Szukaj Pokaż menu

Desperacko szukamy życia na innych planetach. Tymczasem co roku odkrywamy nieznane nam istoty mieszkające na Ziemi!

150 801  
554   41  
Czy gdzieś tam, na innych planetach mieszkają organizmy żywe? Czy w wodach ukrytych pod grubą, lodową skorupą Europy - jednego z 79 księżyców Jowisza, istnieją odpowiednie warunki dla prymitywnych organizmów? A może powinniśmy szukać śladów życia na Keplerze-452b, naszej bliźniaczej planecie krążącej wokół oddalonego od nas o 1400 lat świetlnych słońca?

Nieznane zdjęcia z planu "Czterech pancernych"

231 520  
1217   112  
Tego serialu nie trzeba nikomu przedstawiać - bohaterów, sceny i teksty pamiętamy do dziś, ale te zdjęcia widziało niewielu. Kojarzycie Griegorija w okularach? Tomka tarzającego się w sianie z dziewczynką (tak, wiem jak to brzmi, ale fakt jest faktem)? Janek i tenisówki? Co robią kominiarze na Rudym?

#1.

7 rzeczy, których raczej nie znajdziesz we współczesnych samochodach

325 542  
999   141  
Współczesne samochody z tymi sprzed kilkudziesięciu lat łączy co najwyżej fakt posiadania czterech kół i kierownicy. Zmieniły się nie do poznania. Jedni twierdzą, że na lepsze. Inni, sentymentalni, że na gorsze. Przyjrzyjmy się temu, co w motoryzacji już raczej nie wróci.

#1. Podnoszone światła

Z jakiegoś powodu przy konstruowaniu samochodów od dłuższego czasu najważniejszy jest pieszy - a konkretnie moment ewentualnego zetknięcia owego pieszego z samochodem. By zmniejszyć ryzyko pozbawienia pieszego życia, samochody pozbawiono wielu charakterystycznych dla dawnych czasów elementów - przede wszystkim podnoszonych świateł znanych choćby z Porsche 928, BMW Serii 8 czy nieco bardziej przyziemnej Mazdy 323.

Znacząco zmalała (choć oczywiście nie do zera) liczba wystających znaczków - choćby celowników Mercedesa - czy wypukłych wlotów powietrza umieszczanych na masce - na przykład w sportowych wersjach Subaru.

#2. Kanty


Jeśli chodzi o samochody, to obecnie kanty najczęściej pojawiają się w komisach - bezwypadkowy, prosto od Helgi i tak dalej. Z samochodowych karoserii wszelkie kanty i wyraźne krawędzie zniknęły niemal zupełnie. Samochód zaprojektowany na modłę amerykańskich krążowników szos za Chiny nie uzyskałby dzisiaj homologacji, o czym zadecydowałyby przepisy dotyczące zarówno bezpieczeństwa jak i ekologii.

Obła sylwetka to mniejsze opory powietrza, a to oznacza mniejsze zużycie paliwa i mniejsze zanieczyszczenie środowiska. Brak wyraźnie zaznaczonych krawędzi to także mniejsze szanse na dekapitację pieszego w razie zbyt bliskiego spotkania z rozpędzonym wehikułem.

#3. Drzwi-kurołapki


Tak zwane kurołapki, czyli drzwi otwierające się w przeciwnym kierunku, to jedno z rozwiązań, które niegdyś występowało całkiem często - chociażby w Syrenach. Dzisiaj to domena głównie limuzyn Rolls-Royce'a i... Opla Merivy - minivana, którego konstruktorzy postanowili nieco "udziwnić". Według nich, dzięki otwierającym się w przeciwnym kierunku tylnym drzwiom do wnętrza samochodu łatwiej wstawić wózek dla dziecka.

Kurołapki zniknęły, bo ich stosowania zabraniały przepisy - raz jeszcze przeważyło bezpieczeństwo. Wróciły niedawno, dzięki ujednoliceniu przepisów unijnych. Od tego czasu zawiasy z tyłu mogą być montowane, ale tylko w tylnej parze drzwi, dodatkowo wyposażonych w blokadę uniemożliwiającą otwarcie przy prędkości powyżej 4 km/h.

#4. Uchylne okna


Wydawałoby się, że w samochodowych oknach nie da się wiele zmienić czy poprawić. A jednak - niemal zupełnie zniknęły tzw. uchylne trójkąciki, czyli okienka znane między innymi z Malucha. Cieszyły szczególnie palaczy, pozwalając na strzepywanie popiołu na zewnątrz samochodu bez konieczności wychładzania całego auta. Dzisiaj tego typu okienka to prawdziwa rzadkość - z nowych samochodów bodajże Dacia Lodgy dysponuje takimi w ostatnim rzędzie.

W ślad uchylanych okien powoli udają się ręczne mechanizmy otwierania szyb. Tak zwane korby to dzisiaj domena najtańszych samochodów, a i to raczej tylko w przypadku okien w tylnych drzwiach.

#5. Zestaw palacza


Palenie szkodzi zdrowiu - wiemy, wiemy, słyszeliśmy... By uchronić nas przed zgubnym wpływem tytoniowego nałogu producenci samochodów polikwidowali popielniczki i zapalniczki, które były niegdyś nieodłącznym elementem podstawowego wyposażenia. Dzisiaj w wielu przypadkach za "zestaw palacza" trzeba słono dopłacić, nawet kilkaset złotych.

W większości wypadków zamiast elektrycznej zapalniczki jest tylko gniazdo 12V do podłączenia ładowarki do telefonu czy nawigacji. W miejscu popielniczki - schowek na monety. Powszechnie w samochodach pojawiły się natomiast uchwyty na kubek - cupholdery - w których zupełnie przypadkowo mieszczą się również szklane butelki. Ale to żadna sugestia, rzecz jasna...

#6. Pełnowymiarowe koła zapasowe


Chcesz mieć pełnowymiarowe koło zapasowe - płać. Chcesz mieć w ogóle jakiekolwiek koło zapasowe - też płać. Producenci coraz chętniej rezygnują z piątego koła, zastępując je "zestawem naprawczym", w skład którego wchodzi zwykle pianka uszczelniająca i elektryczny kompresorek. Przy odrobinie szczęścia, z naprawionym w ten sposób kołem można przejechać nawet 25-50 kilometrów, co i tak nie na wiele się zdaje w środku nocy na autostradzie oddalonej tysiące kilometrów od domu. Znajdź pan czynny zakład wulkanizacyjny o północy...

#7. Kanapy z galarety


Każdy, kto miał okazję przejechać się amerykańskim krążownikiem szos, na długo zapamiętał to przeżycie. Ale samochody, które rozbujane w poniedziałek kończyły się bujać koło soboty, odeszły do lamusa. Dzisiaj producenci licytują się na to, kto - za przeproszeniem - ma twardsze i sztywniejsze zawieszenie, a dokładane raz po raz kolejne ulepszenia tylko pogarszają sytuację. Ci, którzy chcieliby się wygodnie (i bezpiecznie dla kręgosłupa) pobujać w trasie, nie mają już wielkiego wyboru.

Ale to nie tylko kwestia zawieszenia - to również fotele. Coraz lepiej trzymają z lewego boku, z prawego boku, w lędźwiach, w barkach, za to pod spodem coraz twardsza decha. A pamiętacie tylną kanapę z Fiata 125p? Konia z rzędem temu, kto znajdzie równie wygodne wyrko we współczesnym samochodzie...

Źródła: 1, 2, 3, 4
999
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Nieznane zdjęcia z planu "Czterech pancernych"
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu 7 ciekawych faktów o blondynkach
Przejdź do artykułu 7 mało znanych ciekawostek ze świata samochodów najwyższych lotów
Przejdź do artykułu 6 wstrząsających seks-skandali
Przejdź do artykułu Dokąd śpieszą się kierowcy TIR-ów? Kilka mało znanych faktów
Przejdź do artykułu Pół miliona Polaków wyszło na ulice Warszawy... i mieli fajne transparenty
Przejdź do artykułu Tuning mechaniczny - czyli co możemy zrobić z silnikiem, by podnieść jego moc
Przejdź do artykułu Te osoby w iście proroczy sposób przepowiedziały przyszłość. Problem w tym, że nikt nie traktował tego poważnie
Przejdź do artykułu Filmowe sceny, których nakręcenie zajęło reżyserom wieczność
Przejdź do artykułu Ciekawostki o motoryzacji USA z lat 60. i 70. XX wieku i jedna współczesna

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą