Szukaj Pokaż menu

Jak nie można po dobroci, to trzeba siłą - 7 aktorów zmuszonych do przyjęcia roli

178 329  
351   18  
Czasem to nie aktor wybiera film, w którym chce zagrać. Bywa tak, że to umowy, kontrakty i inne pisemne zobowiązania zmuszają gwiazdę do udziału w przedsięwzięciu, które już z dużej odległości trąci szmirą. Takie sytuacje bardzo często są dla artysty, który długo pracował na swoją reputację, początkiem złej passy, czy wręcz końcem kariery.

Internauci dzielą się swoimi wspomnieniami z czasów, kiedy internet dopiero raczkował

119 254  
418   181  
Początki internetu - dziś już nie wszyscy je pamiętają, jednak ci, którym było dane żyć w tych dziwnych czasach, nigdy nie wyrzucą z pamięci tych chwil. Użytkownicy Reddita postanowili podzielić się swoimi najdziwniejszymi wspomnieniami z tamtych lat.

Perfekcja projektantów Blackbirda

185 584  
739   83  
O tym samolocie pisaliśmy już wielokrotnie, bo jest on tak niezwykły, że historie z jego udziałem można czytać bez końca. Tym razem jednak nie chodzi o sam samolot, ale o ludzi, którzy go zaprojektowali. Oni też byli najlepszymi z najlepszych w swojej branży i prawdopodobnie do dziś trudno byłoby znaleźć lepszych.

SR-71 to prawdziwy cud techniki. W czasach swojej świetności pobił dziesiątki rekordów wysokości lotu, prędkości i czasu pokonania różnych odległości. Do dziś jest najszybszym samolotem kiedykolwiek wprowadzonym do służby operacyjnej w siłach powietrznych i najszybszym samolotem załogowym z silnikiem wykorzystującym do pracy powietrze. Blackbird potrafił przelecieć w poprzek całe Stany Zjednoczone w 65 minut i mógł wspiąć się na wysokość 26 000 m. Dodajmy do tego jego niesamowity "kosmiczny" wygląd i najważniejsze - samolot ten powstał w latach 60., kiedy najsilniejsze komputery miały moc obliczeniową dzisiejszej mikrofalówki, a o komputerowym wspomaganiu projektowania nikt nawet nie marzył.

Prace projektowe rozpoczęły się pod koniec lat 50., a pierwszy oblot odbył się w 1964 r., czyli niecałe 20 lat po zakończeniu drugiej wojny, w której dopiero pod sam koniec pojawiły się pierwsze samoloty z napędem odrzutowym, a na niebie królowały samoloty napędzane klasycznymi silnikami tłokowymi.


Jednym z odpowiedzialnych za projekt był Clarence "Kelly" Johnson, pracujący dla Lockheeda w utajnionym wydziale znanym pod kryptonimem Skunk Works. Stworzył on samolot, który był w stanie w czasie lotu wytrzymać temperaturę powierzchni kadłuba sięgającą 260 st. C i nie tylko samolot wracał w całości do bazy, ale nic złego nie działo się załodze.

W tamtych czasach wszystkie prace projektowe wykonywano w sposób, który dziś twórcom samolotów nie mieści się w głowie - wystarczyły deski kreślarskie, ołówki, linijki i kątomierze. Wszystkie potrzebne wyliczenia robiono wtedy przy pomocy suwaka logarytmicznego. Ile osób dziś umie się nim posługiwać? Ile używa go w pracy, a nie jako ciekawostki?

I tu dochodzimy do najciekawszej części - już w XXI wieku ktoś wpadł na pomysł, aby plany Blackbirda wprowadzić do współczesnego programu komputerowego używanego przy projektowaniu samolotów. Skorzystano z najlepszego dostępnego oprogramowania, wprowadzono tysiące wielokątów, parametrów kadłuba, założeń osiągów itd.


Co było rezultatem obliczeń wykonanych przez program? Komputer nie zaproponował żadnych zmian. Projekt okazał się po prostu doskonały.

Na podstawie: Skunk Works: A Personal Memoir of My Years at Lockheed - Ben R. Rich, Leo Janos.
739
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Internauci dzielą się swoimi wspomnieniami z czasów, kiedy internet dopiero raczkował
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu 9 ciekawostek o wojowniczych Czukczach
Przejdź do artykułu Amerykańscy żołnierze upokorzeni gdzieś na zadupiu Norwegii
Przejdź do artykułu Idealna dziewczyna - mem internetowy
Przejdź do artykułu Dziwny przypadek podporucznika Watsona, który zamiast na lotniskowcu wylądował na kontenerze (i samochodzie)
Przejdź do artykułu 12 ciekawostek ze świata fast foodów, o których klienci nie powinni wiedzieć
Przejdź do artykułu Żołnierze opowiadają najdziwniejsze historie, które przydarzyły im się podczas służby
Przejdź do artykułu Kolorowane zdjęcia pokazują, jak badano grobowiec Tutanchamona
Przejdź do artykułu 10 rzeczy, których możesz nauczyć się w kilka minut, a z których będziesz korzystać do końca życia
Przejdź do artykułu Latająca Forteca - samolot, który mógł przetrwać niemal wszystko

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą