Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Forum > Hyde Park V > Harcerze mają wybór, co na to Przemysław "więcej papieża" Czarne…
bulcyk22
bulcyk22 - Wiekowy Bojownik · 2 miesiące temu

42 Zjazd ZHP przejdzie do historii jako ten, który zwolnił harcerzy z obowiązku wiary w Boga. Od teraz harcerze mogą bowiem wybierać, czy chcą składać przysięgę na wierność Bogu i Polsce, czy tylko Polsce.

Także zuchy nie muszą już zobowiązywać się do kochania Boga i Polski. Mogą ograniczyć się tylko do kochania Polski. Władze ZHP postanowiły uwolnić swoją organizację od przymusowej więzi z Bogiem. Od teraz jest ona dobrowolna.

Ta rewolucyjna jak na Polskę zmiana nie spodobała się Kościołowi. Rada Duszpasterska ZHP poczuła się urażona decyzją, iż zuch oraz harcerz mogą wierzyć w Boga, ale nie muszą. Duszpasterze zakomunikowali więc kierownictwu ZHP, iż wolność w sprawach religijnych jest niedopuszczalna, psuje bowiem cały proces wychowawczy. Co to za harcerz, który nie wierzy w Boga.

Konflikt między duszpasterzami a kierownictwem ZHP komentuje bardzo mądrze prof. Bogusław Śliwerski (zob. tutaj)*. O sprawie jest coraz głośniej. Jak dowie się o niej Czarnek, na pewno interweniuje – i znowu wiara w Boga stanie się wśród harcerzy obowiązkowa. Krótki to był zryw, kiedy harcerz nie musiał być religijny, a jedynie mógł.

https://chetkowski.blog.polityka.pl/2022/06/07/harcerze-zwolnieni-z-wiary-w-boga/?fbclid=IwAR0Pw6doOnXoT-iu48CgqpWVk89yKCCjNWkAcYWK8svX65f9y0WCVw0VSwI

*https://sliwerski-pedagog.blogspot.com/2022/06/ortodoksyjne-sprzeczne-z-istota.html

masakitt
masakitt - Superbojowniczka · 2 miesiące temu
kiedyś to jakoś tak było: Przyrzekam całym życiem służyć Tobie, Ojczyzno, być wiernym sprawie socjalizmu, walczyć o pokój i szczęście ludzi, być posłusznym Prawu Harcerskiemu.
duda i ja tak przyrzekaliśmy hłe, hłe.

trabik
trabik - Superbojownik · 2 miesiące temu
Bardziej niż postawą klechów jestem zaskoczony samym faktem, że taki wymóg istniał w ZHP. Co innego ZHR

Hej, a może by tak wstawić swoje zdjęcie? To łatwe proste i szybkie. Poczujesz się bardziej jak u siebie.
corwin - Superbojownik · 2 miesiące temu
Dziwne, kazać przysięgać dzieciakom "na boga i Ojczyznę" jest w tym wieku równie doskonałym pomysłem jak dobrowolny chrzest w wieku 3 miesięcy. No co może iść nie tak?
Oczywiście znacznie gorzej, jak się wytworzy "ekosystem", jak to zrobił hitler i nastolatki zaczęły rodzić mięso armatnie.

--
Niektórzy miłośnicy najlepszego narodu na świecie zupełnie przypadkiem są pzprowskimi synalkami, którzy się na Polsce w latach 90 uwłaszczyli - co sami przyznali.
Forum > Hyde Park V > Harcerze mają wybór, co na to Przemysław "więcej papieża" Czarne…
Aby pisać na forum zaloguj się lub zarejestruj