Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Garść weekendowych ciekawostek wagi ciężkiej oraz lekkopółśredniej XVI - Tak wolno, jak to tylko możliwe

70 673  
383   28  
W dzisiejszej odsłonie "Ciekawostek..." największa piratka, która kiedykolwiek piraciła, imprezka po fińsku oraz angielski sposób na podatki.

#1. Przeliczyli się


W 1913 roku wydarzyło się coś, co zaszokowało fanów hazardu na całym świecie: w kasynie w Monte Carlo kulka ruletki wypadała na czarne pole 26 razy z rzędu. Gracze stracili miliony, obstawiając w kółko czerwone, pewni, że im więcej razy trafia się czarny, tym większe szanse na pojawienie się czerwonego w następnej rundzie. W rzeczywistości, z punktu widzenia teorii prawdopodobieństwa, w tym przypadku szanse nie rosną. Incydent w Monte Carlo spopularyzował koncepcję „paradoksu hazardzisty”.

#2. Duńska reguła (z małym wyjątkiem)


Od 1513 do 1972 królami Danii byli:

Chrystian II (1513-1523)
Fryderyk I (1523 - 1533)
Chrystian III (1536 - 1559)
Fryderyk II (1559 - 1588)
Chrystian IV (1588 - 1648)
Fryderyk III (1648 - 1670)
Chrystian V (1670 - 1699)
Fryderyk IV (1699 - 1730)
Chrystian VI (1730 - 1746)
Fryderyk V (1746 - 1766)
Chrystian VII (1766 - 1808)
Fryderyk VI (1808 - 1839)
Chrystian VIII (1839 - 1848)
Fryderyk VII (1848 - 1863)
Chrystian IX (1863 - 1906)
Fryderyk VIII (1906 - 1912)
Chrystian X (1912 - 1947)
Fryderyk IX (1947 - 1972)

Tutaj „coś poszło nie tak” i od 14 stycznia 1972 do chwili obecnej królowa Małgorzata II zasiada na tronie w Danii.
Ale jej syn ma na imię Fryderyk, a jej wnuk - Chrystian.

#3. Kopnął w kalendarz w sejf


W fabryce, w której powstaje słynna whisky Jack Daniel’s, znajduje się niezwykły eksponat – „Sejf, który zabił Jacka”.
Według legendy założyciel firmy kopnął go, gdy nie udało mu się go otworzyć. Kopnął tak mocno, że w rezultacie złamał duży palec u nogi i wdała się infekcja. Trzeba było amputować nogę, ale to też nie pomogło, ponieważ infekcja rozprzestrzeniła się już po całym ciele i Jack Daniel zmarł w szpitalu.

#4. Podatki są po to, by unikać ich płacenia


Podatek okienny pojawił się po raz pierwszy w Anglii pod koniec XVII wieku. Wierzono, że liczba okien jest wizualnym sposobem oceny dobrobytu mieszkańców: im więcej okien, tym wyższy podatek.

Wszystko to doprowadziło do tego, że wielu demonstracyjnie zamurowywało okna, tworząc niepowtarzalne zespoły architektoniczne. Niektóre z nich przetrwały do dziś i są swego rodzaju pomnikami walki z przemyślnym systemem podatkowym Europy w XVIII wieku.

#5. Długowieczna Japonka


Samica karpia koi o imieniu Hanako jest uważana za najdłużej żyjącą rybę z tego gatunku. Hanako urodziła się w Japonii w 1751 roku i zmarła w 1977 roku w wieku 226 lat.

#6. Imprezka w majtkach


Pantsdrunk (fin. Kalasarikanni - picie w majtkach) to fińska, raczej antyspołeczna czynność polegającą na siedzeniu w domu w bieliźnie i upijaniu się bez zamiaru wychodzenia na zewnątrz. Okres izolacji kwarantannowej związany z pandemią koronawirusa w 2020 roku przyczynił się do rozpowszechnienia tej tradycji na całym świecie.

#7. Wysoka i samotna


Była najwyższa kobieta świata, Sandy Allen (1955-2008), nigdy nie wyszła za mąż. Uważała się za zbyt staromodną, aby umawiać się z mężczyznami niższymi od niej. Sandy mierzyła 2,31 m wzrostu.

#8. Zaszczekaj mi refren


Istnieją zespoły metalowe, których wokaliści to prawdziwe zwierzęta (i nie mówimy tu o Chrisie Barnesie*). W amerykańskiej grupie grindcore'owej Hatebeak śpiewa papuga o imieniu Waldo, a w grupie Caninus są dwa pitbulteriery, Budgie i Basil.

_____________
*Chris Barnes to wokalista deathmetalowy, o którym zespół Anal Cunt nagrał utwór noszący nazwę „Chris Barnes Is a Pussy” :)

#9. Kiedy przypadkiem coś się wymsknie


„Niebieski lód” to określenie wycieku odpadów z toalety samolotu. Nazwa pochodzi od koloru środka dezynfekującego, który miesza się z odpadami, a całość zamarza na dużych wysokościach. Chociaż w samolotach nie ma systemu usuwania odpadów w locie, czasami z różnych powodów dochodzi do wycieków. Niebieski lód może uszkodzić budynki, a raz zdarzyło się nawet, że kawałek lodu wielkości piłki nożnej rozbił szklany dach oranżerii i spowodował szkody w wysokości 10 000 funtów.

#10. Pożartowali


Salvador Dali i komik Harpo Marks byli pełni podziwu dla osiągnięć tego drugiego i darzyli się wzajemnie szacunkiem. W 1936 roku Dali wysłał Harpo świąteczny prezent: harfę z drutem kolczastym zamiast strun. Komik był zachwycony i wysłał Dalemu zdjęcie, na którym siedzi przy harfie z obwiązanymi palcami. Kiedy panowie spotkali się, Dali naszkicował Harpo Marxa przy harfie.

Kliknij i zobacz więcej!

#11. Dżentelmeni na obcasach


Panujący w XVII i XVIII wieku francuski król Ludwik XIV znany był z zamiłowania do mody. Jego dworzanie zaczęli nosić buty na wysokim obcasie jako znak wysokiego statusu. Ale im bardziej popularne stawały się obcasy, tym bardziej mężczyźni usiłowali prześcignąć się nawzajem ich wysokością. Ostatecznie specjalny dekret królewski ograniczył wysokość obcasów: 1,25 cm dla pospólstwa, 2,5 cm dla burżuazji, 3,75 dla rycerzy, 5 cm dla szlachty i 6,25 dla osób królewskiej krwi.

#12. "Za mało k@rwa, k@rwa..."


Stevie Wonder zakazał używania wulgaryzmów w tekstach piosenek, w których wykorzystywano jego muzykę lub fragmenty jego kompozycji. Dlatego w przeboju rapera Coolio „Gangsta's Paradise” nie ma ani jednego brzydkiego słowa, w odróżnieniu od jego innych utworów.

#13. Trochę jak Trygław


Wśród całej rzeszy pięknych ikon, można również natrafić i na taką ciekawostkę. Trzy twarze Boga są połączone ze sobą i symbolizują jedność trójcy: Boga Ojca, Boga Syna i Boga Ducha Świętego. Twarz centralna ma wspólne oczy zarówno z twarzą po lewej, jak i po prawej stronie.

#14. Najdłuższy koncert na świecie


We wrześniu 2001 roku rozpoczął się 639-letni spektakl - wykonanie kompozycji „Tak wolno, jak to tylko możliwe” awangardowego kompozytora Johna Cage'a, który odbywa się w niemieckim kościele Sankt-Burchardi w Halberstadt. Zainstalowano tam zautomatyzowane organy, które grają muzykę tak wolno, że zmiana akordów zajmuje miesiące, a całość zostanie wykonana do 2640 roku.
Jak dotąd organy wygrały zaledwie kilka dźwięków, z czego pierwszy dopiero po 2 latach od rozpoczęcia wykonania, gdyż "As Slow as Possible" przewrotnie otwiera… pauza. Kolejny dźwięk można było usłyszeć dopiero w 2004 roku. Od 5 września 2020 roku można usłyszeć 14 akord.

#15. Nie zadzieraj z kurtyzaną (byłą)


Najpotężniejszym i najbardziej bezwzględnym piratem w historii była kobieta o imieniu Ching Shih, zwana również Wdową po Zhengu. Urodziła się w 1775 roku w prowincji Guangdong i była kurtyzaną, dopóki nie poślubiła kapitana piratów, Zhenga. Zdobyła serce przywódcy rabusiów, a on oddał jej połowę swojej floty.

Dzięki żelaznej dyscyplinie i taktyce liczba jej statków szybko rosła. Wkrótce miała pod kontrolą 80 000 ludzi i 1800 okrętów. W 1808 roku pani Zheng pokonała całą flotę cesarską, po czym została nazwana „królową piratów”.

W poprzedniej części


1

Oglądany: 70673x | Komentarzy: 28 | Okejek: 383 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało