Szukaj Pokaż menu

Gimby nie znajo - internauci dzielą się rzeczami, których współczesna młodzież już nie doświadczy

104 552  
487   123  
Lata 90. miały to do siebie, że wiele rzeczy obecnych w tamtych czasach na zawsze zniknęło z naszego życia. W odniesieniu do nich używa się zwykle januszowego określenia "kiedyś to było" lub bardziej młodzieżowego "gimby nie znajo". Internauci dzielą się nostalgicznymi wspomnieniami na Twitterze i uzbierało się tego już całkiem sporo.

Faktopedia – Aktorka z serialu „Wednesday” oskarżona o antysemityzm

89 182  
552   174  
Dziś m.in. wspaniały gest słynnego boksera, dwie opinie o pracy Daniela Obajtka oraz aktorka z serialu „Wednesday” oskarżona o antysemityzm.

7 ciekawostek zaczerpniętych wprost z nordyckiej mitologii

58 828  
316   67  
Zaczęło się dawno, dawno temu w Ginnungagap, bezkresnej otchłani wypełnionej lodem… Cóż, nie mogło być inaczej, skoro tę opowieść sponsorują Skandynawowie.

#1. Ratatosk

Jedną z najbardziej oryginalnych, a przy tym nieco absurdalnych postaci nordyckiej mitologii pozostaje Ratatosk – wiewiórka, której jedynym zadaniem było wędrowanie po Yggdrasil, drzewie światów, po to, by dostarczać obraźliwe wiadomości pomiędzy wielkim orłem i wężem, znajdującymi się na przeciwległych krańcach.

#2. Sleipnir

1737843421b4e3c2.png

Sleipnir zasłynął jako najlepszy koń w całej Skandynawii… a do tego jedyny mający osiem nóg. Ciekawe jest też to, skąd się wziął – jest bowiem dzieckiem… ogiera Swadelfari i olbrzyma Lokiego. Miłość bez granic? Niezupełnie. Swadelfari pomagał swemu panu w odbudowie murów Asgardu, który – jeśliby uporał się z zadaniem w jedną zimę – miał otrzymać w zamian boginię Freję. Widząc, że do sukcesu pozostała już ostatnia prosta, Loki przybrał postać klaczy i uwiódł ogiera, uniemożliwiając dokończenie pracy.

#3. Fenrir

1737844711d32553.jpg

Sleipnir nie był jedynym dzieckiem Lokiego… ani też prawdopodobnie najbardziej dziwacznym. Wysoko w klasyfikacji plasuje się również Fenrir – ogromny wilk, do którego poskromienia potrzebny był zrobiony przez karły magiczny łańcuch. Do jego budowy – według mitu – potrzeba było m.in. dźwięku kocich kroków, kobiecej brody, korzeni gór, oddechu ryby i śliny ptaka. I ponieważ całe zapasy zostały wykorzystane właśnie na łańcuch dla Fenrira, te właśnie elementy nie występują dzisiaj w przyrodzie.

#4. Św. Odyn

1737845a1dee4ad4.jpg

Żadna dobra baśń nie może obyć się bez uwielbianej przez dzieci postaci przynoszącej prezenty. W przypadku mitologii nordyckiej był to Odyn, który – latając na Sleipnirze – rozdawał podarunki oraz kary. W przeciwieństwie do bajki o Świętym Mikołaju, tutaj transakcja była jednak wiązana – ponieważ licząc na prezenty, dzieci wypełniały buty lub skarpety słodyczami, które Odyn mógł sobie zabrać w zamian za upominek.

#5. Thor

1737846fa54c05a5.jpg

Mitologia nordycka okazuje się pełna związków co najmniej egzotycznych, z których powstają równie egzotyczne owoce. Swoje na koncie ma też Thor, który pewnego razu postanowił poślubić olbrzyma Thryma. Przebrał się w tym celu za Freję, jako swoją druhnę zabierając… Lokiego. Wątpliwości pojawiły się dopiero gdy przyszła panna młoda pożarła całego wołu i osiem łososi. Sytuację udało się załagodzić i Thrym nie zorientował się w niczym dopóty, dopóki podczas nocy poślubnej nie okazało się, że to wszystko podstęp, z pomocą którego Thor zamierza odzyskać skradziony wcześniej młot.

#6. Nagelfar

17378478a726a816.jpg

Na wypadek śmierci zawsze warto mieć obcięte paznokcie… a jeśli komuś zdarzy się przekręcić ze zbyt długimi szponami, pozostający przy życiu krewni mają obowiązek mu je skrócić. W przeciwnym razie posłużą do budowy Nagelfara – statku zbudowanego w całości z paznokci zmarłych, na którym – pod przywództwem Lokiego – przypłynąć mają wrogowie nordyckich bogów i stanąć z nimi do walki.

#7. Małe kotki

1737848612844537.jpg

Trupy, olbrzymy, pazury zmarłych, ośmionogie konie i ślubni przebierańcy – z której strony nie spojrzeć, nordycka mitologia nie wydaje się przyjaznym miejscem dla kogokolwiek. Na szczęście są jeszcze… małe kotki. Te, zgodnie z mitologią, utożsamiane są z boginią Freją. I z tego względu wręczane były zwyczajowo przez wikingów nowożeńcom na nową drogę życia. Czyli istnieją jakieś „cieplejsze” strony.

Źródła: 1, 2, 3, 4, 5, 6
316
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Faktopedia – Aktorka z serialu „Wednesday” oskarżona o antysemityzm
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Dziesięć sztuczek, które sprawią, że dom będzie bardziej przestronny
Przejdź do artykułu Jak radzić sobie z upałem? 10 wskazówek!
Przejdź do artykułu 8 przykładów absurdalnego pokazu bogactwa
Przejdź do artykułu 13 zaskakujących ciekawostek o Ziemi i o tym, co w niej i wokół niej
Przejdź do artykułu Lekarze dzielą się kwestiami medycznymi, które ich zdaniem powinien znać każdy człowiek
Przejdź do artykułu 7 elektryzujących ciekawostek o napojach energetycznych
Przejdź do artykułu 7 ciekawostek, które pokazują słynnych naukowców z nieco innej niż zwykle strony
Przejdź do artykułu Zatrzymane w kadrze – Sama wymierzyła sprawiedliwość w sądzie
Przejdź do artykułu 7 przypadków, kiedy nauka udowodniła, że niemożliwe nie istnieje

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą