Szukaj Pokaż menu

Matka zapytała swojego syna, dlaczego miałby stać w pierwszej linii, gdyby doszło do ataku w szkole. Nie takiej odpowiedzi się spodziewała...

85 109  
424   62  
"W drodze do szkoły rozmawiałam z moim synem, piątoklasistą. Jako nauczycielka chciałam się upewnić, że on i jego koledzy z klasy biorą na poważnie ćwiczenia z bezpieczeństwa, a nie tylko wygłupiają się i rozmawiają...".

#1.

Kliknij i zobacz więcej!

Praca marzeń? Muzeum Polskiej Wódki rekrutuje - zostań kierownikiem!

40 851  
105   29  
Ciężko wyobrazić sobie bardziej prestiżową pracę w kraju ziemniakiem i żytem płynącym.

10 kosmicznych ciekawostek o Neptunie

69 823  
309   30  
Neptun to ostatnia, ale nie najgorsza planeta Układu Słonecznego. Po niej pozostał nam już tylko Pluton.

#1.


Mocniejsze grawitacje obserwujemy jedynie na Jowiszu (135% więcej niż na Ziemi) oraz na Słońcu (2690% więcej niż na Ziemi).

#2.


Barwa kojarząca się z chłodem całkowicie odpowiada klimatowi panującemu na Neptunie. Średnia temperatura wynosi tam -214°C.

#3.


Klimat na Neptunie jest bardzo żywiołowy. Odkryto na nim też nieco mniejszy cyklon, któremu nadano nazwę "Mała Ciemna Plama". Ta z kolei ma rozmiar porównywalny do rozmiaru naszego Księżyca.

#4.


Nie są to wielkie różnice, a spowodowane są niewielką różnicą w proporcjach pierwiastków składowych tych planet, czyli głównie wodoru, helu i metanu.

#5.


Neptun znajduje się w odległości około 30 jednostek astronomicznych od Słońca, oznacza to, że jest to 30 razy więcej, niż wynosi odległość między Tobą a Słońcem. Wiemy już, że rok trwa na nim 164 razy więcej niż u nas, jeśli natomiast chodzi o dzień, to ciężko ocenić z jaką prędkością obraca się Neptun, ponieważ nie ma on stałej powierzchni. Wiemy, że chmury na równiku potrzebują 18 godzin, by okrążyć gazowy glob.

#6.


Neptun nie jest widoczny gołym okiem, więc nie był znany przed XIX wiekiem. Pierwszej jego obserwacji dokonano w 1846 r., jednak jego obecność była przewidywana już od końca XVIII wieku, krótko po odkryciu Urana. Okazało się bowiem, że kształt orbity Urana zdradzał obecność kolejnej planety znajdującej się zaraz za nim.

#7.


Są bardzo cienkie i składają się głównie z lodu i pyłu pokrytego substancją o bazie węglowej. Nie mamy jednak 100% pewności, jaka dokładnie jest to substancja.

#8.


Voyager przesłał na Ziemię pierwsze zdjęcia planety. Kolejne zdjęcia Neptuna, jakimi dysponujemy, to zdjęcia wykonane przez teleskop Hubble.

#9.


Tryton najprawdopodobniej został księżycem po tym, jak został złapany przez pole grawitacyjne Neptuna. Jest tak duży, że został odkryty zaledwie 17 dni po odkryciu samej planety. Było to w 1846 roku. Uważa się też, że klimat Trytona to najmroźniejszy klimat całego Układu Słonecznego.

#10.


Klimat na Neptunie jest niesamowicie burzliwy, a pogoda wyjątkowo ekstremalna. Wiatry wiejące w górnych partiach atmosfery wieją z prędkością szacowaną na 600 m/s.


Zerknij do poprzednich odcinków kosmicznej serii:

- Księżyc
-
Słońce

-
Merkury
- Wenus
- Ziemia
- Mars
- Jowisz

- Saturn
-
Uran


Źródła: 1, 2, 3, 4, 5, 6,
309
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Praca marzeń? Muzeum Polskiej Wódki rekrutuje - zostań kierownikiem!
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Ujęcia z drugiej wojny światowej, jakich nie znałeś
Przejdź do artykułu 7 interesujących faktów o samurajach
Przejdź do artykułu Osiem najlepiej strzeżonych sekretów handlowych
Przejdź do artykułu 8 potwornickich ciekawostek o Disneyu
Przejdź do artykułu Śmiertelny wypadek, mataczenie policji i krycie sprawcy?
Przejdź do artykułu 7 ciekawostek o zębach (bo wszyscy kochamy wizyty u dentysty...)
Przejdź do artykułu Tego nie uczyli na lekcji historii, czyli 7 ciekawostek z czasów średniowiecza
Przejdź do artykułu Tak wyglądają najbrzydsze samochody świata!
Przejdź do artykułu 7 totalnie niezdrowych ciekawostek o papierosach

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą