Szukaj Pokaż menu

15 nauczycieli, którzy pożegnali się z pracą z mocno kontrowersyjnych powodów

61 360  
208   66  
Nie ma dwóch takich samych nauczycieli - jednym zależy bardziej, innym nieco mniej, a są i tacy, którzy uczniów i program mają w głębokim poważaniu. Ci ostatni najczęściej tracą pracę, a powody ich odejścia nierzadko są spektakularne i widowiskowe...

Ciężka, brudna praca sto metrów nad ziemią – alpinista przemysłowy Arek opowiada o swojej robocie

26 359  
135   20  
Lubię rozmawiać z przedstawicielami ciekawych, nietypowych zawodów – szczególnie takich, które dla wielu statystycznych rodaków wydają się równie egzotyczne, co home office w 2019 roku. Przed wywiadem o moim dzisiejszym rozmówcy – Arku – wiedziałem jedynie tyle, że na życie zarabia wdrapywaniem się na wielkie konstrukcje. Szybko jednak okazało się, że to znacznie bardziej złożona robota, która z pewnością nie jest dla wszystkich...

W sklepach Makro w Polsce zostanie przetestowana technologia, która ma zmienić świat - Co nowego w technologii?

44 341  
184   81  
W dzisiejszym odcinku wraz z Apple spróbujemy podbić rynek gamingowy, zostaniemy zaszantażowani przez Facebooka i posłuchamy odgłosów Marsa.

#1. Apple pracuje nad przenośną konsolą


A przynajmniej na to wskazują plotki i przecieki, które pojawiły się ostatnio w sieci. Raport pochodzi z portalu WccFtech, gdzie dziennikarze powołują się z kolei na koreański serwis społecznościowy Clien. To właśnie tam pojawiły się pierwsze wieści na temat hybrydowej konsoli, nad którą rzekomo pracuje Apple.

Oczywiście nie jest to już pierwsza próba Apple, jeśli chodzi o zawojowanie rynku gamingowego, jednak tym razem może im się to udać. O czym jednak w ogóle mówimy? Według doniesień konsola ma przypominać nieco Nintendo Switch. Mowa oczywiście o tym, że będziemy mogli używać jej zarówno na dużym, jak i na małym ekranie.

Jeśli chodzi o wydajność, to na chwilę obecną nie wiadomo zbyt wiele. Apple ponoć pracuje nad własny procesorem, dzięki czemu ma osiągnąć pewną przewagę nad konkurencją. Dodatkowo firma prowadzi podobno negocjacje z twórcami gier, takimi jak m.in. Ubisoft. Dotyczą one przeniesienia części tytułów na platformę Apple Arcade, która ma być rzekomo zintegrowana z konsolą.

Brzmi ciekawie i zapowiada się naprawdę obiecująco… o ile oczywiście okaże się to prawdą. W końcu na chwilę obecną są to tylko plotki.

#2. AirTag od Apple już złamany


I nie mówimy tutaj o fizycznym uszkodzeniu tego – nie bójmy określić to w ten sposób – zdecydowanie za drogiego breloczka do kluczy, lecz o uzyskaniu nieautoryzowanego dostępu do możliwości, jakie niesie z sobą AirTag.

A nie są one tak duże. Dla niezorientowanych dodam tylko, że AirTag od Apple to taki sobie mały breloczek, który możemy śledzić po sparowaniu z urządzeniem Apple. W teorii ma to służyć temu, abyśmy nie zgubili na przykład kluczy lub mogli odnaleźć swój pozostawiony gdzieś plecak, w którym wcześniej oczywiście umieścimy AirTaga. Niestety urządzenie nie należy do najtańszych. Za jedną tylko sztukę musimy zapłacić aż 159 zł. Można również kupić zestaw 4 AirTagów w cenie 549 zł.


Przejdźmy więc może do bieżącej wiadomości. Otóż AirTag zaledwie po kilku dniach został złamany przez eksperta do spraw bezpieczeństwa – Thomasa Rotha.

Mężczyzna odkrył, że w łatwy sposób można włamać się do mikro kontrolera i przeprogramować go do własnych celów, które przecież nie zawsze muszą być czyste. Hakerzy dostali więc w swoje ręce świetne urządzenie, dzięki któremu z łatwością mogą śledzić swoje naiwne i niczego nieświadome ofiary.Jest tylko jeden haczyk. Aby Zhakować AirTaga, musimy mieć do niego fizyczny dostęp, co oczywiście nie jest takie trudne do zainicjowania. Roth był w stanie zmodyfikować istniejący adres internetowy NFC. To ten, który pojawia się po dotknięciu AirTaga swoim urządzeniem.

#3. Facebookowi nie spodobało się, że jego użytkownicy nie chcą już być śledzeni


Nie od dzisiaj wiadomo, że Facebook śledzi swoich użytkowników i gromadzi masę innych (w tym tych wrażliwych) danych na ich temat. Nikogo to już nie dziwi i nie szokuje, a każdy korzystający z Facebooka czy Instagrama na pewno słyszał już o tym niejednokrotnie. Nikogo więc też nie powinno dziwić, że spora część użytkowników zablokowała możliwość śledzenia ich, kiedy tylko otrzymała taką możliwość.

A otrzymała ją wraz z najnowszą aktualizacją wypuszczoną przez Apple na swoje urządzenia. Mowa o iOS 14.5. Nowe oprogramowanie pozwoliło m.in. zablokować możliwość śledzenia aplikacjom, którym nie do końca ufamy.

Pomyślicie pewnie, że któż by się bawił w takie coś… otóż bardzo wiele osób. Jak wykazało pewne badanie, aż 96% użytkowników iPhone’ów zdecydowało się skorzystać z nowej opcji i zablokować Facebooka czy Instagrama. Zuckerberg i spółka mają więc powody do niepokoju. Przecież reklamy (a najlepiej te targetowane) to główne źródło ich dochodu.


Na co więc zdecydował się Facebook? Jak nie prośbą, to groźbą. Teraz użytkownicy iOS 14.5 widzą wiadomość o następującej treści:

Pomóż utrzymać Facebooka/Instagrama bezpłatnym.
Firma wyraźnie sugeruje więc, że korzystanie z aplikacji może nagle stać się płatne, jeśli użytkownik nie pozwoli się śledzić!

#4. W sklepach Makro w Polsce zostanie przetestowana technologia, która ma zmienić świat


Na świecie marnowane jest bardzo dużo żywności. Odbywa się to niemal na każdym szczeblu – od konsumentów, przez sklepy, gastronomię, aż do samych producentów. Przerabia się tego tyle, że czasem trudno zapanować nad tym, aby możliwie jak najmniejsza część ulegała zepsuciu. To jednak wkrótce być może uda się zmienić – przynajmniej jeśli chodzi o handel.

Wasteless to start-up, który uważa, że kluczową rolę w tym, aby ludzie nie marnowali żywności, odegra sztuczna inteligencja. Co ciekawe, pierwsze próby ich innowacyjnego systemu zostaną przetestowane w polskich sklepach Makro.

Na czym to jednak ma polegać? Otóż przy każdym produkcie ceny nie będą obecne już na kartkach – jak miało to miejsce do tej pory – lecz na specjalnych wyświetlaczach. Pozwoli to nie tylko sprawnie zmieniać ceny produktów praktycznie od ręki na całym sklepie, ale również zmniejszyć ilość żywności, która ląduje na śmietniku, ponieważ kończy jej się data przydatności do spożycia. Zadaniem systemu Wasteless będzie zmiana cen na coraz niższe, im bliżej będzie do daty przeterminowania produktu.


Niestety nadal nie wiadomo kiedy ruszą testy i w których konkretnie sklepach będziemy mogli natknąć się na nowy system.

#5. Widzieliśmy już jego lot, teraz posłuchajmy, jak brzmi


Helikopter Ingenuity, który został wysłany na Marsa wraz z łazikiem Perseverance, odbył już kilka udanych lotów na powierzchni Czerwonej Planety. Łazik oczywiście rejestrował wszystkie próby, a nagrania wysyłał następnie do centrali na Ziemi. Okazuje się jednak, że Perseverance potrafi nie tylko patrzeć, ale również słuchać.

Łazik posiada dokładnie dwa mikrofony, jednak dzisiaj skupimy się na tym, który jest częścią kamery SuperCam. To właśnie on wychwytuje wszelkie odgłosy otoczenia, jakie rejestruje na Marsie. Wychwycił również dźwięk generowany przez znajdujący się w powietrzu helikopter Ingenuity. NASA udostępniło ostatnio to nagranie, abyśmy wszyscy mogli tego posłuchać.


Dlaczego tak kiepsko to wszystko słychać? Otóż helikopter znajdował się w odległości około 80 metrów od łazika. Dodatkowo atmosfera Marsa jest dużo rzadsza, przez co dźwięk zachowuje się tam w zupełnie inny sposób i ciężej jest usłyszeć coś z dużej odległości. Wideo posiada jednak wyizolowane z szumu otoczenia odgłosy śmigieł helikoptera.

W poprzednim odcinku: Telefon za kilka tysięcy złotych sam z siebie się psuje, a producent ma to gdzieś

184
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Ciężka, brudna praca sto metrów nad ziemią – alpinista przemysłowy Arek opowiada o swojej robocie
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Agentka FBI przedstawia 9 sposobów na przejrzenie drugiej osoby
Przejdź do artykułu Jak strollować miliony ludzi w naszym kraju? Oto kilka wybitnych przykładów
Przejdź do artykułu Dziewczyna, z której wyśmiewali się w szkole, zemściła się po 10 latach
Przejdź do artykułu Wysyłając jednego maila Roslyn Learmond sparaliżowała pracę jednego z największych pracodawców na świecie
Przejdź do artykułu Wtopy na firmowych imprezach - wspomnienia internautów
Przejdź do artykułu Ludzie pytają Gordona Ramsaya o opinie na temat ich posiłków. Ten jeździ po nich po całości...
Przejdź do artykułu Największe obciachy – Została wyproszona z damskiej siłowni przez swój strój. Oto jak była ubrana
Przejdź do artykułu Jak się okazuje, faceci nigdy nie dorastają
Przejdź do artykułu Dlaczego warto być uprzejmym na pokładzie samolotu - krótka historia z morałem

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą