Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Zatrzymane w kadrze CDXXVIII - Przypadkowy Niemiec spotkany na ulicy

89 177  
563   60  
428 odcinek to między innymi podróż do Mongolii, Rzymu i Szkocji. Zobaczycie także, jak wyglądało kiedyś nocą miasto Gotham... No, nie do końca Gotham, ale sami przyznacie, że podobne.

#1. Martin Scorsese, Steven Spielberg, Francis Ford Coppola i George Lucas, 1996 rok.


#2. Genepil, ostatnia królowa małżonka Mongolii, druga żona Bogda Chana, 1 stycznia 1923 roku.


Została sprowadzona siłą do pałacu Bogda Chana z północy kraju jako jedna z piętnastu kobiet w wieku od 18 do 20 lat, które urodziły się tego samego dnia co chan. Władca potrzebował potomka, ale nie zamierzał ponownie się żenić, ponieważ rozpaczał po śmierci swojej pierwszej żony. Genepil zgodziła się na małżeństwo z chanem, ale krótko potem, co było zgodne z miejscowymi zwyczajami, poprosiła o możliwość powrotu do domu rodziców. Tam spędziła rok, ale dworzanie na polecenie członków rządu odnaleźli ją, z powrotem sprowadzili na dwór, po czym ogłoszono ją... reinkarnacją poprzedniej królowej. Nominalną królową Mongolii była przez rok, do śmierci Bogda Chana. Następnie władzę przejęli komuniści, którzy ścigali członków i członkinie dawnej rodziny królewskiej.
Genepil została pojmana w 1938 roku, oskarżona o konspirowanie wraz z Japończykami w sprawie przywrócenia chanatu i poddana torturom. W maju 1938 została stracona wraz z przedstawicielstwem elity duchownej i intelektualnej kraju.
Została zrehabilitowana dopiero w 1990 roku, kiedy to Mongolia stała się republiką parlamentarną.

#3. Siatka ochronna podczas budowy mostu Golden Gate w San Francisco, która została zamontowana na polecenie głównego inżyniera Josepha Straussa. Szacuje się, że uratowała życie przynajmniej 19 robotnikom. Lata 30. XX wieku.


#4. Charles Hipp – biznesmen naftowy z Teksasu – dostał lwa jako domowego zwierzaka. Drapieżnik nie sprawiał żadnych problemów, a nawet dawał dzieciom jeździć na swoim grzbiecie. Stał się członkiem rodziny Hippów i zmarł śmiercią naturalną. Lata 50. XX wieku.


#5. Amerykańska aktorka filmowa Veronica Lake demonstruje, co może się stać z robotnicami, które noszą długie włosy podczas pracy z maszynami w fabryce, USA, 9 listopada 1943 roku.


#6. Elektryczna taksówka w Nowym Jorku, 1901 rok.


#7. Tłum młodych mężczyzn stojących w kolejce do biura rekrutacyjnego w Walworth Town Hall (Wansey Street, Walworth, Southwark w południowym Londynie w Anglii) podczas kampanii rekrutacyjnej Lorda Derby'ego, 1915 rok.


#8. Grupa pięknych statystek wypoczywających na planie Kleopatry, 1963 rok.


#9. Kompletnie przypadkowy mężczyzna z wąsem jak szczoteczka do zębów stojący obok owczarka niemieckiego, Niemcy, 1956 rok.


#10. Maszyna do ćwiczeń służąca do „wyrolowania tłuszczu” z nóg, 1936 rok.


#11. Demonstranci w miejscowości Boulder w stanie Kolorado, protestujący przeciwko budowie elektrowni jądrowej Rocky Flats, 28 kwietnia 1978 roku.


#12. Nowy Jork, 11 września 2001 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#13. Osiedle Il Corviale, Rzym, lata 80. XX wieku.


Il Corviale to kompleks mieszkalny zbudowany na obrzeżach Rzymu. Tak naprawdę to jeden długi betonowy blok o długości 986 i szerokości 37 metrów. Został zaprojektowany przez zespół 23 architektów pod przewodnictwem Mario Fiorentino. Jego budowa trwała od 1975 do 1984 roku.
Blok pełen jest wielopoziomowych uliczek, przejść i jak na ówczesne standardy osiedle Il Corviale należało do najnowocześniejszych w Rzymie. Zamierzeniem było, aby mieszkańcy osiedla nawiązywali między sobą więzi i tworzyli zwartą grupę społeczną. Budowę wspólnych relacji miało ułatwić stworzenie części wspólnych, które miały ułatwić kontakty towarzyskie: czterech teatrów, przestrzeni biurowych, biblioteki, szkół, punktu opieki medycznej i sklepów. W ostatnich latach do mieszkań w Il Corviale zaczęto przenosić kłopotliwych lokatorów z innych części Rzymu, przez co dla rzymian osiedle zaczęło jawić się jako swoiste getto, gdzie rośnie przestępczość, bezrobocie, a po zmierzchu lepiej nie pojawiać się nigdzie w okolicy.

#14. J.K. Rowling pracująca nad książką o przygodach Harry'ego Pottera w kawiarni w Szkocji, 1998 rok.


#15. Nowy Jork nocą pod koniec lat trzydziestych / na początku lat czterdziestych XX wieku.



#19. Gwiazda kina niemego Dolores Costello, babcia Drew Barrymore, 1928 rok.


Wraz ze swoją młodszą siostrą Helene, jeszcze jako małe dziewczynki, występowały w latach 1909-1915 dla wytwórnia Vitagraph Film Company. Siostry kontynuowały swoją karierę na Broadwayu i zyskały szerokie uznanie, co skutkowało podpisaniem kontraktu z Warner Bros. Po kilku drobnych rolach, w 1926 roku Dolores została wybrana przez Johna Barrymore'a jako główna aktorka do filmu "Bestia morska". John i Dolores rozpoczęli gorący romans i pobrali się w 1928 roku. Doczekali się dwójki dzieci. Dolores Ethel Mae "DeeDee" Barrymore przyszła na świat 8 kwietnia 1930 roku, a John Drew Barrymore 4 czerwca 1932 roku. 18 miesięcy później para rozeszła się z powodu pogłębiającego się alkoholowego nałogu Johna.
Dolores powróciła do świata filmu w 1936 roku i wystąpiła m.in. w filmie "Mały lord Fauntleroy" (1936) i "Wspaniałość Ambersonów" (1942), po czym wycofała się z życia publicznego i zajęła się uprawą awokado.
Jej syn John Drew Barrymore był znanym aktorem i ojcem Drew Barrymore.

#17. Królowa Elżbieta II podaje dłoń D.G.Owenowi, kapitanowi szkolnej drużyny pływackiej, 1 lipca 1957 roku.


#18. Uczeń i mistrz - Kobe Bryant i Michael Jordan, 1997 rok.


#19. Stadion Wembley, 1923 rok.

#20. Anna Leska, 1942 rok.


Anna Leska przeszła szkolenie szybowcowe, balonowe i samolotowe w Aeroklubie Pomorskim, a od 1938 roku była członkinią Aeroklubu Warszawskiego.
We wrześniu 1939 roku została powołana do pomocniczej służby wojskowej, mianowana podporucznikiem czasu wojny i przydzielona do Eskadry Sztabowej Dowództwa Lotnictwa. 22 września udało jej się uciec z Polski samolotem i przez Rumunię i Francję trafiła do Wielkiej Brytanii. Tam rozpoczęła starania o przyjęcie w szeregi brytyjskiej Air Transport Auxiliary, czyli powołanej na czas wojny brytyjskiej pomocniczej lotniczej służby transportowej. Udało jej się to 1 stycznia 1941 roku po serii odbytych szkoleń i zaliczonych kursów. W ramach służby głównie pilotowała samoloty z fabryk i warsztatów remontowych na lotniska polowe oraz uczestniczyła w przerzutach sprzętu latającego.
Za swoje zasługi otrzymała honorową odznakę Golden Wings, przyznawaną starszym oficerom i lotnikom ze stażem powyżej 6000 godzin w powietrzu.
Do Polski powróciła w 1974 roku, zmarła w 21 stycznia 1998 roku w Warszawie.

W poprzednim odcinku

1

Oglądany: 89177x | Komentarzy: 60 | Okejek: 563 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało