Szukaj Pokaż menu

Pod roboczym ubraniem kryje się niecodzienna uroda XIV

46 985  
241   29  
Na służbowo czy prywatnie?

Twoje myśli czasem cię przerażają? Psychiatrzy mówią, że są one zupełnie normalne

119 156  
216   39  
Chciałeś kiedyś podejść do szefa i dać mu przy wszystkich w pysk albo skoczyć z mostu, po którym akurat spacerujesz? A może masz nieodpartą chęć podłożenia nogi biegnącej osobie? Nie martw się, wszystko z tobą w porządku. Wszyscy tak mamy.

#1. Fantazjowanie o zamordowaniu kogoś

7 rzeczy, które warto wiedzieć na temat stresu

112 574  
232   50  
Stres - nieodłączny towarzysz człowieka XXI wieku - stał się zjawiskiem całkowicie powszechnym. Stresują się wszyscy, począwszy od dorosłych na odpowiedzialnych stanowiskach, a skończywszy na przedszkolakach drżących przed zajęciami z rytmiki. Kolejna moda czy poważny problem?

#1.

Dobra wiadomość! Naukowcy udowodnili, że ze stresu nie da się posiwieć. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby wyłysieć. Co więcej, łysienie spowodowane bardzo stresującym przeżyciem może objawić się nawet dopiero po upływie trzech miesięcy od wydarzenia.

#2.


Nadmiar stresu może prowadzić do tendencji samobójczych. Stale napięte nerwy, trudna sytuacja - z logicznego punktu widzenia jedno wiąże się z drugim. Co jednak zastanawiające, także u osób z bardzo niskim poziomem stresu wskaźnik tendencji samobójczych jest wyższy niż u tych stresujących się umiarkowanie.

#3.


Chroniczny stres szkodzi również dzieciom. Badacze zauważyli, że dzieci dorastające w stresogennych warunkach mają ograniczoną produkcję hormonu wzrostu. Przysadka mózgowa reaguje na nadmierny stres obniżeniem wydzielania hormonów, co z kolei przekłada się na niższy wzrost w dorosłości.

#4.


Nie znaczy to, że stres jest czynnikiem wyłącznie negatywnym. Naukowcy zajmujący się ewolucją uważają, że to właśnie stres - jako jeden z elementów - przyczynił się do naszego rozwoju, a nawet pozwolił przetrwać. To właśnie stres w wymagających tego sytuacjach zwiększa naszą świadomość czy fizyczne możliwości.

#5.


Najlepszym lekarstwem na stres jest śmiech - choć niekoniecznie w sytuacji, kiedy ludzie zaczynają chichotać z nerwów. Naturalny śmiech obniża hormony związane ze stresem. Ale na tym nie koniec - regularne śmianie się wzmacnia również system odpornościowy, uwalniając hormony „dbające” o zdrowie. Oprócz śmiechu, na stres dobra jest też ciemna czekolada.

#6.


Nadmierny stres zmniejsza zainteresowanie seksem, z kolei seks obniża stres. Przy czym naukowcy wykazali, że kojące dla stresu działanie ma wyłącznie stosunek seksualny - masturbacja i inne „działania zastępcze” dają przeciwny skutek, to jest dalszy wzrost hormonów stresu.

#7.


A co jest główną przyczyną stresu? Jak w przypadku wielu przypadłości współczesnego świata, podłoże problemu stanowią pieniądze (zarówno brak, jak i nadmiar). Najbardziej o finanse drżą mieszkańcy Malezji, Chin, Singapuru i Stanów Zjednoczonych. Z kolei najzdrowsze (najmniej stresujące) podejście do pieniędzy mają Francuzi i Włosi oraz… Rosjanie.

Źródła: 1, 2, 3, 4
232
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Twoje myśli czasem cię przerażają? Psychiatrzy mówią, że są one zupełnie normalne
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Najmocniejsze Cytaty – Szef nie wpuścił jej w tym stroju do pracy i poskarżyła się na TikToku
Przejdź do artykułu 7 ciekawych informacji o papryczkach chili i ostrym jedzeniu
Przejdź do artykułu Zagadka dnia: znajdź dziewczynę na zdjęciu
Przejdź do artykułu Ciekawe fakty o Nowym Jorku
Przejdź do artykułu 16 przykładów, kiedy selfik wyszedł inaczej, niż się spodziewali + jeden idealnie zaplanowany
Przejdź do artykułu 10 rzeczy, które warto wiedzieć o zimie
Przejdź do artykułu Islandzki czarny humor w wykonaniu Hugleikura Dagssona
Przejdź do artykułu 20 ogłoszeń reklamowych, które nie zostały do końca przemyślane
Przejdź do artykułu 12 ciekawostek o motoryzacji w Chinach, których nie znajdziecie w żadnym innym artykule

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą