Szukaj Pokaż menu

Memy, które zalały sieć po wyemitowaniu dokumentu "Don Stanislao"

176 632  
515   169  
Po wyemitowaniu dokumentu o Kardynale Dziwiszu w sieci zawrzało. I bardzo słusznie, gdyż dokument poruszył kilka palących Kościół Katolicki w Polsce kwestii. Oprócz głosów oburzenia pojawiły się także memy dotyczące kwestii poruszonych w filmie. I właśnie te memy prezentujemy poniżej.

Niecodzienne problemy, z jakimi spotykają się mechanicy samochodowi V - Dlaczego ważne jest, aby wyważać koła

81 665  
333   50  
Ponownie zajrzeliśmy do 20 warsztatów, by sprawdzić, jacy klienci ostatnio ich odwiedzili. Nie ma dnia bez niespodzianki...

Nikt nie wie, do czego służyły te kule znajdowane setkami w Wielkiej Brytanii - Perełki znalezione w muzeach XC

58 673  
278   36  
W dzisiejszym odcinku m.in. najstarsza sala tronowa w Europie, erotyczna figurka indyjskiej bogini, "Śmierć i dziewica" na sugestywnej płaskorzeźbie oraz zagadkowe kule znajdywane setkami w Wielkiej Brytanii.

#1. Wisiorek wykonany ze złota, rubinu i bursztynu, przedstawiający dwa smoki chroniące serce. Znalezisko pochodzi z grobowca znajdującego się w chińskim Nankin i datowane jest na lata 1647-1658(Powiększenie)

#2. Najstarsza sala tronowa w Europie, znajdująca się w pałacu w Knossos na Krecie, pochodzącym z XV wieku p.n.e.(Powiększenie)

A tak wyglądała, kiedy został odkryta:#3. Kryształowy pierścień egipski przedstawiający sfinksa, 1295-1069 r. p.n.e.(Powiększenie)

#4. Średniowieczna odznaka pielgrzyma, przedstawiająca trzy fallusy niosące ukoronowane wargi sromowe, znaleziona w Brugii, 1375-1450 r.Odznaki - przypinane lub przyszyte do kapeluszy, płaszczy lub sakw - były noszone jako ozdoba, ale o określonym znaczeniu: jako symbol miłości, symbol pobożności, a czasem dokładnie na odwrót. Mogły też wskazywać, do którego bractwa czy politycznego ugrupowania ich posiadacz należał. Takie odznaki były niezwykle powszechne. Pielgrzymi kupowali je jako pamiątki po odwiedzonych miejscach lub na pamiątkę świąt kościelnych. Popularnością cieszyły się też odznaki o charakterze daleko odbiegającym od religijności, humorystyczne, prześmiewcze, również erotyczne. Można je było kupić wszędzie tam, gdzie gromadziły się duże grupy ludzi.

Więcej o takich odznakach można przeczytać (po angielsku) TUTAJ.

#5. Dobrze zachowany hełm frygijski z brązu, pochodzący z IV wieku p.n.e. Został niedawno sprzedany na aukcji za 160 000 funtów#6. Szata żałobna, którą w czasie pogrzebu króla Szwecji Karola XIV Jana w 1844 roku miał na sobie hrabia Nils Magnus Brahe(Powiększenie)

#7. Mnich Kūya - statua autorstwa Kōshō z początku XIII wieku(Powiększenie)

Kūya (ur. 903, zm. 972) był japońskim mnichem buddyjskim, prekursorem i nauczycielem amidyzmu w Japonii. Małe figurki, które zdają się wychodzić z jego ust na powyższej statui, przedstawiają Amitabhę, Buddę Nieograniczonego Światła i reprezentują słowa mantry Namu Amida Butsu.

#8. Maska i broń, jaką w czasie zamachu miał przy sobie Jacob Johan Anckarström, szwedzki oficer wojskowy, który zamordował króla Szwecji Gustawa III w 1792 roku(Powiększenie)

Zamach na życie króla został przeprowadzony w operze sztokholmskiej 16 marca 1792 roku podczas maskarady. Raniony strzałem w plecy król zmarł dwa tygodnie później w wyniku infekcji, która wdała się po postrzale.

#9. "Śmierć i dziewica" - płaskorzeźba z bukszpanu autorstwa niemieckiego rzeźbiarza Hansa Schwarza, 1520 r., zbiory Muzeum Bodego w Berlinie(Powiększenie)

Dzieło to jest klasycznym memento mori ilustrującym kruchość ludzkiego życia. Szkielet, na którym widać jeszcze fragmenty ciała, trzyma u boku młodą dziewczynę niczym kochanek, od którego nie może ona uciec.

#10. Babilońska tablica, na której opisano fakt zaobserwowania komety Halleya. Obserwacje te datuje się na 22-28 września 164 roku p.n.e., zbiory Muzeum Brytyjskiego#11. Kamienne kule znalezione w Wielkiej Brytanii. Podobnych do tych znaleziono już setki, głównie w Szkocji, ale nadal nie wiadomo, do czego służyły(Powiększenie)

Choć znaleziono ich już całkiem sporo, głównie na terenie Aberdeenshire w Szkocji, brak jest szerszego kontekstu archeologicznego, bo zazwyczaj to rolnicy znajdywali je gdzieś w polu i zabierali ze sobą. Pochodzą prawdopodobnie z czasów neolitycznych.

Nieco więcej można o nich poczytać na angielskiej Wiki.

#12. Pięknie zdobiony sztylet pochodzący z Indii, datowany na XVIII wiek. Do jego wykonania użyto m.in. złota, srebra, jadeitów, rubinów, szmaragdów i szafirów. Zbiory Metropolitan Museum of Art(Powiększenie)

#13. Inro to tradycyjny japoński futerał do trzymania małych przedmiotów, zawieszony na pasku obi noszonym w talii podczas noszenia kimona. Poniżej inro z okresu Edo (1603-1868)(Powiększenie)

#14. Śiwa i Parwati z kompleksu świątyń Khajuraho w Indiach, XI wiek(Powiększenie)

Parwati to bogini hinduistyczna reprezentująca łagodny aspekt Śakti, mocy boga Śiwy. Początkowo odrębna od innych plemiennych bogiń, w późniejszym hinduizmie stopniowo zaczęła przejmować niektóre ich atrybuty i często jest z nimi utożsamiana. Z biegiem czasu stała się uogólnioną personifikacją kobiecości.W mitach Parwati (dosłownie "górska bogini"), córka boga Himalajów Himawanta, występuje jako małżonka Śiwy, straszliwego boga zniszczenia, lecz konsekwentnie jest przedstawiana jako bogini łagodna, w przeciwieństwie do innych, budzących grozę aspektów Śiwy, personifikowanych jako Kali, Ćandi, Lalita, Ćamunda lub Durga.(Powiększenie)

W sztuce indyjskiej Parwati występuje niekiedy samodzielnie, przedstawiana jako piękna kobieta z odsłoniętymi piersiami (w starożytnych Indiach nagość była symbolem boskości, zaś ubranie znakiem przywiązania do świata materialnego) i świętym sznurem. W formie samodzielnej często ma cztery ramiona, symbolizujące jej moc, lecz jest ukazywana najczęściej wraz z Śiwą, jako partnerka siedząca na jego udzie, lub nawet z nim zupełnie utożsamiona w formie nazywanej Ardhanariśwara (Śiwa-Parwati w postaci pół-męskiej, pół-kobiecej).(Powiększenie)

Innym rodzajem wizerunków jest Parwati przedstawiona ze swoim synem Ganeśą.

#15. Złoty diadem scytyjskiej księżniczki Medy, znaleziony w grobowcu Filipa II Macedońskiego w greckiej Werginie, IV wiek p.n.e.(Powiększenie)

Meda była jedną z żon Filipa II. Popełniła samobójstwo po śmierci męża i została pochowana razem z nim.

#Bonus: Ruiny kościoła w Hvalsey(Powiększenie)

Pozostałości średniowiecznego kościoła znajdujące się w Hvalsey na Grenlandii to najlepiej zachowany nordycki kościół na wyspie. Dokładna data budowy kościoła nie jest znana, ale przyjmuje się, że miało to miejsce ok. 1300 roku.

14 lub 16 września 1408 roku odbył się w kościele ślub Thorsteina Olafssona i Sigrid Björnsdóttir. Wydarzenie to wspomniał w liście ksiądz z Gardar i jest to ostatnia udokumentowana relacja z nordyckiej Grenlandii.

<<< W poprzednim odcinku: Iluzja optyczna sprzed 900 lat

278
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Niecodzienne problemy, z jakimi spotykają się mechanicy samochodowi V - Dlaczego ważne jest, aby wyważać koła
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Moje życie z autyzmem - doświadczenia bojowniczki JM
Przejdź do artykułu 21 niezwykłych gadżetów, których zastosowania nie odgadniesz na pierwszy rzut oka
Przejdź do artykułu Zagadka dnia: znajdź dziewczynę na zdjęciu
Przejdź do artykułu 16 wynalazków z Japonii, które powinny być dostępne w każdym kraju II
Przejdź do artykułu Najbardziej rewolucyjne momenty w historii filmów animowanych
Przejdź do artykułu 16 wynalazków z Japonii, które powinny być dostępne w każdym kraju
Przejdź do artykułu 10 rzeczy, które warto wiedzieć o zimie
Przejdź do artykułu Rzeczy, które według internautów kiedyś były o wiele łatwiejsze niż dzisiaj
Przejdź do artykułu 25 narzędzi kuchennych, które sprawiają, że czas spędzony w kuchni będzie przyjemniejszy

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą