Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Nos nosowi nierówny, ale właściwie dlaczego? 7 ciekawostek o nosach

34 772  
144   38  
O fakcie posiadania nosa często zapominamy... przynajmniej do czasu rozpoczęcia sezonu na alergie. Oto co warto wiedzieć o tym miłym organie.

#1. Istnieje zaledwie czternaście podstawowych typów nosów

1886710fad311b41.jpg

Nos, jaki jest, każdy widzi. Niektóre zupełnie nie rzucają się w oczy, innych wprost nie sposób przegapić. Natomiast stwierdzenie, że każdy jest inny, byłoby dużą przesadą. Co więcej, jeden z badaczy, dr Abraham Tamir, przeanalizował niemal 1800 twarzy i doszedł do wniosku, że generalnie "typów nosów" jest zaledwie 14. W ramach ciekawostki stwierdzono też, że jakaś jedna czwarta populacji ma nos zbliżony kształtem do nosa Alberta Einsteina. Cóż, każdy sposób na otarcie się o geniusz jest dobry...


#2. Krwawienie z nosa może doprowadzić do śmierci

1886712299913642.jpg

Dla wielu osób powtarzające się krwawienie z nosa to prawdziwy koszmar, skutecznie utrudniający normalne funkcjonowanie. Kiedy dochodzi do krwawienia? Z technicznego punktu widzenia – wówczas gdy ścianki naczyń krwionośnych wewnątrz nosa stają się zbyt suche i przez to pękają. Czy można tą drogą wykrwawić się na śmierć? Medycyna zna takie przypadki. Aczkolwiek pocieszający niech będzie fakt, że zdarzają się one naprawdę rzadko. I choć śmierci z powodu krwawienia z nosa raczej nie ma powodu się obawiać, to jeśli powtarza się ono regularnie, zdecydowanie warto sprawdzić, z czego wynika problem.


#3. Nosy nie łamią się same

1886711e86cd3c53.jpg

Wśród czterech najczęstszych przyczyn "przemodelowania" nosa wyróżnić można urazy podczas sportów kontaktowych, wypadki samochodowe, wypadki motocyklowe oraz przemoc fizyczną. Co ciekawe, przez ostatnie kilka dziesięcioleci znacząco zmalała liczba takich przypadków związana z wypadkami samochodowymi. To kwestia upowszechnienia poduszek powietrznych oraz używania pasów bezpieczeństwa, które znacząco ograniczają perspektywę przygrzmocenia nosem w kierownicę czy deskę rozdzielczą.


#4. Nosy ewoluowały na przestrzeni dziejów

1886713d56a4eb94.jpg

Nosy współczesnych ludzi przypominają w pewnych względach nosy naszych przodków, ale też dość istotnie się od nich różnią – ewolucja nie zapomniała i o tym organie, stopniowo dostosowując go do zmieniających się czasów. W starożytnym Rzymie haczykowate nosy uchodziły za symbol piękna i szlachectwa. W nowożytnej Europie zapadnięte nosy symbolizowały... rozwiązłość. Stanowiły bowiem jedną z oznak kiły. Jak więc widać, w każdej epoce zmieniały się nie tylko gusta, ale też symboliczne znaczenia nosów.


#5. W nosie nie tylko zapach

1886714123121045.jpg

Nos odpowiedzialny jest za poprawne funkcjonowanie zmysłu węchu – to oczywistość. Na tym jednak nie kończą się jego zastosowania. Ułatwia też oddychanie czy smakowanie. W stu procentach prawdą jest, że to, jak potrawa pachnie, ma ogromne przełożenie na to, jak odbierana jest też pod względem smaku. To wszystkie zasługi, jakie przypisać można nosowi? Nie. Okazuje się, że nosy pomagają również w słyszeniu – wyrównując ciśnienie powietrza w uchu wewnętrznym.


#6. Uwaga, będzie obrzydliwie

18867152020c9f26.jpg

Nauka czasem wymaga sporego poświęcenia – i tak było i w tym przypadku, kiedy pewien badacz z Kanady wziął sobie za cel przeanalizowanie ludzkich... glutów. Doszedł tym samym do wniosku, że ich słodki smak – wierzymy na słowo, że tak właśnie jest, ale gdyby ktoś chciał sprawdzić osobiście, może napisać z wnioskami z obserwacji – powstał nieprzypadkowo. Natura wydaje się wręcz zachęcać do tego, by owe gile konsumować. Po ki... diabeł, można by zapytać. Wygląda na to, że dla wzmocnienia odporności organizmu. Tak jakby syrop z cebuli już nie wystarczał...


#7. Rozmiar ma i nie ma znaczenia

1886716e4401ea37.jpg

Budowa nosa uzależniona jest od pochodzenia danej grupy ludzi. Tam, gdzie powietrze jest gorące, nosy są szersze i krótsze. Tam, gdzie jest zimno, wąskie i dłuższe – ułatwiając ogrzanie powietrza, zanim trafi do płuc. Generalnie jednak męskie nosy są większe niż damskie, a rekordzistą w tej nic nieznaczącej kategorii jest Turek Mehmet Ozyurek. Nos o długości 8,78 cm zapewnił mu miejsce w Księdze rekordów Guinnessa. Zdecydowanie jest tu czym oddychać!

7

Oglądany: 34772x | Komentarzy: 38 | Okejek: 144 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

03.05

02.05

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało