Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Canon radzi, jak obejść jego własne zabezpieczenia w drukarkach, bo skończyły im się chipy - Co nowego w technologii?

46 100  
183   56  
W dzisiejszym odcinku oskarżymy Facebooka o morderstwo, zrobimy fikołka razem z Canonem i usuniemy Konfederację.

#1. Konfederacja spadła z rowerka na Facebooku


W ostatnim tygodniu doszło do zablokowania profilu Konfederacji na Facebooku. Meta ponoć wcześniej wysłała sygnał o takim zamiarze (choć nie do samych zainteresowanych), po czym spełniła to, co zapowiadała. Fanpage Konfederacji zniknął więc z Facebooka.

Oficjalnym powodem jest naruszanie zasad mowy nienawiści i sianie dezinformacji. Przede wszystkim chodzi o posty związane z pandemią koronawirusa. Poszło również o posty atakujące bezpośrednio osoby prezentujące m.in. odmienną orientację seksualną.

W sieci oczywiście zawrzało, wszyscy zaczęli się o to rzucać, a w szczególności sami posłowie partii. Trzeba jednak pamiętać, że Facebook to wciąż prywatna firma i – cytując klasyka – tak działa wolny rynek.

Jednocześnie posłowie uruchomili awaryjny profil Koła Poselskiego Konfederacja oraz cały czas zabiegają o odzyskanie pierwotnego fanpage’a. Czy to się uda? Tego na razie nie wiemy.

#2. Programy GPT-3 i Transformers oraz projekt „Arabicspeech”


Narzędzie do autouzupełniania GPT-3 wspieranej przez Microsoft i zajmującej się sztuczną inteligencją firmy OpenAI właśnie zostało udostępnione każdemu mającemu odpowiednie uprawnienia programiście. GPT-3 może przetworzyć 175 mld parametrów (zmiennych określających możliwości uczenia maszynowego). Kanadyjski start-up Cohere oferuje natomiast program do uczenia maszynowego o nazwie Transformer, który zmienia język na prawdopodobieństwa logarytmiczne, czyli przekształca kontekst językowy w matematykę. Użytkownik programu może dzięki temu naśladować np. styl wielkich pisarzy – wprowadza swój tekst, który Transformer przetwarza np. na styl Szekspira.

Postęp w cyfrowym przetwarzaniu mowy i języka nie dotyczy dialektów języka arabskiego, które są niezmiernie zróżnicowane w zależności od regionu. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku języka fińskiego, mongolskiego czy nawaho – a dokładnie każdego języka wysoce złożonego morfologicznie. Naukowcy z Qatar Computing Research Institute (QCRI) realizują więc projekt „ArabicSpeech”, mający na celu połączenie arabskiego tłumaczenia z dialektami typowymi dla każdego regionu.

#3. Nowoczesne technologie dla lepszej jakości życia i zdrowia


Naukowcy z Uniwersytetu Waszyngtonu opracowali urządzenie ubieralne, które dzięki algorytmom monitoruje wzorce oddychania i automatycznie dawkuje pacjentowi nalokson – antidotum odwracające skutki przedawkowania opioidów. Wg danych Centers for Disease Control and Prevention (CDC) między kwietniem 2020 a 2021 r. ponad 100 tys. osób w USA zmarło z powodu przedawkowania narkotyków.

Zdaniem pracowników Boston University School of Medicine markery wskazujące na urazy odniesione w sportach kontaktowych w wyniku powtarzających się uderzeń w głowę mogą być wykrywane za pomocą rezonansu magnetycznego. Skany ujawniły oznaki uszkodzenia istoty białej u zmarłych futbolistów amerykańskich – 64% badanych cierpiało na demencję, a 71% na przewlekłą encefalopatię pourazową. Fizycy z m.in. Uniwersytetu Sussex twierdzą z kolei, że dzięki wykrywaniu spowolnienia prędkości przemieszczania się sygnałów w mózgu przez bardzo czułe czujniki kwantowe będzie można w przyszłości identyfikować takie choroby, jak demencja, stwardnienie zanikowe boczne i choroba Parkinsona. Czujniki oparte są na technice magnetoencefalografii (MEG).

Technologia monitorowania pomaga w opiece nad osobami starszymi z zaburzeniami funkcji poznawczych. Coraz powszechniejsze jest korzystanie z rozbudowanego systemu monitoringu – czujników rozmieszczonych w całym domu. Systemy nadzoru zastępują przycisk alarmu po upadku pacjenta, wykonują połączenia alarmowe, monitorują dozowniki tabletek i urządzenia kuchenne oraz śledzą lokalizację dzięki czujnikom GPS we wkładkach do butów.

#4. Facebook pozwany za umożliwienie morderstwa


Nie od dziś wiadomo, że w USA to można się w sumie pozwać niemal za wszystko. W ostatnim czasie Meta (Facebook) otrzymała pozew od siostry Dave'a Patricka Underwooda, federalnego ochroniarza, który poniósł śmierć w strzelaninie w 2020 roku. Kobieta chce, aby firma odpowiedziała za umożliwienie kontaktu sprawcom strzelaniny i udostępnienie im przestrzeni w sieci, która posłużyła do szczegółowego zaplanowania ataku.

Według oskarżenia mężczyźni poznali się dzięki grupie ekstremistów właśnie na Facebooku – swoją drogą Zuckerberg i spółka niedługo później zbanowali całą grupę. Ci, którzy zdążyli się jednak poznać, znali się już dobrze i mogli kontaktować się na przykład za pomocą Messengera. Właśnie w taki sposób zaplanowano ponoć cały atak.

Doszło do niego przed budynkiem federalnej administracji w Oakland w stanie Kalifornia w maju 2020 roku. Kobieta zamierza dowieść przed sądem, że mężczyźni nie mieliby szans spotkać się w prawdziwym życiu, gdyby nie rekomendacja Facebooka. Portal zaproponował oskarżonym przyłączenie się do grupy o charakterze antyrządowym i później już jakoś poszło.

#5. Canon rezygnuje z chipów w tonerach do drukarek i radzi, jak obejść jego własne zabezpieczenia


Świat stanął na głowie. Brakuje półprzewodników, w związku z czym każda firma robi co może, żeby tylko nie zaprzestawać produkcji i sprzedaży swoich dóbr. Canon wpadł ostatnio na dość nietypowy pomysł, jeśli chodzi o dystrybucję swoich tonerów do drukarek.

Oryginalne produkty wyposażone były w specjalny chip, który informował drukarkę o pochodzeniu tonera. Dzięki temu urządzenie wiedziało, że ma do czynienia z oryginalnym produktem, w związku z czym użytkownicy mogli korzystać ze wszystkich funkcji drukarki bez żadnych ograniczeń. Inaczej sprawa się miała w przypadku nieoryginalnych tonerów, które oczywiście były znacznie tańsze. Tutaj nie było już oczywiście zabezpieczenia w postaci chipu, a więc drukarka nie dostawała komunikatu o oryginalności produktu. Korzystanie z takich zamienników wiązało się z utratą niektórych funkcji, jak na przykład wykrywania poziomu tuszu w tonerze.

Pandemia i braki na rynku sprawiły, że Canon całkowicie zrezygnował z zabezpieczeń w postaci chipów w swoich własnych, oryginalnych tonerach. Zmiana ta dotyczy kilkunastu urządzeń wielofunkcyjnych z serii imageRUNNER. W związku z powyższym Canon wystosował komunikat, w którym zapewnia, że stosowanie tonerów bez zabezpieczeń nie wpłynie negatywnie na jakość wydruku, więc nie ma się czego obawiać.

Dodatkowo firma udostępniła specjalną instrukcję, dzięki której użytkownicy drukarek będą mogli obejść zabezpieczenia w urządzeniach od Canona.

Iście kuriozalna sprawa… brzmi niemal jak scenariusz żywcem wyjęty z jednego z odcinków Monty Pythona.

Newsy nr 2 i nr 3 pochodzą od Outriders, którzy o sobie mówią: „Jesteśmy grupą reporterską, która relacjonuje i tłumaczy zjawiska oraz wydarzenia na całym świecie. Wydajemy magazyn, organizujemy festiwal oraz tworzymy szereg innowacyjnych materiałów. Prowadzimy też klub, który zrzesza osoby, chcące rozumieć przemiany zachodzące w świecie”. Dowiedz się więcej.

W poprzednim odcinku: Ludzie nie chcą pracować dla Facebooka

10

Oglądany: 46100x | Komentarzy: 56 | Okejek: 183 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało