Szukaj Pokaż menu

Jak zmieniali się superbohaterowie na przestrzeni lat

38 573  
169   45  
Wydawać by się mogło, że komiksowi bohaterowie powinni być cały czas tacy sami. Otóż nic bardziej mylnego.

Wydaje ci się, że właściciel twojego mieszkania jest zły? No to nie poznałeś jeszcze ich IV

40 679  
200   20  
Ceny wynajmu poszły tak do góry, że chyba nie można teraz narzekać nawet na tych gorszych wynajmujących.

A wiecie, że Rosja też ma swój zderzacz hadronów... tak jakby

34 403  
203   29  
W serwisie Quora zapytano Mishę Firera: jaki los najprawdopodobniej czeka Rosję i Putina i dlaczego? Mężczyzna postanowił udzielić nietypowej odpowiedzi, przywołując pewien bardzo ciekawy przykład: rosyjski zderzacz hadronów.

Wielki Zderzacz Hadronów znajdujący się w Szwajcarii w okolicach Genewy to największy na świecie akcelerator cząstek. Pracuje przy nim masa naukowców, z czego aż 800 pochodzi z Rosji. Mało kto jednak wie o tym, że niewiele zabrakło, aby Rosja sama miała swój własny akcelerator cząstek. Coś jednak poszło nie tak...

Około 100 kilometrów od Moskwy na terenie zamkniętego miasteczka naukowego Serpukhov-7 znajduje się gigantyczny, liczący sobie jakieś 21 kilometrów długości tunel, który tworzy wielki pierścień.


Jest on o 2 kilometry dłuższy od obwodnicy moskiewskiego metra i tylko 5 kilometrów krótszy od tunelu będącego częścią Wielkiego Zderzacza Hadronów. No właśnie, bo ten tunel miał być radzieckim zderzaczem cząstek.

W tej chwili jest on opuszczony i częściowo zalany (co jakiś czas wypompowywany jest z niego nadmiar wody), a na jego terenie spotkać można jedynie uzbrojonych strażników. Co jednak ciekawe, do konstrukcji wciąż doprowadzany jest prąd, zacznijmy jednak od samego początku.


Budowa zderzacza rozpoczęła się w 1983 roku. Cel budowy jednak nie był taki, o jakim możecie myśleć. Zderzacz wcale nie miał służyć nauce i rozsławieniu sowieckich odkryć na całym świecie. Miał on jedynie (jak to zwykle bywało w przypadku ZSRR i bywa obecnie w przypadku samej Rosji) stanąć tylko po to, aby to Związek Radziecki jako pierwszy na świecie wybudował coś podobnego.

Decyzja o budowie Wielkiego Zderzacza Hadronów w Szwajcarii została podjęcia w 1994 roku i w tym samym czasie zaprzestano prac nad budową rosyjskiego zderzacza. Zgniły Zachód znów zwyciężył...


Obecnie tunel stanowi atrakcję dla blogerów i poszukiwaczy przygód. „Turystyka przemysłowa” kwitnie tam w najlepsze, a zwiedzający mogą nawet przejechać się jedną z kilku wciąż działających tam lokomotyw.

Od głównego tunelu odchodzi kilka rozgałęzień. Jedna z odnóg skierowana jest w stronę oddalonego o tysiące kilometrów jeziora Bajkał na Syberii. To właśnie tam rozproszone cząstki miały być mierzone. Jednak nie przeprowadzono tam żadnego eksperymentu...

Rosyjska nauka została zdegradowana do roli wysypiska śmieci, ponieważ Putin, niezdolny do myślenia w inny sposób niż jego poprzednicy z czasów zimnej wojny, usiłuje odbudować potęgę Rosji za pomocą zastraszania i okazjonalnych napaści na kraje sąsiadujące. Nie zapominajmy również o propagandzie i o trzymaniu całego społeczeństwa za mordę.


Należy jednak zwrócić uwagę, że wykształcone elity Putina, od mera Moskwy Siergieja Sobianina po ministra gospodarki Antona Siluanowa, wolałyby dla Rosji nieco innej przyszłości. Chcieliby, aby ich ojczyzna przyciągała do siebie takie kraje jak Białoruś i Ukrainę za pomocą nowoczesnej, dobrze prosperującej gospodarki i odkryć naukowych, a nie poprzez podbój i trzymanie pod butem, jak za czasów sowieckich.

Są jednak zbyt podzieleni i za bardzo się boją, aby otwarcie sprzeciwić się swojemu liderowi, który jest zdeterminowany, aby zrujnować wszystko, czego jeszcze nie zniszczył. I tak to wszystko toczy się tam dalej. Prosto na kurs kolizyjny z brutalną rzeczywistością.
203
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Wydaje ci się, że właściciel twojego mieszkania jest zły? No to nie poznałeś jeszcze ich IV
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Megatsunami w zatoce Lituya na Alasce. Woda sięgnęła terenu powyżej 500 m n.p.m.
Przejdź do artykułu Dowcipnisie są wśród nas - pierwsza fotografia równika
Przejdź do artykułu Typy dziewczyn w liceum
Przejdź do artykułu Czegoś takiego prawdopodobnie nigdy więcej już nie zobaczysz II - porzucona PZL TS-11 Iskra
Przejdź do artykułu Faceci opowiadają o rzeczach, których nie rozumieją u kobiet
Przejdź do artykułu 25 obrazków pokazujących klocki Lego w krzywym zwierciadle
Przejdź do artykułu Naukowcy obserwowali ten krawężnik od 45 lat. Dlaczego już tego nie robią?
Przejdź do artykułu Historia, która nigdy nie miała prawa się wydarzyć, a skończyła się gehenną młodej kobiety
Przejdź do artykułu Ci ludzie powinni być nagrodzeni za swoją pomysłowość

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą