Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Największe błędy popełnione przez wielkie korporacje

33 283  
272   136  
Firma działa prężnie, przynosi dochody, daje zatrudnienie tysiącom ludzi. I nagle wszystko się wali. Zazwyczaj przez błędne decyzje, zbytnią pewność siebie lub niechęć do zmian.

#1.

Działalność domu towarowego Sears opierała się praktycznie na sprzedaży katalogowej i wysyłce towarów do klientów. Mieli odpowiednią infrastrukturę i doświadczony personel, ale nie docenili potęgi internetu i nie rozwijali handlu w sieci.

#2.

Jeden z prezesów firmy Kodak powiedział kiedyś: „Całe to cyfrowe szaleństwo to tylko chwilowa moda, która wkrótce przeminie”. I w ten sposób Kodak z potentata i wizjonera zmienił się w dinozaura.

#3.

Twitter. Jego upadek ma miejsce tu i teraz, na naszych oczach. Kiedyś fajna platforma, teraz jest rujnowana przez nowego właściciela, który nie ma pojęcia o zarządzaniu.

#4.

Nie wiem, czy można to uznać za porażkę, ale Skype miał 10–15 lat przewagi nad konkurencją. A podczas pandemii wszyscy komunikowali się za pomocą Teamsów i Zooma, a nie Skype’a.

#5.

Najbardziej podoba mi się sytuacja, gdy firma A&W promowała burgera o wadze 1/3 funta, który miał konkurować ze słynnym ćwierćfunciakiem. Nie udało się im przyciągnąć klientów, ponieważ większość Amerykanów była pewna, że 1/3 funta to mniej mięsa niż 1/4 funta.

#6.

Australijska sieć DIY Bunnings przejęła brytyjską sieć Homebase. Przyszli z impetem, zwolnili cały zespół zarządzający i próbowali przerobić Homebase po swojemu. Pozbyli się franczyzy Habitat i Laury Ashley, sklepów rowerowych, wywalili rośliny i sekcje ogrodów i zastąpili to wszystko masą brzydkich, niedrogich elektronarzędzi. A co najważniejsze, wprowadzili ogromny – OGROMNY – wybór grilli, kuchni do gotowania na świeżym powietrzu i tym podobnych. W kraju, w którym nikt nie ma ogrodu większego niż parę metrów i gdzie przez 9 miesięcy w roku leje deszcz. Dosłownie jedną czwartą (bardzo dużej) powierzchni sklepu poświęcili przedmiotom, których absolutnie nikt nie chciał. Trwało to trzy lata, zanim sprzedali sieć za 1 funta specjalistom do spraw odzyskiwania handlu detalicznego i ponieśli stratę w wysokości 230 milionów funtów. Absolutnie epicka porażka.

#7.

Adidas i Puma tak bardzo skupiły się na rywalizacji, że nie zauważyły, gdy nowicjusz o nazwie Nike wyprzedził je i stał się numerem jeden na świecie.

#8.

Próba opanowania niemieckiego rynku przez Walmart. Amerykański gigant próbował na ślepo zawładnąć rynkiem. Niestety dla nich, w Niemczech jest zupełnie inna kultura zakupów i prawa pracownika. Walmart musiał pogodzić się z wielomilionowymi stratami i grzecznie zwinąć się z niemieckiego rynku.

#9.

Circuit City „tnie koszty”, zwalniając najbardziej doświadczonych sprzedawców. Sieć zbankrutowała w niecałe dwa lata.

#10.

BlackBerry. Mieli wszystko: świetne telefony, superbezpieczny system operacyjny i wierną bazę klientów. Przez wiele lat byli w pierwszej trójce na świecie. Niestety, nie chcieli dostosować się do zmian technologicznych i dziś już nikt o nich nie pamięta.
4

Oglądany: 33283x | Komentarzy: 136 | Okejek: 272 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało