Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Zatrzymane w kadrze – Dwóch mężczyzn i dziecko

45 536  
400   67  
Dziś w „Zatrzymanych w kadrze” zobaczycie, między innymi, konia, który włóczył się po barach, pożar na stadionie oraz plażowiczki z Saint-Tropez. Zapraszamy!

#1. Niemiecka aktorka Brigitte Helm odpoczywa na planie filmu „Metropolis”. Berlin, Niemcy 1925 lub 1926 r.



#2. Pożar stadionu Valley Parade w Bradford, Anglia, 1985 rok.


11 maja 1985 roku w Bradford odbył się mecz między Bradford City a Lincoln City. W czterdziestej minucie spotkania piłkarze, kibice i komentator spostrzegli niewielki ogień na trybunach. Szybkość, z jaką ogień się rozprzestrzeniał, zaskoczyła wszystkich obecnych. Pożar w ciągu zaledwie 3 minut strawił całą trybunę.

Przyczyna wybuchu pożaru nie została ustalona w trakcie śledztwa. Zarządca stadionu otrzymywał wielokrotnie informacje o zagrożeniu pożarowym, spowodowanym przez gromadzący się pod trybunami stos śmieci. W trakcie meczu wystarczyło niewiele: zapalony papieros lub odpalona raca, aby rozpocząć całą tragedię.

Zarząd stadionu podjął decyzję o przeprowadzeniu remontu obiektu. Celem tego przedsięwzięcia było dostosowanie go do nowoczesnych przepisów przeciwpożarowych, w tym m.in. zamiana drewnianej trybuny na betonową. Prace miały rozpocząć się zaledwie dwa dni po tragicznym meczu.

W wyniku tragicznego pożaru życie straciło 56 osób, a 265 zostało rannych. Nie odnotowano żadnych konsekwencji w związku z tym nieszczęśliwym zdarzeniem.

W pożarze zginęło m.in. czterech członków rodziny Fletcherów. Jedynym ocalałym był Martin, który w momencie zdarzenia miał 12 lat. Już jako dorosły mężczyzna przeprowadził wieloletnie śledztwo, które ostatecznie opisał w swojej książce. Martin Fletcher opublikował informacje sugerujące, że pożar został spowodowany celowo w celu osiągnięcia korzyści z ubezpieczenia.

#3. Gloria Estefan, Muhammad Ali i Donna Summer wygłupiają się podczas Celebrity Fight Night XI w Arizona Biltmore Resort, 2 kwietnia 2005 r.



#4. Modelki Playboya w Dunn's River Falls, Ocho Rios, Jamajka, 1972 r.



#5. Dwóch mężczyzn i dziecko próbują przetrwać huragan Hortense. Portoryko, 1996 r.


Huragan Hortense, który w 1996 roku nawiedził Portoryko, zaczął zbliżać się do południowo-zachodniego wybrzeża w nocy 9 września i dotarł do niego we wczesnych godzinach porannych 10 września. Przeszedł przez kilka krajów, ale największe straty zanotowano w Puerto Rico.

Na całej wyspie 11 463 domów zostało poważnie uszkodzonych. Około 1,4 miliona mieszkańców Portoryko pozostało bez prądu, co stanowi około 40% populacji wyspy. Szkody w Puerto Rico w 1996 roku oszacowano na 153,4 miliona dolarów USA. Odnotowano też 19 zgonów, z czego większość wskutek utonięcia podczas gwałtownych powodzi.

#6. Beatlesi jadą na osiołkach, Weston-super-Mare, 22 lipca 1963 r.



#7. Aktywistka niszczy portret brytyjskiego lorda Balfoura, Cambridge, 10 marca 2024 r.


Portret byłego brytyjskiego ministra spraw zagranicznych Arthura Balfoura, namalowany w 1914 roku przez Philipa Alexiusa de Laszlo, znajdował się w Trinity College na Uniwersytecie Cambridge. Propalestyńska aktywistka, która przyznała się do wandalizmu, najpierw pomalowała go sprayem, a następnie pocięła nożem. Próbowała w ten sposób zwrócić uwagę na konflikt arabsko-izraelski.

W 1917 roku Balfour podpisał deklarację stwierdzającą, że król Wielkiej Brytanii „rozważa z aprobatą utworzenie w Palestynie narodowej siedziby narodu żydowskiego i dołoży wszelkich starań, aby przyczynić się do osiągnięcia tego celu”. W dokumencie stwierdzono również, że „nie należy podejmować żadnych działań, które mogłyby ingerować w prawa obywatelskie i religijne istniejących społeczności nieżydowskich w Palestynie”.

Policja o zdarzeniu dowiedziała się z portali społecznościowych. Na chwilę obecną działaczka nie została zatrzymana.

#8. Oddział dla białych kobiet w więzieniu miejskim w Nowym Orleanie, Luizjana, 1963 r.



#9. Emma Lilian Todd, wynalazczyni samouk, pierwsza kobieta na świecie, która zaprojektowała i zbudowała własny samolot, 1906 r.


Swój pierwszy projekt zaprezentowała w 1906 r. w Madison Square Garden, gdzie przyciągnęła uwagę krajowych mediów. Tutaj znalazła sponsorów na budowę swojego samolotu i rozpoczęła budowę w 1908 roku. Todd chciała pilotować własny samolot i w 1909 wystąpiła nawet o licencję pilota, ale jej prośba została odrzucona. Dlatego 7 listopada 1910 roku jej samolot przeleciał nad polem lotniczym Garden City pilotowany przez Didiera Massona.

#10. Eksperymentalny wideofon firmy Bell Labs, lata 60. XX w.



#11. Uczestnicy maratonu na starcie. Igrzyska olimpijskie w Saint Louis, 1904 r.


Maraton, który odbył się podczas tych zawodów, można nazwać jednym z najbardziej nieudanych: do mety dotarło zaledwie 18 z 32 zawodników.

Zwycięzca wyścigu, Amerykanin Thomas Hicks, został nafaszerowany przez trenera trutką na szczury, aby pobudzić pracę mięśni.

Więcej pisaliśmy o tym tutaj.

#12. Samolot „Air Florida” wbił się w most nad rzeką Potomak. Waszyngton, 1982 rok.


13 stycznia 1982 r. samolot Boeing 737 linii Air Florida po zaledwie kilku sekundach od startu uderzył w most i wpadł do lodowatych wód Potomaku.

Na pokładzie Boeinga znajdowało się 79 osób: 74 pasażerów (w tym troje dzieci) i pięcioro członków załogi.
Boeing zerwał prawie 30 metrów barierki, 12 metrów mostu i zmiażdżył sześć pojazdów. Czterech kierowców zginęło na miejscu, a czterech innych zostało rannych.

Katastrofę przeżyło 5 osób znajdujących się na pokładzie samolotu. Czworo z nich zawdzięcza życie innemu pasażerowi, Arlandowi D. Williamsowi Juniorowi, który – gdy przyleciał helikopter ratowniczy – nie skorzystał z możliwości ratunku, lecz kolejno podawał linę ze śmigłowca innym ocalałym. Sam zginął, utonąwszy zanim helikopter, po uratowaniu innych osób, zdążył wrócić po niego.

Prezydent Ronald Reagan przyznał mu pośmiertnie medal za odwagę. W 1985 r. most w Waszyngtonie, gdzie rozegrała się tragedia, został nazwany jego imieniem, a w 2003 r. w jego rodzinnym mieście, Mattoon w stanie Illinois, otwarto szkołę, której został patronem.

#13. Saint-Tropez, Francja, 1959 r. Fot. Elliott Erwitt



#14. Jack Fowler, handlarz węglem z Bedford, i jego koń Sam chodzili przez kilka lat do baru, żeby napić się piwa i pograć w domino. Bedford, 1937 r.



#15. Polski autobus szynowy „Lux-Torpeda” na linii Kraków – Zakopane, 1936 rok.


W poprzednim odcinku

2

Oglądany: 45536x | Komentarzy: 67 | Okejek: 400 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało