Szukaj Pokaż menu

RPA: Gdzie firmy ubezpieczeniowe odmawiają polis volkswagenowi polo, czyli o bezpieczeństwie

118 159  
387   65  
W trakcie II wojny libańskiej polskiego dyplomatę przeniesiono z Bejrutu do Johannesburga. Dwa tygodnie później zażądał on powrotu na dawną placówkę. W bombardowanym przez izraelskie lotnictwo Bejrucie czuł się bowiem bezpieczniej niż po kilku dniach pobytu w Południowej Afryce.

Faktopedia - Talib pochwalił się zestrzeleniem śmigłowca i pożałował

89 898  
581   68  
Dziś m.in. przekrój kości udowej, talib, który pochwalił się zestrzeleniem śmigłowca i pożałował oraz wyjątkowa ulica w Polsce.

7 miejsc, których raczej nie opuścisz żywy

98 058  
558   46  
Świat, chociaż coraz bardziej ucywilizowany, wciąż pełen jest miejsc, do których dla własnego dobra lepiej się nie zbliżać. Oto siedem z nich.

#1. Sentinel Północny

Sentinel Północny to wyspa zamieszkiwana od co najmniej 60 tys. lat przez jedno i to samo plemię, dość sceptyczne wobec jakichkolwiek planów integracji z resztą świata. Doszło nawet do tego, że po zabójstwie dwóch rybaków w 2006 roku, którzy niechcący za bardzo zbliżyli się do wyspy, wyznaczono wokół 3–milową strefę bezpieczeństwa. Naruszenie jej można przypłacić życiem.

#2. Wyspa Małp

17237432dacd4eb2.jpg

Znajdująca się u wybrzeża Karoliny Południowej Morgan Island bywa nazywana Wyspą Małp. Przydomek zawdzięcza 3,5 tysiącu zamieszkujących ją makaków, które naturalnie zarażone są śmiertelnymi dla człowieka herpeswirusami. Jedynymi ludźmi przebywającymi na wyspie są naukowcy, podstawowa zasada bezpieczeństwa brzmi zaś… „nie dać się obsikać małpie”. Turyści mają zakaz wstępu na Morgan Island.

#3. Kryształowa jaskinia w Naica

17237441a4be97f3.jpg

W słynącej z największych kryształów na świecie meksykańskiej jaskini Naica zagrożenie nie jest może tak bezpośrednie jak w dwóch powyższych przypadkach, ale warto wiedzieć, że 10 minut to bezpieczne maksimum czasu, jaki można w niej spędzić. Wszystko przez temperatury sięgające 58°C i wilgotność wahającą się w granicach 90–99%. Bez specjalistycznych kombinezonów takie warunki szybko wykończą każdego.

#4. Kalkajaka, Czarna Góra

1723745c9d31e2e4.jpg

Znajdująca się w australijskim Queensland góra… nie do końca jest górą. W czym rzecz? A w tym, że z praktycznego punktu widzenia to… ogromna sterta luźno leżących kamulców, pomiędzy którymi nie ma gleby, ziemi ani nic z tych rzeczy. Jest za to całe mnóstwo przejść i przesmyków, które… mogą się w każdej chwili zawalić. Znajdujący się tu kompleks labiryntów to idealne miejsce, by w nim zabłądzić. Ponieważ niewielu osobom udało się zwiedzić Czarną Górę i wrócić z niej cało, obecnie nawet zbliżanie się do niej jest zakazane.

#5. Grobowiec Pierwszego Cesarza

172374674538e3d5.jpg

Terakotowa Armia, ponad 8 tys. figur żołnierzy i koni wykonanych w naturalnej wielkości, to jeden z najsłynniejszych zabytków Chin. Znajduje się w mauzoleum Qin Shi Huanga – Pierwszego Cesarza. O ile wszystko wokół poznano dość dobrze, o tyle nikt jeszcze nie odważył się otworzyć samego grobowca. Starożytni historycy pisali o „rzekach rtęci” poruszanych mechanicznie i… mogli mieć słuszność. Badania wykazały, że w sąsiedztwie grobowca poziom rtęci jest aż 100 razy wyższy niż naturalnie! Ze względu na realne (i nierealne również, związane z przesądami) niebezpieczeństwo, chiński rząd zabronił otwierania grobowca i wstępu do jego otoczenia.

#6. Jeziora bez dna

172374787f295e26.jpg

Około 20 kilometrów na południowy-wschód od Roswell zaczyna się Park Stanowy Bottomless Lakes. Nazywa się tak nieprzypadkowo – znajdujące się tu jeziora wydają się faktycznie nie mieć dna. To dlatego, że niemal niezauważenie przechodzą w sieć podziemnych rzek i strumieni, które stały się śmiertelną pułapką dla spragnionych wrażeń pływaków. Badacze postanowili zbadać Bezdenne Jeziora. Wrzucili więc do środka specjalne nadajniki, które wyjaśnić miały, co też ciekawego dzieje się pod poziomem wody. Wyjaśniły… tyle co nic. Wiele dni później wyłowiono je z powrotem… z Zatoki Meksykańskiej.

#7. Brama Plutona

1723748be98f9107.jpg

Znaleziona w południowo-zachodniej Turcji Brama Plutona dla starożytnych stanowiła przejście pomiędzy światem żywych a umarłych. Podczas religijnych obrzędów znoszono tu zwierzęta, które składano w ofierze – ginęły gdy tylko znalazły się w pobliżu bramy. Wierzono, że to sprawka Plutona, boga świata podziemnego. W rzeczywistości jednak zabójczą przyczyną były opary wydostające się z jaskini, do której prowadziła brama. Wysokie stężenie tlenku węgla prowadziło do zatrucia i śmierci – i prowadzi w dalszym ciągu, dlatego turyści mają zakaz podchodzenia zbyt blisko.

Źródła: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
558
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Faktopedia - Talib pochwalił się zestrzeleniem śmigłowca i pożałował
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Jak powstają zachwycające zdjęcia reklamowe i studyjne
Przejdź do artykułu 7 interesujących faktów o samurajach
Przejdź do artykułu Osiem najlepiej strzeżonych sekretów handlowych
Przejdź do artykułu 7 ciekawostek o mewach. Raczej nie pokochacie tego ptaszyska...
Przejdź do artykułu Dziwne i czasem chore rzeczy wypowiedziane przez dzieci
Przejdź do artykułu 8 potwornickich ciekawostek o Disneyu
Przejdź do artykułu Jak zmieniło się życie biednego staruszka po jednym wpisie w sieci
Przejdź do artykułu Zatrzymane w kadrze CCCLXV - Napisała: Morderstwo
Przejdź do artykułu Prostujemy popularne mity, w które część ludzi nadal wierzy

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą