Szukaj Pokaż menu

Zdjęcia z planów znanych filmów XI

57 910  
208   15  
Ciężka praca na planie filmowym jest przeplatana chwilami zabawy i nudy. Na ujęciach z planu uchwycono wszystkie opcje.

Ładne dziewczyny z chokerami na szyjach VI

55 161  
389   34  
Zapierająca dech w piersiach ozdoba na szyję...

10 niesamowitych atrakcji w Chinach oprócz Wielkiego Muru i Armii Terakotowej

34 854  
182   13  
Jeśli jesteś turystą i przyjeżdżasz do Chin, to w pewnym momencie swojej podróży przez ten kraj najprawdopodobniej znajdziesz się przy Wielkim Murze. Jednakże w tym kraju są setki innych atrakcji, które warto zobaczyć, pokochać i zapamiętać. Oto jedynie dziesięć z nich.

Kliknij i zobacz więcej!

#1. Huanglong - Żółty smok

Kliknij i zobacz więcej!

Pasmo górskie Minshan znajduje się w północnej części chińskiej prowincji Syczuan. Jest to obszar słynący z niesamowitego piękna przyrody. Znajduje się tu 4-kilometrowy odcinek formacji trawertynowych i stawów.

Kliknij i zobacz więcej!

Przez tysiąclecia źródła pomagały osadzać wapień, który stopniowo gromadził się i tworzył serię basenów - ponad 3000 - o długości prawie 4 km. Łańcuch stawów przypomina ogromnego złotego smoka, stąd nazwa tego miejsca.

Kliknij i zobacz więcej!

#2. Dafen

Kliknij i zobacz więcej!

Być może zauważyłeś, że w każdym pokoju hotelowym są podobne obrazy olejne. Albo że możesz kupić kopię Mona Lisy za cenę minitabletu.

Kliknij i zobacz więcej!

Jeśli myślisz, że kopiowanie obrazów olejnych to biznes rodzinny, to nie do końca masz rację - to biznes całej wioski.

Kliknij i zobacz więcej!

W tym przypadku to wioska o nazwie Dafen. Została założona w połowie lat 90. przez biznesmena i dwóch artystów. Dziś Dafen jest domem dla około 5000 artystów, którzy wspólnie tworzą ponad 5 milionów obrazów rocznie. To ponad połowa obrazów olejnych produkowanych co roku na całym świecie.

#3. Tarasy ryżowe Longsheng

Kliknij i zobacz więcej!

Starzy mieszkańcy Longsheng mają takie powiedzenie: tam, gdzie jest ziemia, jest też taras. Dwie godziny jazdy od Guilin City w prowincji Kuangsi problem uprawy ryżu na stromych wzgórzach został już dawno rozwiązany. Kolosalne zadanie przekształcenia Wzgórz Longsheng w tarasy rozpoczęło się za czasów dynastii Yuan.

Kliknij i zobacz więcej!

Stworzenie tarasów zajęło 400 lat. W tym czasie pracowało nad nimi wiele pokoleń, aby co roku można było zbierać duże zbiory ryżu.

Kliknij i zobacz więcej!

Starając się zapewnić swoim rodzinom ryż, miejscowi stworzyli krajobrazy o niespotykanej urodzie. Nic dziwnego, że Chińczycy nazywają je „niesamowitymi tarasami”.

#4. Pomnik młodego Mao w Changsha

Kliknij i zobacz więcej!

W młodości Mao Zedong, który później stał się znany jako przewodniczący Mao, został komunistą w mieście Changsha w południowo-środkowych Chinach. Kiedy podjęto decyzję o wzniesieniu pomnika ojca założyciela ChRL, mieszkańcy Changsha postanowili pójść inną drogą. Zamiast dojrzałego przywódcy, jak przedstawia go większość pomników, postanowili postawić pomnik młodemu człowiekowi.

Kliknij i zobacz więcej!

Granitowy posąg wznosi się na ponad 30 metrów. Znajduje się na wyspie Juzizhou w centrum rzeki Xiangjiang, gdzie Mao napisał wiersz na cześć miasta.

#5. Tulou z prowincji Fujian

Kliknij i zobacz więcej!

Około XII wieku mieszkańcy Fujian w Chinach zdecydowali, że ich domy nie zapewniają im wystarczającej ochrony przed uzbrojonymi bandytami, którzy szaleli w okolicy od setek lat.

Kliknij i zobacz więcej!

Grupy rodzin zbierały się razem i budowały tulou, które mogły dobrze chronić ich własność i życie w tym górzystym obszarze na południowo-wschodnim wybrzeżu Chin.

Kliknij i zobacz więcej!

Oczywiście pomysł wybudowania dużego okrągłego budynku warownego nie jest nowy. Jednak zaawansowane technologie tamtych czasów pozwoliły lokalnym klanom stworzyć bezpieczne miejsce otoczone grubymi murami o wysokości do 5 kondygnacji.

#6. Elephant Trunk Hill - legendarny obrońca Guilin

Kliknij i zobacz więcej!

Spacer po wzgórzach wokół Guilin w Chinach nie jest łatwy, więc słoń pod koniec dnia jest spragniony. Nie ma nic lepszego niż zanurzenie się na chwilę w wodzie i odświeżenie. Ale kiedy jesteś zrobiony z kamienia, taka czynność może potrwać znacznie dłużej.

Kliknij i zobacz więcej!

Przez setki lat mieszkańcy Guilin w prowincji Kuangsi uważali to wzgórze na obrzeżach miasta za wielkiego słonia. Stoi on na styku dwóch rzek - Li i Peach Blossom. Od 1500 lat jest symbolem pomyślności miasta.

#7. Jezioro Yueyatsuan

Kliknij i zobacz więcej!

Przez tysiące lat pielgrzymi i kupcy z Jedwabnego Szlaku używali jeziora Yueyatsuan jako ostatniego przystanku przed wyruszeniem na pustynię Gobi. Oaza znajduje się 6 km od miasta Dunhuang.

Kliknij i zobacz więcej!

Oprócz tego, że był wyjściem na zachód, Dunhuang był także ważną "bramą" do Chin. Podróżnicy szli wzdłuż łańcucha oaz, omijając bezlitosne piaski pustyni Gobi. Unikali także duchów i demonów, które rzekomo polowały na pustyni. Mówi się, że pustynia była tak jałowa i pozbawiona życia, że kości tych, którzy tu zginęli, służyły jako drogowskazy.

#8. Jaskinie Maijishan

Kliknij i zobacz więcej!

W Chinach istnieją 4 główne kompleksy jaskiń buddyjskich. Najpopularniejszym z nich jest Longmen (Groty Dziesięciu Tysięcy Buddów). Jaskinie Maijishan są mniej znane. Znajdują się w prowincji Gansu w północno-zachodnich Chinach. Skały te zawierają 7000 rzeźb buddyjskich i tysiąc metrów kwadratowych malowideł ściennych.

Kliknij i zobacz więcej!

Nazwa kompleksu pochodzi od wzgórza, na którym znajdują się jaskinie. Tłumaczy się jako „pszeniczna góra” i wznosi się 142 m ponad płaski krajobraz.

Kliknij i zobacz więcej!

Uważa się, że historia jaskiń sięga starożytności, czyli 400 roku naszej ery, kiedy buddyzm przybył do Chin z Indii. Stamtąd tradycja świątyń jaskiniowych rozprzestrzeniła się dalej w samo serce Chin poprzez Jedwabny Szlak.

#9. Aleja do Nieba - najstraszniejsza droga w Chinach

Kliknij i zobacz więcej!

Na tym świecie są naprawdę straszne drogi. Gdyby istniała oficjalna lista takich dróg, to Aleja do Nieba mogłaby zająć na niej pierwsze miejsce. Wznosi się z wysokości 200 m do 1300 m n.p.m.

Kliknij i zobacz więcej!

Budowa drogi, którą rozpoczęto w 1998 roku, zajęła osiem lat. Jej kręte wiraże zdecydowanie nie są dla osób o słabym sercu. Droga prowadzi na górę Tianmen. Świetne miejsce do podziwiania pięknych widoków prowincji Hunan.

#10. Twierdza Kaiping

Kliknij i zobacz więcej!

Wioski Kaiping same w sobie są niepozorne, dopóki nie dojdzie się do diaolou. Wznoszące się jak kciuki w górę na tle małych wiosek, te odwieczne fortece są wszystkim, co pozostało po wiekowej starożytności, kiedy mieszkańcy tych wiosek każdego dnia byli narażeni na napady rabunkowe.

Kliknij i zobacz więcej!

Ten rejon w prowincji Guangdong od dawna był zdominowany przez bandytów, a niepokoje polityczne trwały przez wiele lat.

Kliknij i zobacz więcej!

Pomimo tego, że wieże zostały zbudowane przez Chińczyków, łączą w sobie wiele różnych form architektonicznych o bardzo ciekawej historii. Wieże są teraz chronione przez rząd jako zabytek posiadający wartość historyczną.

182
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Ładne dziewczyny z chokerami na szyjach VI
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Panny młode z piekła rodem
Przejdź do artykułu Podróżnicze oczekiwania kontra rzeczywistość
Przejdź do artykułu Sprawdź wzrok i znajdź dziecko
Przejdź do artykułu Farmer, który sam uratował tysiące afrykańskich zwierząt przed śmiercią z pragnienia
Przejdź do artykułu Ojcowie z luźnym podejściem do życia
Przejdź do artykułu W Tajlandii rybak znalazł rzadką pomarańczową perłę, ale przyniosło mu to pecha
Przejdź do artykułu O przesądach słów kilka
Przejdź do artykułu Z zapisków wiejskiego stróża - czyli praca w radzieckim kołchozie na wesoło
Przejdź do artykułu Wyznania ludzi pracujących na statkach wycieczkowych

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą