaczyć hasła na język plemienia i nagrano improwizację, sądząc, że i tak nikt nie zrozumie tych słów.

#8. Koncert Rolling Stones na stadionie Johna F. Kennedy'ego, 1978 r.



#9. Obsada i reżyser filmu „Terminator 2: Dzień sądu⁠⁠” na gali MTV Movie Awards, 1992 r.



#10. Mumia człowieka lodu, Ötziego, na wysokości 3200 m. Ciało leżało w lodzie przez 5300 lat (epoka miedzi). Fot. z 1991 r.


Reinhold Messner (po prawej) patrzy na Ötziego po stopieniu lub odłamaniu większej ilości lodu. Warto zwrócić uwagę na drewniany kij w prawej ręce jego towarzysza, Hansa Kammerlandera. Był używany podczas pierwszych prób wyłuskania Ötziego z lodu.

#11. Postępowanie z ofiarą katastrofy w Czarnobylu. Moskwa, 1986 r.



#12. Policja spryskuje protestujących przeciwko apartheidowi fioletową farbą, aby ułatwić ich identyfikację i aresztowanie, RPA, 1989 r.



#13. Parada na Horse Guards Parade w Londynie, 17 czerwca 2023 r. Fot. Tolga Akmen


Trębacz orkiestry wojskowej Household Division mdleje z powodu wyczerpania cieplnego podczas udziału w paradzie na Horse Guards Parade w Londynie. Co najmniej trzech gwardzistów zemdlało w upale podczas tej parady wojskowej, gdy temperatury w Wielkiej Brytanii po raz pierwszy w tym roku osiągnęły 30°C.

#14. Charakteryzacja Tima Curry'ego do filmu „Legenda”, 1985 r.



#15. Iga Świątek w szkole podstawowej.


W poprzednim odcinku
2

Oglądany: 52996x | Komentarzy: 41 | Okejek: 484 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

27.04

26.04

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało