Szukaj Pokaż menu

Opis, dzięki któremu zwykły Saab przestał być zwykłym samochodem

166 751  
1226   36  
Ci, którzy sprzedają auta wiedzą - dobry bajer, to podstawa sukcesu. A co zrobić na aukcjach? Gdy zdanie nic nie stuka, nic nie puka już zwyczajnie wychodzi bokiem?

A jeszcze, gdy sprzedaje się auto, które nie należy do najpopularniejszych w kraju. Sprzedawca poniżej zrobił to po mistrzowsku.

Byłam ofiarą szkolnej przemocy

55 138  
314   215  
W technikum w ostatniej klasie dostaliśmy na języku polskim (jako przygotowanie do matury) do przeanalizowania tekst traktujący o tym, że jeśli ktoś był już raz ofiarą i ma do tego ogólne predyspozycje, to będzie nią całe życie i trudno mu będzie to zmienić. Wtedy jeszcze nie brałam tego tak poważnie jak dzisiaj... Uwaga, będzie długie i chaotyczne.


7 prezydenckich ciekawostek o Białym Domu

77 042  
314   52  
Biały Dom w Waszyngtonie to jedna z najbardziej znanych budowli Stanów Zjednoczonych. Wzniesiony w 1800 roku pałac stanowi siedzibę prezydentów i (epi)centrum amerykańskiej polityki.

#1.

Znajdujący się przy 1600 Pennsylvania Avenue NW budynek dopiero po stu latach istnienia zyskał swoją znaną do dzisiaj nazwę. Wcześniej był to - zależnie od potrzeb - Pałac Prezydencki, Dom Prezydencki lub Siedziba Władz Wykonawczych. Bardziej poetycką nazwę nadał budowli prezydent Roosevelt w 1901 roku.

#2.Najstarszymi częściami Białego Domu są jego niezmienione od ponad 200 lat ściany zewnętrzne. Środek budynku był wielokrotnie przebudowywany, a każda kolejna para prezydencka, która wprowadzała się do pałacu, wprowadzała w nim własne zmiany. Obecnie Biały Dom dzieli się na trzy części - centralną rezydencję wykonawczą oraz zachodnie i wschodnie skrzydło.

#3.Zachodnie skrzydło powstało na prośbę Roosevelta, który chciał oddzielić funkcję mieszkalną Białego Domu od „biurowej”. Jego następca, William Taft, zdecydował o połączeniu budowli (złośliwi twierdzą, że grubasowi nie chciało się chodzić z jednego budynku do drugiego). W zachodnim skrzydle Białego Domu znajduje się m.in. Gabinet Owalny, w którym na co dzień urzęduje prezydent.

#4.Wschodnie skrzydło, stanowiące dzisiaj sanktuarium pierwszej damy i jej świty, zostało zbudowane w 1942 roku, ale nie było celem samym w sobie. Chodziło o to, aby ukryć to, co miało zostać zbudowane poniżej - bunkier, w którym prezydent z rodziną mogliby schronić się podczas ataku nuklearnego. Bunkier pod Białym Domem funkcjonuje do dzisiaj. W 2001 roku podczas ataków terrorystycznych ukryto tam wiceprezydenta Dicka Cheneya.

#5.Przeprowadzka do Białego Domu oznacza, że para prezydencka będzie opływać we wszelkie luksusy, a cała armia urzędników, doradców i służby zadba o to, by w żadnym momencie niczego nie brakowało. Nie ma jednak nic za darmo! Na koniec miesiąca podsumowywane są wszystkie wydatki prezydenta i jego rodziny (jedzenie, a nawet przybory toaletowe), a ich sumę potrąca się z prezydenckiej pensji (wynoszącej 400 tys. dolarów rocznie).

#6.Co znajduje się w piwnicach Białego Domu? Schron przeciwatomowy nie powinien raczej stanowić zaskoczenia. Co innego… kręgielnia. Tej zażyczył sobie Nixon w 1969 roku. Na tym nie koniec - podziemia pałacu prezydenckiego porównuje się czasem do centrum handlowego. Znaleźć tam można jeszcze kwiaciarnię, stolarnię, a nawet gabinet dentystyczny.

#7.Biały Dom uchodzi za nawiedzony - ale nie jest to bynajmniej zasługa czarnych niewolników, których wykorzystywano do budowy pałacu, a… Lincolna. Żarty żartami, fakt jest jednak taki, że niesłynący z bojaźliwości Winston Churchill ogłosił, że nigdy więcej nie przenocuje w Białym Domu po tym, jak wychodząc zupełnie goło z łazienki zobaczył… ducha Lincolna stojącego obok kominka.

Źródła: 1, 2, 3
314
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Byłam ofiarą szkolnej przemocy
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Kompilacja najgorszych pasażerów w samolotach
Przejdź do artykułu 9 potwornickich ciekawostek na temat Słońca (for dummies)
Przejdź do artykułu Sprawdź wzrok i znajdź dziecko
Przejdź do artykułu 12 ciekawostek o czasie
Przejdź do artykułu Chińska rodzina, która poznała tajemnicę eliksiru młodości
Przejdź do artykułu 7 rzeczy, które warto wiedzieć na temat stresu
Przejdź do artykułu 5 eksperymentów naukowych, w których nic się nie dzieje (a i tak są fascynujące)
Przejdź do artykułu Restart świadomości: o czym opowiadają rysunki Virginii Mori
Przejdź do artykułu 8 nieco mniej znanych faktów o dinozaurach

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą