Szukaj Pokaż menu

14 zwykłych rzeczy, które w innej części świata uznawane są za niegrzeczne

185 467  
397   97  
O tym, czego nie wypada w danych okolicznościach robić, decyduje zupełnie subiektywna ocena różnych ludzi. Zależnie od miejsca, w którym się znajdujemy może być ona zupełnie inna. Oto kilka towarzyszących nam na co dzień zachowań, będących zupełnie nieakceptowalnymi w innych zakątkach świata.

#1. Śmiech z otwartymi ustami

1

Mistrzowie Internetu DXVIII - Co jest w każdym TDI w Polsce?

83 222  
522   57  
W dzisiejszym odcinku m.in. sms od Zakonu Obrońców Maryi; od czego PiS wprowadzi nowy podatek; przed czym ostrzegła zebranych Edyta Górniak podczas Zlotu Wolnych Ludzi; co dostali w nagrodę zwycięzcy konkursu informatycznego w Uzbekistanie oraz największe, naturalnie urodzone dziecko.

7 ciekawych faktów na temat tlenu i jego wykorzystania

124 304  
472   58  
Mówimy - zgodnie z prawdą zresztą - że tlen jest nam niezbędny do życia. Co ciekawe, kiedy pierwszy raz tlen pojawił się na Ziemi... spowodował wymarcie 99% organizmów.

#1.

Była to tak zwana katastrofa tlenowa, czyli intensywne zmiany zachodzące na Ziemi około 2 miliardy lat temu. Pierwsze organizmy zdolne do fotosyntezy tlenowej zaczęły wytwarzać duże ilości tlenu, ale nie tylko - produkowały również metan, który przy ówczesnym silnym promieniowaniu UV reagował z najdrobniejszymi ilościami tlenu, prowadząc do ogromnych zlodowaceń. Żyjące wówczas bakterie beztlenowe, jedyne organizmy występujące wtedy na Ziemi, obumierały masowo, ponieważ tlen stanowił dla nich truciznę.

#2.


Skoro już mowa o destrukcyjnych właściwościach tlenu, pewna duża firma prowadząca również wypożyczalnie filmów postanowiła wprowadzić na rynek specjalne płyty DVD, które pod wpływem tlenu ulegały całkowitemu zaciemnieniu w wyniku właśnie kontaktu z tlenem. Już po dwóch dniach od wyjęcia z opakowania płyta nie nadawała się do użytku i cóż, nie było potrzeby zwracać jej do wypożyczalni. Tą jakże troskliwą firmą był... Disney. Program wprowadzono w 2003 roku, ale szybko zaprzestano tych praktyk.

#3.


Jeżeli zobaczycie kiedyś rybę, która wyszła na brzeg, zbudowała sobie gniazdo i wychowała potomstwo, to wcale nie musi to oznaczać, że wypiliście za dużo, dużo za dużo. Ryby z rodziny błędnikowatych mają specjalny "labirynt", narząd błędnikowy, który umożliwia im oddychanie tlenem pobieranym z powietrza. Najlepiej rozwinięta z tych ryb, łaziec indyjski, faktycznie potrafi wychodzić na ląd i swobodnie się po nim przemieszczać, nie tylko zresztą na płaskim. Z tego powodu błędnikowate nazywane bywają "climbing gourami".

#4.


Tropicana Orange Juice i Simply Orange - jedno będące własnością Pepsico, drugie - Coca Coli. Obie firmy zachwalają w najlepsze swój sok pomarańczowy, nie chwaląc się jednak informacją, że dla bardziej wydajnego transportu sok pomarańczowy jest nie tylko pozbawiany wody, ale i tlenu - czyli w efekcie pozbawiany całego smaku i aromatu. Czy to problem? Wydawałoby się, że poważny. "Na szczęście" obie firmy radzą sobie z tym, zatrudniając perfumiarzy i inżynierów pracujących między innymi nad perfumami Diora, którzy komponują odpowiednie dodatki, "przywracające" sokom smak.

#5.


Bojowe łodzie podwodne wykorzystują prąd elektryczny do rozdzielania cząsteczek wody oceanicznej na tlen i wodór. Dzięki niewyczerpanemu z gruntu rzeczy źródłu łodzie te mogą pozostawać w zanurzeniu pod powierzchnią wody nawet przez miesiące bez potrzeby uzupełniania zapasów.

#6.


Podobno niewyjaśnioną dla niektórych zagadkę stanowi to, w jaki sposób statki kosmiczne są w stanie wytwarzać płomienie w kosmosie, gdzie przecież nie ma tlenu. Co innego "ziemskie" odrzutowce, które czerpią niezbędny do spalania tlen z atmosfery. Wyjaśnienie jest zasadniczo proste - statki kosmiczne zabierają na pokład nie tylko zapas paliwa, ale także tlenu. Jednym ze składników paliwa rakietowego jest ciekły tlen.

#7.


Kto odkrył tlen? Zdania są mocno podzielone. Przez pewien czas osiągnięcie to przypisywane było Josephowi Priestleyowi, który otrzymał tlen za pomocą ogrzania tlenku rtęci. Jednak zaraz potem o swoje upomniał się Carl Sheele, twierdząc, że to jego zasługa, której dokonał już w 1773 roku. Tymczasem polska wersja historii głosi, że tlen odkrył w rzeczywistości polski alchemik Michał Sędziwój, który postanowił uprażyć saletrę potasową. I to na niemal 200 lat przed odkryciami dwóch pozostałych badaczy.

Źródła: 1, 2, 3, 4
472
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Mistrzowie Internetu DXVIII - Co jest w każdym TDI w Polsce?
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Łączenie drewna bez użycia gwoździ - hobby na długie zimowe wieczory
Przejdź do artykułu 8 ciekawostek na temat ekstradycji - także do Polski
Przejdź do artykułu Najlepsze lekarstwo na ból gardła
Przejdź do artykułu 11 odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania na temat samolotów
Przejdź do artykułu MŻJDD - był u dziewczyny, ale tego scenariusza nie przewidział
Przejdź do artykułu Czego mogłeś nie wiedzieć o gladiatorach
Przejdź do artykułu 20 rzeczy, które mnie zaskoczyły po przylocie do Nowej Zelandii
Przejdź do artykułu 6 "złych" aktorów, którzy zagrali w naprawdę dobrych filmach!
Przejdź do artykułu Wszystko czego mogłeś nie wiedzieć o niemieckich autostradach. Kilka ciekawostek może cię zaskoczyć

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą