Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Najpotężniejsze wybuchy nuklearne uchwycone na zdjęciach

26 382  
184   19  
Gdyby kiedykolwiek istniał obraz piękna reprezentującego okrucieństwo, siłę powodującą niewyobrażalne szkody lub zdolność człowieka do niszczenia natury, to grzyb z eksplozji nuklearnej byłby jego dokładnym odwzorowaniem.
Bomby atomowe od czasu ich powstania w latach 40. XX wieku pod auspicjami Projektu Manhattan stały się symbolem współczesnego świata. Oto najpotężniejsze wybuchy nuklearne na naszej planecie uchwycone kamerą i aparatem.


Operacja Ivy Mike

Pierwszy na świecie udany test broni termojądrowej został przeprowadzony przez Stany Zjednoczone 1 listopada 1952 roku na wyspie Elugelab w atolu Enewetak. Szacunkowa moc eksplozji wynosiła 10,4 megaton, co 500 razy przekraczało moc eksplozji z bomby zrzuconej na Nagasaki.


Chmura po eksplozji uniosła się na wysokość 41 kilometrów, a średnica grzyba wynosiła 161 kilometrów. Test został sfilmowany przez operatorów amerykańskich sił powietrznych. Wyspa Elugelab uległa całkowitemu zniszczeniu.


Operacja Castle Romeo

Operacja Castle Romeo jest opisywana jako trzecia co do wielkości eksplozja kiedykolwiek przeprowadzona przez Stany Zjednoczone - 11 megaton.


Detonacja nastąpiła 27 marca 1954 roku na barce zacumowanej pośrodku krateru pozostałego po poprzednim teście nuklearnym Castle Bravo. Jest to pierwszy test, który zdecydowano się przeprowadzić na barce, ponieważ sądzono, że eksplozja może zniszczyć sztuczną wyspę na atolu Bikini, na której przeprowadzano testy.


Operacja Castle Yankee

Test odbył się zaledwie miesiąc po Castle Romeo 5 maja 1954 roku i ponownie na atolu Bikini. Oczekiwano, że siła eksplozji wyniesie 6-10 megaton, ale okazało się, że wyniosła aż 13,5 megaton. Jak dotąd jest drugą najpotężniejszą eksplozją nuklearną przeprowadzoną przez Stany Zjednoczone. 2 minuty po wybuchu wysokość chmury w kształcie grzyba wynosiła 12 kilometrów, a po 10 minutach - już 40 kilometrów. Średnica „czapki grzyba” wynosiła 16 kilometrów.


Operacja Castle Bravo

Wybuch bomby atomowej w dniu 1 marca 1954 roku podczas testu Castle Bravo jest najpotężniejszą eksplozją przeprowadzoną przez Stany Zjednoczone do dnia dzisiejszego. Szacunkowa moc eksplozji to 15 megaton, czyli 1200 razy więcej niż eksplozja bomby zrzuconej na Hiroszimę. Jednak testy spowodowały poważne skażenie radioaktywne, co zmusiło cały świat do zrewidowania swoich poglądów na temat broni jądrowej. Radioaktywny pył dotarł nawet do, wydawałoby się, bezpiecznych osiedli ludzkich. Amerykanie nie przyznali się do liczby śmiertelnych ofiar tej próby.


Chmura po eksplozji szybko uniosła się na dużą wysokość - w minutę osiągnęła pułap 15 kilometrów, po 8 minutach przekroczyła granicę 40 kilometrów. Średnica „czapki” wynosiła 100 kilometrów. Szerokość krateru po eksplozji to 2 kilometry, a głębokość 75 metrów.


Bomba Car

Najpotężniejsza bomba w historii ludzkości została stworzona w ZSRR i zdetonowana 30 października 1961 r. Energia eksplozji wynosiła około 55 megaton. Gabaryty ładunku – 8 m długości, 2,1 m średnicy i masa 27 ton – były tak ogromne, że Rosjanie musieli przeprojektować swój największy samolot Tupolew Tu-95. Car został zrzucony z wysokości ponad 10 tys. metrów.


Bomba eksplodowała na wysokości około 6000 m. Promień ognistej kuli z eksplozji osiągnął około 4,5 kilometra. Wysokość grzyba wynosiła 64 kilometry, szerokość 40 kilometrów, a promieniowanie świetlne mogło powodować poparzenia trzeciego stopnia w odległości do 100 kilometrów.


1

Oglądany: 26382x | Komentarzy: 19 | Okejek: 184 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało