Szukaj Pokaż menu

Dziewczyny, na które aż chce się patrzeć z tyłu

54 858  
482   16  
Powiedzieć "nie" dziewczynie z seksownym tyłeczkiem to jak powiedzieć "nie" pizzy... To po prostu nie jest coś, co się robi.

10 produktów żywnościowych, które mogą skosztować tylko bogaci ludzie

121 181  
415   72  
Bo nikt normalny nie zjadłby kawioru, na który trzeba oszczędzać ponad rok... A to nie jest najdroższa rzecz w tym zestawieniu.

7 bezludnych wysp dla tych, którzy mają po dziurki w nosie sąsiadów

177 016  
620   49  
Chwila spokoju w XXI wieku to prawdziwy luksus. Dlatego coraz więcej osób marzy o tym, by choć na jakiś czas uciec gdzieś daleko, jak najdalej od cywilizacji. Bezludne wyspy - tak, te nadal istnieją! - są ku temu idealne.

#1. Ball's Pyramid

700 kilometrów na północny wschód od Sydney znajduje się Ball's Pyramid - będąca pozostałością po wulkanie, pod wieloma względami rekordowa wyspa wyszczególniona na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Wygląda jak "szeroki, pierwotny sztylet z kamienia" dwukrotnie wyższy od Wieży Eiffla, o stromych skalnych ścianach, niezwykle trudnych do zdobycia. Na Ball's Pyramid oprócz ptaków żyje straszyk Dryococelus australis uznawany za najrzadszego owada na świecie. Skałę udało się zdobyć w 1965 roku.

#2. Wyspy Auckland


Dalej niż daleko - na południe od Australii znajduje się Nowa Zelandia z Wyspą Południową na jej - okej, można się domyślić którym - końcu. Jeśli stamtąd popłynie się jeszcze 465 kilometrów na (dla odmiany...) południe, dotrze się na Wyspy Auckland, na których w XIII wieku przejściowo mieszkali Maorysi. Na początku XIX wieku na wyspy Auckland dotarli Europejczycy, a w XX wieku na Auckland zbudowano nawet stację meteorologiczną, którą jednak po kilku latach zlikwidowano. Dzisiaj Wyspy Auckland odwiedzają przede wszystkim morskie ptaki i ssaki, a także... trzęsienia ziemi.

#3. Wyspa Kokosowa


XIX-wieczne skarby pirackie rozpalają wyobraźnie tych nielicznych turystów, którym uda się dotrzeć na Wyspę Kokosową - zamieszkiwaną jedynie przez strażników przyrody wyspę położoną na Pacyfiku, 500 kilometrów na południowy zachód od Kostaryki - stanowi najdalej na południe wysunięty fragment Ameryki Północnej. Licząca 24 kilometry kwadratowe wyspa porośnięta jest malowniczą dżunglą, którą zamieszkują setki gatunków, w tym wiele endemitów. Turyści, którzy uzyskają pozwolenie na przyjazd na Wyspę Kokosową, oddają się głównie nurkowaniu w krystalicznych wodach wokół wyspy.

#4. Tetepare


Największa na południowym Pacyfiku bezludna wyspa ma 118 kilometrów kwadratowych, jednak nikt nie ma pewności co do pochodzenia jej nazwy. Według najbardziej prawdopodobnych teorii, Tetepare znaczy tyle co "dzika świnia", z której dużej liczebności słynęła wyspa. Niegdyś wyspa zamieszkana była przez pierwotne ludy, ale została opuszczona w połowie XIX wieku. Na początku XX stulecia na wyspie Tetepare funkcjonowała plantacja kokosów, ale uprawy zaprzestano wraz z II wojną światową, a po 1990 roku wszelkie działania na Tetepare ustały. Dzisiaj wyspa stopniowo z powrotem pokrywa się lasem.

#5. Malediwy


Prawie 1200 wysp zgrupowanych w 26 atoli, z czego tylko 200 wysp jest zamieszkanych - i tylko pięć z nich zamieszkują więcej niż 3 tysiące osób. Kolejne 88 wysp przekształcono w kurorty turystyczne, jednak pozostałe rozliczne wyspy wydają się wprost idealne dla miłośników odpoczynku z dala od wszelkiej cywilizacji. Leżące 500 kilometrów na południowy zachód od Indii Malediwy to raj turystyczny słynący z malowniczych widoków, rozległych piaszczystych plaż i krystalicznie czystej oceanicznej wody - trudno więc wyobrazić sobie lepsze otoczenie dla bezludnej wyspy.

#6. Aldabra


Aldabra na Oceanie Indyjskim to miejsce niemal nietknięte ludzką stopą. Jeden z największych atoli na świecie, ma 154 kilometry kwadratowe powierzchni zamieszkiwane między innymi przez najliczniejszą kolonię żółwi olbrzymich oraz różne gatunki endemiczne. Od 1982 roku należąca do Republiki Seszeli Aldabra wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ponieważ jednak jest to ścisły rezerwat, ruch turystyczny został również bardzo ograniczony, z czego z całą pewnością cieszy się lokalna fauna.

#7. Rock Islands


Jeśli gdzieś istnieje jeszcze raj na ziemi, to właśnie tam, wśród 300 wysepek będących pozostałością rafy koralowej, znajdujących się w Lagunie Południowej Palau. Większość wysp wchodzących w skład archipelagu jest niezamieszkana, nie na wszystkie docierają też turyści, których uwagę przykuwa głównie Jellyfish Lake - słone jezioro słynące z licznych meduz, wśród których można bezpiecznie nurkować.


Źródła: 1, 2, 3
620
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu 10 produktów żywnościowych, które mogą skosztować tylko bogaci ludzie
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Sytuacja, która przytrafiła się Tysonowi na stacji benzynowej przywraca wiarę w ludzkość
Przejdź do artykułu Dokąd zmierza ludzkość? Eksperyment Calhouna
Przejdź do artykułu Prosty trik dla osób, które nienawidzą zmywać naczyń
Przejdź do artykułu 6 tajemniczych obiektów, których przeznaczenia naukowcy nie potrafią do końca wyjaśnić
Przejdź do artykułu Tego nie uczyli na lekcji historii, czyli 7 ciekawostek z czasów średniowiecza
Przejdź do artykułu 7 zaskakujących faktów o telefonach komórkowych
Przejdź do artykułu Jak sobie poradzić z problemem imigrantów z Afryki? Ta pani znalazła na to prosty sposób!
Przejdź do artykułu Ile naprawdę warte są opinie i oceny na portalach typu TripAdvisor?
Przejdź do artykułu Tajne więzienia CIA w Europie i na świecie

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą