Szukaj Pokaż menu

Pod czujnym okiem Wielkiego Brata nie znikniesz nawet na końcu świata

29 245  
137   11  
To było piękne dwadzieścia lat, które Manuel spędził w niewielkim Galapagar, zaledwie kilka kroków od Madrytu. Dogodne położenie, świetna pogoda, dobra praca… Czego więcej od życia wymagać?

Maski zostały zrzucone! 18 postaci z horrorów i aktorzy, którzy je grali

30 281  
166   17  
Makijaż, efekty specjalne, maski – za tymi wszystkimi akcesoriami nie widać twarzy aktora, więc często nie wiemy, kto wcielił się w strasznego potwora czy psychopatę. Angela Norris, właścicielka firmy Fxattics Studios, która zajmuje się produkcją rekwizytów na Halloween i podobne święta, postanowiła pokazać aktorów, którzy grali znane role w znanych horrorach. Oto cyfrowy projekt fotograficzny przedstawiający słynne postacie z horroru przytulające się do swoich aktorów.

Dlaczego firma Pepsi i wszystko co z nią związane jest pogardzane na Filipinach

26 211  
149   24  
Produkty PepsiCo są znane na całym świecie i wydawałoby się, że wszędzie są kochane. Jednakże tak nie jest – na Filipinach praca w tej firmie jest uważana za wstyd, a stosunek do samych napojów jest, delikatnie mówiąc, lekceważący. Wszystkiemu winien jest fatalny błąd, który producent napojów gazowanych popełnił w swojej kampanii reklamowej.
Kliknij i zobacz więcej!

Wszystko zaczęło się całkiem nieźle. W 1992 roku Pepsi postanowiła zwiększyć sprzedaż na Filipinach i zastosowała wypróbowany chwyt reklamowy. Z tyłu nakrętek z napojami umieszczono trzycyfrowy kod, który umożliwiał wygranie od stu do miliona peso filipińskich.

Kliknij i zobacz więcej!

Na początku lat 90. przeciętny Filipińczyk zarabiał 1650 pesos miesięcznie, więc nawet najniższa wygrana byłaby niezłym wsparciem finansowym. Główna wygrana uczyniłaby szczęściarza bogatym, bo milion pesos to 50-letnie zarobki prostego robotnika.

Oczywiście popyt na produkty Pepsi gwałtownie wzrósł. Mimo bardzo małych szans na wygranie głównej nagrody, ludzie wydawali ostatnie pieniądze na zakup upragnionej butelki.

W ciągu zaledwie kilku dni napoje Pepsi, Mountain Dew i 7 Up stały się bestsellerami. Ich udział w rynku na Filipinach wynosił 25%, a kierownicy fabryk musieli pilnie rekrutować ludzi do produkcji jeszcze większej liczby pożądanych produktów.

Kliknij i zobacz więcej!

PepsiCo była niezwykle uczciwa wobec swoich klientów. Na początku 18 mieszkańców kraju otrzymało po milionie pesos, a podczas akcji planowano rozdać 50 mln pesos.

Wiadomość o wygranej jeszcze bardziej zachęciła kupujących, którzy zmiatali napoje ze sklepowych półek. Wszystko zakończyło się 25 maja 1992 roku, w dniu losowania finałowego. 65 milionów ludzi na Filipinach przylgnęło do ekranów telewizorów, chcąc poznać upragnioną zwycięską liczbę i dwóch ostatnich szczęściarzy.

Kliknij i zobacz więcej!
Jeden ze zwycięskich kapsli

Wygrywającym okazał się numer 349, a fala radości przetoczyła się przez kraj. Zwycięskich kapsli było 600 tysięcy, a niektórzy Filipińczycy mieli ich nawet po kilka! Przyczyną był błąd producentów, przez co ogromna partia butelek została oznaczona jednym numerem.

Rankiem 26 maja biura Pepsi w całym kraju zostały zaatakowane przez „milionerów”, którzy zażądali od nich pieniędzy. Oczywiście firma nie była w stanie wypłacić tak ogromnej kwoty i znalazła się w bardzo kłopotliwej sytuacji.

Menedżerowie Pepsi w desperacji dzwonili do filipińskiego Departamentu Handlu, próbowali porozumieć się z ludźmi za pośrednictwem mediów, proponując zmniejszenie kwot i próbując wyjaśnić, że doszło do niefortunnej pomyłki – wszystko na próżno.

Kliknij i zobacz więcej!
Płonący samochód przed biurem Pepsi w Manili

Tysiące ludzi, czując się oszukanymi, już nie wiwatowało, ale groziło firmie i wykrzykiwało wyzwiska pod oknami. Potem użyto kamieni – najpierw wybijano szyby w biurach, a potem zaczęto atakować samochody firmy. Doszło do tego, że ciężarówki Pepsi poruszały się po kraju tylko w towarzystwie ochrony. Kilka samochodów zostało jednak spalonych przez wściekły tłum.

Ta nieprzyjemna historia zakończyła się tym, że firma została zalana procesami sądowymi. Niektórzy ze zwycięzców zgodzili się na zmniejszenie wygranej do 500 pesos. W sumie kampania reklamowa zamiast 50 mln pesos kosztowała firmę 240 mln.

Kolejne 10 milionów miało trafić do tysiąca obywateli, którzy bronili swoich praw w sądach. Jednak postępowanie ciągnęło się przez wiele lat i po 10 latach Sąd Najwyższy Filipin orzekł, że Pepsi nie ponosi winy za to, co się stało, a pieniądze nigdy nie zostały wypłacone.

Kliknij i zobacz więcej!

Oczywiście to, co się stało, mocno uderzyło w reputację Pepsi w tym kraju. Firma nadal sprzedaje napoje na Filipinach, ale nie organizuje już promocji. Język mieszkańców kraju wzbogacił się o nowe wyrażenie – „stać się 349”, co oznacza być bezczelnie oszukanym.
149
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Maski zostały zrzucone! 18 postaci z horrorów i aktorzy, którzy je grali
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Martin A. Couney uratował tysiące dzieci, bo nie wiedział, że to niemożliwe
Przejdź do artykułu W Australii wszystko chce cię zabić. I nie są to tylko zwierzęta
Przejdź do artykułu Największe obciachy ostatnich dni - Ta 21-latka robi po pijaku okropne rzeczy
Przejdź do artykułu 7 zwariowanych ciekawostek z odległego Kazachstanu
Przejdź do artykułu Oczekiwania kontra rzeczywistość VIII - największa profanacja pizzy
Przejdź do artykułu 7 oszustów i przekręty tak zwariowane, że aż trudno w nie uwierzyć!
Przejdź do artykułu 15 zawodów, które już nie istnieją
Przejdź do artykułu Ciasto idealne – Raj perfekcjonisty

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą