Szukaj Pokaż menu

8 koszmarów, które wydarzyły się w prawdziwym życiu

333 937  
729   85  
Wielu z nas uwielbia oglądać horrory, seriale kryminalne i filmy o duchach, ale nigdy nie chcielibyśmy, by takie historie przytrafiły się nam naprawdę.

#1. Śmierć w ołowianej masce

Fajne artykuły z lipca 2020, które mogły ciebie ominąć

3 539  

10 spełnionych przepowiedni

211 184  
680   51  
W odróżnieniu od pewnych grup wyznaniowych, które nachodzą nas w domach i przekonują, że zbliża się koniec ludzkości, niektórym ludziom udało się całkiem trafnie przewidzieć przyszłe wydarzenia w historii świata.

#1. Przeszczepy organów


W datowanym na 1660 rok rękopisie autorstwa fizyka i teologa Roberta Boyla znajdujemy taki fragment: „Choroby będzie można leczyć na odległość, albo chociaż za pomocą przeszczepu organów”. Boyle przewidział jeszcze kilka innych rzeczy, np. urządzenie przypominające dzisiejszy GPS.

#2. Alexis de Tocqueville i zimna wojna


„Na Ziemi są obecnie dwie wielkie nacje, które ruszyły z przeciwstawnych pozycji i wydaje się, że dążą do jednego celu: Rosjanie i Anglo-Amerykanie… Punkty startu mają różne i idą różnymi ścieżkami, jednak każda z tych stron potajemnie pielęgnuje marzenie wzięcia w swoje ręce losów połowy świata” - tak w 1840 roku pisał francuski polityk Alexis de Tocqueville w swojej publikacji „O demokracji w Ameryce”.

#3. Mendelejew i jego tablica


W 1863 roku, kiedy znano jedynie około 60 pierwiastków, rosyjski uczony Dmitrij Mendelejew rozpoczął swoje badania nad tablicą okresową. Po posegregowaniu pierwiastków według ich masy i właściwości, na podstawie luk w tabeli doszedł do wniosku, że w ciągu kolejnych lat zostaną odkryte nowe. Tym sposobem Mendelejew przewidział odkrycie np. germanu i nadał mu nawet nazwę ekakrzem. Pierwiastek ten odkryto ponad 20 lat później. W ciągu 40 lat od powstania tablicy Mendelejewa odkryto natomiast 40 nowych pierwiastków.

#4. Juliusz Verne i lot na księżycW 1865 roku, czyli na 100 lat przed misją Apollo 11, Juliusz Verne napisał powieść „Z Ziemi na Księżyc”. Kosmonauci z książki oddychają za pomocą specjalnego urządzenia filtrującego powietrze, a ich kapsuła zbudowana jest z aluminium – materiału, który jest szeroko stosowany we współczesnych statkach kosmicznych. Co ciekawe start w powieści Verne'a odbył się z Florydy - gdzie obecnie jest umiejscowiony kosmodrom Cap Canaveral, a powracająca z Księżyca kapsuła wylądowała w Atlantyku, podobnie jak statki Apollo.

#5. Upadek Tytana


W 1898 roku amerykański pisarz Morgan Robertson napisał nowelę „The Wreck of the Titan”, opisującą historię ogromnego angielskiego statku, który tonie po zderzeniu z górą lodową, a jego pasażerowie toną z powodu niewystarczającej ilości szalup ratunkowych.

#6. Jasnowidz czy po prostu geniusz?


W 1909 roku słynny wynalazca Nikola Tesla powiedział w wywiadzie dla New York Times: „W krótkim czasie stanie się możliwym przekazywanie wiadomości na cały świat bez przewodów. Będzie to tak proste, że zwyczajny człowiek będzie w stanie posiadać i obsługiwać własny aparat”.

#7. Świat wyzwolony


W 1914 roku powstała nowela „Świat wyzwolony” Herberta Wellsa. Pisarz opisuje w niej wizję miasta niszczonego przez bombę atomową. W tamtym czasie nie mógł on wiedzieć jak wyglądałby taki wybuch, chociaż miał pewną wiedzę o pierwiastkach radioaktywnych.

#8. Nauka przez Internet


W 1988 roku Isaac Asimov, autor książek fantastyczno-naukowych, opisał system, dzięki któremu studenci będą mieli dostęp do uniwersalnego źródła informacji. Miało się to realizować poprzez możliwość połączenia przez komputer z dowolną biblioteką na świecie.

#9. Zapowiedź naszych czasów


W 1993 roku amerykańska firma telekomunikacyjna AT&T zrealizowała spot reklamy z wyobrażonymi urządzeniami, które wtedy wydawały się wręcz niewiarygodne. A dzisiaj?

https://www.youtube.com/watch?v=5MnQ8EkwXJ0

#10. Pierwsze pomruki kryzysu


16 maja 2006 roku dyrektor generalny Euro Pacific Capital Peter Schiff opisał amerykański rynek jako bańkę, która już wkrótce pęknie. W odpowiedzi na te słowa większość analityków twierdziła, że gospodarka jest w świetnej kondycji i absolutnie nic jej nie grozi.
680
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Fajne artykuły z lipca 2020, które mogły ciebie ominąć
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Pół miliona Polaków wyszło na ulice Warszawy... i mieli fajne transparenty
Przejdź do artykułu 10 rzeczy, których bardzo nie lubi Kościół Katolicki
Przejdź do artykułu Który dom kupisz?
Przejdź do artykułu "To zdanie jest fałszywe", czyli 10 najpopularniejszych paradoksów
Przejdź do artykułu 5 najdziwniejszych rzeczy, jakie spadły z nieba
Przejdź do artykułu 5 najgorszych turystów na świecie
Przejdź do artykułu Wyciekło zdjęcie z Kremla – Demotywatory
Przejdź do artykułu Mistrzowie Internetu CCCXXXIX - Mnóstwo osób uleczonych w Polsce
Przejdź do artykułu Zdjęcia duchów, których pewnie jeszcze nie widzieliście

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą