Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Historia Statuy Wolności sięga dalej niż można się spodziewać

11 934  
96   11  
Niezastąpiony The Cultural Tutor przedstawia tło powstania słynnej Statuy Wolności, które, jak się okazuje, sięga dużo dalej niż można by przypuszczać. Mało kto wie, że Statua ma nawet swoje imię – najprawdopodobniej jest to Marianna.


Libertas była starożytną rzymską boginią wolności. Przedstawiano ją zwykle z berłem i miękkim kapeluszem zwanym pileus. Niewolnicy byli dotykani berłem i obdarowywani pileusem, którym nadawano im wolność; były to rzymskie symbole wolności.


Libertas odrodziła się w Europie wiele wieków później. W Holandii stała się symbolem narodowym, znanym po prostu jako Holenderska Dziewica, i była zwykle przedstawiana u boku lwa. Kapelusz i berło pozostały, choć Panna przybierała czasem bardziej wojskowy wygląd.


Libertas stała się naturalnym symbolem Rewolucji Francuskiej. Idee rzymskie odegrały przecież rolę w jej rozpaleniu (pisaliśmy o tym w artykule o Łuku Triumfalnym), a ona sama stanowiła doskonały kontrast dla monarchistycznej bohaterki, Joanny d'Arc.

W 1792 roku powstała nowa Wielka Pieczęć Francji z ikonografią Libertas:


Ta specyficznie francuska interpretacja Libertas stała się znana jako Marianna – oto symbol nowej, oświeconej, wolnej i sprawiedliwej Francji. I tak jej wizerunki stały się wszechobecne – w niektórych przypadkach zastępując nawet posągi św. Marii w kościołach.


Marianna została zastąpiona na Wielkiej Pieczęci Francji przez Herkulesa w 1793 roku, ale jej popularność i dziedzictwo przetrwały (i nadal trwają) jako symbol francuskiej demokracji. Chociaż, oczywiście, Republika wkrótce stała się imperium, wraz z powstaniem Napoleona Bonaparte.


Słynny obraz Eugène'a Delacroix „Wolność wiodąca lud” nie przedstawia rewolucji francuskiej. To raczej rewolucja lipcowa z 1830 roku. I tu znów widzimy Libertas, czyli Mariannę. Tyle że tutaj racjonalność została zastąpiona ostrzejszym duchem rewolucyjnym.


Potem przyszła kolejna rewolucja w 1848 roku, w wyniku której upadł król Ludwik Filip i powstała II Republika. Stworzono nową Wielką Pieczęć (która nadal pozostaje jako oficjalna) z Libertas, czyli Marianną, która powróciła po pięciu dekadach, ale kapelusz został zastąpiony diademem.


W 1865 roku, po zwycięstwie Unii w amerykańskiej wojnie domowej, prawnik i aktywista Édouard René de Laboulaye wpadł na pomysł. Pomyślał o podarowaniu Stanom Zjednoczonym wielkiego posągu z Francji, reprezentującego ich wspólne ideały wolności i republikanizmu.


Takie rozwiązanie miało sens. Zarówno francuska, jak i amerykańska republika inspirowały się ideałami Grecji i Rzymu, a Stany Zjednoczone miały już podobną ikonografię, taką jak Statua Wolności na Kapitolu – bojowa wersja Libertas z mieczem i tarczą.


Ale nic z tego nie wyszło; Francja nie była republiką. Aż do roku 1870, kiedy to Napoleon III został pojmany przez Prusaków, a II Cesarstwo zastąpione III Republiką. I tak ambitny rzeźbiarz Frédéric Bartholdi, który służył na wojnie, połączył siły z Laboulaye'em.

Bartholdi studiował w École Nationale Supérieure des Beaux-Arts w Paryżu i był w pełni zaznajomiony z neoklasycznym stylem niezbędnym dla każdego posągu rzymskiej Libertas. Studiował jednak również u romantycznego malarza Ary Scheffera, a więc posiadał również ducha wizjonerstwa.


W latach 60. XIX wieku Bartholdi na otwarcie Kanału Sueskiego zaprojektował ogromny posąg „Egipt niosący światło do Azji”, przedstawiający egipską wieśniaczkę niosącą pochodnię. Odrzucono go jako zbyt kosztowny i skomplikowany, ale w pomyśle Laboulaye'a ta ambicja znalazła ujście.


W 1875 roku Laboulaye oficjalnie ogłosił swój projekt, założył Unię Francusko-Amerykańską i rozpoczął zbieranie funduszy. W 1879 roku Bartholdi otrzymał patent na swój projekt; zamiast kapelusza typowego dla Libertas, wybrał diadem z Wielkiej Pieczęci Francji.


I choć to Bartholdi zaprojektował posąg, to w jego konstrukcji pomógł mu nie kto inny, jak Gustave Eiffel, znany z wieży Eiffla.


Statua – która oficjalnie nosi nazwę Wolność Oświecająca Świat (Liberty Enlightening the World) – została ukończona w 1885 roku po ogromnych wysiłkach związanych z gromadzeniem funduszy we Francji. W międzyczasie w Stanach Zjednoczonych odbyła się równie imponująca kampania mająca na celu zebranie funduszy na budowę cokołu.


Po rozebraniu, przewiezieniu z Francji do Nowego Jorku i ponownym złożeniu, Wolność Oświecająca Świat została poświęcona 28 października 1886 roku. Republikański sen Laboulaye'a i nowoczesny kolos Bartholdiego zostały w jakiś sposób zrealizowane.


Statua Wolności nie jest oficjalnym przedstawieniem Marianny, ale dzięki projektowi Bartholdiego, który zawierał wyraźne aspekty francuskiej wersji Libertas, związek jest oczywisty. Ze starożytnego Rzymu do Nowego Jorku – symbol wolności od dwóch tysięcy lat.



3

Oglądany: 11934x | Komentarzy: 11 | Okejek: 96 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało