Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Stratopolonez - zapomniana gwiazda polskich rajdów

81 020  
608   40  
Czy zastanawiałeś się kiedyś co by było, gdyby połączyć naszą PRL-owską legendę Poloneza, z rajdowym potworem Lancią Stratos? Otóż taka wybuchowa mieszanka daje nic innego, jak Stratopoloneza,zwanego też Polonezem Stratos.
Stratopolonez
Połączenie takie powstało w roku 1978 i aż przez 7 lat było używane jako czołowy polski samochód rajdowy kierowany przez tak znakomitych kierowców jak Andrzej Jaroszewicz, Adam Polak, Longin Bielak czy Marian Bublewicz.

Stratopolonez

Wszystko zaczęło się kiedy Andrzej Jaroszewicz (syn ówczesnego premiera), startując w Rajdzie Polski w 1977 roku, rozbił na drzewie prowadzoną przez siebie Lancie Stratos – nadwozie pojazdu nie nadawało się do naprawy, jednak układ przenoszenia napędu wraz z silnikiem (2500 ccm zmodyfikowany z 190 do 285 KM w oryginale napędzający również Ferrari Dino) ocalał, i został przekazany do Ośrodka Badawczo-Rozwojowego FSO wraz z misją stworzenia na jego podstawie pojazdu wyścigowego o nadwoziu poloneza z silnikiem umieszczonym centralnie.

Stratopolonez

Stratopolonez osadzony był na ramie Lancii Stratos, z której zaczerpnięto wyżej wymieniony silnik i układ przenoszenia napędu na tylne koła, zawieszenie oraz hamulce. Materiałem wyjściowym na nadwozie był rajdowy Polonez 2000, z którego jednak usunięto spojlery, dodano wloty powietrza i zmieniono atrapę celem lepszego dopływu powietrza do chłodnicy.

Stratopolonez

Samochód z racji źle rozłożonego środka ciężkości, brak docisku aerodynamicznego i niedostateczną sztywność łatwo było obrócić, przez co w trakcie swojego debiutu rajdowego Stratopolonez wykonał 3 obroty wokół własnej osi.

Stratopolonez

 
Aby zredukować skrajną nadsterowność Stratopolonez został wyposażony w tylne opony o szerokości 350 mm co wymusiło rzeźbę nadwozia w postaci dodania szerokich tylnich nadkoli. Miejsce oryginalnego silnika zajmowała chłodnica z samochodu STAR mająca na celu dociążyć przód pojazdu

Stratopolonez

 
Prędkość maksymalna dochodziła do 230 km/h, a przyśpieszenie do 100 km/h szacowane jest na 5-6 sekund, nie da się jednak jednoznacznie tego stwierdzić, ponieważ Stratopolonez nigdy nie przeszedł testów przyśpieszenia.
 
Stratopolonez

 
W 1985roku trafił do Muzeum Techniki w Warszawie, gdzie można go oglądać po dziś dzień. W roku 2000 samochód przeszedł konserwacje przeprowadzoną przez uczniów Warszawskiego Technikum Samochodowego, po czym przeszedł remont silnika i strojenie u tego samego mechanika, który zajmował się nim w latach 77-85r.

Stratopolonez
 
Więcej zdjęć, a nawet kilka ujęć z kamery można zobaczysz na filmie:

https://www.youtube.com/watch?v=9gfzgxxnRXg

Należy jednak zwracać uwagę na szczegóły, bo część materiału tam przedstawionego pokazuje jedynie repliki, a może raczej podróbki Poloneza Stratos.

Stratopolonez
 
I czy ktoś powie, że Polacy nie mają ciekawych pomysłów?

Oglądany: 81020x | Komentarzy: 40 | Okejek: 608 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

26.04

25.04

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało