Szukaj Pokaż menu

7 bezludnych wysp dla tych, którzy mają po dziurki w nosie sąsiadów

177 008  
620   49  
Chwila spokoju w XXI wieku to prawdziwy luksus. Dlatego coraz więcej osób marzy o tym, by choć na jakiś czas uciec gdzieś daleko, jak najdalej od cywilizacji. Bezludne wyspy - tak, te nadal istnieją! - są ku temu idealne.

#1. Ball's Pyramid

Ile naprawdę warte są opinie i oceny na portalach typu TripAdvisor?

100 850  
346   28  
Historia Shed At Dulwich, ekskluzywnej restauracji, która osiągnęła numer jeden w Londynie na stronie TripAdvisor. Jest tylko jeden szkopuł: nigdy nie istniała.

10 produktów żywnościowych, które mogą skosztować tylko bogaci ludzie

121 177  
415   72  
Bo nikt normalny nie zjadłby kawioru, na który trzeba oszczędzać ponad rok... A to nie jest najdroższa rzecz w tym zestawieniu.

#1. Rubinowe winogrona rzymskie

Cena jednej paczki takich winogron dochodzi do 11 tysięcy dolarów. Gatunek ten hodowany jest w Japonii. Winogrona uzyskały swoją nazwę ze względu na ich specyficzny kolor. Spośród innych winogron wyróżniają się silna słodyczą. Każda jagoda może osiągać wielkość piłeczki do ping-ponga. Można zakupić nasiona tej rośliny w cenie około 7 złotych, lecz niecierpliwców i przyszłych biznesmenów uspokajam - hodowla tej rośliny w klimacie europejskim jest ekstremalnie trudna. I niewielu się to udało.

#2. Kawior Almas

Ten kawior Beluga pochodzi z ikry stuletnich białych jesiotrów z Morza Kaspijskiego. Co ciekawsze, produkowany jest w Iranie, a nie Astrachaniu. Kawior Almas dostępny jest w Caviar House & Prunier w Londynie. Zapakowany jest w puszki z 24-karatowego złota. Cena: 25 000 dolarów za kilogram. Cóż, przyjemności kosztują.

#3. Czarny arbuz Densuke

Densuke uprawiane są tylko w północnej części japońskiej wyspy Hokkaido. Obecnie właścicielem plantacji jest handlarz produktów morskich, który wspiera lokalne rolnictwo. Jego nazwa jest tłumaczona z japońskiego jako "pomoc dla pola ryżowego". Cena za sztukę - około 6000 dolarów. Smak - ponoć bajeczny. Wierzę na słowo - nie próbowałem.

#4. Black Ivory Coffee

Pamiętasz, jak robiło się Kopi Luwak? Tę kawę robi się tak samo, tylko do jej produkcji wykorzystuje się układ trawienny słoni. Kawę produkuje niejaki Blake Dinkin. Dinkin karmi słonie ziarnami kawy Thai Arabica, a następnie wygrzebuje ze słoniowej kupy to, co zostało przetrawione. I bogaci tego świata płacą 2000 dolarów za to, co wypadło ze słoniowego tyłka.

#5. Ayam Chemani

Ayam Chemani to dosłownie "czarny kurczak". Ptaki te zawierają gen, który znacznie zwiększa ich pigmentację. Przedstawiciele rasy są całkowicie czarni nie tylko na zewnątrz. Mają nawet czarne mięśnie i kości. Jeden czarny kurczak kosztuje 800 dolarów. Co dziwne, bo produkcja tego drobiu jest tania, a ptaki nie chorują na wirusa ptasiej grypy. Mięso ma oryginalny smak, zawiera dużo białka i mało tłuszczu.

#6. Wołowina z krów z Kobe

Mięso z krów Wagyu jest wyjątkowe. Czemu? Krowy te piją piwo, jedzą certyfikowaną paszę, słuchają klasycznej muzyki i są poddawane masażom relaksacyjnym. Wszystko po to, by wołowina uzyskiwana z nich była jak najlepsza. Może i ma zbyt dużo tłuszczu, ale także zawiera kwas, który nie podnosi poziomu cholesterolu. A samo mięso ponoć smakuje wybornie. Z dwojga złego wolałbym tłustą wołowinę niż kawę ze słoniowego tyłka. Cena? 500 dolarów za kilogram.

#7. Melon Yubari

Melony te rosną na wyspie Hokkaido w Yubari (Japonia). Owoce są bardzo słodkie. Znawcy, którzy próbowali, mówią, że to najsłodszy owoc na świecie. Ma to związek z wysoką zawartością pyłów wulkanicznych w glebie, na której hodowane są te melony. Cena za sztukę wynosiła 60 - 150 dolarów. Jednak dawno temu (w roku 2008) sprzedano dwa owoce za 28 000 dolarów, a aukcja zyskała niezły rozgłos i dzięki temu melony te stały się mega popularne wśród bogatych tego świata. Popyt na owoce wzrósł, a podaż była niewielka, co spowodowało, że obecnie za owoc trzeba zapłacić około 12 000 dolarów.

#8. Hamon Iberico de Bellota (szynka iberyjska)

W końcu coś dla zwykłych śmiertelników. Bo o ile cena 320 dolarów za kilogram wyrobu może przerażać, o tyle 15 dolarów za porcję do zjedzenia już taka wysoka nie jest. Mięso to jest ulubionym mięsem rodzin królewskich w Hiszpanii.

Mięso pochodzi z dzików żyjących na granicy z Portugalią. Szynka dzielona jest na trzy kategorie. Najlepsza z nich, Jamon Iberico de Beyote, wytwarzana jest z mięsa dzików karmionych żołędziami.

Szynka iberyjska uwielbiana jest za wyjątkową miękkość i kruchość. Jak to się mówi - rozpływa się w ustach. I to dosłownie, bo tłuszcz w składzie produktu ma bardzo niską temperaturę topnienia.

#9. Grzyby Matsutake

Fajna nazwa? To teraz czas na pospolitą - gąska sosnowa. I smutniejsza wiadomość. Występuje w Europie, Azji, Ameryce Północnej i na Hawajach. Na terenie Polski opisano tylko jedno stanowisko tego gatunku - w Gdańsku w 1921 r. Obecnie w Polsce nie występuje (ma status gatunku wymarłego). Szkoda o tyle, że w Japonii grzyb jest symbolem płodności i bogactwa. I za kilogram tego grzyba płacą tam 100 dolarów. Grzyby te mają właściwości lecznicze. Zwalczają choroby krwi, zapobiegają również nowotworom. Zmielone grzyby są dodawane do leków, pomagają w walce z wirusami i chorobami przewodu pokarmowego. Najcenniejsze dla celów medycznych są młode, świeżo zebrane okazy. Ale kosztują też więcej niż reszta gąsek sosnowych. Ich cena dochodzi do 500 dolarów za kilogram.

#10. Trufla biała (Alba Madonna)

Najbardziej ekskluzywny z grzybów - kosztuje około 8000 dolarów za kilogram. Dlatego też jest dostępny w najbardziej ekskluzywnych restauracjach. Ze względu na jego bardzo wyrazisty smak i aromat zwyczajnie trzeba umieć przygotować ten grzyb w taki sposób, by nie pozbawić go walorów smakowo - zapachowych. Od czasów Imperium Rzymskiego technologia poszukiwania tych grzybów pozostała niezmieniona - robią to specjalnie wyszkolone świnie i psy. Sztuczna hodowla białych trufli nie jest możliwa, dlatego też te grzyby są tak drogie.
Źródła: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
415
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Ile naprawdę warte są opinie i oceny na portalach typu TripAdvisor?
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Dziwne i czasem chore rzeczy wypowiedziane przez dzieci
Przejdź do artykułu 7 ciekawostek o mewach. Raczej nie pokochacie tego ptaszyska...
Przejdź do artykułu Znane marki, które dorobiły się majątku na współpracy z III Rzeszą
Przejdź do artykułu 8 potwornickich ciekawostek o Disneyu
Przejdź do artykułu 15 historii, które pokazują, że w fast foodzie też pracują dobrzy ludzie
Przejdź do artykułu Prostujemy popularne mity, w które część ludzi nadal wierzy
Przejdź do artykułu Kiedy renowator amator bierze się do pracy - czyli 10 przykładów najgorszych renowacji
Przejdź do artykułu Schowek na biżuterię ukryty za niepozornym lustrem
Przejdź do artykułu 7 ciekawostek o zębach (bo wszyscy kochamy wizyty u dentysty...)

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą