Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Zaskakujące fakty o języku angielskim

121 280  
385   97  
W każdym zakątku świata znajdziesz przynajmniej jedną osobę, która potrafi sklecić parę zdań po angielsku i udzielić ci potrzebnych informacji. Od czasów podbojów wikingów na wyspy brytyjskie, język angielski rozprzestrzeniał się po świecie.

#1. Wystarczy znać 100 podstawowych słów, aby się porozumieć po angielsku

Niektórzy mówią, że powinno się poznać 200 angielskich słów, ale 100 naprawdę wystarczy. Nie przejmując się gramatyką, znając te podstawowe słowa jesteśmy w stanie dogadać się w 80% nagłych sytuacji. W angielskim istnieje 200 000 różnych słów, ale nawet rodowici, wykształceni Brytyjczycy nie znają ich wszystkich. Przeciętny Anglik używa na co dzień tylko prostych słów i nie zawraca sobie głowy idiomami czy wyrafinowanym słownictwem. Poza tym, w erze technologii możemy zawsze skorzystać z tłumacza w smartfonie, gdy 100 słów i dwie ręce nie wystarczą.

#2. Angielski jest stosunkowo młodym językiem


Język angielski zaczął się rozwijać setki lat temu, ale naukowcy uważają go za młody język. A to tylko dlatego, że jest wiele języków, takich jak chiński, japoński czy hinduski, które są dużo, dużo starsze. Języki ewoluują, zmieniają się z czasem. Niekiedy są to niewielkie zmiany, a w innych przypadkach tak znaczące, że język używany obecnie w niczym nie przypomina swojego pierwowzoru. Nie dziwcie się więc, że odszyfrowanie jednej tabliczki ze starymi inskrypcjami może zająć naukowcom ponad pół roku.

#3. Będzie używany na całym świecie przez przynajmniej 10 najbliższych lat

via freestockphotos.name

Mimo tego, że najwięcej ludzi na świecie używa języków takich jak chiński, rosyjski czy hiszpański, to angielski w ciągu nadchodzącej dekady nadal będzie najbardziej popularnym językiem. Świat się szybko zmienia, ale ludzie potrzebują czasu, żeby dostosować się do zmian. Nawet jeśli jakiś inny język przebije angielski popularnością, będziemy potrzebowali wielu lat aby się go nauczyć i zacząć stosować. I tu przewaga angielskiego - jest jednym z najprostszych języków do nauczenia.

#4. Jest najszybciej zmieniającym się językiem


Im więcej ludzi różnych narodowości używa angielskiego, tym bardziej starają się go dostosować i uprościć. Powstają nowe słowa, nowe idiomy i wiele innych rzeczy. Czy jest to dobre? Niekoniecznie. Każdy kraj stara się utrzymać swój język czystym i wolnym od naleciałości, ale bezkarnie manipulują angielskim, uważając go za język niczyj, bo międzynarodowy.

#5. Hindustani może stać się popularniejszy niż angielski


Hindustani używany jest nie tylko w Indiach, ale również w sąsiadujących państwach. W tamtejszych rejonach jest popularniejszy od angielskiego, posługują się nim miliony ludzi, wszystkie wyniki badań naukowych prowadzonych w Indiach publikowane są w tym języku. Prawdopodobieństwo tego, że hindustani za 10 lat zastąpi angielski jest niewielkie, ale nigdy nie wiadomo. Jeśli chcesz się na to przygotować, ucz się tego języka oglądając produkcje filmowe z Bollywood.

#6. Jest najczęściej używanym językiem w opracowaniach naukowych


77% dzieci w Europie uczy się obowiązkowo angielskiego w szkołach, 80% informacji w internecie jest w tym języku. Języki programowania, dzieła naukowe, a nawet blogi pisane są po angielsku. Jeśli chcesz dotrzeć do jak największej liczby odbiorców, musisz pisać w tym języku. Jeśli opublikujesz coś w języku islandzkim, ilu ludzi to przeczyta? Naukowcy z różnych krajów prowadzący wspólne prace muszą mieć pewność, że nic nie zginie w tłumaczeniu, dlatego też język angielski stał się językiem nauki.

#7. Jest na pewno 100 000 angielskich słów


Naukowcy nie wiedzą dokładnie ile jest angielskich słów, ale przyjmuje się, że przynajmniej 100 tysięcy, a optymiści zakładają, że aż 300 tysięcy. Dlaczego jest trudno je policzyć? Niektóre słowa wychodzą z użycia, codziennie tworzone są nowe. Dziś mało kto wie co to wyżymaczka i na pewno nie użyje nigdy tego słowa, a z drugiej strony słowo „komputer” nie istniało kilkadziesiąt lat temu. Lingwiści mają jeszcze inny problem - nie do końca wiadomo, czy wyrazy złożone traktować jako jeden czy dwa wyrazy.

#8. Angielski jest językiem germańskim


Język angielski i niemiecki wywodzą się z języka pragermańskigo. Możemy znaleźć wiele podobieństw w słownictwie, gramatyce i składni. Jeśli znasz jeden z języków germańskich, łatwiej będzie się nauczyć innego z tej samej grupy.

#9. Zniknęło wiele liter alfabetu


Podczas rozwoju języka zniknęły takie litery jak ethel, ash, wynn i thorn. Mimo że w języku angielskim są one uznawane za wymarłe, nadal używa się ich w języku islandzkim i farerskim. Te dwa języki są uznawane za najbardziej konserwatywne. W czasach gdy podjęto decyzję o usunięciu tych liter, niewielu ludzi potrafiło czytać i pisać. Żeby ułatwić naukę, uproszczono język i jego zapis.

#10. Niektóre runy zapisane są w języku angielskim


Przed 1071 rokiem na Wyspach Brytyjskich ważne rzeczy zapisywano za pomocą run. Ten styl pisania wywodził się od plemion germańskich i był używany w Europie i nazywany jest alfabetem fuþark. Jedynie druidzi potrafili pisać runy, zazwyczaj były to opowieści o wielkich bitwach, receptury ziołolecznicze oraz mity. Dużo później Anglosasi stworzyli własny zapis runiczny. Król Kanut Wielki zakazał używania run i w ciągu kilku lat praktyka ta całkowicie zaniknęła.
18

Oglądany: 121280x | Komentarzy: 97 | Okejek: 385 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

27.04

26.04

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało