Szukaj Pokaż menu

A co, jeśli...? - "spiskowe" teorie, które mogą być prawdziwe

111 911  
253   87  
Nie ma miejsca na kompromis – przyswajając historię, musimy dać wiarę badaczom przeszłości, którzy mając do dyspozycji kilka teorii powstałych na podstawie archeologicznych znalezisk, kronik oraz ustnych przekazów, wybierają tę jedną – prawdziwą. Teoria staje się faktem i trafia do podręczników, a cała reszta hipotez wrzucona zostaje do worka z napisem „spiskowy bulszit”.

Najbardziej bezsensowne przedmioty i konstrukcje jakie powstały

193 925  
547   56  
Jeśli za ich powstanie odpowiadał jakiś inżynier, to ja chyba wolę zatrudnić "pana Zenka".

#1.

Tradycje święta zmarłych z różnych zakątków świata

35 268  
77   8  
Halloween, Dzień Zaduszny, Samhain, Día de los Muertos to tylko niektóre ze świąt obchodzonych na całym świecie na przełomie października i listopada. Łączy je jedno - żywi wspominają zmarłych i oddają im cześć.

#1. Día de los Muertos, Meksyk

Halloween1

W Meksyku i kilku krajach Ameryki Południowej obchodzi się hucznie Día de los Muertos. Meksykanie wierzą, że Bramy Niebios otwierają się o północy 31 października i dusze dzieci wracają na ziemię, aby na 24 godziny połączyć się ze swoimi rodzinami. 2 listopada dusze dorosłych zstępują z nieba, aby wziąć udział w uroczystościach.
W każdym domu stawia się ołtarzyk na którym jest mnóstwo owoców, orzeszków ziemnych, indyka, napojów gazowanych, gorącej czekolady, wody, stosów tortilli i specjalnego chleba świątecznego zwanego pan de muerto (chleb zmarłych), które są pozostawione jako ofiara dla zmęczonych duchów.
Dla dusz dzieci rodziny ustawiają stosy zabawek i słodyczy, a dusze dorosłych mogą liczyć na papierosy i kieliszki mezcalu.

#2. Dzień Draculi, Rumunia

Halloween4

Ludzie z całego świata gromadzą się, aby świętować Halloween w rzekomym domu Vlada „Palownika” Tepesa na zamku Bran w Transylwanii w Rumunii (chociaż tak naprawdę nigdy nie był to jego zamek, a od dawna toczy się debata, czy kiedykolwiek odwiedził teren). W Rumunii jest wielu przewodników i zorganizowane wyjazdy turystyczne, które oferują wycieczki i imprezy Halloweenowe w zamku Bran.

#3. Kawasaki Halloween Parade, Japonia

Halloween5

Od 21 lat około 4000 osób z całego świata bierze udział w paradzie Halloweenowej w Kawasaki niedaleko Tokio. Jest to największa parada w Japonii, ale nie każdy może wziąć w niej udział. Na dwa miesiące przed paradą, musisz się zapoznać z wytycznymi na dany rok i zgłosić swoją kandydaturę. Wstęp tylko dla zaproszonych uczestników. Na szczęście każdy może podziwiać marsz przebierańców.

#4. Samhain, Irlandia i Szkocja

Halloween2

Irlandia jest uważana za miejsce narodzin współczesnego Halloween, którego korzenie wywodzą się ze starożytnych celtyckich i pogańskich rytuałów oraz festiwalu zwanego Samhain lub Samhuinn (koniec jasnej połowy roku). Zarówno Irlandia, jak i Szkocja świętują Halloween ogniskami, grami i tradycyjnymi potrawami. Na każdej imprezie podaje się ciasto o nazwie barmbrack. W tym cieście znajdują się różne drobiazgi typu groszek, patyk, kawałek tkaniny, moneta lub pierścień. Każdy dostaje porcję ciasta i jeśli znajdzie w nim pierścionek, oznacza to, że w nadchodzącym roku zmieni stan cywilny.

#5. Pangangaluwa, Filipiny

Halloween6

Pangangaluluwa to tradycja na Filipinach. 31 października dzieci chodzą od drzwi do drzwi oraz śpiewają i proszą o modlitwę za tych, którzy utknęli w czyśćcu. Ostatnimi laty święto to zaczęło pomału zmieniać się w zwykłe Halloween, ale w małych miastach nadal celem jest modlitwa za zmarłych, a nie zbieranie słodyczy.

#6. Hungry Ghost Festival, Hong Kong

Halloween7

Piętnastego dnia siódmego miesiąca księżycowego, czyli mniej więcej od połowy sierpnia do połowy września, mieszkańcy Hongkongu świętują Hungry Ghost Festival. W kilku częściach Azji Wschodniej ludzie wierzą, że o tej porze roku duchy stają się niespokojne i zaczynają wędrować po świecie. To święto jest sposobem na „nakarmienie” tych duchów zarówno jedzeniem jak i pieniędzmi, których potrzebują do życia pozagrobowego.

#7. Pitru Paksha, India

Pitru Paksh details | Pitru Paksha 2020: Know how to perform Shradh rituals and Tarpan at home

Przez 16 dni podczas drugiego Paksha w hinduskim miesiącu księżycowym Bhadrapada wielu ludzi w Indiach świętuje Pitru Paksha. W religii hinduistycznej wierzy się, że kiedy człowiek umiera, Jama - hinduski bóg śmierci - zabiera jego duszę do czyśćca, gdzie spotyka trzy ostatnie pokolenia swojej rodziny. Podczas Pitru Paksha dusze mogą na krótko powrócić na ziemię i przebywać ze swoimi rodzinami.
Aby zapewnić rodzinie miejsce w zaświatach, należy odprawić rytuał Shraddha, który obejmuje rytuał ognia. Jeśli ten rytuał nie zostanie wykonany, dusza będzie się tułać po Ziemi przez wieczność.

#8. Dzień Zaduszny, Polska

Halloween9

W tym roku jest to trochę utrudnione, ale w Polsce tradycyjnie święto zmarłych obchodzone jest 1 (Wszystkich Świętych) i 2 (Zaduszki) listopada. Ludzie odwiedzają groby swoich bliskich, zapalają znicze i stoją groby chryzantemami. Ważne jest również uczestnictwo w mszach świętych odprawianych na cmentarzach.

#9. Awuru Odo Nigeria

Halloween10

W Nigerii i większości innych krajów afrykańskich uważa się, że zmarli („odo”) nie zniknęli ani nie zostali zapomniani lecz chronią żywych podczas codziennego życia. Podczas Awuru Odo, przodkowie, którzy odeszli, powracają do żyjących członków rodziny. Duchy zmarłych przybywają między wrześniem a listopadem i pozostają przez około sześć miesięcy. Ta uroczystość odbywa się raz na dwa lata. Zgodnie z tradycją, widzimy tam maski, ceremonialne stroje, jedzenie, muzykę i taniec. Festiwal kończy się emocjonalną ceremonią „wyjścia” podczas której żyjący po raz kolejny wprowadzają swoich zmarłych bliskich z powrotem do królestwa duchowego

#10. Pchum Ben, Kambodża

Halloween11

Od końca września do połowy października buddyjskie rodziny obchodzą Pchum Ben, święto religijne upamiętniające zmarłych. Ludzie idą do świątyń, gdzie składają w ofierze pożywienie (słodki lepki ryż i fasolę zawinięte w liście bananowca) oraz kosze kwiatów jako sposób na okazanie szacunku swoim zmarłym przodkom
77
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Najbardziej bezsensowne przedmioty i konstrukcje jakie powstały
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu 7 ciekawostek o mewach. Raczej nie pokochacie tego ptaszyska...
Przejdź do artykułu Kiedy renowator amator bierze się do pracy - czyli 10 przykładów najgorszych renowacji
Przejdź do artykułu Prosty trik dla osób, które nienawidzą zmywać naczyń
Przejdź do artykułu 8 potwornickich ciekawostek o Disneyu
Przejdź do artykułu 15 historii, które pokazują, że w fast foodzie też pracują dobrzy ludzie
Przejdź do artykułu Oto co ponad 200 milionerów powiedziało na temat zarabiania pieniędzy...
Przejdź do artykułu Co razi widzów podczas oglądania filmów i seriali
Przejdź do artykułu Faktopedia – Chłopiec, który uratował swoją siostrę przed bandytą i sam przy tym zginął

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą