Szukaj Pokaż menu

Może to paranoja, ale wszystko mnie obserwuje IX

22 017  
146   8  
Widzę buzię w tym rekinu... Też tak macie, że widzicie twarze tam, gdzie ich nie ma? Spokojnie, to tylko pareidolia.

Oto co się stanie, jak połączysz różne postacie ze znanych filmów III

23 063  
116   12  
W dzisiejszej części Forrest Gump pobiega z Kapitanem Ameryką, Vader będzie kusił pokeballem, a Kermit wkręci się do „Szybkich i wściekłych”.

Kim była najlżejsza kobieta w historii

20 662  
83   8  
W słynnej Księdze rekordów Guinnessa rejestrowane są niesamowite rekordy, które wcześniej lub później ktoś pobija. Dlatego też księga jest regularnie aktualizowana. Są w niej jednak również wpisy aktualne od dziesięcioleci. Przykładem jest rekord Meksykanki Lucíi Zárate. Ta kobieta od ponad stu lat jest uznawana za najlżejszą kobietę w historii.
Kliknij i zobacz więcej!

Bardzo trudno pobić rekord Zarate, bo w wieku dorosłym ważyła tylko 2 kg. Wrodzona przypadłość zatrzymała jej wzrost w łonie matki, ale nie zapobiegła rozwojowi proporcjonalnego ciała i zdolności umysłowych. Lucia wyglądała jak bajkowa Calineczka i ludzie nie wierzyli, że jest osobą, a nie bajkową wróżką.

Kliknij i zobacz więcej!

Kruszynka z meksykańskiej prowincji

Lucia Zarate urodziła się 2 stycznia 1863 roku w meksykańskim mieście San Carlos. Jej rodzina była duża i zwyczajna. Współcześni twierdzili, że jej rodzice, bracia i siostry byli normalnego wzrostu. Dopiero po latach ujawniono tajemnicę rodziny Zarate. Okazuje się, że Lucia miała starszego brata Manuela, który cierpiał na karłowatość, ale zmarł w młodości.

Mała Lucia była dużo mniejsza nie tylko od swojego brata, ale ogólnie od wszystkich znanych nauce. Książka „Dzieci Boga: Dzieci Ziemi” Jamesa R. Curry'ego podaje, że przy urodzeniu ważyła tylko 226 gramów i miała nieco ponad 20 centymetrów wzrostu. Współcześni naukowcy są sceptycznie nastawieni do tych informacji i wierzą, że Zarate urodziła się wprawdzie z niewielką wagą, ale ważyła około 2 kilogramów. Do roku mogła rozwijać się stosunkowo normalnie, ale potem całkowicie przestała rosnąć.

Kliknij i zobacz więcej!

Dorastając, Lucia ledwo przybierała na wadze. W wieku 17 lat była niewiele wyższa niż w wieku 5 – miała tylko 35 centymetrów wzrostu. W tym samym czasie ważyła 4,7 funta, czyli nieco ponad 2 kilogramy. Inteligencja w tym samym czasie w pełni odpowiadała jej wiekowi. Meksykanka cierpiała na rzadką chorobę określaną w medycynie jako osteodysplastyczna karłowatość pierwotna Majewskiego typu II.

„Siostry-Wróżki” i „General Mite”

Niezwykłe dziecko zauważono, gdy Lucia miała 12 lat. Pod koniec XIX wieku dużą popularnością cieszyły się dziwaczne cyrki, a właściciel jednego z nich zawarł układ z rodzicami dziewczynki. Zobowiązał się do opieki nad nią, zapewnienia ubrania, butów i płacenia pensji, jak artystce trupy cyrkowej. I tak oto Zarate znalazła się poza swoim rodzinnym Meksykiem, w Stanach Zjednoczonych.

Kliknij i zobacz więcej!

Ponieważ Lucia Zarate była naprawdę wyjątkowa, jej kariera w show-biznesie rozwijała się znakomicie. Pracowała w różnych cyrkach, rewiach i na pokazach, dobrze zarabiając. Rodzice niechętnie oddawali dziewczynę nieznajomym, zmusiła ich do tego bieda. Teraz to Lucia mogła pomóc swojej licznej rodzinie związać koniec z końcem.

Pierwszym sukcesem Zarate był numer „Siostry-Wróżki”, w którym występowała z innymi karlicami. Później tworzyła duet z małym mężczyzną, Francisem Josephem Flynnem, o scenicznym przydomku „General Mite”. Konferansjer przedstawiał ich jako małżeństwo, ale łączyła ich tylko praca. Partner Lucii wkrótce poślubił inną artystkę, karlicę Millie Edwards.

Śmierć w górach Sierra Nevada

Wieloletni partner Lucii na arenie, Francis Flynn, zmarł w wieku 33 lat z powodu współistniejących chorób genetycznych. Niestety, Lucii pisane było jeszcze krótsze życie i straszny koniec. Podobnie jak inni popularni artyści, Zarate intensywnie występowała. Zimowa podróż koleją w styczniu 1890 roku nie była niczym niezwykłym.

Kliknij i zobacz więcej!

Pociąg wiozący Lucię i jej kolegów cyrkowych przejeżdżał przez góry Sierra Nevada w Kalifornii, kiedy zaczęły się intensywne opady śniegu. Później złą pogodę pogorszyła burza śnieżna, a pociąg utknął w opustoszałym górzystym terenie. Zapasy węgla w pociągu nie były przewidziane na tak długi czas postoju i wkrótce w wagonach zrobiło się bardzo zimno.

Najmniejsi artyści najbardziej doświadczyli spadku temperatury. Ich wątłe ciała szybko ostygły i nie było możliwości ich ogrzania. Lucia owinęła się ciepłymi kocami, ale to nie pomogło. Najlżejsza kobieta na świecie zmarła z powodu hipotermii w wieku 27 lat. Ta tragiczna podróż była ostatnią nie tylko dla niej, ale także dla kilku innych pasażerów feralnego kursu.

Uznanie rekordu Lucii Zarate

Uznanie Lucii Zarate za najlżejszą kobietę w historii nastąpiło jeszcze za jej życia. Stało się to w 1876 roku w obecności lekarzy i naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego.

Kliknij i zobacz więcej!

Meksykańska Calineczka miała wtedy 12 lat, ale nikt nie wierzył jej rodzicom. Wyniki badania uzębienia Lucii wykazały, że miała nie mniej niż 6 lat. Ale nie przeszkodziło to Zarate w dostaniu się po latach do Księgi rekordów Guinnessa. Nadal jest najlżejszą kobietą w historii, choć pretendenci do tego tytułu zgłaszają się co roku. Współcześni rekordziści są daleko w tyle za Lucią. Na przykład zmarły w 2015 roku najniższy człowiek świata, Nepalczyk Chandra Bahadur Dangi, o wzroście 54,6 centymetrów, ważył 14,5 kg.
Obecny posiadacz tego tytułu, Kolumbijczyk Edward Niño Hernández, w wieku 33 lat mierzył 72,1 cm i ważył ok. 10 kg.
83
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Oto co się stanie, jak połączysz różne postacie ze znanych filmów III
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Jeremiah Peterson - 39-letni koleś, który w ciagu 6 mięsięcy dokonał niemożliwego
Przejdź do artykułu 7 całkiem przyjemnych ciekawostek o miłości
Przejdź do artykułu Epokowe wynalazki, które stworzyli Polacy II
Przejdź do artykułu Nawyki, które wcale nie są takie zdrowe
Przejdź do artykułu 7 ciekawych faktów na temat Nowego Jorku - mieście, którego liczba mieszkańców odpowiada połowie Polski
Przejdź do artykułu 7 ekstremalnych ciekawostek związanych ze spaniem
Przejdź do artykułu 7 najdziwniejszych mostów na świecie
Przejdź do artykułu Piękne dziewczyny w kusych szortach XLV

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą