Szukaj Pokaż menu

Te zdjęcia mówią więcej niż tysiąc słów CXXVII

44 738  
294   21  
I kolejna paczka po prostu pięknych zdjęć. Bez szczucia cycem.

Przestępcy, którzy zaliczyli wpadkę przez własną głupotę

25 647  
149   9  
Przestępstwo doskonałe to takie, które jest zaplanowane od A do Z i niemożliwe do wykrycia przez organy ścigania. Na szczęście dla uczciwych obywateli, takowe zdarzają się naprawdę rzadko. Częściej dochodzi do sytuacji, w których przestępcy okazują się imbecylami. Dziesięciu takich poniżej.

Nowa seria ciekawostek o USA – pora na Arizonę

36 980  
267   44  
Tęskniliście za ciekawostkami dotyczącymi USA? To tym razem mamy dla was Arizonę.
oryginal_1957515adef9294arizona.jpg

Na początek kilka faktów:

14 lutego 1912 – od tego dnia Arizona jest częścią Stanów Zjednoczonych. Stolicą i zarazem największym miastem jest Phoenix. Na terenie stanu mieszka około 7 milionów osób. Większość mieszkańców Arizony mieszka w kilku obszarach miejskich, co sprawia, że większość stanu jest słabo zaludniona. Łagodne lata na północy i łagodne zimy na południu sprawiają, że Arizona jest popularnym miejscem wypoczynku i emerytur.

Ciekawostki:

#1.

W Arizonie znajduje się miasto o nazwie Nothing (Nic). Znajduje się tam jeden opuszczony budynek i kilka znaków.

Nothing-Geisterort.jpg

1957587e14a8ce7arizona_nothing.jpg

#2.W latach 1979 – 2007 mieszkańcy miasta Naco, leżącego na granicy USA z Meksykiem, rozgrywali między sobą mecz siatkówki przez płot graniczny. Drużyna, która przegrała 3 z 5 meczów, musiała zorganizować imprezę dla drużyny zwycięskiej – przecięto nawet w tym celu kawałek ogrodzenia, by można było przejść przez granicę.Na granicy nie było napięcia, tak naprawdę lokalne władze nawet wspierały tę inicjatywę i same brały udział w meczach.

W 1994 administracja Clintona dążyła do zaostrzenia kontroli granicznych, by rozprawić się z nielegalnymi przejściami. Ogrodzenie z drutu kolczastego zaczęto zastępować metalowymi belami. Belki te służyły do budowy pasów lądowania samolotów podczas wojny w Zatoce Perskiej, a następnie zostały poddane recyklingowi na granicy Meksyku z USA.Mieszkańcy co chwilę przenosili miejsce imprezy w miejsca, gdzie było jeszcze ogrodzenie z drutu. W 2007 roku rozegrany został ostatni mecz, jednak mieszkańcy miasta do dziś spotykają się z przyjaciółmi z drugiej strony, by powspominać dni, gdy ich największym zmartwieniem był drut kolczasty, który mógł przebić ich piłkę.


#3.

Pstrąg arizoński występuje tylko w Arizonie.

#4.

Karmienie świń śmieciami jest nielegalne.

#5.

Istnienie prawa mówiącego, że polowanie na wielbłądy jest zabronione tak naprawdę jest mitem, choć ma w sobie ziarno prawdy – każdy wielbłąd znaleziony w Arizonie bez wątpienia należy do jakiegoś cyrku lub zoo, więc mordowałbyś po prostu czyjegoś wielbłąda, co już nie jest zgodne z prawem.

#6.

W Arizonie istnieje „Stupid Motorist Law”, czyli dosłownie tłumacząc – prawo dotyczące głupich kierowców. Oznacza ono, że każdy kierowca, który utknie na mieliźnie po objechaniu barykad i wjechaniu na zalany odcinek jezdni, może zostać obciążony kosztami ratowania.

4df4562b7badb.image.jpg

#7.

Na szczególną uwagę w stanie Arizona, oprócz Wielkiego Kanionu, zasługuje most londyński, i to taki naprawdę londyński. W 1968 roku Amerykanin Robert McCulloch kupił wystawiony na sprzedaż London Bridge za 2,46 mln dolarów. Na transport mostu z Europy do USA i montaż wydał kolejne 7 mln dolarów. W 1971 roku dokonano rekonstrukcji mostu, który ulokowano nad kanałem Bridgewater w miejscowości Lake Havasu City. Ostatecznie cała konstrukcja została przeprojektowana na żelbeton, z oryginału wykorzystano tylko zewnętrzne kamienie.

1920px-Londonbridge1900.jpg
London Bridge w Londynie (ok. 1900 rok)

London-Bridge-March-1971.jpg
Rekonstrukcja London Bridge w Arizonie, 1971 rok.

1280px-London_Bridge%2C_Lake_Havasu_City_-_2011_%28Aerial_Photo%29.jpg
Fotografia mostu z lotu ptaka, 2011 r.

#8.

O.K. Corral w Tombstone w Arizonie – to tutaj Wyatt Earp i Doc Holliday przeżyli strzelaninę tak słynną, że nakręcono o niej 10 filmów. Dziś w tym miejscu istnieje skansen, który jest bardzo popularną atrakcją turystyczną. Odtwarzana jest m.in. słynna strzelanina, pojedynki rewolwerowe itp.

shootout.jpg

ok-corral-tombstone-at-nogales.jpeg

#9.

W Kitt Peak National Observatory znajduje się największa na świecie kolekcja teleskopów optycznych i radiowych. Ostatnio pomogły one odkryć galaktyki odległe o 12 miliardów lat świetlnych. Co ciekawe, znajduje się tu największy na świecie teleskop słoneczny.

Kitt_Peak_National_Observatory_%281%29_-_Flickr_-_Joe_Parks.jpg

#10.

Rdzennie amerykański język Navajo jest trzecim najczęściej używanym językiem w Arizonie, po angielskim i hiszpańskim.

tecsccig6totqsrnnqxf_b2b0b89039603b931027eb2900b66531.jpg

#11.

Nieoficjalnym daniem państwowym Arizony jest chimichanga, czyli smażone na głębokim oleju burrito. Większość ludzi myśli, że chimichanga została wynaleziona w Meksyku, ale tak naprawdę jest to arizoński wynalazek.

1-IMG_4919-1050x700.jpg

#12.

Tama Hoovera jest uważana za cud inżynierii – woda zebrana w tamie może zaopatrzyć w wodę ok. 800 000 ha.

3.jpg

#13.

W Arizonie znajdziesz najstarsze rodeo na świecie, w tym Prescott Rodeo, które odbywa się od 134 lat, począwszy od 1888 roku.

PFD_Rodeo_perf_6_010.jpg

#14.

W Fountain Hills znajduje się fontanna, która jest uważana za najwyższą na świecie.

maxresdefault.jpg

#15.

W Arizonie ścięcie kaktusa jest przestępstwem klasy 4. Możesz nawet trafić do więzienia na rok, jeśli zostaniesz przyłapany na ścinaniu zagrożonego kaktusa Saguaro.

park-narodowy-saguaro.jpg

#16.

Arizona posiada krater meteorytowy, który jest jednym z najlepiej zachowanych na całym świecie. Krater meteoru Barringer jest szeroki na milę (1,6 km) i głęboki na 570 stóp (173 m). Szacuje się, że obiekt ten uderzył w Ziemię 50 000 lat temu.

Meteor%20Crater%20-%20Serendigity.jpg

#17.

Najgłębszym kanionem na świecie nie jest Wielki Kanion. Ten tytuł tak naprawdę należy do Wielkiego Kanionu Yarlung Tsangpo w Tybecie.


Kanion Yarlung Tsangpo

#18.

W Arizonie zwierzęta mają prawa pojazdów. Mieszkańcy Arizony często jeżdżą konno lub na innych zwierzętach, stąd wprowadzono prawo traktujące zwierzęta na równi z pojazdami silnikowymi. Dotyczy się to również osłów (zwierząt), wielbłądów czy innych zwierząt, na których zdołacie usiąść i pojechać.

#19.

Prawo mówiące, że w Tucson nielegalne jest noszenie przez kobiety spodni oraz spódniczek/spódnic przez mężczyzn jest mitem.

#20.

W Avondale hipnoza jest nielegalna (chyba że jest wykonywana przez akredytowanego lekarza lub dentystę (tak, dentystę)). Zabronione jest również wróżenie, czytanie z dłoni itp.

#21.

Plucie w miejscach publicznych jest zakazane, może się to skończyć mandatem o wysokości nawet 2500 dolarów lub 6 miesiącami więzienia.

200701150034-baseball-spitting-restricted-super-tease.jpg

#22.

W Arizonie zakazane jest produkowanie podróbek narkotyków.

#23.

Prawo mówiące, że nie można nikomu odmówić szklanki wody jest mitem.

#24.

Osoba, która świadomie lub celowo potyka się na koniu w celach rozrywkowych lub sportowych jest winna wykroczenia klasy 1 – czyli odsiadka minimum 48h + minimum 1000 dolarów kary.

#25.

Arizona ma oficjalny krawat (Neckwear). Jest to krawat bolo.#26.

Prawo mówiące, że małpy nie mogą spać w wannie jest mitem.

#27.

Na terenie Arizony znajduje się Wielki Kanion. Obecnie w najgłębszym miejscu kanion mierzy 2133 m, ciągnie się przez 349 km. W najszerszym miejscu liczy 29 km, a w najwęższym – zaledwie 800 m. Tam właśnie w 2007 r. usytuowano platformę widokową ze specjalnego szkła strukturalnego, która zawieszona jest ponad 1200 m nad dnem kanionu.

7472-wielki-kanion-kolorado-usanajlepsze.jpg

#28.

Zapewne znacie te wakacyjne automaty, w których steruje się mechanicznym ramieniem, by złapać jakiegoś pluszaka lub inną zabawkę. W Arizonie nielegalne jest, by właściciel takiego automatu świadomie zmieniał lub utrzymywał grę tak, by ramie fizycznie nie było w stanie chwytać odsłoniętych nagród.

ufo-crane.png

W poprzednim odcinku: AlaskaŹródła: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
267
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Przestępcy, którzy zaliczyli wpadkę przez własną głupotę
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Moje życie z autyzmem - doświadczenia bojowniczki JM
Przejdź do artykułu 7 ciekawych informacji o papryczkach chili i ostrym jedzeniu
Przejdź do artykułu 11 najdziwniejszych japońskich zwyczajów seksualnych
Przejdź do artykułu Ciekawe fakty o Nowym Jorku
Przejdź do artykułu Kilka ciekawych faktów o trendach, z którymi mieliśmy do czynienia w latach 90.
Przejdź do artykułu 10 rzeczy, które warto wiedzieć o zimie
Przejdź do artykułu 21 sytuacji, w których ludzie doznali szoku kulturowego w obcym kraju
Przejdź do artykułu 7 rzeczy, których być może nie wiedzieliście o świnkach morskich
Przejdź do artykułu Jak jednym głupim błędem pozbyć się 125 milionów dolarów?

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą