Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

7 katastrof gorszych niż Czarnobyl

141 173  
498   120  
Problem z energią atomową jest jeden: tak bardzo działa na wyobraźnię przerażająca wizja katastrofy nuklearnej albo chociaż wypadku pokroju tego, co wydarzyło się w 1986 roku w Czarnobylu, że ludzie boją się jej i ignorują fakt, że atom jest najczystszym źródłem energii oraz najbezpieczniejszym. W dodatku nie zauważają, że w najnowszej historii więcej osób zginęło w katastrofach spowodowanych przez technologie powszechnie uznane za "bezpieczne". A OZE pozbawione energii atomowej nie wystarczy, by powstrzymać zmiany klimatu.
Opisujemy inne katastrofy nie po to, aby bagatelizować Czarnobyl, ale żeby pokazać, jak wybiórcza jest ludzka pamięć. Były już katastrofy, w których liczba ofiar była wielokrotnie większa, zniszczony został większy obszar, a szkody dla środowiska także były większe. Jednak o nich zapomnieliśmy…
Napiszcie w komentarzach, które z wymienionych katastrof znaliście, a o których dowiedzieliście się po raz pierwszy.

Artykuł udostępnił nam fanpage Zielony Atom, który prowadzi też na FB grupę Zielony Atom, która szerzy prawdziwą i aktualną wiedzę na temat energii jądrowej oraz zjawisk promieniotwórczych oraz walczy ze szkodliwymi mitami na ich temat.

Elektrownia wodna Banqiao

Tama Banqiao w Chinach była jedną z większych tam na świecie, a po rozbudowie i dodatkowym umocnieniu nazywano ją Iron Dam. W 1975 roku Chiny nawiedził tajfun Nina, powodując przepełnienie zbiornika wody i rozerwanie tamy. W rezultacie wylały się miliardy litrów wody, tworząc 10-kilometrową falę, która przez 55 km zmiatała z powierzchni ziemi całe miasta. Uszkodzone zostały 62 kolejne tamy na niższych terenach, które padały niczym klocki domina. Bilans ofiar i zniszczeń powoduje, że włos na głowie się jeży:
  • Od 85 600 do 240 000 ludzi straciło życie
  • 6 000 000 budynków zostało zniszczonych
  • 11 000 000 ludzi zostało poszkodowanych – tyle wynosi populacja Czech i Portugalii
  • Obszar o powierzchni 1 200 000 ha został zalany – tyle co całe województwo śląskie
Tama Banqiao
Tama Banqiao

Bhopal

W 1984 roku doszło do awarii w zakładach Union Carbide, produkujących pestycydy w mieście Bhopal w Indiach. Do atmosfery wyciekło 40 ton izocyjanianu metylu w stanie gazowym. Gaz ten jest cięższy do powietrza, więc utrzymuje się blisko powierzchni i rozprzestrzenia się na dużym obszarze. Wyciek nastąpił w nocy, więc większość mieszkańców spała. Następnego dnia po wycieku w mieście Bhopal rozgrywały się sceny niczym z horroru. Żołnierze w maskach przeciwgazowych zbierali martwe ciała na ciężarówki, by pochować je w zbiorowych mogiłach.

Liczby:
  • Od 3787 do 20 000 ludzi zginęło
  • 3900 ludzi permanentnie utraciło sprawność fizyczną, głównie z powodu ślepoty i uszkodzeń układu nerwowego
  • 38 478 ludzi odniosło tymczasowe obrażenia
  • 500 000 ludzi zostało narażonych na skutki działania gazu.
Do dziś nie ukończono oczyszczania, a ludzie wciąż żyją na skażonym obszarze.
Miasto Bhopal po katastrofie

Wielki smog w Londynie

Ta historia pokazuje, do czego prowadzi skażenie produktami spalania węgla i węglowodorów. W grudniu 1952 roku mieszkańcy Londynu ogrzewali swoje domy węglem, a w okolicy Londynu znajdowało się kilka elektrowni węglowych. Mglista pogoda i potężna ilość dymu doprowadziły do powstania smogu, który w ciągu kilku kolejnych tygodni zebrał zabójcze żniwo.
  • 12 000 ludzi zmarło z powodu problemów z oddychaniem i niedotlenienia
  • 25 000 ludzi otrzymało zwolnienie lekarskie z powodu chorób dróg oddechowych
Wielki smog uzmysłowił ludziom, jak bardzo potrzebne są źródła energii, które nie emitują swoich odpadów do atmosfery.
Wielki smog w Londynie
Wielki smog w Londynie
Smog londyński był "bohaterem" 4 odcinka pierwszej serii serialu Netflixa The Crown, polecamy, warto obejrzeć.

Kopalnia Benxihu

W 1942 roku doszło do wybuchu metanu oraz pyłu węglowego w kopalni Benxihu, będącej w części Chin okupywanej przez Japonię. Wybuch doprowadził do podziemnego pożaru i zawalenia się niektórych korytarzy. Była to najtragiczniejsza katastrofa w kopalni.
  • 1549 ludzi zabitych z powodu eksplozji, pożaru i braku powietrza.
Benxihu
Benxihu

Exxon Valdez

Tankowiec Exxon Valdez zahaczył o skały wystające z dna. Choć w historii zanotowano większe wycieki ropy, ten miał najgorsze skutki dla środowiska. Ze względu na surowe warunki panujące u wybrzeży Alaski, akcja ratownicza postępowała bardzo wolno, a wyciekająca ropa skaziła ogromny obszar.
  • 2100 km wybrzeża zostało skażonych ropą – tyle ile długość granicy Polski z Niemcami, Czechami, Słowacją i Ukrainą
  • Choć nie zginął żaden człowiek, to śmierć poniosło 250 000 mew i innych ptaków, 5000 fok, 2800 wydr morskich, 22 orki i 247 bielików amerykańskich, a skażenie uniemożliwiło połów ryb i krabów.
Tankowiec Exxon Valdez
Tankowiec Exxon Valdez

Podziemny pożar w Centralii

Centralia to miasto w USA w stanie Pensylwania. Występują tam obfite złoża węgla na niewielkich głębokościach. W 1962 roku palono śmieci w okolicy kopalni – niestety ogień przeniósł się do pokładów węgla i rozprzestrzenił na wielkim terenie. Podziemny pożar w Centralii trwa do dziś i szacuje się, że będzie trwał kolejne 250 lat.

Węgiel płonący pod ziemią emituje ogromne ilości tlenku węgla (czadu) oraz CO2, a także powoduje zapadanie się terenu. Temperatura gleby w najgorętszych miejscach przekracza 60 stopni. Lokalne studnie zostały skażone. Przed katastrofą w mieście Centralia żyło 1435 osób. Obecnie jest ich tylko 10 – głównie osoby starsze, które nie chciały się wyprowadzić z rodzinnych domów.
Centralia - efekt podziemnych pożarów
Centralia – efekt podziemnych pożarów
Centralia - Z ziemi wciąż wydobywają się trujące gazy
Centralia – z ziemi wciąż wydobywają się trujące gazy

Jak to się ma do Czarnobyla?

Według raportu ONZ, śmierć w wyniku katastrofy w Czarnobylu poniosły 42 osoby, przy czym tylko 28 na skutek choroby popromiennej. 134 pracowników zostało narażonych na wysokie dawki promieniowania. Ewakuowano ok. 100 000 ludzi z obszaru w promieniu 30 km od elektrowni. Obecnie silnie skażony obszar to 0,5 km2.

Ale to tylko drobne potknięcia…

Według danych opublikowanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), każdego roku na świecie umiera 7 000 000 ludzi z powodu skażenia powietrza. To skażenie bierze się ze spalania węgla, biomasy, benzyny, biopaliw, gazu, biogazu itp. To jest największa katastrofa.
Skażenie powietrza produktami spalania zabija 7mln ludzi rocznie
Skażenie powietrza produktami spalania zabija 7 mln ludzi rocznie
Zobacz więcej:
Polecamy fanpage autora: Zielony Atom
14

Oglądany: 141173x | Komentarzy: 120 | Okejek: 498 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

03.05

02.05

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało