Szukaj Pokaż menu

Ludzie, którzy mieli bardzo zły dzień CXLVIII - Kosiłem trawnik i znalazłem trochę pieniędzy

67 823  
410   53  
Tradycyjnie już zobaczymy, co słychać u pechowców.

Top Gun: Maverick, czyli jak Tom Cruise oszukał system i rozbił bank

49 762  
198   64  
Odświeżyć hit sprzed niemal czterdziestu lat, na którym wychowały się miliony. Zrobić to lepiej i – przy okazji – pogodzić w ocenie praktycznie wszystkich widzów? Wydawałoby się… mission impossible. A jednak.

Sytuacja w Rosji jest tak zła, że największy operator komórkowy musi sprzedawać używane telefony - Co nowego w technologii?

93 729  
297   81  
W dzisiejszym odcinku sprawdzimy, co tam słychać w Rosji, razem z Chinami zestrzelimy kilka Starlinków, a na koniec zapłacimy więcej za abonament RTV.

#1. Szykuje się podwyżka abonamentu RTV


Jeśli należycie do tych kilku osób, które regularnie opłacają abonament radiowo-telewizyjny, to mam dla was złe wieści: będzie drożej. Macie jednak jeszcze trochę czasu na pozbycie się radia/telewizora, bo podwyżki cen wprowadzone zostaną dopiero od 1 stycznia 2023 roku.

Do tej pory stawki abonamentowe w przypadku radia wynosiły 7,50 zł miesięcznie (90 zł rocznie), natomiast w przypadku telewizora lub telewizora i radia 24,50 zł (294 zł rocznie). Od początku przyszłego roku szykują się jednak podwyżki o ponad 10%.

Nowe stawki dla samych radioodbiorników wynosić będą 8,70 zł miesięcznie (104,40 zł rocznie), natomiast dla telewizorów lub telewizorów i radioodbiorników 27,30 zł miesięcznie (327,60 zł rocznie). Mamy więc wzrost o odpowiednio 16 i 11,4%.

Zapowiedziano również zwiększenie kontroli oraz liczby postępowań egzekucyjnych wynikających z faktu niepłacenia abonamentu mimo posiadania radia/telewizora. Przypomnę tylko, że jeśli ktoś posiada telewizor, ale na przykład służy mu on jako drugi monitor (gra na nim w gry) lub korzysta tylko z funkcji Smart i ogląda na nim seriale/filmy z serwisów streamingowych, to w świetle prawa zobowiązany jest on opłacać abonament RTV.

A co grozi nam, jeśli nie płacimy? Obecnie jest to kara w wysokości 225 zł za radioodbiornik oraz 735 zł za telewizor. W przyszłym roku kary wzrosną odpowiednio do 261 oraz 819 zł.

Jeśli skorzystaliście z bonu od rządu na zakup dekodera/telewizora w związku z przejściem na nowy standard nadawania, to radziłbym mieć się na baczności. Poczta Polska już czeka, aby ściągać z was abonament!

#2. Wygląda na to, że Uber kończy z tanimi przejazdami


Choć Uber już od pewnego czasu przestał być synonimem tanich przewozów, to jednak wciąż stanowi niezłą konkurencję dla wielkich firm taksówkarskich, których stawki często bywają znacznie wyższe. Jak jednak wskazują ostatnie informacje, firma zamierza szukać oszczędności gdzie tylko się da, co niestety wiązać się będzie z podwyższeniem stawek.

Zapowiadane są jednak również inne zmiany. Mowa przede wszystkim o zmianie podejścia do prowadzenia biznesu. Chodzi tu m.in. o nieco mniej korzystną formę zatrudnienia kierowców oraz znaczną redukcję dostępnych etatów. Uber ma znacznie bardziej rygorystycznie podchodzić do wyboru kierowców, którzy będą dla nich świadczyć usługi przewozu.

Uberowi dość ostro we znaki dała się m.in. pandemia. To przez te wszystkie lockdowny i ograniczenie przemieszczania się potencjalnych klientów amerykański gigant poniósł straty rzędu 5,9 mld dolarów. Jeśli chodzi o rok 2022, to firma zapowiada, iż zamierza wyjść na duży plus. Czy im się to uda i czy po wprowadzeniu zmian ludzie nadal chętnie będą korzystać z nieco droższych usług? Ciężko powiedzieć. Pamiętajmy przecież, że Uber ma na rynku silną konkurencję w postaci choćby takiego Bolta.

#3. Influencerzy nie cieszą się zaufaniem Polaków


Jak często zdarza wam się kupić jakiś produkt, bo reklamowała go znana postać z internetu? Jeśli macie więcej niż 11 lat, to pewnie zdarza wam się to rzadko albo wręcz wcale. Sytuacje z przeszłości jasno pokazały, że influencerzy zareklamują największe g*wno, byle tylko im za to zapłacili. Mało to słyszało się o scamach, których ofiarami padli kupujący, bo posłuchali rad swojego ulubionego youtubera? Nic więc dziwnego, że influencerzy w Polsce cieszą się nie tylko małym szacunkiem, ale również małym zaufaniem.

A skąd to wszystko wiemy? Oczywiście dzięki ciężkiej pracy naszej ulubionej agencji SW Research (z pozdrowieniami dla Iskiera). Na początku rzućmy okiem na poniższą infografikę, z której dowiemy się nieco więcej:


Widzimy więc, że influencer cieszy się jeszcze mniejszym zaufaniem wśród Polaków niż polityk. Dużym zaskoczeniem mogą być grupy wiekowe, które najbardziej ufają influencerom. Okazuje się, że ludziom starszym nie tylko łatwo wcisnąć cudowne garnki czy pościel za 10 tys. zł na specjalnym domowym pokazie, ale również chłam reklamowany często przez influencerów.

Widzimy również, że tym, co najbardziej nie pasuje nam w sposobie reklamowania produktów przez „wpływowców”, jest przede wszystkim nachalne polecanie lub prezentowanie danej rzeczy. Przeszkadza nam również wulgarność i kontrowersyjność materiału, jak również zbyt długa treść posta.

Z badania mogliśmy dowiedzieć się również, że zdecydowana większość osób nie wchodzi nawet w interakcję z twórcami internetowymi. Tylko 26% badanych aktywnie komentuje, ocenia, a nawet udostępnia treści wrzucane przez influencerów. Reszta sobie tylko patrzy.

#4. Chińczycy myślą nad tym, jak zestrzelić Muskowi satelity Starlink


Konflikt w Ukrainie pokazał, jak ważny jest dla walczących stały i bezproblemowy dostęp do internetu, który pomaga m.in. w sprawnej komunikacji, o którą tak trudno w warunkach, kiedy większa część infrastruktury naziemnej została całkowicie zniszczona. Elon Musk z miesiąca na miesiąc sukcesywnie zwiększa liczbę Starlinków na ziemskiej orbicie, czyniąc swój internet jeszcze lepszym i mniej zawodnym.

SpaceX podpisał w ostatnim czasie umowę z amerykańską armią, która ma wykorzystywać pasmo Starlinków do polepszenia swojej komunikacji. I to przelało czarę goryczy w przypadku Chin, które już teraz zaczęły szukać sposobów na to, aby w razie ewentualnego konfliktu móc zestrzeliwać Starlinki z orbity.


Naukowcy, którzy mają niebawem rozpocząć pracę nad wynalezieniem skutecznej metody zwalczania tego typu zagrożeń, mówią zarówno o twardych, jak i miękkich środkach zwalczania Starlinków. Chodzi więc nie tylko o pociski rakietowe, ale również o broń laserową czy nawet mikrofalową.

#5. Rosjan nie stać na smartfony czołowych producentów


Narzekacie na szalejącą inflację, wzrost ogólnych kosztów życia i stóp procentowych? To cieszcie się, że nie mieszkacie w Rosji. Zachodnie sankcje powoli sprawiają, że u naszych dalszych sąsiadów ze Wschodu wprowadzane są nieznane wcześniej rozwiązania. M.in. sprzedaż używanych telefonów przez operatorów komórkowych.

Okazuje się bowiem, że przeciętnego Rosjanina już praktycznie nie stać na nowy telefon od czołowych producentów (nawet w abonamencie). W związku z tym MTS (największy operator telefonii komórkowej na rosyjskim rynku) wprowadził do swojej oferty używane smartfony.

Dotyczy to głównie telefonów Xiaomi, Huawei, czy Honor. W dużo mniejszym stopniu mowa o Samsungach. Ma to stworzyć szansę dla wszystkich Rosjan na zakup telefonu nowszego i bardziej wydajnego niż ich obecne urządzenie.

Przeceny będą sięgać nawet 50%, a do sprzedaży trafią egzemplarze zwrócone przez klientów lub takie z uszkodzonymi opakowaniami. Ma na nie obowiązywać 3-miesięczna gwarancja.

W tym miejscu warto również wspomnieć, że niektórzy producenci całkowicie wycofali się ze sprzedaży swoich telefonów na terenie Rosji. Mowa m.in. o Apple czy Samsungu. Nic więc dziwnego, że MTS sprzedaje już tylko używane telefony od Samsunga, skoro do nowych nie ma już nawet oficjalnego dostępu.

W poprzednim odcinku: Samodzielna naprawa sprzętu Apple to jeden wielki żart

297
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Top Gun: Maverick, czyli jak Tom Cruise oszukał system i rozbił bank
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu 21 niezwykłych gadżetów, których zastosowania nie odgadniesz na pierwszy rzut oka
Przejdź do artykułu Jak zmieniło się życie biednego staruszka po jednym wpisie w sieci
Przejdź do artykułu Najlepsze lekarstwo na ból gardła
Przejdź do artykułu 16 mistrzów ciętej riposty namierzonych na Facebooku
Przejdź do artykułu 8 ciekawostek na temat ekstradycji - także do Polski
Przejdź do artykułu 20 najlepszych opinii o produktach sprzedawanych w największym sklepie na świecie
Przejdź do artykułu 7 ciekawostek na temat lądowania na Księżycu
Przejdź do artykułu Ludzie dzielą się anonimowo swoimi największymi sekretami
Przejdź do artykułu Gorzka nauczka za domaganie się gratisów przez "instagramową influencerkę"

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą