Szukaj Pokaż menu

Surfowanie w necie w 1998 roku

418 614  
3190   227  
Siedzisz 36. godzinę przed komputerem. Oczy kleją się ze zmęczenia, palce lepią się do myszki, przysypiasz... zasypiasz... zasnąłeś. Uderzenie pioruna prosto w twój dom, w komputer przy którym siedzisz. Ciemność. Przeniosłeś się 19 lat wstecz. Czy odnajdziesz się w tamtym świecie, młody człowieku uzależniony od internetu?

Kliknij i zobacz więcej!

Najdziksze newsy tygodnia – twierdzi, że przez iPhone'a nie może pokazać się rodzinie

84 622  
259   130  
Dylematy odsiadujących wyrok gwiazd rapu, znajdowanie się zbyt blisko centrum wydarzeń i dowód na to, że lepiej przestrzegać umów - o tym przeczytasz klikając w dzisiejszą listę Najdzikszych newsów.

Najmocniejsze cytaty ostatnich dni - Weganka zrobiła awanturę, bo zjadła kawałek kiełby

119 646  
254   259  
W dzisiejszym odcinku o 20-letniej wegance, która załamała się, gdy wyszło na jaw, że przez przypadek kupiła wegańską kiełbasę, która była... prawdziwą kiełbasą.

JLGYN5G9XN9IQARCXGX5.jpg

#1. "Koniec z chciwością firm." Odważne słowa CEO Business Insidera

Henry Blodget wystąpił niedawno na konferencji Business Insider Trends Festival. W trakcie przemówienia poruszył m.in. temat "kapitalizmu akcjonariuszy", w którym większość zysków przypada niewielkiej grupie najbogatszych ludzi. Przekonywał, że trzeba zmienić podejście firm do zarabiania pieniędzy.
Widzieliśmy wiele eksperymentów różnych rządów w Europie i USA. Jest chęć, żeby to rządy posprzątały różne problemy. I moim zdaniem jednak politycy nie rozwiążą wielu problemów. Jest wśród nich zbyt dużo niezgody i ścierających się lobby. Kapitalizm jest świetnym systemem, ale trzeba pomyśleć o czymś więcej niż tylko o czystym zysku i pieniądzach. Czy chciwość jest naprawdę dobra, tak jak mówił słynny bohater filmu Wall Street? Niestety w tym systemie pracownicy są kosztem. Płace spadły, a gospodarka USA spowolniła. Czy tego chcemy? (...) Pracownicy nie są kosztem. Firmy nie istnieją jedynie po to, żeby powiększać swoje zyski. Ten model się nie sprawdził. Potrzebujemy lepszego kapitalizmu, w którym przedsiębiorstwa na całym świecie będą budowały wartość nie tylko dla swoich udziałowców, ale także pracowników, klientów i całego społeczeństwa.

Blodget uważa, że potencjał gospodarczy rośnie wtedy, gdy zmniejszają się nierówności:
Nierówności nie budują potencjału i wzrostu gospodarczego. Budują go masy. Ludzie u dołu, którzy przez ostatnie lata byli zapomniani. Najwyższa pora to zmienić.

Czy ktokolwiek weźmie sobie jego słowa do serca?

JPWk9kpTURBXy8xYjhjMTg2ZDFkOGQyNzI3YmZjMjUzMjdiYzMyNDhkYS5qcGeSlQMAL80F3M0DS5UCzQIaAMPDgaExAQ
Business Insider

#2. Zamykają kolejne SOR-y. "Lekarze nie chcą pracować za żadne pieniądze"

SOR w Szpitalu Wojewódzkim w Opolu przyjmuje rocznie ponad 20 tys. pacjentów. Niestety wkrótce dojdzie do jego przekształcenia w izbę przyjęć, ponieważ brakuje lekarzy chętnych do pracy.
Nie ma lekarzy. W ogóle występuje problem, żeby lekarze chcieli pracować w szpitalach. Wolą podejmować pracę w otwartym lecznictwie. A już w SOR-ze, gdzie praca jest wyjątkowo opresyjna, lekarze nie chcą pracować za żadne pieniądze
- tłumaczy prezes zarządu szpitala, Renata Ruman-Dzido. Wtóruje jej Jerzy Madej, lekarz SOR w tamtejszym szpitalu:
Jest to najcięższa, najbardziej niebezpieczna, najbardziej odpowiedzialna praca, jaka może być. Dostajemy pacjenta "nieopracowanego", o którym nic nie wiemy. I lekarz SOR-u ponosi całkowitą odpowiedzialność za tego pacjenta.

Jeżeli dojdzie do likwidacji SOR-u w Szpitalu Wojewódzkim, obowiązki zaopiekowania się chorymi spadną na Uniwersytecki Szpital Kliniczny. Dyrektor już teraz zapowiada, że placówka nie da rady przyjąć tylu pacjentów.

141392_r0_940.jpg
TVN24

#3. Kandydat na prezydenta USA uważa, że miliarderzy nie powinni istnieć

Bernie Sanders urasta na jednego z głównych przeciwników Donalda Trumpa w walce o amerykańską prezydenturę. Jednym z postulatów głoszonych przez 78-latka jest wprowadzenie podatku od majątku, dzięki czemu fortuny miliarderów ulegną znacznemu obniżeniu.
Miliarderzy nie powinni istnieć
- napisał Sanders na Twitterze.

Propozycja wywołała oburzenie biznesmenów. Stephen A. Schwarzman, posiadacz prawie 18 mld dolarów, powiedział:
Może to Sanders nie powinien istnieć...

W obronie Berniego stanęła Alexandria Ocasio-Cortez:
Nie chodzi o to, że konkretni ludzie nie powinni istnieć. To znaczy, że nikt nie powinien mieć miliarda dolarów. Pojawianie się miliarderów jest objawem i rezultatem funkcjonowania niemoralnego systemu, w którym mówi się ludziom, że jest niemożliwe, by cena insuliny była przystępna, ale wyzyskiwanie jest w porządku.

W ostatnich dniach Bernie Sanders trafił do szpitala w związku z bólem w klatce piersiowej. Podobno czuje się już lepiej i niebawem wróci do kontynuowania kampanii.

alexandria-ocasio-cortez.jpg
Rzeczpospolita

#4. Rośnie liczba samobójstw w Polsce. Psychiatra: winny natłok pracy

W Polsce dochodzi do 15 samobójstw dziennie. Samobójstwo jest dziś główną przyczyną śmierci nastolatków. Bartosz Łoza, psychiatra z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, wskazuje kilka przyczyn rosnących problemów psychicznych Polaków.

Wchodzenie w dorosłość:
Jednym z istotniejszych jest pokwitanie - przed 13 rokiem życia samobójstwa to pojedyncze przypadki, ale po przekroczeniu tej granicy liczba samobójstw wzrasta gwałtownie i kształtuje się już na poziomie osób dorosłych. Przejęcie odpowiedzialności jest trudne.

Niedorozwój psychiatrii w Polsce:
Musimy rozwijać nowoczesną psychiatrię, która nie boi się mówić o rzeczach trudnych, ale też - ma gdzie leczyć. Tymczasem w Polsce nie ma ani jednego wyspecjalizowanego ośrodka, który mógłby poprowadzić terapię osób zagrożonych samobójstwem. A takie ośrodki istnieją na świecie. Jeśli ktoś myśli, że na oddziałach ogólnopsychiatrycznych damy radę skutecznie pomóc ludziom z zagrożeniem samobójczym, jest w błędzie. Tak nie wykonuje się w sposób systematyczny psychoterapii, a działa się głównie doraźnie.

Styl życia i nawał pracy:
Głównym powodem jest styl życia, a ściślej - brak podziału czasu. Praca rozlewa nam się na cały dzień, coraz większe trudności mamy z wydzielaniem czasu wyłącznie na rodzinę czy wypoczynek. I coraz mniej snu. Jeszcze niedawno, gdy leczyliśmy swoje kompleksy wobec Zachodu, komplementowano nas mówiąc o wiecznie zapracowanej Polsce. No więc dziś zbieramy tego owoce.

Uzależnienie od elektroniki:
Nie tyle obwiniałbym komputerowe strzelanki, co styl życia oparty na intensywnym, kompulsywnym obcowaniu ze sprzętem. To jest niszczące - system, który sprawia, że od rana do nocy, za sprawą internetu, jesteśmy w stałym napięciu.

Zdaniem Bartosza Łozy problem będzie narastał, ponieważ ludziom doskwiera dziś coraz większa samotność:
Parlament brytyjski uchwalił, że samotność jest najgorszą plagą cywilizacyjną. Samotność powoduje, że stajemy się niesprawni i bezbronni wobec stresu. Problem polega na tym, że można wesprzeć np. osobę przewlekle zmęczoną farmakologicznie. Ale ta pomoc lekami powinna służyć popchnięciu tej osoby do zmiany stylu życia.

AdobeStock_149932098-1024x768.jpeg
Gazeta Pomorska

#5. Prezes NBP przekonuje, że "drożyzny nie będzie"

Adam Glapiński wypowiedział się w budzącej duże emocje kwestii inflacji. Jego zdaniem Polska nie cierpi z powodu "drożyzny":
Wynagrodzenia rosną u nas o 7 proc. Nawet jeżeli jest wzrost cen, to pozytywny przyrost siły nabywczej jest cały czas wysoki. Dlatego tak się uśmiechamy, gdy czytamy doniesienia o drożyźnie w Polsce. Drożyzna jest wtedy, kiedy zmniejsza się siła nabywcza ludności. My cały czas mamy tempo wzrostu płac wyższe niż wzrostu cen. Drożyzny u nas nie było w ostatnich latach i nie będzie. Od tego jest NBP, żeby tego pilnował.

Prezes NBP uważa, że w Polsce dzieje się dobrze i nie ma powodów do paniki. Internauci nie podzielają jego optymizmu:
Nie mamy co się na niego oburzać. Kiedy się zarabia 60 tysięcy, samemu przyznaje sobie premie uznaniowe za nicnierobienie i potakiwanie pomysłom Jarka, to faktycznie nie odczuwa się wzrostu cen.
Jak się ma 50 tys. na miesiąc, to co tam masło za siódemkę. No chyba że się nazywa Gowin. Jemu i to do pierwszego by nie starczyło.
Jak ktoś ma 30-krotność pensji przeciętnego obywatela na miesiąc, to jest nawet dość tanio. Nie ma się co czarować. Powiedziałbym nawet, że żarcie jest za bezcen albo półdarmo.

Wynagrodzenie Adama Glapińskiego w 2018 roku wyniosło 709 tys. złotych.

xNhktkqTURBXy9hMjI3YWM0ZTc1OGNhNWQ3OGNhNTdiMzI0MGNmODllMC5qcGVnkZMCAM0B5A
Bankier.pl

#6. Modelka oburzona pomysłem więzienia dla osób promujących edukację seksualną

Anja Rubik od jakiegoś czasu kojarzy się Polakom głównie z walką o liberalizację seksualną naszego kraju. Supermodelka naturalnie nie mogła przemilczeć projektu ustawy o wprowadzeniu zmian do kodeksu karnego. Pisaliśmy o tym tutaj. Na swoim profilu na Instagramie opublikowała długi wpis:
Chcecie takiej Polski? Według obywatelskiego projektu zmian w kodeksie karnym za edukację seksualną należy karać więzieniem. Sejm zacznie nad nim pracę tuż po wyborach. Nowe regulacje dotknęłyby wszystkich tych, którzy w związku z pracą edukują o seksie i seksualności ludzi poniżej 18. roku życia. Pamiętajmy, wiek, w którym można zgodzić się na seks z drugą osobą w Polsce, wynosi 15 lat! Czyli rozmowa o bezpiecznym seksie, świadomej zgodzie, antykoncepcji nie będzie możliwa! W praktyce oznacza to, że wszystkie osoby zajmujące się edukacją seksualną wśród młodych miałyby być zagrożone karą więzienia.

Rubik postanowiła też namówić wszystkich Polaków do udziału w zbliżających się wyborach. Jej zdaniem to jedyna szansa na zmianę Polski na lepsze.

0006ZICBYQV69S6H-C122-F4.jpg
Instagram: Anja Rubik

#7. Weganka załamana po tym, jak zjadła kawałek kiełbasy

Sharleen Ndungu od 2 lat nie je mięsa. Dziewczyna zrobiła niedawno zakupy w piekarni, gdzie zamówiła wegańską kiełbaskę zapiekaną w cieście (czymkolwiek jest wegańska kiełbaska). Dziewczyna przeżyła szok, gdy okazało się, że przypadkiem podano jej wersję z prawdziwym mięsem:
Nie jadłam mięsa od 2 lat. Zaczął mnie boleć brzuch i dostałam palpitacji serca. Zaczęłam panikować, bo to dzieje się tylko wtedy, kiedy jem mięso. Teraz mam traumę na całe życie. Moje ciało zostało zatrute na wieczność.

Dziewczyna w ramach rekompensaty miała otrzymać voucher w wysokości 30 funtów, ale go nie przyjęła.
Oczekiwałam publicznych przeprosin, aby ostrzec innych ludzi, żeby uważali na takie rzeczy. Niektóre osoby mogą być uczulone na wieprzowinę i mogą nawet umrzeć z powodu takiego głupiego błędu. Niejedzenie mięsa to mój wybór, bo mięso powoduje raka. Ten wybór został mi odebrany.

Firma przeprosiła 20-latkę i zapowiedziała podjęcie działań, by podobne incydenty nie miały miejsca.

JLGYN5G9XN9IQARCXGX5.jpg
New York Post

>>> Ostatnio pisaliśmy o "swatce ISIS", która przekonuje, że jest już grzeczną dziewczynką

254
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Najdziksze newsy tygodnia – twierdzi, że przez iPhone'a nie może pokazać się rodzinie
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Dziesięć sztuczek, które sprawią, że dom będzie bardziej przestronny
Przejdź do artykułu O czym najczęściej śpiewają metalowcy – już wiemy, dzięki analizie komputerowej
Przejdź do artykułu Akcja pod prysznicem
Przejdź do artykułu Wyrzucił śmieci do lasu i dostał nauczkę, po której nigdy więcej tego nie zrobi
Przejdź do artykułu Jak radzić sobie z upałem? 10 wskazówek!
Przejdź do artykułu Wystarczyła jedna nieprzemyślana decyzja, aby uznany dentysta z USA stał się jednym z najbardziej znienawidzonych ludzi
Przejdź do artykułu Jakie rzeczy szokują zagranicznych turystów odwiedzających Polskę?
Przejdź do artykułu Sejm na gazie, czyli alkoholizm wśród posłów
Przejdź do artykułu Niesamowite wydarzenia, w które trudno uwierzyć (może i słusznie)

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą