Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Zatrzymane w kadrze CDXXXIX - Jak Budd Dwyer zszokował widzów przed telewizorami

71 769  
520   55  
Dzisiaj dowiecie się, dlaczego kilkanaście tysięcy londyńczyków straciło życie w 1952 roku, co stało się ze statkiem, który ratował pasażerów Titanica oraz co przydarzyło się w marcu 1945 roku amerykańskiemu lotniskowcowi.

#1. Wielki smog londyński, 1952 rok.


Na początku grudnia 1952 roku Londyn został nawiedzony przez gęstą mgłę oraz znaczne ochłodzenie powietrza. W konsekwencji kiepskich warunków atmosferycznych mieszkańcy stolicy zużywali dużo większe niż zwykle ilości węgla do ogrzewania mieszkań. Rozprzestrzenienie zanieczyszczonego powietrza poza miasto utrudniała także inwersja temperatury (wzrost temperatury powietrza wraz z wysokością). Powietrze zostało skażone wielkimi ilościami gazów oraz pyłu ze spalania, taniego węgla fatalnej jakości, który uwalniał dużo szkodliwych substancji. W wyniku smogu odwołano przedstawienia na wolnym powietrzu oraz większość przedstawień teatralnych i kinowych.
Ze względu na fakt, że Londyn jest znany z mgieł, paniki wśród mieszkańców nie odnotowano, jednakże tylko pomiędzy 5 a 9 grudnia naliczono ponad 4 tysiące zgonów wywołanych komplikacjami oddechowymi powstałymi w wyniku wdychania smogu. W ciągu kolejnych tygodni na ostrą niewydolność oddechową zmarło dalsze 8 tysięcy osób, przez co łączna liczba ofiar wielkiego smogu, według współczesnych badań, wyniosła około 12 tysięcy.

#2. Mały Leonardo DiCaprio w rodzicami, 1975 rok.


#3. Artysta Keith Haring w butach Nike Air Jordan 1, malujący po murze berlińskim w pobliżu Checkpoint Charlie, 1986 rok


#4. Vincent Damon Furnier, znany jako Alice Cooper, z rodziną, 1974 rok.


#5. 12-letni Cristiano Ronaldo, 1997 rok


#6. Młoda czarnoskóra kobieta, przemoczona wodą z węża strażackiego podczas rozbitego przez policję marszu przeciwko segregacji rasowej, Birmingham w stanie Alabama, 8 maja 1963 roku.


#7. Berlin pod koniec II wojny światowej, 1945 rok.


#8. Dzieci pracujące w kopalniach węgla w Pensylwanii, 1911 rok. Fot. Lewis Hine


#9. Ostatnie minuty RMS Carpathii, statku, który uratował ponad 1000 pasażerów z pokładu Titanica, 17 lipca 1918 roku.


Statek zatonął 17 lipca 1918 roku w okolicach wybrzeży Irlandii, po storpedowaniu przez niemieckiego U-Boota SM U-55. 157 pasażerów zostało uratowanych przez HMS „Snowdrop” następnego dnia. Wrak „Carpathii” został odnaleziony w 1999 roku przez pisarza Clive'a Cusslera.

#10. Gary Anderson, 23-letni student Uniwersytetu Południowej Kalifornii, który zaprojektował dobrze nam dziś znane logo recyklingu jako pracę na jeden z konkursów artystycznych, 1970 rok.


#11. Powrót na Ziemię załogi Gemini VIII – Neila Armstronga i Davida Scotta, 17 marca 1966 roku.



#12. Giuseppe „Nino” Farina, włoski kierowca Formuły 1 i pierwszy w historii oficjalny mistrz świata w swoim Alfa Romeo 158 podczas Grand Prix Włoch, 3 września 1950 roku, tor Monza, Włochy.


#13. Znany jako „six triple eight” 6888. batalion był jedyną grupą Afroamerykanek, która służyła za granicą podczas II wojny światowej. Na fotografii w Birmingham w Anglii, luty 1945 roku.


#14. USS Franklin, 19 marca 1945 roku.


W marcu 1945 roku okręt pod dowództwem kapitana Leslie E. Gehresa lotniskowiec USS Franklin został wysłany w rejon Wysp Japońskich. 19 marca został zaatakowany przez pojedynczy japoński bombowiec nurkujący, który lecąc w chmurach śledził amerykańskie samoloty powracające z misji nad terytorium Japonii. Bombowiec zrzucił dwie, prawdopodobnie 250-kilogramowe bomby: pierwsza wpadła do hangaru, druga przebiła się przez dwa pokłady, zanim eksplodowała. Pożary wywołane eksplozjami bomb szybko ogarnęły samoloty na pokładzie oraz zbiorniki paliwa. Zginęło 796 marynarzy, a 265 zostało rannych.

#15. Katastrofa w Bijlmer, 5 października 1992 roku.


Boeing 747-258F linii lotniczych El Al z 3-osobową załogą oraz jednym pasażerem wystartował z lotniska JFK w Nowym Jorku w kierunku lotniska Ben Gurion w Tel Awiwie z międzylądowaniem na lotnisku Amsterdam-Schiphol. O godzinie 18:22 załoga wzbiła się w powietrze z holenderskiego lotniska i jak do tej pory wszystko szło zgodnie z planem. Po osiągnięciu wysokości około 2000 metrów silnik numer 3 oderwał się od mocowań i odpadając uderzył w silnik numer 4, który również się oderwał.
Po oderwaniu się silników piloci postanowili zawrócić na lotnisko. Jednak podczas podchodzenia do lądowania piloci stracili kontrolę nad maszyną, wysuwając klapy, które z powodu oderwania się silników wysunęły się tylko po jednej stronie. Samolot stracił siłę nośną i o godzinie 18:35 maszyna runęła na jedenastopiętrowy blok mieszkalny. Zginęły 43 osoby, w tym 39 osób na ziemi i wszystkie osoby na pokładzie samolotu.
Przyczyną katastrofy było zmęczeniowe pęknięcie sworznia pylonu mocującego silnik do płata. Po raporcie komisji badającej katastrofę firma Boeing przeprojektowała sworznie, zwiększając ich wytrzymałość i ograniczającej ryzyko zmęczenia materiału.

#16. Prezydent Bill Clinton z Benem Affleckiem i Mattem Damonem podczas pokazu filmu „Buntownik z wyboru” w Camp David, 1998 rok.


#17. Twórcy serialu „South Park”, Trey Parker i Matt Stone, 1997 rok.


#18. Obecny przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping jako szef partii w mieście Ningde w prowincji Fujian, który kieruje kadrami partyjnymi, aby pomóc oczyścić lokalny kanał, 1989 rok.


#19. Budd Dwyer, 22 stycznia 1987 roku.


W 1986 roku Dwyer został skazany za otrzymanie łapówki od firmy z Kalifornii próbującej zdobyć kontrakt. Podczas trwania procesu i po skazaniu stale twierdził, że był niewinny i że został wrobiony. Na znak protestu 22 stycznia 1987 roku, podczas konferencji prasowej, popełnił spektakularne samobójstwo na oczach dziennikarzy i telewidzów. Wyciągnął rewolwer Magnum 357, włożył lufę do ust i pociągnął za spust. Zostawił żonę Joanne, syna Roba i córkę Deedee.
W filmie Honest Man: The Life of R. Budd Dwyer z 2010 roku William Smith, człowiek, którego zeznania doprowadziły do skazania Dwyera, oświadczył, że kłamał pod przysięgą, aby złagodzić własny wyrok, wyjawiając tym samym, iż oskarżenia przeciwko Dwyerowi były fałszywe.

#20. 26 marca 2022 roku o godzinie 01:38 nad ranem 20-letnia Iga Świątek została ogłoszona pierwszą rakietą świata rankingu WTA Race! Gratulujemy. Na fotografii Iga Świątek z byłym tenisistą, obecnie dyrektorem turnieju WTA Miami Jamesem Blake'em oraz byłą nr 1 światowych list, Lindsay Davenport.



W poprzednim odcinku
3

Oglądany: 71769x | Komentarzy: 55 | Okejek: 520 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało