Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Co kryje się w ustach i dlaczego lepiej myć zęby niż ich nie myć

18 171  
124   8  
Mogą wyglądać jak rzadkie rośliny lub egzotyczne krajobrazy, ale te fascynujące obrazy pokazują płytkę bakteryjną pokrywającą zęby i inne mikroorganizmy żyjące w linii dziąseł i na szczoteczce do zębów, a także powodowaną przez nie próchnicę.

#1. Bakterie tworzące płytkę nazębną


Zdjęcia zostały wykonane za pomocą mikroskopu, który skanuje próbkę skupioną wiązką elektronów, a następnie są kolorowane cyfrowo lub ręcznie w celu rozróżnienia różnych elementów obrazu. Te dzieła sztuki należą do Science Photo Library w Londynie i są wykorzystywane do celów badawczych i edukacyjnych. Dobitnie przypominają o konsekwencjach złej higieny jamy ustnej.

#2. Płytka nazębna widziana poniżej w powiększeniu x400 po wydrukowaniu na szerokości 10 centymetrów – to biofilm utworzony przez kolonizujące bakterie próbujące przyczepić się do powierzchni zęba.



#3. A tak to wygląda w powiększeniu x10 000 przy wydrukowaniu na szerokości 10 centymetrów



#4. Ludzki ząb mleczny.


Większość ludzkiego zęba tworzy zębina, substancja otaczająca komorę miazgi zawierającą miękką tkankę łączną – naczynia krwionośne i nerwy. Korona zęba jest następnie pokryta szkliwem – widocznym powyżej w kolorze białym – znacznie silniejszą i silnie zmineralizowaną substancją, która chroni zębinę przed kwasami w jamie ustnej. W korzeniu zęba, części, która w zdrowej jamie ustnej nie jest narażona na te same kwasy, zębina jest chroniona przez substancję zwaną cementem – przedstawioną na różowo – która służy jako medium, za pomocą którego więzadła przyzębia mogą przyczepiać się do zęba dla stabilności.

#5. Przekrój przez ząb, przedstawiający warstwę komórek tworzących szkliwo (na niebiesko), powierzchnię zęba (na żółto) i zębinę (na czerwono).


Utrata szkliwa lub cementu powoduje odsłonięcie zębiny – porowatej substancji z mikroskopijnymi kanałami, zwanymi kanalikami zębinowymi, która łączy miazgę – powodując nadwrażliwość zębów.

#6. Żółta płytka bakteryjna na powierzchni zęba.


Kwas wytwarzany jako odpad podczas procesu trawienia bakterii demineralizuje ząb, tworząc ubytki, które będą wymagały wypełnień lub mogą prowadzić do utraty zębów.

#7. Ludzki siekacz z ubytkiem lub utratą minerałów spowodowaną przez kwaśne odpady bakteryjne.


W tym przypadku próchnica powstała na boku zęba (między dwoma zębami) oraz w linii dziąseł (między koroną – na żółto – a korzeniem), prawdopodobnie z powodu braku nitkowania lub nieprawidłowej tego techniki. Brytyjscy naukowcy odkryli, że co trzeci dorosły jest podatny na próchnicę, a badanie przeprowadzone na 5-letnich dzieciach w 2012 roku wykazało, że co czwarte z nich ma taki lub inny stopień próchnicy.

#8. Jeśli to nie przekonuje Was do codziennego nitkowania... Na żółto duża ilość bakterii na dziąsłach w ludzkiej jamie ustnej.


Nagromadzenie płytki nazębnej na linii dziąseł z powodu braku lub nieskutecznego nitkowania może powodować choroby dziąseł, takie jak zapalenie dziąseł lub zapalenie przyzębia.

#9. Powierzchnia ludzkiego zęba (kolor żółty), dywan kulistych bakterii (kolor niebieski) i krwinki czerwone (kolor czerwony).



#10. Włosie szczoteczki do zębów.


Z biegiem czasu zużywa się i zmniejsza skuteczność szczoteczki do zębów. Szczoteczkę do zębów należy wymieniać co najmniej raz na 3-4 miesiące. Jednak zużycie może się różnić w zależności od osoby, w zależności od nawyków szczotkowania. W razie potrzeby szczoteczkę należy zmienić wcześniej.

#11. Włosie używanej szczoteczki do zębów pokryte płytką nazębną.


Szczoteczki do zębów należy dokładnie wypłukać po szczotkowaniu, aby usunąć pastę do zębów lub zanieczyszczenia, a następnie pozostawić do swobodnego wyschnięcia w pozycji pionowej. Zamknięte pojemniki zatrzymują więcej wilgoci i bardziej sprzyjają rozwojowi mikroorganizmów.

#12. Płytka nazębna na włosiu zużytej szczoteczki do zębów w powiększeniu x750 po wydrukowaniu na szerokości 10 centymetrów.



#13. Szczoteczki międzyzębowe, takie jak ta poniżej, mają małe główki z włosia, specjalnie zaprojektowane do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych.


Dentysta może zalecić stosowanie szczoteczki międzyzębowej w zależności od potrzeb, jednak nie zastąpi ona nitkowania.

#14. Bardziej szczegółowy widok włosia zużytej szczoteczki międzyzębowej pokrytej płytką nazębną.



#15. Korona zęba mlecznego.


Jego korzeń rozwarstwił się w wyniku procesu zwanego resorpcją zęba. Było to spowodowane naciskiem wywieranym przez wyrzynający się ząb stały.

#16. Bakterie tworzące płytkę nazębną w powiększeniu x1000 po wydrukowaniu na szerokości 10 centymetrów



#17. Bakterie tworzące płytkę nazębną.



#18. Bakterie tworzące płytkę nazębną w powiększeniu x8000 po wydrukowaniu na szerokości 10 centymetrów



#19. Wiertła dentystyczne, takie jak poniższe, służą do usuwania tkanek miękkich i bakterii z obszarów próchnicy w celu przygotowania ubytku do wypełnienia.



#20. Użyta nić dentystyczna pod mikroskopem.



#21. Kryształy fosforanu wapnia stosowane w materiałach dentystycznych do remineralizacji zębów po utracie minerałów spowodowanej kwasami bakteryjnym.



#22. Sztyft dentystyczny, używany do wzmacniania wypełnień i koron, gdy duża część zęba jest zepsuta lub jej brakuje.



2

Oglądany: 18171x | Komentarzy: 8 | Okejek: 124 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało