Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Zatrzymane w kadrze – Tragedia w Longarone

52 546  
450   58  
Dzisiaj dowiecie się, co mieszkańcy stolicy Niemiec zrobili z gruzem po II wojnie światowej, kto wyłożył kasę na pojedynek Aliego z Foremanem oraz jakie możliwości oferował komputer z 1973 roku...

#1. Sesja otwarcia Soboru Watykańskiego II, 11 października 1962 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

Był to dwudziesty pierwszy sobór powszechny Kościoła katolickiego, obradujący w czterech sesjach od 11 października 1962 do 8 grudnia 1965 roku. Pierwszej sesji przewodniczył Jan XXIII, zaś jego następca Paweł VI – trzem kolejnym.
W obradach Soboru uczestniczyło 3058 ojców soborowych, czyli 108 kardynałów, 5 patriarchów, 9 prymasów, 543 arcybiskupów, 2171 biskupów, 12 opatów udzielnych, 16 prałatów udzielnych, 65 prefektów apostolskich, 129 wyższych przełożonych zakonnych. Wspomagało ich ponad 450 ekspertów. Przysłuchiwało im się ponad 50 audytorów i 106 obserwatorów delegowanych przez 28 wspólnot niekatolickich.
Sobór zwołano w celu uwspółcześnienia (aggiornamento) Kościoła katolickiego.

#2. Obywatele niemieccy sprzątają gruz na ulicach Berlina, 1945 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

Pod Berlinem, w miejscowości Grunewald, znajduje się Teufelsberg, wzgórze, które nie powstało w wyniku działania sił natury. Wznosi się około 80 metrów nad otaczającym je płaskowyżem Teltow i 120,1 m nad poziomem morza.
Jego nazwa odnosi się do Teufelssee (Jeziora Diabelskiego), które znajduje się w jego południowym sąsiedztwie. Wzgórze to powstało w ciągu 20 lat po drugiej wojnie światowej w wyniku wywiezienia około 75 milionów metrów sześciennych gruzu ze zrujnowanych ulic Berlina. Teufelsberg zakrywa niedokończoną nazistowską szkołę wojskowo-techniczną (Wehrtechnische Fakultät).

#3. „Reduc-o-matic”, przenośne pudełko do pocenia się, które miało pomóc kobietom schudnąć, lata 40. XX wieku

Kliknij i zobacz więcej!

#4. Niemiecka fabryka samolotów Heinkel He 162 „Volksjäger” w podziemnej kopalni w Hinterbrühl w Austrii, 1945 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#5. Gwiazda filmowa Anthony Quinn rozmawia z królem Jordanii Husajnem na planie filmu „Lawrence z Arabii”. Król był wielkim zwolennikiem tej produkcji, wypożyczając do filmu w charakterze statystów całą brygadę swoich żołnierzy. Fotografia wykonana w 1962 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#6. Były mistrz wagi ciężkiej Muhammad Ali i promotor boksu Don King spotykają się z dyktatorem Zairu Mobutu Sese Seko,1974 rok. Mobutu był gospodarzem słynnej walki „Rumble in the Jungle” pomiędzy Alim i George'em Foremanem i osobiście „wyłożył” na tę walkę 10 milionów dolarów.

Kliknij i zobacz więcej!

#7. Dzieci bawiące się na Xerox Alto, 1973.

Kliknij i zobacz więcej!

Xerox Alto to komputer zaprojektowany i wyprodukowany w Xerox PARC w 1973 roku. Model ten jest uważany za pierwszy komputer osobisty z systemem graficznym. Wykorzystano w nim wiele innowacyjnych rozwiązań, m.in. graficzny interfejs użytkownika, pulpit widoczny na ekranie monitora, trójprzyciskową mysz komputerową, technologię WYSIWYG (ang. what you see is what you get), czyli to, co użytkownik widział na ekranie, było tym, co otrzymywał na wydruku, czy możliwość obsługi sieci Ethernet.
Xerox nigdy nie wprowadził Alto do szerokiej sprzedaży, ponieważ stworzono go przede wszystkim w celach badawczych. Model Alto trafił tylko do wybranych podmiotów, np. do Białego Domu.

#8. John DeLorean z jednym z pierwszych wyprodukowanych DMC-12, 1981 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#9. 20-litrowy samochód wyścigowy Johna Waltera Christie, 1907 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

Pod koniec 1903 roku John Walter Christie, amerykański mechanik, inżynier i wynalazca, zaczął projektować niezwykłe pojazdy z jeszcze bardziej niezwykłymi silnikami i skrzyniami biegów. Oczywiście jak na tamte czasy i możliwości technologiczne.
Christie myślał nieco inaczej niż inni konstruktorzy samochodów. Jego celem było zaprojektowanie wehikułu, który będzie ciągnąć (jak pociąg lub wagon), a nie pchać (jak łódź). W ten sposób opracował napęd na przednie koła.
Aby przetestować swoją koncepcję napędu na przednie koła, Christie wystawiał swoje samochody na wyścigach m.in. Grand Prix. Pierwszy samochód wyścigowy pojawił się na torze w styczniu 1904 roku. Wynalazca miał nadzieję w ten sposób wypromować swój opatentowany układ napędu na przednie koła, jednak samochód nie odniósł wielkiego sukcesu.
W kolejnych latach Christie wyprodukował w sumie sześć różnych samochodów wyścigowych, z których jeden miał dwa silniki o mocy 60 KM, po jednym na każdym końcu samochodu! Najbardziej spektakularnym i „brutalnym” samochodem, jaki Christie kiedykolwiek zbudował, był zdecydowanie V-4 z 1907 roku. Miał silnik pojemność 20 litrów, a wał korbowy zastąpił przednią oś! Był to największy silnik, który kiedykolwiek zastosowano w aucie wyścigowym Grand Prix. Konstrukcja odpadła z zawodów już po kilku okrążeniach, ale zdążyła jeszcze ustanowić nowy rekord prędkości – całe 164 km/h, wartość na tamte lata bardzo imponującą.

#10. Starsza kobieta modli się na płaskiej pustyni, gdzie kilka godzin wcześniej stał porwany przez powódź kościół parafialny, Longarone, Włochy, 9 października 1963 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

Katastrofa ta była wynikiem gwałtownych i długotrwałych opadów deszczu, które nawiedziły Włochy we wrześniu 1963 roku i spowodowały przelanie się zapory Vajont.
W wyniku nadmiaru wody, na dziesięć dni przed katastrofą, stwierdzono uaktywnienie się procesów spełzywania gruntu, które osiągnęło szybkość 41 cm na dobę. 9 października 1963 roku o godzinie 22:39 z namokniętego wodą zbocza Monte Toc, na szerokości blisko 3 km, do zbiornika powyżej zapory zjechało z prędkością 110 km/h 240–270 mln m³ skał, ziemi i drzew.
Przy wysokim stanie wody w zbiorniku spowodowało to jej spiętrzenie i powstanie dwóch fal powodziowych. Pierwsza fala okazała się niegroźna, ponieważ rozlała się na zboczach tamy. Druga, niestety, przelała się przez zaporę. W wyniku tego powstała fala 70-metrowej wysokości, która pędząc wąską doliną poniżej zapory, z prędkością blisko 100 km/h, zrównała z powierzchnią ziemi miejscowości Pirago, Rivalta, Villanova, Faè i położoną u wylotu doliny Vajont miejscowość Longarone, zabijając 1917 osób.
Sama zapora nie uległa większemu zniszczeniu. Zbiornik Vajont został wypełniony gruzem skalnym do wysokości 175 m i tym samym stracił większość swych własności retencyjnych.

#11. Fabryka sarinu odkryta w zakładzie Aum Shinrikyo Satyan-7 w 1995 roku po zamachach w tokijskim metrze.

Kliknij i zobacz więcej!

#12. Mistrz Ugandy w wadze półciężkiej Idi Amin (po lewej) podczas meczu bokserskiego, koniec lat 50. XX wieku.

Kliknij i zobacz więcej!

„Rzeźnik z Ugandy” jest uważany za jednego z najbardziej brutalnych dyktatorów w historii świata. Szacuje się, że jego rządy w latach 1971-1979 doprowadziły do śmierci 300-400 tysięcy Ugandyjczyków.
W czasach kiedy służył w wojsku brytyjskim, miał opinię „fantastycznego chłopaka, któremu jednak brakowało szarych komórek”. Amin miał 193 cm wzrostu i był atletycznie zbudowany. W trakcie służby odnosił również sukcesy sportowe, z których największym był tytuł mistrza Ugandy w boksie w wadze półciężkiej w latach 1951-1960. Uprawiał także rugby i pływanie.

#13. Cameron Diaz reklamująca Game Boya, 1994 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#14. Pierwsze zdjęcie wirusa Ebola, 13 października 1976 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

Wirus Ebola został odkryty w 1976 roku w czasie epidemii w Zairze. Ognisko choroby znajdowało się w pobliżu rzeki Ebola na terenie obecnej Demokratycznej Republiki Konga (stąd też wzięła się nazwa) i Sudanie. Jednakże to w Zairze wirus cechował się większą wirulencją i śmiertelnością.
W lutym 2008 roku naukowcy podali do wiadomości publicznej, iż przeprowadzono pomyślne testy szczepionki przeciwko Eboli na małpach. Zwiększało to szansę odkrycia szczepionki skutecznej dla ludzi, nad którą naukowcy pracowali od 2009 roku. Pomimo wielu potencjalnych „kandydatek” dopiero w 2019 roku EMA, Europejska Agencja Leków, dopuściła do obrotu szczepionkę Ervebo (rVSVΔG-ZEBOV-GP).
Szczepionka ta zawiera genetycznie zmodyfikowany wektor wirusa (Vesicular Stomatitis Virus, rVSV), z wbudowaną informacją genetyczną kodującą powierzchniową glikoproteinę wirusa Ebola Zair (ZEBOV).

#15. Główny przedstawiciel polskiego romantyzmu – Adam Mickiewicz – na łożu śmierci, 1855 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

W poprzednim odcinku

1

Oglądany: 52546x | Komentarzy: 58 | Okejek: 450 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

03.05

02.05

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało