Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Jak głęboko jest naprawdę głęboko?

41 049  
440   47  
Dziwnym zbiegiem okoliczności głębiny i nurkowanie na wielkie głębokości stało się ostatnio popularnym tematem, więc pokażemy Wam, jak głęboko może być naprawdę głęboko i z czym się będziemy musieli tam zmierzyć.


40 metrów. Jest to maksymalna głębokość, na jaką można nurkować rekreacyjnie.

93 metry. Nieco niżej położone jest miejsce, w którym znaleziono brytyjski statek „Lusitânia”, który zatonął w 1915 roku. Ciekawostka: długość statku wynosi 240 metrów, a to oznacza, że jeśli postawimy go pionowo, większa jego część znajdzie się nad powierzchnią wody.




100 metrów. Nurkowanie na głębokość 100 metrów może być śmiertelnie niebezpieczne.

214 metrów. Niebezpieczeństwo nie powstrzymało jednak Herberta Nitscha, który ustanowił rekord, nurkując na głębokość 214 metrów bez sprzętu do nurkowania. Do szybkiego zanurzenia śmiałek użył dość sporego dodatkowego obciążenia.

250 metrów. Na takiej głębokości pływały niemieckie okręty podwodne podczas II wojny światowej.




332 metry. Zejdźmy trochę niżej. Ahmed Gabr ustanowił kolejny rekord nurkowania, ale tym razem ze sprzętem do nurkowania.

500 metrów. Maksymalna głębokość, na jaką zanurza się płetwal błękitny: największe stworzenie na naszej planecie. Jest to również głębokość, na której można bezpiecznie nurkować w atomowym okręcie podwodnym (prawdopodobnie, bo szczegółowe osiągi tych jednostek to silnie strzeżona tajemnica).




535 metrów. Maksymalna głębokość, jaką osiąga pingwin cesarski.

750 metrów. Tutaj można znaleźć gigantyczną ośmiornicę, która zmienia kolor skóry na czerwony, gdy jest zła.

828 metrów. Wysokość najwyższego budynku na świecie – Burdż Chalifa.




1000 metrów. Światło powierzchniowe nie może dotrzeć do tego punktu, a to co mamy dalej to już całkowita ciemność. Ciśnienie w tym miejscu zmiażdżyłoby człowieka. Tutaj również zaczyna się strefa siedliska kałamarnicy olbrzymiej.

1280 metrów. Maksymalna głębokość, na jaką schodzi żółw skórzasty. Potrafi on przetrwać 85 minut bez oddychania.




2250 metrów. Na tej głębokości kaszaloty polują na kałamarnice olbrzymie. Na kaszalotach znaleziono kilka blizn po takich kałamarnicach.

3800 metrów. Tutaj spoczywa wrak „Titanica”.




4000 metrów. Strefa otchłani, tutaj żyją przerażające zwierzęta, takie jak chiasmodony, bathypteroisy i lophiusy.

4267 metrów. Jest to średnia głębokość całego oceanu. Dalej w dół znajduje się rów otchłani.




6000 metrów. Znajdujemy się w strefie hadalnej, nazwanej na cześć boga podziemnego świata zmarłych, Hadesa. Ciśnienie tutaj odpowiada postawieniu komuś na głowie 50 samolotów pasażerskich Boeing 747.

6500 metrów. Jest to maksymalna głębokość nurkowania urządzenia Alvin DSV, łodzi podwodnej, która pomogła znaleźć „Titanica”.

6762 metry. Oto SS Rio Grande, statek zatopiony podczas II wojny światowej. Najgłębiej położony odkryty wrak.

8848 metrów. Tutaj dotarlibyśmy na szczyt Everestu do góry nogami.




10 898 metrów. Głębokość, na którą zanurzył się reżyser James Cameron w 2012 roku. Zanurzenie trwało 3 godziny, podczas których reżyser obserwował całkowicie ciemny świat wokół siebie. Następnie wykorzystał materiał nagrany w 3D do nagrania filmu dokumentalnego w 2012 roku. Fantastyczny film Deepsea challenge 3D. Cameron był trzecią osobą, która zanurzyła się na głębokość 11 km i pierwszą, która zrobiła to samotnie.

10 916 metrów. Głębokość, na którą zanurkowali Jacques Piccard i Dom Walsh w 1960 roku. Na tej głębokości przebywali przez około 20 minut, aż do momentu, gdy szyba łodzi podwodnej zaczęła trzeszczeć i musieli się wynurzyć. Łącznie nurkowanie trwało 5 godzin.

10 994 metrów. Dotarliśmy do głębi Challengera, która jest uważana za najgłębszy ze wszystkich najgłębszych punktów badanych na naszej planecie.




Oceany nadal są mało poznanym środowiskiem, a najgłębsze punkty naszego oceanu są wielką zagadką, ale również wielkim źródłem wiedzy. Zbadaliśmy mniej niż 10% powierzchni dna oceanu.

3

Oglądany: 41049x | Komentarzy: 47 | Okejek: 440 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało