Szukaj Pokaż menu

Próby flirtu z celebrytami nie kończą się zwykle zbyt dobrze. Te historie są tego najlepszym dowodem

162 675  
370   145  
Poproszono użytkowników Reddita, aby podzielili się swoimi najdziwniejszymi historiami, kiedy zdarzyło im się spotkać kogoś znanego. Internauci jak zwykle okazali się niezawodni.

Usterka, czyli sposób na chciwego wujka

283 410  
1512   110  
Mam w rodzinie wujka, który jest bardzo oszczędny. Ciągle szuka w rodzinie kogoś, kto mu coś naprawi lub zrobi. Oczywiście za darmo. Co mi tam, rodzinie zawsze pomogę, ale od niego nawet herbaty nie dostaniesz, nie mówiąc już o na przykład obiedzie przy dłuższej robocie, czy flaszce.

10 ciekawostek o kredytach, pożyczkach i słynnych dłużnikach

147 775  
464   127  
Moda na życie na kredyt trwa w najlepsze. Zadłużeni są ludzie, firmy, państwa. Na kredyt kupuje się przyjemności, a kolejne kredyty zaciąga na spłatę poprzednich. Kredytowa spirala trwa.

#1.

Wystarczy brak długów i 40 złotych w kieszeni - jeśli twój stan posiadania wynosi przynajmniej tyle, oznacza to, że jesteś bogatszy niż jedna czwarta Amerykanów. Stanowią oni jedno z najbardziej zadłużonych społeczeństw, dając zły przykład innym - zresztą bankowe i giełdowe machinacje w Stanach Zjednoczonych były jedną z głównych przyczyn kryzysu na całym świecie.

#2.

Telewizja non stop reklamuje kredyty i pożyczki - a to na samochód, a to na wakacje, a to na nowszy telefon. Konsumpcjonizm w najczystszej postaci, idealnie widoczny chociażby na ulicach Dubaju. Przykryte grubą warstwą kurzu, warte miliony egzotyczne samochody to symbol jego upadku. Złapani w kredyty nie do spłacenia właściciele zostawiają je gdzie popadnie, po czym wskakują w samolot i znikają na zawsze, chcąc uniknąć bardzo surowego prawa obowiązującego w Dubaju.

#3.


Wzięcie kredytu zazwyczaj nie oznacza niczego dobrego - za co odpowiadają zresztą obie strony umowy. Zwykle górą pozostaje bank, jednak historia zna przypadki specyficznej zemsty na krwiopijnych bankierach. Lubował się w nich „Pretty Boy” Floyd, jeden z najsłynniejszych amerykańskich rabusiów, którego hobby było okradanie banków. Floyd zabierał nie tylko gotówkę, ale też niszczył dokumenty hipoteczne, uwalniając setki klientów od wieloletnich długów. Robin Hood istniał naprawdę!

#4.

Gangsterzy mają swoich przeciwników, ale i miłośników. Natomiast komorników nie lubi absolutnie nikt. Także Jesse James. Amerykański bandyta pomieszkiwał kiedyś u pewnej wdowy, którą nachodził komornik. James wręczył kobiecie brakujące 1400 dolarów do spłaty długu, po czym… obrobił komornika z całego dorobku, gdy tylko ten znalazł się za progiem domu wdowy.

#5.


Podwójna moralność? Za to nowość żadna. Jednym z inicjatorów kampanii domagającej się umorzenia długów krajów trzeciego świata był Bono - wokalista grupy U2, a przy tym intensywnie działający aktywista. Domaganie się kredytowej abolicji dla Afryki nie przeszkodziło mu w ukrywaniu dochodów U2 przed irlandzkimi urzędami podatkowymi. Cóż - wyznawcy pewnej ideologii tak już mają, że bardzo chętnie rozdają cudze pieniądze.

#6.

W polskich szpitalach pacjenci płacą za oglądanie telewizji. W szkolnych stołówkach rodzice dzieci płacą za obiady. Tymczasem jedno i drugie więźniowie mają za darmo. Sprawiedliwość? Sprawiedliwość to jest w Japonii, gdzie członkowie Yakuzy mieli w zwyczaju odsyłać dłużników do pracy przy sprzątaniu elektrowni Fukushima. Praca z radioaktywnymi odpadami skutecznie leczyła z uzależnienia od hazardu na kredyt.

#7.


Wydawałoby się, że organizacja igrzysk olimpijskich to duże wyzwanie, ale jeszcze większa nobilitacja - zaszczyt, którego dostępują tylko szczególne miejsca na świecie. Niestety mało kto mówi o innych konsekwencjach, takich jak chociażby ogromne wydatki. Na przygotowanie igrzysk w 1976 roku Montreal musiał zaciągnąć ogromny kredyt, który miasto skończyło spłacać dopiero 30 lat później. Jeśli komuś wydaje się, że na organizacji imprez sportowych tej rangi można zarobić, to jest w błędzie.

#8.

Sztuczne kreowanie pieniądza bez pokrycia, bańki spekulacyjne i inne wydumane instrumenty finansowe były jedną z przyczyn, dla których „system eksplodował” w 2012 roku. Nie przeszkodziło to różnym mądrym głowom sugerować, że… rozwiązaniem problemu gigantycznego długu Stanów Zjednoczonych będzie wybicie monety o wartości 1 biliona dolarów, co „pozwoli ominąć limity i zadłużać się dalej”.

#9.


„Zróbmy ściepę narodową, kupmy bombę atomową” zachęcał Kabaret TEY, a posłuchała… Korea Południowa. W 1997 roku ogłoszono tam narodową zbiórkę kosztowności, które posłużyć miały do spłaty gigantycznego zadłużenia kraju. Zbierano złotą biżuterię, klejnoty, medale i wszelkie wartościowe przedmioty. W ciągu miesiąca zebrano ponad 227 ton złota o wartości 3 miliardów dolarów.

#10.

Z zadłużeniem zagranicznym najprościej mogłaby sobie poradzić Kolumbia - wystarczyłoby słowo. Carlos Lehder, kontrolujący przemyt narkotyków z Ameryki Południowej do Stanów Zjednoczonych, zaoferował spłatę długu Kolumbii w zamian za amnestię. Co ciekawe, podobną propozycję złożył Pablo Escobar, chcąc uniknąć ekstradycji do USA. Z żadnej z powyższych Kolumbia jednak nie skorzystała.

Źródła: 1, 2, 3, 4, 5
464
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Usterka, czyli sposób na chciwego wujka
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Jak powstają zachwycające zdjęcia reklamowe i studyjne
Przejdź do artykułu 8 potwornickich ciekawostek o Disneyu
Przejdź do artykułu Poradzisz sobie z testem trzech kamieni?
Przejdź do artykułu 7 ciekawostek o zębach (bo wszyscy kochamy wizyty u dentysty...)
Przejdź do artykułu Obieżyświatka dzieli się oszustwami, na które najczęściej próbuje się nabrać turystów w różnych miejscach na świecie
Przejdź do artykułu 7 totalnie niezdrowych ciekawostek o papierosach
Przejdź do artykułu Kiedy renowator amator bierze się do pracy - czyli 10 przykładów najgorszych renowacji
Przejdź do artykułu Mistrzowie Internetu – Co zrobił 86-latek, który wygrał seks w konkursie
Przejdź do artykułu Szokujące fakty ze świata biznesu

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą